Sida:  Visa simmare med sorteringsbegrepp=SWE 
Datum: 15 oktober 2012 
Tid: 15:26:00 

 
Resultat Totalt - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  ÖPPNA MASTERS - NM / SM (50)    Utskriftsdatum  15 oktober 2012   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  15:26   
  Arrangör  Simklubben Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  05 oktober 2012         
 
 
Gren 1, 400m Medley Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Lena Mandahl  1965    1:29.22  3:20.20  5:14.88    6:50.63   
  Upsala Simsällskap                   
                     
Anna Edin  1964    1:37.94  3:33.23  5:34.13    7:07.76   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
Sonja Haglund  1966    1:40.43  3:36.87  5:36.36    7:12.45   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
 
Gren 1, 400m Medley Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Cecilia Kentell  1975      1:17.35  2:50.32  4:30.25    5:51.29   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Sarah Lindström  1977      1:44.79  3:51.84  5:53.66    7:36.41   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Dave Schardt  1959    353  1:15.87  2:44.17  4:26.77    5:44.98   
  Simklubben Neptun                   
                     
Ragnar Svensson  1960    305  1:23.00  2:56.93  4:38.09    6:02.33   
  S77 Stenungsund                   
                     
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Mats Rubertson  1967    377  1:15.08  2:47.98  4:17.14    5:37.57   
  Simklubben Neptun                   
                     
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Lennart Fritzon  1968    335  1:19.24  2:51.05  4:28.92    5:51.06   
  Simklubben Triton                   
                     
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Christian Olsson  1978    202  1:33.24  3:19.26  5:24.77    6:55.25   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Margit Ohlsson  1945      40.60        1:23.65   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Pia Strandh  1958    39.15        1:20.32   
  Simklubben Neptun                   
                     
Carola Ektander  1962    40.97        1:25.87   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Galina Nilsson  1960    51.89        1:51.54   
  Trollhättans Simsällskap                   
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Anette Philipsson  1965    35.57        1:11.97  SR 
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Maria Rosander  1967    38.18        1:20.68   
  Växjö Simsällskap                   
                     
Christine Elingfors  1967    38.50        1:21.22   
  Växjö Simsällskap                   
                     
Ann-Louise Arktoft  1964    40.10        1:24.19   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
                     
Cecilia Jertborn  1963    1:02.15        2:13.41   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Anna Hammar  1968      35.73        1:12.68  SR 
  Saltsjöbadens Idrottsförening                   
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Camilla Johansson Sponseller  1974    33.25        1:08.56   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Carol Mauritzson  1977    41.02        1:25.49   
  S71                   
                     
Anastacia Wyatt  1974    48.64        1:43.32   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Nathalie Larsson  1985      34.74        1:12.27  SR 
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Therèse Bolin  1987      47.46        1:42.56   
  Kristianstads SLS                   
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Sara Hörnbäck  1991      36.90        1:16.25   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Sandra Franzén  1989      38.38        1:20.75   
  Nyköpings Simsällskap                   
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Erik Forslund  1937    140  49.23        1:40.08   
  Hellas Simklubb                   
                     
Lars Edstedt  1936    96  51.38        1:53.25   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Kjell Hanserius  1947    253  39.84        1:22.15  SR 
  Hellas Simklubb                   
                     
Ivar Wallmark  1943    186  43.07        1:30.98   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Anders Haglund  1961  365  36.03        1:12.70   
  Simklubben Neptun                   
                     
Rolf Gustafsson  1960  343  35.56        1:14.18   
  Simklubben Neptun                   
                     
Robert Ek  1961  312  37.33        1:16.54   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Peter Engström  1965    325  36.62        1:15.53   
  Varberg-Falkenberg Sim                   
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Erik Lindström  1978              DNS   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Charlie Bostedt  1986    449  32.65        1:07.81   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
Gren 5, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Katarina Hallerstedt  1966      42.37  1:33.79  2:27.27    3:18.85   
  S77 Stenungsund                   
                     
Tatiana Abu Nijmeh  1965      56.49  2:01.08  3:07.04    4:07.49   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
                     
 
Gren 5, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Anna-Carin Nordin  1970      40.33  1:26.10  2:14.39    3:00.52   
  IFK Lidingö Simklubb                   
                     
 
Gren 5, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Anna Lohmann  1975      32.90  1:11.88  1:52.99    2:37.45   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Sarah Lindström  1977              DNS   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
 
Gren 6, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Jonas Hallgren  1964    439  31.82  1:08.04  1:45.84    2:26.72   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Mats J Larsson  1965    263  34.91  1:17.37  2:04.36    2:54.09   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
Patrik Asp  1966              DNS   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
 
Gren 6, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Tomas Eriksson  1968  432  30.54  1:06.25  1:45.18    2:27.56   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Håkan Agnell  1970  353  30.47  1:06.05  1:46.20    2:37.71   
  Simklubben Neptun                   
                     
Robert Tollerud  1971  323  33.31  1:13.35  1:57.70    2:42.56   
  Karlskrona Simsällskap                   
                     
 
Gren 6, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Weine Högberg  1978  213  36.04  1:21.78  2:14.98    3:06.86   
  S77 Stenungsund                   
                     
