Hoppa till sidans innehåll

Landslag


Uttagning Konstsimslandslagen 2020-2021

 

Junior/Seniorlandslaget

Thea Skarby (prel)                         Jönköping SS

Emilia Freund (prel)                      SK Neptun

Sandra Freund (prel)                    SK Neptun

Clara Ternström (prel)                Täby Synchro

Marfa Chagria (prel)                     Örebro SA

Klara Pettersson  (prel)               Örebro SA

Filippa Speychal (prel)                 Örebro SA

Danai Syriopoulou (prel)            Örebro SA

Utmanare

Magdalena Grote                            SIK Delfin

Johanna Grote                                  SIK Delfin

Jarl Åkesson (prel)                          SK Neptun

Sarah Orest (prel)                           Täby Synchro

Maria Welin Berger (prel)          Täby Synchro

Iris Marklund                                      Täby Synchro                                                       

 

 

Ungdomslandslaget

Svea Palm                                                 Järfälla Sim

Olivia Hammar Nybacka (prel)    Järfälla Sim

Meja Sato (prel)                                     Järfälla Sim

Thea-Noelle Wiktorsson                 Järfälla Sim

Bhavya Somisetty                                  Järfälla Sim

Felicia Sörman                                     Järfälla Sim

Brianna Vergara                                   SK Neptun

Vera Yakubenko                                   SK Neptun

Louise Haglund (prel)                        Täby Synchro

Utmanare

Cornelia Brogren                                  SK Neptun

Anna Galkina                                           Järfälla Sim

Alisa Galkina                                            Järfälla Sim

 

Landslagsansvarig:                         Katarina Westerbjörk

Landslagstränare:                            Anna Högdal (Senior/Junior)

                                                                     Daniella Röhss (Junior/Ungdom)

                                                                     Josefine Magnusson (Ungdom)

 

Uttagningen har grundat sig på uppnådda resultat under 2019, inskickade tester samt  prestation under tidigare läger och diskussion med klubbtränare. De simmare som har skickat in tester men inte har blivit uttagna kommer att hållas under uppsikt under kommande säsongs tävlingar. Om man presterar bra och visar på en bra utveckling finns möjlighet att bli uttagen senare under året. 

Frågor kan riktas till Katarina Westerbjörk, 070-578 67 51, This is a mailto link

Uppdaterad: 23 SEP 2020 16:55 Skribent: Nathalie Dahlqvist

Postadress:
Svenska Simförbundet
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Kontakt:
Tel: 0104765300
Fax: +4687246861
E-post: This is a mailto link