Resultat Totalt - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Masters SM 2015    Utskriftsdatum  23 april 2015   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  09:07   
  Arrangör  Simklubben Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  20 mars 2015         
 
 
Gren 1, 400m Medley Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Maria Rhodin  1955    571  1:37.88  3:29.11  5:27.05    7:03.88  Nordiska rekord ind 
  Luleå Simsällskap                   
                     
Lena Johansson  1954    414  1:55.74  4:05.77  6:06.45    7:51.95   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
 
Gren 1, 400m Medley Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Rose Phillips  1960    454  1:43.13  3:38.83  5:43.80    7:21.34   
  Norrtälje Simklubb                   
                     
 
Gren 1, 400m Medley Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Anette Philipsson  1965  806  1:14.38  2:38.92  4:17.04    5:34.04  Europa rekord ind 
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Lena Brunnberg  1965  496  1:30.16  3:13.71  5:03.81    6:32.76   
  Upsala Simsällskap                   
                     
Ingrid Lindelöw-Berntson  1964  492  1:21.02  3:07.93  5:00.22    6:33.88   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Anna Edin  1964  459  1:37.26  3:24.16  5:15.35    6:42.94   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
Tatiana Abu Nijmeh  1965              DSQ   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
 
Gren 1, 400m Medley Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Marie Holmberg  1969    553  1:18.79  2:54.23  4:43.49    6:05.67   
  Simklubben Neptun                   
                     
Gunilla Höög  1968    504  1:23.29  3:07.65  4:54.09    6:17.29   
  Bollnäs Simsällskap                   
                     
 
Gren 1, 400m Medley Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Camilla Johansson Sponseller  1974  821  1:13.36  2:35.11  4:08.10    5:21.26  Nordiska rekord ind 
  Umeå Simsällskap                   
                     
Anna Lohmann  1975  700  1:11.77  2:42.18  4:20.67    5:38.72   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Helena Gällerdal Högfeldt  1975  518  1:21.13  3:02.50  4:49.24    6:14.35   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
 
Gren 1, 400m Medley Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Johanna Zetterström  1978    627  1:17.52  2:48.96  4:27.47    5:42.14  Svenska rekord ind 
  Norrtälje Simklubb                   
                     
Betty Hedman  1978    556  1:25.47  2:55.38  4:33.06    5:55.96   
  Simklubben Neptun                   
                     
 
Gren 1, 400m Medley Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Linda Castengren  1985    744  1:10.73  2:33.40  4:01.28    5:14.50  Nordiska rekord ind 
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
 
Gren 1, 400m Medley Damer, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Laura Lajunen  1992      1:05.84  2:21.07  3:28.34    4:51.36   
  Simklubben Neptun                   
                     
Maria Åkesson  1992      1:17.37  2:54.34  4:45.14    6:12.47   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Lauri Malk  1937    584  42.59  1:38.85  2:47.71    3:34.37   
  Cetus Espoo                   
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Bo Ljungberg  1945    629  38.27  1:34.12  2:28.48    3:09.58  Nordiska rekord ind 
  Hellas Simklubb                   
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Jan Blomgren  1950    614  36.43  1:26.62  2:19.82    3:01.27   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Tommy Aspegårdh  1955    481  35.47  1:25.70  2:19.43    3:04.66   
  Täby Sim                   
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Jan-Olof Svensson  1960  709  31.53  1:10.39  1:56.13    2:32.96   
  Simklubben Laxen                   
                     
Dmitri Khodko  1959  701  34.30  1:11.65  1:56.23    2:33.58   
  Täby Sim                   
                     
Dave Schardt  1959  666  32.09  1:11.74  1:59.10    2:36.19   
  Simklubben Neptun                   
                     
Lennart Mentor  1960  660  32.32  1:12.36  2:00.26    2:36.65   
  Göteborg Sim                   
                     
Eric Sjöström  1959  641  32.83  1:12.85  1:59.12    2:38.22   
  IFK Lidingö Simklubb                   
                     
Ronny Oltner  1956  619  33.65  1:15.27  2:01.01    2:40.06   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
Veikko Mattola  1956    557  35.10  1:15.07  2:03.52    2:45.76   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
Gunnar Holmberg  1958    438  36.34  1:24.59  2:18.51    2:59.61   
  S77 Stenungsund                   
                     
Rikard Unelius  1958    438  36.69  1:26.04  2:17.83    2:59.62   
  Simklubben Neptun                   
                     