Claes Lindgren  1978              DNF   
  Stockholm Dolphins Swim Club                   
                     
Muris Abdurahimovic  1979              DSQ   
  Karlskrona Simsällskap                   
                     
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Solveig Luckhurst  1950              51.87   
  Hellas Simklubb                   
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Mona B Klöfver  1955              44.50   
  Växjö Simsällskap                   
Anna-Lena Bryngelsson  1954              44.63   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Christina Hörbäck  1962            40.64   
  Varberg-Falkenberg Sim                   
Anne Sundell  1960  4.5            42.89   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
Annika Svanberg  1962  4.5            42.89   
  S77 Stenungsund                   
Birgitta Flensburg  1961            45.14   
  Skuru Idrottsklubb                   
Reija Reini  1958            46.61   
  Hellas Simklubb                   
Carola Ektander  1962            47.99   
  Linköpings Allmänna SS                   
Galina Nilsson  1960              48.21   
  Trollhättans Simsällskap                   
Rose Phillips  1960              49.05   
  Stockholm Dolphins Swim Club                   
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Anna-Karin Josefson  1964            38.48   
  Varberg-Falkenberg Sim                   
Ann-Louise Arktoft  1964            41.21   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
Katarina Hallerstedt  1966            42.15   
  S77 Stenungsund                   
Maria Rosander  1967            42.61   
  Växjö Simsällskap                   
Carina Ståhl-Alsop  1965            52.76   
  Lysekils Simsällskap                   
Cecilia Jertborn  1963            56.95   
  Simklubben Elfsborg                   
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Anna Hammar  1968            35.33   
  Saltsjöbadens Idrottsförening                   
Britt-Marie Bjerkhagen  1971            39.26   
  Simklubben Triton                   
Su Oltner  1969            39.99   
  Södertälje Simsällskap                   
Camilla Davidsson  1971            40.93   
  Simklubben Triton                   
Liselotte Lindgren  1971            44.33   
  Alingsås SLS                   
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Mia Jonsson  1973            39.56   
  S71                   
Maria Lövberg  1973            41.38   
  Simklubben Triton                   
Helena Gällerdal Högfeldt  1975            44.59   
  Linköpings Allmänna SS                   
Johanna Lundeberg  1975            51.61   
  Stockholms Studenters IF                   
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Jenni Svensson  1982              36.61   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
Jennie Turunen  1981              49.47   
  Alingsås SLS                   
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Therese Mattsson  1985            35.98   
  Väsby Simsällskap                   
Lina Petersson  1986            36.00   
  Karlskrona Simsällskap                   
Malin Svensson  1985            36.36   
  Kristianstads SLS                   
Elin Nilsson  1985            46.23   
  Alingsås SLS                   
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Erik Forslund  1937    171          48.07   
  Hellas Simklubb                   
Anders Söderqvist  1933    135          51.98   
  Hellas Simklubb                   
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Olof Burebo  1944    287          40.41   
  Hellas Simklubb                   
Kennerth Persson  1945    145          50.79   
  Hellas Simklubb                   
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Lars Backlund  1949    305          39.62   
  Kungsbacka Simsällskap                   
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Ronny Oltner  1956    439          35.08   
  Södertälje Simsällskap                   
Kjell Westin  1954    253          42.18   
  Göteborg Sim                   
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Lars Hennert  1961  483          34.00   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Jan Mandahl  1961  452          34.75   
  Upsala Simsällskap                   
Rolf Gustafsson  1960  378          36.87   
  Simklubben Neptun                   
Jörgen Tisell  1961  336          38.35   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Anders Haglund  1961  336          38.36   
  Simklubben Neptun                   
Fredrik Månsson  1962  333          38.48   
  Saltsjöbadens Idrottsförening                   
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Fredrik Axling  1963  351          37.81   
  Stockholm Dolphins Swim Club                   
Thomas Bäckman  1966  349          37.89   
  Karlskrona Simsällskap                   
Leif Nyman  1963  304          39.66   
  Skuru Idrottsklubb                   
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Martin Bergman  1972  436          35.18   
  S77 Stenungsund                   
Peter Ahlgren  1968  401          36.18   
  Simklubben Triton                   
Henrik Holmberg  1969  335          38.42   
  Kungsbacka Simsällskap                   
Anders Pålsson  1969              DNS   
  Karlskrona Simsällskap                   
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Ryan Provencher  1974  441          35.03   
  Växjö Simsällskap                   
Daniel Söderström  1973  348          37.90   
  Kungsbacka Simsällskap                   
Johan Meurling  1973  309          39.47   
  S77 Stenungsund                   
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Erik Lindström  1978    427          35.43   
  Linköpings Allmänna SS                   
Daniel Wramfors  1978    422          35.55   
  Väsby Simsällskap                   
Julius Kratzer  1982              DNS   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Charlie Bostedt  1986    483          34.00   
  Umeå Simsällskap                   
 
Gren 9, 4X50m Medley Damer, Finaler 200 - 239 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Polisen (200)  230              2:28.41   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
  Margit Ohlsson  1945      38.72        38.72   
  Anna-Lena Bryngelsson  1954      44.31        1:23.03   
  Ann-Louise Arktoft  1964      32.27        1:55.30   
  Annika Goos-Nilsson  1955      33.11        2:28.41   
                     
 
Gren 9, 4X50m Medley Damer, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Lass Damer [160]  169              DSQ   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
 
Gren 9, 4X50m Medley Damer, Finaler 120 - 159 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Mkk Damer [120]  120  14            2:08.39   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
  Nathalie Larsson  1985      32.95        32.95   
  Jenni Svensson  1982      36.79        1:09.74   
  Anna Lohmann  1975      29.17        1:38.91   
  Cecilia Kentell  1975      29.48        2:08.39   
                     
Alingsås (120) SLS  158  10            2:51.01   
  Alingsås SLS                   
  Lindha Krüger  1984      53.82        53.82   
  Elin Nilsson  1985      42.58        1:36.40   
  Liselotte Lindgren  1971      34.20        2:10.60   
  Jennie Turunen  1981      40.41        2:51.01   
                     
 
Gren 9, 4X50m Medley Damer, Finaler 80 - 96 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Nyköping Damer [80]  80              2:20.73   
  Nyköpings Simsällskap                   
  Sandra Franzén  1989      36.58        36.58   
  Maria Andersson  1991      41.93        1:18.51   
  Sofia Nordin  1990      30.57        1:49.08   
  Veronica Österman  1992      31.65        2:20.73   
                     
 
Gren 10, 4X50m Medley Herrar, Finaler 280 - 319 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Hellas SK Herrar [280]  280  14  205          2:38.47   
  Hellas Simklubb                   
  Peter Bergengren  1938      41.12        41.12   
  Bo Fogelberg  1957      47.32        1:28.44   
  Erik Forslund  1937      36.61        2:05.05   
  Anders Söderqvist  1933      33.42        2:38.47   
                     
SK Neptun Herrar [280]  280  10  120          3:09.53   
  Simklubben Neptun                   
  Per-Olov Eriksson  1938      49.95        49.95   
  Rolf Friberg  1937      59.73        1:49.68   
  Hans Lindström  1937      46.44        2:36.12   
  Lester Eriksson  1942      33.41        3:09.53   
                     
 
Gren 10, 4X50m Medley Herrar, Finaler 240 - 279 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Hellas SK Herrar [240]  240    208          2:37.77   
  Hellas Simklubb                   
  Kjell Hanserius  1947      36.93        36.93   
  Olof Burebo  1944      42.21        1:19.14   
  Bo Ljungberg  1945      39.09        1:58.23   
  Kennerth Persson  1945      39.54        2:37.77   
                     
 
Gren 10, 4X50m Medley Herrar, Finaler 200 - 239 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
SK Neptun Herrar [200]  200  14  410          2:05.81   
  Simklubben Neptun                   
  Dave Schardt  1959      34.86        34.86   
  Mats Rubertson  1967      34.77        1:09.63   
  Rolf Gustafsson  1960      29.75        1:39.38   
  Anders Haglund  1961      26.43        2:05.81   
                     
SS04 Herrar [200]  200  10  341          2:13.74   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
  Jörgen Tisell  1961      37.62        37.62   
  Lars Hennert  1961      34.05        1:11.67   
  Patrik Asp  1966      30.88        1:42.55   
  Ulf Gabrielsson  1948      31.19        2:13.74   
                     
 
Gren 10, 4X50m Medley Herrar, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
S 77 Herrar [160]  160  14  367          2:10.55   
  S77 Stenungsund                   
  Ragnar Svensson  1960      35.60        35.60   
  Martin Bergman  1972      34.44        1:10.04   
  Weine Högberg  1978      31.58        1:41.62   
  Johan Meurling  1973      28.93        2:10.55   
                     
Karlskrona Herrar [160]  160  10  342          2:13.61   
  Karlskrona Simsällskap                   
  Muris Abdurahimovic  1979      36.84        36.84   
  Thomas Bäckman  1966      37.90        1:14.74   
  Robert Tollerud  1971      28.23        1:42.97   
  Mårten Kindlund  1980      30.64        2:13.61   
                     
Umeå SS Herrar [160]  160  323          2:16.21   
  Umeå Simsällskap                   
  Lars Edstedt  1936      47.93        47.93   
  Charlie Bostedt  1986      34.03        1:21.96   
  Jonas Hallgren  1964      28.57        1:50.53   
  Magnus Rölin  1984      25.68        2:16.21   
                     
SK Neptun Herrar [160]  160              DNS   
  Simklubben Neptun                   
                   
                   
                   
                DNS   
                     
 
Gren 10, 4X50m Medley Herrar, Finaler 120 - 159 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
SK Elfsborg (120)  158    456          2:01.37   
  Simklubben Elfsborg                   
  Tomas Eriksson  1968      31.88        31.88   
  Pär Hyss  1972      33.92        1:05.80   
  Thobias Peterson  1977      28.27        1:34.07   
  Jonas Colting  1973      27.30        2:01.37   
                     
Mkk Herrar [120]  120              DNS   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
  Robert Ek  1961                 
  Julius Kratzer  1982                 
  Björn Hall  1980                 
  Christian Olsson  1978              DNS   
                     
 
Gren 11, 800m Frisim Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Margareta Rainer  1949      1:25.31  2:56.43  4:29.24  6:02.13  12:16.18   
  Gävle Simsällskap        7:36.07  9:10.40  10:45.06       
                     
Barbro Grufman  1948      1:44.45  3:40.29  5:34.63  7:27.65  14:51.79   
  Hellas Simklubb        9:20.87  11:12.96  13:04.59       
                     
 
Gren 11, 800m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Rose Phillips  1960      1:27.93  3:04.92  4:45.21  6:26.12  13:07.49   
  Stockholm Dolphins Swim Club        8:09.03  9:48.15  11:28.95       
                     
 
Gren 11, 800m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Karin Elmberg  1965    1:17.52  2:41.30  4:04.69  5:28.52  10:56.14   
  Kristianstads SLS        6:52.26  8:14.32  9:36.32       
                     
Monica Wahlne  1963    1:24.15  2:56.30  4:29.48  6:02.98  12:11.22   
  Nyköpings Simsällskap        7:35.90  9:08.41  10:41.38       
                     
Jeanette Rubertson  1966    1:27.92  3:03.18  4:38.92  6:15.99  12:42.34   
  Simklubben Neptun        7:53.64  9:30.77  11:08.71       
                     
Margareth F Timossi  1966    1:32.63  3:18.68  5:12.12  7:09.33  14:46.81   
  Norrköpings Kappsimningsklubb        9:04.61  10:59.10  12:53.97       
                     
 
Gren 11, 800m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Marie Holmberg  1969    1:17.38  2:42.30  4:08.46  5:35.82  11:23.80   
  Kungsbacka Simsällskap        7:03.08  8:31.15  9:59.25       
                     
Britt-Marie Bjerkhagen  1971    1:21.90  2:51.25  4:20.74  5:50.39  11:44.12   
  Simklubben Triton        7:19.41  8:48.87  10:17.60       
                     
Anna-Carin Nordin  1970    1:23.41  2:54.62  4:25.96  5:57.18  11:53.65   
  IFK Lidingö Simklubb        7:27.51  8:57.95  10:28.32       
                     
Helena Bockner  1968    1:30.25  3:07.45  4:45.59  6:23.84  13:00.49   
  Simklubben Neptun        8:03.30  9:43.26  11:22.60       
                     
 
Gren 11, 800m Frisim Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Camilla Johansson Sponseller  1974    1:10.73  2:27.84  3:46.89  5:07.15  10:31.94   
  Umeå Simsällskap        6:27.24  7:48.91  9:11.47       
                     
Helena Gällerdal Högfeldt  1975    1:29.75  3:05.40  4:39.99  6:14.75  12:31.69   
  Linköpings Allmänna SS        7:49.62  9:24.99  10:59.74       
                     
Sarah Lindström  1977    1:36.30  3:21.27  5:09.64  6:57.29  13:55.95   
  Linköpings Allmänna SS        8:44.70  10:30.87  12:15.33       
                     
Anastacia Wyatt  1974    1:33.24  3:18.69  5:06.89  6:56.64  14:04.55   
  Umeå Simsällskap        8:44.22  10:33.04  12:19.54       
                     
 
Gren 11, 800m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Fia Stephansson  1985      1:19.19  2:47.64  4:17.40  5:46.16  11:33.41   
  Malmö Kappsimningsklubb        7:13.68  8:41.27  10:08.87       
                     
 
Gren 11, 800m Frisim Damer, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Veronica Österman  1992      1:16.64  2:41.00  4:06.65  5:33.21  11:18.58   
  Nyköpings Simsällskap        7:01.00  8:27.90  9:54.86       
                     
 
Gren 12, 1500m Frisim Herrar, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Hans Lindström  1937    142  1:41.18  3:28.47  5:15.30  7:05.63  27:57.00   
  Simklubben Neptun        8:59.76  10:50.34  12:39.31  14:33.41     
          16:25.44  18:19.38  20:14.20  22:08.60     
          24:04.62  26:02.35         
                     
 
Gren 12, 1500m Frisim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Håkan Bengtsson  1942    133  1:36.96  3:28.68  5:22.62  7:16.90  28:34.05   
  Stockholmspolisens Sim IF        9:11.81  11:09.63  13:07.18  15:03.72     
          17:01.34  18:59.10  20:57.19  22:54.76     
          24:49.37  26:45.37         
                     
 
Gren 12, 1500m Frisim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Bo Ljungberg  1945    214  1:29.44  3:07.40  4:45.40  6:23.15  24:22.56   
  Hellas Simklubb        8:01.23  9:39.29  11:17.64  12:55.17     
          14:32.63  16:11.04  17:50.39  19:30.95     
          21:10.66  22:49.41         
                     
 
Gren 12, 1500m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Kent Hamberg  1951    288  1:23.60  2:51.17  4:18.54  5:46.34  22:04.64   
  Föreningen Sim Team Engelholm        7:16.10  8:46.12  10:15.83  11:45.32     
          13:13.55  14:42.74  16:11.83  17:40.85     
          19:10.88  20:39.36         
                     
Ulf Gabrielsson  1948    262  1:22.65  2:53.00  4:22.10  5:53.69  22:47.55   
  Solna Sundbyberg SS 04        7:25.91  8:58.63  10:31.62  12:05.43     
          13:38.39  15:11.11  16:44.03  18:17.06     
          19:49.90  21:22.52         
                     
 
Gren 12, 1500m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Anders Haglund  1961  396  1:14.64  2:33.75  3:55.50  5:14.44  19:50.81   
  Simklubben Neptun        6:36.07  7:56.27  9:17.56  10:38.21     
          11:58.43  13:20.89  14:41.83  16:02.89     
          17:17.32  18:30.89         
                     
Jan Pettersson  1959  350  1:20.91  2:46.52  4:10.80  5:34.12  20:40.77   
  Trollhättans Simsällskap        6:57.82  8:20.77  9:44.51  11:08.50     
          12:31.76  13:56.55  15:18.79  16:41.56     
          18:02.57  19:23.74         
                     
Jan Mandahl  1961  326  1:20.51  2:45.37  4:10.73  5:34.74  21:10.52   
  Upsala Simsällskap        6:57.95  8:21.87  9:47.01  11:11.18     
          12:35.63  14:00.28  15:25.80  16:50.69     
          18:16.13  19:43.15         
                     
Henrik Bodén  1959  276  1:22.45  2:53.48  4:25.28  5:56.62  22:22.78   
  Danderyds Sim Club For Swimmin        7:26.82  8:57.45  10:28.11  11:58.46     
          13:28.20  14:58.50  16:28.65  17:59.14     
          19:28.52  20:58.07         
                     
 
Gren 12, 1500m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Lars Hällgren  1964    165  1:30.79  3:13.71  4:58.73  6:46.48  26:33.30   
  Skuru Idrottsklubb        8:34.58  10:23.52  12:11.76  14:00.20     
          15:47.71  17:36.10  19:24.55  21:12.64     
          23:00.36  24:47.79         
                     
 
Gren 12, 1500m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Tomas Eriksson  1968  489  1:08.61  2:21.81  3:35.28  4:49.17  18:30.05   
  Simklubben Elfsborg        6:03.55  7:17.86  8:32.20  9:46.81     
          11:01.62  12:16.63  13:32.18  14:47.87     
          16:03.17  17:19.13         
                     