10  Mats Dänsel  1957    436  36.04  1:25.38  2:21.00    2:59.91   
  Simklubben Neptun                   
                     
11  Ulf Hedin  1958    428  38.94  1:31.53  2:20.14    3:00.92   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Jonas Hallgren  1964  755  30.13  1:09.01  1:53.49    2:26.45   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Lars Sandberg  1965  683  33.15  1:12.40  1:56.00    2:31.47   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
Anders Blomqvist  1962  536  35.49  1:18.55  2:04.86    2:44.16   
  Upsala Simsällskap                   
                     
Jörgen Tisell  1961  492  37.16  1:22.41  2:11.70    2:48.90   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
Gustav Foghammar  1964              DSQ   
  Stockholmspolisens IF Sf                   
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Lennart Fritzon  1968  576  32.75  1:11.97  1:54.58    2:29.80   
  Simklubben Sydsim                   
                     
Mats Rubertson  1967  566  29.03  1:13.45  1:56.31    2:30.60   
  Simklubben Neptun                   
                     
Anders Nyberg  1967  564  30.81  1:09.77  1:54.89    2:30.84   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
Thiemo Voigt  1970  516  33.75  1:12.87  2:00.83    2:35.35   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
Per Sundström  1968  514  29.96  1:09.82  1:55.87    2:35.57   
  Sundsvalls Simsällskap                   
                     
Matthew Gomez  1966    510  30.83  1:13.64  1:57.70    2:35.99   
  City of Oxford Masters Club                   
                     
Lars Mattson  1968  485  34.48  1:14.87  2:01.18    2:38.57   
  IKSU Simning                   
                     
Henrik Holmberg  1969    398  35.14  1:22.23  2:09.78    2:49.37   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
Kristian Wollersjö  1969    351  36.09  1:25.22  2:15.35    2:56.58   
  Alingsås SLS                   
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Magnús Konrádsson  1975  727  30.79  1:05.24  1:45.32    2:19.48   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
Per Svanberg  1971  632  32.65  1:09.46  1:49.88    2:26.14   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
Simon Malmberg  1974  606  30.65  1:10.47  1:52.36    2:28.21   
  Angereds Simsällskap                   
                     
Ryan Provencher  1974  430  34.35  1:17.36  2:03.83    2:46.21   
  Växjö Simsällskap                   
                     
Rickard Broddvall  1973  393  37.12  1:20.64  2:08.41    2:51.26   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
Peder Larsson  1972  349  36.07  1:22.35  2:15.05    2:58.19   
  IKSU Simning                   
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Stefano Prestinoni  1977  785  28.62  1:01.81  1:41.45    2:13.62   
  Simklubben Neptun                   
                     
Joakim Dahl  1976  626  29.21  1:07.47  1:49.82    2:24.11   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
Jonas Falk  1979  597  30.29  1:09.36  1:52.86    2:26.38   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Staffan Tell  1979  547  31.60  1:12.36  1:54.31    2:30.74   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
Adrian Bengtson  1976  532  31.89  1:13.18  1:56.05    2:32.11   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Daniel Halldén  1983  611  29.37  1:04.14  1:45.55    2:18.68   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
Dag Jönsson  1981  596  30.12  1:06.98  1:46.56    2:19.80   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Andreas Welander  1985  552  29.03  1:04.84  1:48.60    2:23.44   
  Danderyds Sim                   
                     
Andreas Jonerholm  1981  329  36.35  1:20.70  2:11.06    2:50.31   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
Björn Sievert  1984  300  36.49  1:20.18  2:14.27    2:55.71   
  Danderyds Sim                   
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Andreas Edlund  1989    757  28.06  1:03.73  1:41.45    2:11.33   
  Örnsköldsviks Allmänna SS                   
                     
Erik Smiding  1988    461  29.80  1:09.93  1:57.62    2:34.85   
  Stockholmspolisens IF Sf                   
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Martin Magnusson  1995      28.16  1:02.65  1:42.64    2:14.84   
  Norrtälje Simklubb                   
                     
 
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Margareta Rainer  1949    802  1:23.64  2:53.22  4:25.45  5:59.35  12:16.18   
  Gävle Simsällskap        7:34.09  9:09.02  10:44.19       
                     
Barbro Grufman  1948    378  1:50.70  3:53.93  5:53.32  7:55.15  15:45.55   
  Hellas Simklubb        9:54.71  11:52.35  13:51.25       
                     
 
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Birgitta Appelfeldt Thylwe  1957  671  1:16.42  2:40.49  4:06.64  5:32.22  11:15.45   
  Uppsala Mastersimklubb        6:57.78  8:23.45  9:50.29       
                     
Rose Phillips  1960  481  1:27.14  3:01.38  4:37.24  6:12.85  12:34.41   
  Norrtälje Simklubb        7:50.01  9:25.88  11:01.49       
                     