Roger Andrée  1971  454  1:10.69  2:26.61  3:43.78  5:01.11  18:58.11   
  Trollhättans Simsällskap        6:18.77  7:36.76  8:54.92  10:12.55     
          11:30.14  12:47.83  14:04.28  15:20.28     
          16:35.05  17:48.29         
                     
Lennart Fritzon  1968  326  1:20.81  2:46.51  4:10.17  5:33.41  21:10.33   
  Simklubben Triton        6:56.45  8:19.74  9:43.26  11:07.17     
          12:31.51  13:56.79  15:22.57  16:50.49     
          18:17.49  19:45.27         
                     
Patrick Byrd  1968  260  1:21.94  2:52.56  4:24.09  5:56.57  22:49.48   
  Jönköpings Simsällskap        7:28.63  9:01.33  10:34.32  12:07.06     
          13:40.04  15:12.30  16:45.20  18:18.36     
          19:51.40  21:24.46         
                     
 
Gren 12, 1500m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Mikael E Rosén  1974  534  1:04.29  2:14.63  3:25.86  4:37.92  17:58.30   
  Södertörns Simsällskap        5:50.21  7:02.75  8:16.44  9:29.59     
          10:42.47  11:56.27  13:10.03  14:23.72     
          15:36.92  16:49.32         
                     
Thobias Peterson  1977  496  1:06.31  2:18.80  3:32.92  4:46.36  18:24.94   
  Simklubben Elfsborg        6:00.83  7:16.17  8:31.12  9:46.20     
          11:01.00  12:16.51  13:31.61  14:47.09     
          15:59.41  17:12.33         
                     
Jonas Colting  1973  411  1:10.60  2:26.03  3:42.06  4:59.74  19:36.13   
  Simklubben Elfsborg        6:17.31  7:35.52  8:53.96  10:11.94     
          11:30.68  12:50.26  14:10.50  15:32.33     
          16:55.01  18:16.32         
                     
Ryan Provencher  1974  408  1:13.44  2:30.59  3:47.91  5:06.64  19:38.84   
  Växjö Simsällskap        6:24.97  7:43.64  9:03.68  10:23.37     
          11:43.71  13:03.59  14:22.61  15:42.54     
          17:03.01  18:22.48         
                     
Gustav Karlsson  1976  311  1:22.55  2:48.94  4:16.28  5:43.06  21:31.36   
  Kristianstads SLS        7:10.28  8:37.22  10:03.86  11:30.71     
          12:57.47  14:24.29  15:50.96  17:16.89     
          18:43.31  20:08.78         
                     
 
Gren 12, 1500m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Fredrik Carlén  1981  337  1:15.62  2:38.78  4:03.73  5:28.14  20:56.92   
  Linköpings Allmänna SS        6:52.45  8:17.21  9:41.67  11:05.49     
          12:30.63  13:55.73  15:20.32  16:45.33     
          18:11.05  19:35.73         
                     
Mathieu Thuillier  1979  282  1:21.18  2:48.56  4:16.67  5:45.83  22:14.40   
  Stockholm Dolphins Swim Club        7:15.22  8:45.06  10:14.46  11:44.75     
          13:16.58  14:47.74  16:18.96  17:49.72     
          19:20.22  20:50.80         
                     
Christian Olsson  1978  281  1:20.66  2:46.80  4:15.25  5:44.43  22:15.38   
  Malmö Kappsimningsklubb        7:14.63  8:44.56  10:13.78  11:43.69     
          13:13.62  14:43.28  16:13.63  17:44.73     
          19:15.65  20:46.55         
                     
 
Gren 12, 1500m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Magnus Rölin  1984              DNS   
  Umeå Simsällskap                   
                     
                     
                     
 
Gren 12, 1500m Frisim Herrar, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Rickard Carlsson  1990    334  1:21.06  2:47.17  4:13.71  5:40.12  21:00.42   
  Växjö Simsällskap        7:04.79  8:29.04  9:52.96  11:17.41     
          12:41.27  14:05.19  15:28.06  16:52.11     
          18:16.65  19:39.54         
                     
 
Gren 13, 4X50m Medley Mixed, Finaler 280 - 319 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
SK Neptun Mix [280]  280              3:34.39   
  Simklubben Neptun                   
  Ulla-Britt Öberg  1934      56.18        56.18   
  Inger Sjöberg  1940      1:04.31        2:00.49   
  Rolf Friberg  1937      54.80        2:55.29   
  Per-Olov Eriksson  1938      39.10        3:34.39   
                     
 
Gren 13, 4X50m Medley Mixed, Finaler 240 - 279 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Polisen (240)  264              2:37.32   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
  Margit Ohlsson  1945      38.47        38.47   
  Anna-Lena Bryngelsson  1954      44.25        1:22.72   
  Nils Wahlberg  1943      37.74        2:00.46   
  Håkan Bengtsson  1942      36.86        2:37.32   
                     
 
Gren 13, 4X50m Medley Mixed, Finaler 200 - 239 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
SK Neptun Mix [200]  200  14            2:16.27   
  Simklubben Neptun                   
  Pia Strandh  1958      38.52        38.52   
  Anders Haglund  1961      38.61        1:17.13   
  Rolf Gustafsson  1960      29.40        1:46.53   
  Annette Bloom  1965      29.74        2:16.27   
                     
S 77 Mix [200]  200  10            2:17.48   
  S77 Stenungsund                   
  Annika Svanberg  1962      37.46        37.46   
  Ragnar Svensson  1960      36.04        1:13.50   
  Katarina Hallerstedt  1966      35.71        1:49.21   
  Gunnar Holmberg  1958      28.27        2:17.48   
                     
Mix 2 Kungsbacka SS  200            2:30.30   
  Kungsbacka Simsällskap                   
  Niclas Renman  1966      39.09        39.09   
  Lars Backlund  1949      40.26        1:19.35   
  Marja Haglund  1968      34.04        1:53.39   
  Lotta Örne  1959      36.91        2:30.30   
                     
Hellas SK Mix [200]  200            2:39.63   
  Hellas Simklubb                   
  Bo Fogelberg  1957      43.35        43.35   
  Reija Reini  1958      45.95        1:29.30   
  Janne Forsberg  1972      31.28        2:00.58   
  Solveig Luckhurst  1950      39.05        2:39.63   
                     
 
Gren 13, 4X50m Medley Mixed, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
SK Triton Mix [160]  160  14            2:16.48   
  Simklubben Triton                   
  Lennart Fritzon  1968      35.06        35.06   
  Peter Ahlgren  1968      36.37        1:11.43   
  Britt-Marie Bjerkhagen  1971      33.82        1:45.25   
  Maria Lövberg  1973      31.23        2:16.48   
                     
Mix 1 Kungsbacka SS  160  10            2:22.80   
  Kungsbacka Simsällskap                   
  Marie Holmberg  1969      39.43        39.43   
  Daniel Söderström  1973      39.65        1:19.08   
  Jonas Petersson  1974      30.38        1:49.46   
  Sonja Haglund  1966      33.34        2:22.80   
                     
Skuru Lag 1 (160) Mixed  160            2:32.09   
  Skuru Idrottsklubb                   
  Mats J Larsson  1965      36.23        36.23   
  Lars Hällgren  1964      43.90        1:20.13   
  Birgitta Flensburg  1961      37.68        1:57.81   
  Anna Edin  1964      34.28        2:32.09   
                     
Mass Mix [160]  160            2:34.12   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
  Leif Janzén  1969      34.19        34.19   
  Carina Blombäck  1966      49.74        1:23.93   
  Dennis Åberg  1965      32.46        1:56.39   
  Karina Åberg  1967      37.73        2:34.12   
                     
Herrljunga Mix [160]  162              DNS   
  Herrljunga Simsällskap                   
  Pia Bondesson  1977                 
  Peter Wigert  1960                 
  Per Markusson  1978                 
  Maria Claesson  1971              DNS   
                     
 
Gren 13, 4X50m Medley Mixed, Finaler 120 - 159 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Lass Mix [120]  120  14            2:05.86   
  Linköpings Allmänna SS                   
  Anette Philipsson  1965      33.53        33.53   
  Erik Lindström  1978      35.42        1:08.95   
  Marcus Pihl  1985      25.67        1:34.62   
  Maria Funck  1981      31.24        2:05.86   
                     
Umeå SS Mix [120]  120  10            2:19.00   
  Umeå Simsällskap                   
  Camilla Johansson Sponseller  1974      32.43        32.43   
  Charlie Bostedt  1986      33.87        1:06.30   
  Anastacia Wyatt  1974      46.38        1:52.68   
  Magnus Rölin  1984      26.32        2:19.00   
                     
Jönköping Mix [120]  120              2:23.94  EXTRA 
  Jönköpings Simsällskap                   
  Sara Hörnbäck  1991      36.63        36.63   
  Patrick Byrd  1968      42.13        1:18.76   
  Annika Selmkvist  1982      31.23        1:49.99   
  Johan Forsmark  1975      33.95        2:23.94   
                     
Alingsås (120) SLS  158              DNS   
  Alingsås SLS                   
                   
                   
                   
                DNS   
                     
 
Gren 14, 100m Frisim Herrar, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Anders Söderqvist  1933  192  37.87        1:21.31   
  Hellas Simklubb                   
                     
Hans Lindström  1937  180  38.82        1:23.07   
  Simklubben Neptun                   
                     
Lars Edstedt  1936  120  44.84        1:35.13   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
Gren 14, 100m Frisim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Lester Eriksson  1942    187  41.75        1:21.98   
  Simklubben Neptun                   
                     
Håkan Bengtsson  1942    169  40.71        1:24.90   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
                     
 
Gren 14, 100m Frisim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Kjell Hanserius  1947  252  35.89        1:14.27   
  Hellas Simklubb                   
                     
Ivar Wallmark  1943  218  36.93        1:17.92   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Olof Burebo  1944  195  38.16        1:20.87   
  Hellas Simklubb                   
                     
 
Gren 14, 100m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Ulf Gabrielsson  1948  342  31.37        1:07.08   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
Eric Brandelius  1949  239  35.54        1:15.60   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Lars Backlund  1949  209  36.64        1:19.09   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
 
Gren 14, 100m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Ronny Oltner  1956    368  30.72        1:05.46   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
Bo Fogelberg  1957    298  33.57        1:10.21   
  Hellas Simklubb                   
                     
 
Gren 14, 100m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Anders Haglund  1961  468  29.39        1:00.43   
  Simklubben Neptun                   
                     
Dave Schardt  1959  439  29.12        1:01.73   
  Simklubben Neptun                   
                     
Rolf Gustafsson  1960  391  30.57        1:04.13   
  Simklubben Neptun                   
                     
Gunnar Holmberg  1958  379  31.32        1:04.85   
  S77 Stenungsund                   
                     
Henrik Bodén  1959  370  31.56        1:05.32   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
                     
Jan Pettersson  1959  362  31.93        1:05.84   
  Trollhättans Simsällskap                   
                     
Jörgen Tisell  1961    342  31.97        1:07.05   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
 
Gren 14, 100m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Jonas Hallgren  1964  479  28.99        59.94   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Håkan Falk  1963  394  30.17        1:03.98   
  Anderstorps Simsällskap                   
                     
Fredrik Axling  1963  393  30.28        1:04.02   
  Stockholm Dolphins Swim Club                   
                     
Patrik Asp  1966  367  31.64        1:05.52   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
Mats J Larsson  1965  361  31.80        1:05.87   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
Ragnar Sjöberg  1963  356  31.17        1:06.21   
  Motala Simsällskap                   
                     
Niclas Renman  1966    338  32.11        1:07.32   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
Lennart Karlsson  1965    316  31.84        1:08.90   
  Nässjö SLS                   
                     
Leif Nyman  1963    287  33.95        1:11.15   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
 
Gren 14, 100m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Håkan Agnell  1970  512  27.67        58.62   
  Simklubben Neptun                   
                     
Roger Andrée  1971  468  29.61        1:00.44   
  Trollhättans Simsällskap                   
                     
Robert Tollerud  1971  464  28.99        1:00.58   
  Karlskrona Simsällskap                   
                     
Inge Holmquist  1968  378  31.12        1:04.87   
  Göteborg Sim                   
                     
Ole Martin Spånga  1971  327  31.35        1:08.08   
  Göteborg Sim                   
                     
 
Gren 14, 100m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Björn Hall  1980  472  27.93        1:00.23   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Claes Lindgren  1978  450  29.07        1:01.23   
  Stockholm Dolphins Swim Club                   
                     
Erik Lindström  1978  3.5  398  29.74        1:03.79   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Per Markusson  1978  3.5  398  30.69        1:03.79   
  Herrljunga Simsällskap                   
                     
Muris Abdurahimovic  1979  381  31.09        1:04.70   
  Karlskrona Simsällskap                   
                     
Fredrik Carlén  1981  378  31.47        1:04.89   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Peter Edvardsson  1981              DNS   
  Simklubben Neptun                   
                     
 
Gren 14, 100m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Marcus Pihl  1985  592  26.05        55.86   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Magnus Rölin  1984  576  27.28        56.39   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Jonas Bernhardt  1983  374  30.54        1:05.10   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
 
Gren 14, 100m Frisim Herrar, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Rickard Carlsson  1990    310  33.66        1:09.30   
  Växjö Simsällskap                   
                     
 
Gren 15, 100m Frisim Damer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Vivi-Ann Johansson  1935              DNS   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
 
Gren 15, 100m Frisim Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Meta Magnusson  1946      47.96        1:37.92   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
                     
 
Gren 15, 100m Frisim Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Gina Berliner  1956      36.78        1:18.62   
  Växjö Simsällskap                   
                     
 
Gren 15, 100m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Gunilla Siljebäck  1960    32.08        1:08.79  SR 
  Västerås Simsällskap                   
                     
Annelie Hallberg  1961    35.61        1:14.36   
  Anderstorps Simsällskap                   
                     
Birgitta Flensburg  1961    36.45        1:14.98   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
Annika Nilsson  1960    37.03        1:20.20   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
Carola Ektander  1962    37.34        1:20.25   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
 
Gren 15, 100m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Anette Philipsson  1965    29.89        1:01.19  ER 
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Maria Gustafsson  1967    30.56        1:03.61   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
                     
Ann-Louise Arktoft  1964    31.05        1:05.65   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
                     
Annette Bloom  1965    31.97        1:08.49   
  Simklubben Neptun                   
                     
Karin Elmberg  1965    32.60        1:08.79   
  Kristianstads SLS                   
                     
Maria Rosander  1967    32.83        1:09.36   
  Växjö Simsällskap                   
                     
Kicki Molin  1964      34.39        1:12.93   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
                     
Christine Elingfors  1967      33.74        1:13.65   
  Växjö Simsällskap                   
                     
Anna Edin  1964      35.89        1:17.16   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
10  Carina Ståhl-Alsop  1965      41.17        1:26.02   
  Lysekils Simsällskap                   
                     
11  Margareth F Timossi  1966      42.17        1:37.36   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
12  Cecilia Jertborn  1963      52.51        1:55.79   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
 