Lotta Örne  1959  408  1:32.74  3:13.13  4:55.31  6:35.48  13:16.98   
  Kungsbacka Simsällskap        8:16.45  9:58.24  11:38.57       
                     
Carina Ljung  1957  266  1:42.51  3:37.50  5:33.50  7:32.48  15:19.06   
  Simklubben Neptun        9:30.99  11:29.49  13:26.29       
                     
 
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Karin Elmberg  1965  718  1:14.69  2:34.57  3:55.18  5:14.23  10:28.99  Nordiska rekord ind 
  Kristianstads SLS        6:33.01  7:52.34  9:11.67       
                     
Eva Svensson  1964  668  1:15.61  2:36.66  3:58.81  5:20.93  10:44.26   
  Sundsvalls Simsällskap        6:41.76  8:02.67  9:24.78       
                     
Anne Mannela  1963  594  1:15.27  2:36.82  4:00.20  5:24.52  11:09.92   
  Sundsvalls Simsällskap        6:51.07  8:17.62  9:45.04       
                     
Ingrid Lindelöw-Berntson  1964  535  1:17.11  2:43.42  4:10.69  5:40.08  11:34.05   
  Umeå Simsällskap        7:10.78  8:41.43  10:10.90       
                     
Lena Brunnberg  1965  495  1:21.87  2:50.82  4:20.95  5:50.85  11:51.83   
  Upsala Simsällskap        7:21.27  8:52.42  10:23.51       
                     
Margot Jacobs  1964  389  1:31.45  3:07.87  4:44.63  6:21.20  12:51.46   
  Stockholmspolisens IF Sf        7:58.17  9:37.22  12:04.33       
                     
 
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Erika Edstedt  1966  670  1:12.73  2:31.85  3:51.29  5:10.95  10:29.98   
  Simklubben Neptun        6:30.74  7:50.88  9:10.83       
                     
Helena Bockner  1968  451  1:24.31  2:54.82  4:26.38  5:58.12  11:58.59   
  Simklubben Neptun        7:29.50  8:59.91  10:30.36       
                     
Monika Larsson  1968  448  1:23.97  2:54.40  4:24.78  5:56.03  12:00.52   
  Eskilstuna Simklubb        7:27.70  8:59.20  10:31.23       
                     
Helén Johansson  1968  385  1:25.38  3:01.29  4:39.60  6:17.45  12:37.38   
  Kungsbacka Simsällskap        7:53.95  9:30.13  11:05.25       
                     
Karin Eriksson  1968  349  1:24.05  3:00.48  4:40.84  6:23.20  13:02.96   
  Hellas Simklubb        8:04.44  9:45.36  11:25.87       
                     
Maria Holmén  1970  333  1:30.15  3:09.78  4:51.10  6:32.45  13:15.10   
  Växjö Simsällskap        8:13.46  9:54.75  11:35.70       
                     
Susanne Norvell  1970    288  1:38.40  3:27.11  5:16.73  7:03.12  13:54.03   
  Sundsvalls Simsällskap        8:47.51  10:32.34  12:16.98       
                     
Margareth Timossi  1966    286  1:32.48  3:16.87  5:03.82  6:49.89  13:56.69   
  Simklubben Neptun        8:37.03  10:24.04  12:11.81       
                     
Linn Sidén  1969    243  1:36.11  3:22.98  5:15.64  7:09.82  14:42.61   
  Södertörns Simsällskap        9:03.70  10:58.92  12:54.28       
                     
10  Kristina Fundberg  1969    207  1:42.82  3:40.24  5:36.59  7:35.46  15:30.69   
  Eskilstuna Simklubb        9:34.69  11:35.33  13:35.60       
                     
 
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Ulrika Thuné  1972  716  1:11.18  2:25.99  3:42.13  4:57.69  9:59.16   
  Simklubben Sydsim        6:13.44  7:29.46  8:44.96       
                     
Sofi Cyréus  1971  673  1:12.42  2:30.15  3:47.87  5:05.74  10:11.83   
  Södertälje Simsällskap        6:23.44  7:40.93  8:58.36       
                     
Camilla Johansson Sponseller  1974  617  1:12.47  2:29.57  3:47.97  5:07.67  10:29.59   
  Umeå Simsällskap        6:27.39  7:49.77  9:11.87       
                     
 
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Johanna Zetterström  1978  746  1:08.80  2:23.45  3:38.43  4:53.43  9:52.31   
  Norrtälje Simklubb        6:08.73  7:24.00  8:39.44       
                     
Helena Sivertsson  1977  534  1:11.62  2:31.57  3:54.46  5:19.34  11:02.21   
  Skuru Idrottsklubb        6:44.57  8:10.65  9:37.43       
                     