Gren 15, 100m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Anna Hammar  1968    30.17        1:01.72   
  Saltsjöbadens Idrottsförening                   
                     
Su Oltner  1969    33.00        1:07.07   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
Liselotte Lindgren  1971    32.86        1:10.17   
  Alingsås SLS                   
                     
Maria Claesson  1971    37.62        1:20.35   
  Herrljunga Simsällskap                   
                     
Helena Bockner  1968    39.19        1:23.60   
  Simklubben Neptun                   
                     
 
Gren 15, 100m Frisim Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Camilla Johansson Sponseller  1974    30.87        1:02.68   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Mia Jonsson  1973    30.13        1:03.43   
  S71                   
                     
Therese Hammarberg  1977    36.96        1:16.73   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Helena Gällerdal Högfeldt  1975    38.05        1:19.38   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Pia Bondesson  1977    37.83        1:22.82   
  Herrljunga Simsällskap                   
                     
Anastacia Wyatt  1974    40.07        1:26.93   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
Gren 15, 100m Frisim Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Annika Selmkvist  1982    31.46        1:06.83   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Maria Funck  1981    34.38        1:11.19   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Jennie Turunen  1981    41.43        1:30.03   
  Alingsås SLS                   
                     
 
Gren 15, 100m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Therese Mattsson  1985    29.27        1:00.94  SR 
  Väsby Simsällskap                   
                     
Maria Winell  1986    32.41        1:07.11   
  Kristianstads SLS                   
                     
Sofia Sjöberg  1986    32.19        1:08.46   
  S77 Stenungsund                   
                     
Elin Nilsson  1985    41.53        1:30.35   
  Alingsås SLS                   
                     
Jenny Nilsson  1987              DNS   
  Alingsås SLS                   
                     
Lindha Krüger  1984              DNF   
  Alingsås SLS                   
                     
 
Gren 15, 100m Frisim Damer, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Sofia Nordin  1990      29.62        1:02.78   
  Nyköpings Simsällskap                   
                     
Sara Hörnbäck  1991      32.44        1:07.76   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Maria Andersson  1991      32.50        1:08.47   
  Nyköpings Simsällskap                   
                     
Veronica Österman  1992      33.41        1:10.51   
  Nyköpings Simsällskap                   
                     
 
Gren 16, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Erik Forslund  1937    115  57.02  2:04.78  3:16.97    4:21.46  SR 
  Hellas Simklubb                   
                     
 
Gren 16, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Kjell Westin  1954    224  45.35  1:38.44  2:35.12    3:29.71   
  Göteborg Sim                   
                     
 
Gren 16, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Mats Ladeborn  1961  382  39.02  1:23.12  2:09.81    2:55.39   
  Varberg-Falkenberg Sim                   
                     
Jan Mandahl  1961  373  42.35  1:28.89  2:14.54    2:56.89   
  Upsala Simsällskap                   
                     
Ragnar Svensson  1960  321  41.82  1:30.14  2:18.76    3:05.84   
  S77 Stenungsund                   
                     
Fredrik Månsson  1962  268  43.26  1:33.28  2:25.38    3:17.55   
  Saltsjöbadens Idrottsförening                   
                     
 
Gren 16, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Mats Rubertson  1967    421  37.98  1:20.49  2:03.87    2:49.90   
  Simklubben Neptun                   
                     
 
Gren 16, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Lennart Fritzon  1968    355  40.50  1:26.80  2:13.93    2:59.79   
  Simklubben Triton                   
                     
Peter Ahlgren  1968    324  42.65  1:28.95  2:17.18    3:05.36   
  Simklubben Triton                   
                     
 
Gren 16, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Ryan Provencher  1974    374  38.76  1:23.28  2:09.83    2:56.66   
  Växjö Simsällskap                   
                     
Daniel Söderström  1973    288  41.51  1:29.80  2:21.16    3:12.68   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
 
Gren 16, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Weine Högberg  1978    306  42.60  1:30.56  2:20.45    3:08.99   
  S77 Stenungsund                   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Margareta Rainer  1949      48.42  1:42.80  2:39.05    3:37.03   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Solveig Luckhurst  1950      57.50  2:01.81  3:07.63    4:15.39   
  Hellas Simklubb                   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Mona B Klöfver  1955      47.03  1:41.72  2:38.36    3:33.66   
  Växjö Simsällskap                   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Anne Sundell  1960      45.68  1:40.06  2:36.68    3:32.68  SR 
  Stockholmspolisens Sim IF                   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Katarina Hallerstedt  1966      45.12  1:35.91  2:29.40    3:20.33   
  S77 Stenungsund                   
                     
Tatiana Abu Nijmeh  1965      1:00.49  2:07.84  3:17.27    4:22.38   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Britt-Marie Bjerkhagen  1971      43.67  1:32.52  2:20.69    3:09.96   
  Simklubben Triton                   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Sarah Lindström  1977      53.13  1:52.82  2:55.09    3:54.99   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Jenni Svensson  1982      40.83  1:24.60  2:09.78    2:55.40   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Elin Nilsson  1985      50.13  1:51.33  2:57.14    4:02.66   
  Alingsås SLS                   
                     
 
Gren 18, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Håkan Bengtsson  1942    138          43.40   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
 
Gren 18, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Hans Eriksson  1945    290          33.89   
  Göteborg Sim                   
Nils Wahlberg  1943    203          38.14   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
 
Gren 18, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Leonard Bielicz  1951    450          29.28  NR 
  Göteborg Sim                   
Eric Brandelius  1949    217          37.35   
  Västerås Simsällskap                   
 
Gren 18, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Ronny Oltner  1956    362          31.47   
  Södertälje Simsällskap                   
Bo Fogelberg  1957    234          36.39   
  Hellas Simklubb                   
 
Gren 18, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Rolf Gustafsson  1960  415          30.07   
  Simklubben Neptun                   
Dave Schardt  1959  388          30.76   
  Simklubben Neptun                   
Mats Ladeborn  1961  384          30.87   
  Varberg-Falkenberg Sim                   
Lars Hennert  1961  374          31.13   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Henrik Bodén  1959  360          31.54   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
Jörgen Tisell  1961  322          32.74   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Robert Ek  1961    302          33.43   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
Anders Berlin  1959    289          33.92   
  Simklubben Neptun                   
Gunnar Holmberg  1958    288          33.95   
  S77 Stenungsund                   
 
Gren 18, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Jonas Hallgren  1964  487          28.50   
  Umeå Simsällskap                   
Håkan Falk  1963  440          29.48   
  Anderstorps Simsällskap                   
Mats J Larsson  1965  380          30.96   
  Skuru Idrottsklubb                   
Lennart Karlsson  1965  358          31.60   
  Nässjö SLS                   
Fredrik Axling  1963  349          31.85   
  Stockholm Dolphins Swim Club                   
Peter Engström  1965  324          32.66   
  Varberg-Falkenberg Sim                   
 
Gren 18, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Håkan Agnell  1970  475          28.75   
  Simklubben Neptun                   
Robert Tollerud  1971  471          28.83   
  Karlskrona Simsällskap                   
Inge Holmquist  1968  417          30.03   
  Göteborg Sim                   
Janne Forsberg  1972  362          31.48   
  Hellas Simklubb                   
Lennart Fritzon  1968  342          32.06   
  Simklubben Triton                   
 
Gren 18, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Jonas Petersson  1974    375          31.10   
  Kungsbacka Simsällskap                   
Johan Meurling  1973    355          31.69   
  S77 Stenungsund                   
 
Gren 18, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Daniel Wramfors  1978  504          28.18   
  Väsby Simsällskap                   
Björn Hall  1980  411          30.17   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
Erik Lindström  1978  318          32.87   
  Linköpings Allmänna SS                   
Per Markusson  1978  292          33.79   
  Herrljunga Simsällskap                   
 
Gren 18, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Charlie Bostedt  1986    534          27.64   
  Umeå Simsällskap                   
Magnus Rölin  1984    380          30.98   
  Umeå Simsällskap                   
 
Gren 19, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Gina Berliner  1956              39.33   
  Växjö Simsällskap                   
Ritha Mälström  1955              42.69   
  Sala Simsällskap                   
 
Gren 19, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Annika Svanberg  1962            35.08   
  S77 Stenungsund                   
Birgitta Flensburg  1961            36.89   
  Skuru Idrottsklubb                   
Annika Nilsson  1960            38.19   
  Skuru Idrottsklubb                   
Lotta Örne  1959            44.38   
  Kungsbacka Simsällskap                   
 
Gren 19, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Anette Philipsson  1965            30.67   
  Linköpings Allmänna SS                   
Ann-Louise Arktoft  1964            32.11   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
Maria Rosander  1967            35.21   
  Växjö Simsällskap                   
Anna Edin  1964            37.24   
  Skuru Idrottsklubb                   
Katarina Hallerstedt  1966            37.34   
  S77 Stenungsund                   
Kicki Molin  1964            38.12   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
Sonja Haglund  1966              39.81   
  Kungsbacka Simsällskap                   
Annette Bloom  1965              DNS   
  Simklubben Neptun                   
 
Gren 19, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Anna Hammar  1968            30.88   
  Saltsjöbadens Idrottsförening                   
Su Oltner  1969            31.08   
  Södertälje Simsällskap                   
Liselotte Lindgren  1971            34.04   
  Alingsås SLS                   
Marja Haglund  1968            35.31   
  Kungsbacka Simsällskap                   
Camilla Davidsson  1971            36.10   
  Simklubben Triton                   
Helena Bockner  1968              DNF   
  Simklubben Neptun                   
 
Gren 19, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Anna Lohmann  1975            29.40  NR 
  Malmö Kappsimningsklubb                   
Mia Jonsson  1973            30.55   
  S71                   
Maria Lövberg  1973            34.95   
  Simklubben Triton                   
Helena Gällerdal Högfeldt  1975            37.48   
  Linköpings Allmänna SS                   
Therese Hammarberg  1977            39.86   
  Linköpings Allmänna SS                   
Sarah Lindström  1977            46.44   
  Linköpings Allmänna SS                   
 
Gren 19, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Annika Selmkvist  1982              31.71   
  Jönköpings Simsällskap                   
 
Gren 19, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Lina Petersson  1986            29.18  SR 
  Karlskrona Simsällskap                   
Nathalie Larsson  1985            30.64   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
Therese Mattsson  1985            31.07   
  Väsby Simsällskap                   
Therèse Bolin  1987            38.65   
  Kristianstads SLS                   
 
Gren 19, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Sofia Nordin  1990              30.71   
  Nyköpings Simsällskap                   
 
Gren 20, 400m Frisim Herrar, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Hans Lindström  1937    147  1:44.01  3:32.21  5:17.70    6:56.89   
  Simklubben Neptun                   
                     
 
Gren 20, 400m Frisim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Håkan Bengtsson  1942    147  1:38.19  3:27.44  5:16.84    6:57.27   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
                     
 
Gren 20, 400m Frisim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Bo Ljungberg  1945    221  1:28.47  3:01.95  4:36.40    6:03.99   
  Hellas Simklubb                   
                     
 
Gren 20, 400m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Kent Hamberg  1951  289  1:18.17  2:43.85  4:09.74    5:32.94   
  Föreningen Sim Team Engelholm                   
                     
Ulf Gabrielsson  1948  278  1:17.89  2:43.87  4:12.42    5:37.12   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
Eric Brandelius  1949  208  1:25.59  3:00.77  4:37.22    6:11.35   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Lars Backlund  1949  171  1:30.51  3:13.98  4:57.63    6:36.50   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
 
Gren 20, 400m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Lars Nielsen  1955    161  1:36.33  3:17.21  4:59.50    6:44.72   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
 
Gren 20, 400m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Anders Haglund  1961  431  1:08.69  2:21.72  3:36.66    4:51.37   
  Simklubben Neptun                   
                     
Stefan Aminoff  1962  347  1:14.80  2:34.02  3:55.39    5:13.14   
  Simklubben Hajen                   
                     
Jan Pettersson  1959  346  1:15.87  2:38.98  3:58.01    5:13.58   
  Trollhättans Simsällskap                   
                     
 
Gren 20, 400m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Jonas Hallgren  1964  399  1:12.28  2:27.64  3:44.64    4:58.90   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Ragnar Sjöberg  1963  304  1:13.08  2:31.31  3:54.71    5:27.27   
  Motala Simsällskap                   
                     
Patrik Asp  1966  263  1:20.37  2:49.43  4:19.23    5:43.32   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
Lars Hällgren  1964  156  1:29.71  3:14.73  5:02.30    6:48.39   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
 
Gren 20, 400m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Tomas Eriksson  1968  496  1:05.73  2:16.28  3:27.57    4:38.00   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Roger Andrée  1971  487  1:07.38  2:20.05  3:31.84    4:39.70   
  Trollhättans Simsällskap                   
                     
Henrik Holmberg  1969  299  1:17.15  2:40.08  4:06.25    5:28.93   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
Patrick Byrd  1968  259  1:18.43  2:49.12  4:20.11    5:45.17   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Inge Holmquist  1968  255  1:17.41  2:44.56  4:15.28    5:46.87   
  Göteborg Sim                   
                     
Ole Martin Spånga  1971  232  1:25.89  2:58.86  4:28.86    5:58.10   
  Göteborg Sim                   
                     
 
Gren 20, 400m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Thobias Peterson  1977  521  1:02.05  2:10.00  3:20.87    4:33.56   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Ryan Provencher  1974  408  1:09.67  2:24.77  3:40.66    4:56.74   
  Växjö Simsällskap                   
                     
Gustav Karlsson  1976  320  1:13.20  2:33.15  3:56.83    5:21.60   
  Kristianstads SLS                   
                     
Jonas Colting  1973              DNS   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
 
Gren 20, 400m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Fredrik Carlén  1981  348  1:13.01  2:32.98  3:55.02    5:12.81   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Björn Hall  1980  330  1:10.58  2:30.38  3:54.91    5:18.39   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Mathieu Thuillier  1979              DSQ   
  Stockholm Dolphins Swim Club                   
                     
 
Gren 20, 400m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Magnus Rölin  1984    476  1:05.48  2:16.14  3:28.45    4:41.81   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
Gren 20, 400m Frisim Herrar, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Rickard Carlsson  1990    328  1:15.23  2:37.48  3:59.11    5:19.09   
  Växjö Simsällskap                   
                     
 
Gren 21, 400m Frisim Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Margit Ohlsson  1945      1:25.38  3:01.94  4:40.05    6:18.07  SR 
  Stockholmspolisens Sim IF                   
                     
 
Gren 21, 400m Frisim Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Margareta Rainer  1949      1:26.05  2:58.79  4:32.40    6:03.43   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Barbro Grufman  1948      1:42.44  3:37.53  5:28.86    7:17.50   
  Hellas Simklubb                   
                     
 
Gren 21, 400m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Rose Phillips  1960      1:27.15  3:02.26  4:40.77    6:16.32   
  Stockholm Dolphins Swim Club                   
                     
Lotta Örne  1959      1:34.42  3:18.48  5:05.13    6:47.46   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
 
Gren 21, 400m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Maria Gustafsson  1967    1:11.46  2:27.93  3:47.17    5:07.22   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
                     
Karin Elmberg  1965    1:15.95  2:38.80  4:01.45    5:21.48   
  Kristianstads SLS                   
                     
Monica Wahlne  1963    1:22.43  2:52.20  4:23.87    5:53.11   
  Nyköpings Simsällskap                   
                     
Jeanette Rubertson  1966    1:28.37  3:03.99  4:37.96    6:06.56   
  Simklubben Neptun                   
                     
Carina Blombäck  1966    1:35.42  3:21.61  5:10.64    6:55.12   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
 
Gren 21, 400m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Marie Holmberg  1969    1:16.35  2:40.08  4:05.34    5:28.47   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
Anna-Carin Nordin  1970    1:22.45  2:52.79  4:20.60    5:45.09   
  IFK Lidingö Simklubb                   
                     
Helén Johansson  1968    1:32.12  3:17.82  5:05.43    6:49.10   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
 
Gren 21, 400m Frisim Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Camilla Johansson Sponseller  1974    1:10.80  2:27.40  3:43.86    5:00.52   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Cecilia Kentell  1975    1:12.24  2:28.75  3:47.09    5:06.32   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Sarah Lindström  1977    1:33.39  3:17.59  5:00.34    6:37.23   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Anastacia Wyatt  1974    1:33.12  3:18.34  5:05.89    6:53.09   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
Gren 21, 400m Frisim Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Maria Funck  1981      1:18.46  2:45.69  4:17.33    5:46.09   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
 
Gren 21, 400m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Maria Winell  1986      1:10.38  2:27.34  3:44.99    5:01.71   
  Kristianstads SLS                   
                     
Fia Stephansson  1985      1:13.46  2:37.54  4:03.91    5:26.92   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Jenny Nilsson  1987              DNS   
  Alingsås SLS                   
                     
 
Gren 21, 400m Frisim Damer, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Veronica Österman  1992      1:15.04  2:37.03  4:02.40    5:25.90   
  Nyköpings Simsällskap                   
                     
Sandra Franzén  1989      1:16.64  2:45.01  4:15.17    5:44.44   
  Nyköpings Simsällskap                   
                     
 
Gren 22, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 280 - 319 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Hellas SK Herrar [280]  280  14  279          2:09.89   
  Hellas Simklubb                   
  Peter Bergengren  1938      31.66        31.66   
  Erik Forslund  1937      34.11        1:05.77   
  Bo Fogelberg  1957      31.18        1:36.95   
  Anders Söderqvist  1933      32.94        2:09.89   
                     
SK Neptun Herrar [280]  280  10  161          2:35.97   
  Simklubben Neptun                   
  Per-Olov Eriksson  1938      39.74        39.74   
  Rolf Friberg  1937      45.33        1:25.07   
  Hans Lindström  1937      37.67        2:02.74   
  Lester Eriksson  1942      33.23        2:35.97   
                     
 
Gren 22, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 240 - 279 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Hellas SK Herrar [240]  240    298          2:06.98   
  Hellas Simklubb                   
  Kjell Hanserius  1947      31.83        31.83   
  Olof Burebo  1944      33.24        1:05.07   
  Janne Forsberg  1972      28.95        1:34.02   
  Bo Ljungberg  1945      32.96        2:06.98   
                     
 
Gren 22, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 200 - 239 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
SK Neptun Herrar [200]  200  14  473          1:48.93   
  Simklubben Neptun                   
  Dave Schardt  1959      27.82        27.82   
  Rolf Gustafsson  1960      27.23        55.05   
  Anders Haglund  1961      26.37        1:21.42   
  Mats Rubertson  1967      27.51        1:48.93   
                     
SS04 Herrar [200]  200              DSQ   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
 
Gren 22, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
S 77 Herrar [160]  160  14  445          1:51.18   
  S77 Stenungsund                   
  Johan Meurling  1973      28.14        28.14   
  Gunnar Holmberg  1958      28.32        56.46   
  Martin Bergman  1972      28.46        1:24.92   
  Weine Högberg  1978      26.26        1:51.18   
                     
Mass Herrar [160]  160  10  420          1:53.31   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
  Leif Janzén  1969      27.78        27.78   
  Jonas Bernhardt  1983      27.46        55.24   
  Dennis Åberg  1965      29.26        1:24.50   
  Trond Zimmerman  1967      28.81        1:53.31   
                     
Karlskrona Herrar [160]  160  393          1:55.85   
  Karlskrona Simsällskap                   
  Robert Tollerud  1971      27.49        27.49   
  Mårten Kindlund  1980      30.41        57.90   
  Muris Abdurahimovic  1979      28.85        1:26.75   
  Thomas Bäckman  1966      29.10        1:55.85   
                     
Umeå SS Herrar [160]  160  361          1:59.22   
  Umeå Simsällskap                   
  Charlie Bostedt  1986      25.86        25.86   
  Lars Edstedt  1936      40.06        1:05.92   
  Jonas Hallgren  1964      27.78        1:33.70   
  Magnus Rölin  1984      25.52        1:59.22   
                     
Herr Kungsbacka SS  160  338          2:01.75   
  Kungsbacka Simsällskap                   
  Jonas Petersson  1974      28.95        28.95   
  Niclas Renman  1966      30.45        59.40   
  Daniel Söderström  1973      31.94        1:31.34   
  Henrik Holmberg  1969      30.41        2:01.75   
                     
 
Gren 22, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 120 - 159 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
SK Elfsborg (120)  158  14  503          1:46.72   
  Simklubben Elfsborg                   
  Tomas Eriksson  1968      27.42        27.42   
  Pär Hyss  1972      26.57        53.99   
  Jonas Colting  1973      26.69        1:20.68   
  Thobias Peterson  1977      26.04        1:46.72   
                     
Lass Herrar [120]  120  10  417          1:53.54   
  Linköpings Allmänna SS                   
  Erik Lindström  1978      26.68        26.68   
  Lars Nielsen  1955      33.19        59.87   
  Fredrik Carlén  1981      29.35        1:29.22   
  Marcus Pihl  1985      24.32        1:53.54   
                     
 
Gren 23, 4X50m Frisim Damer, Finaler 200 - 239 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Växjö SS Damer [200]  200  14            2:12.08   
  Växjö Simsällskap                   
  Maria Rosander  1967      31.14        31.14   
  Christine Elingfors  1967      31.74        1:02.88   
  Gina Berliner  1956      34.29        1:37.17   
  Mona B Klöfver  1955      34.91        2:12.08   
                     
Polisen (200)  226              DSQ   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
                     
 
Gren 23, 4X50m Frisim Damer, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Dam Kungsbacka SS  160  14            2:11.67   
  Kungsbacka Simsällskap                   
  Marja Haglund  1968      30.57        30.57   
  Marie Holmberg  1969      30.80        1:01.37   
  Sonja Haglund  1966      33.36        1:34.73   
  Helén Johansson  1968      36.94        2:11.67   
                     
SK Neptun Damer [160]  160  10            2:15.95   
  Simklubben Neptun                   
  Annette Bloom  1965      31.37        31.37   
  Pia Strandh  1958      33.00        1:04.37   
  Helena Bockner  1968      38.05        1:42.42   
  Jeanette Rubertson  1966      33.53        2:15.95   
                     
 
Gren 23, 4X50m Frisim Damer, Finaler 120 - 159 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Mkk Damer [120]  120  14            1:57.19   
  Malmö Kappsimningsklubb