Helena Hillerström  1980  498  1:20.54  2:45.90  4:11.77  5:37.41  11:17.60   
  Södertörns Simsällskap        7:03.10  8:29.00  9:54.44       
                     
Martina Löfstrand  1976  431  1:18.80  2:46.34  4:15.91  5:46.75  11:51.16   
  Skuru Idrottsklubb        7:18.45  8:48.96  10:21.02       
                     
Mathilda Johansson  1980  244  1:29.77  3:17.66  5:09.98  7:00.07  14:19.31   
  Norrtälje Simklubb        8:50.27  10:42.89  12:34.13       
                     
Monika Grel  1976  162  1:46.40  3:59.83  6:08.57  9:18.56  16:23.71   
  Simklubben Neptun        11:23.59  13:27.20  15:29.04       
                     
 
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Ida Bertsdotter  1984    554  1:12.64  2:31.92  3:50.64  5:10.55  10:31.08   
  Simsällskapet Delfin        6:31.32  7:51.88  9:12.96       
                     
Alejandra Ganem Cuenca  1983    286  1:28.52  3:07.84  4:48.67  6:29.47  13:06.51   
  Skuru Idrottsklubb        8:10.57  9:51.48  11:30.96       
                     
 
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Sarah Gustafsson  1990  661  1:09.81  2:25.71  3:43.53  5:01.38  10:09.71   
  Örnsköldsviks Allmänna SS        6:19.12  7:36.98  8:54.44       
                     
Sara Wahlberg  1988  544  1:14.45  2:35.12  3:56.82  5:20.52  10:50.61   
  Simklubben Neptun        6:43.69  8:06.93  9:29.63       
                     
Sandra Franzén  1989  446  1:16.44  2:42.33  4:10.65  5:39.38  11:35.18   
  Nyköpings Simsällskap        7:09.13  8:38.47  10:08.12       
                     
Jenny Nilsson  1987  404  1:24.37  2:54.63  4:25.68  5:57.30  11:58.34   
  Alingsås SLS        7:28.36  8:59.71  10:30.17       
                     
 
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Laura Lajunen  1992      1:02.94  2:09.75  3:16.44  4:23.11  8:41.76   
  Simklubben Neptun        5:28.45  6:33.90  7:39.10       
                     
Sara Huslid  1995      1:11.56  2:30.07  3:51.44  5:13.09  10:43.64   
  Södertälje Simsällskap        6:36.77  7:59.47  9:22.04       
                     
Jenny Svensson  1991      1:12.49  2:33.08  3:55.49  5:17.73  10:46.25   
  Solna Sundbyberg SS 04        6:40.06  8:02.60  9:24.85       
                     
 
Gren 4, 1500m Frisim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Bo Ljungberg  1945    689  1:29.72  3:07.02  4:44.31  6:21.23  23:40.30   
  Hellas Simklubb        7:58.57  9:35.69  11:12.48  12:47.76     
          14:23.08  15:59.19  17:35.72  19:10.64     
          20:44.89  22:18.50         
                     
Håkan Bengtsson  1942    449  1:38.23  3:28.79  5:19.14  7:10.03  27:17.51   
  Stockholmspolisens IF Sf        9:00.10  10:51.50  12:42.59  14:33.64     
          16:22.89  18:13.81  20:03.23  21:52.61     
          23:43.47  25:34.15         
                     
 
Gren 4, 1500m Frisim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Ulf Gabrielsson  1948              DNF   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
                     
                     
 
Gren 4, 1500m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Kent Hamberg  1951    594  1:22.57  2:49.14  4:15.73  5:44.17  21:53.54   
  Helsingborgs Simsällskap        7:12.30  8:43.10  10:12.42  11:42.76     
          13:12.26  14:39.77  16:08.13  17:36.23     
          19:03.74  20:30.96         
                     
 
Gren 4, 1500m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Dave Schardt  1959  674  1:10.62  2:26.21  3:43.18  5:00.59  19:39.41   
  Simklubben Neptun        6:17.49  7:36.29  8:55.61  10:15.14     
          11:35.17  12:56.13  14:16.95  15:36.99     
          16:58.12  18:20.21         
                     
Conny Mindemark  1957  608  1:10.61  2:30.13  3:51.62  5:13.91  20:20.11   
  Nyköpings Simsällskap        6:36.03  7:58.87  9:21.64  10:43.95     
          12:06.25  13:29.15  14:51.74  16:15.09     
          17:38.01  19:00.62         
                     
Robert Jakubek  1959  572  1:17.17  2:39.14  4:00.91  5:23.38  20:45.17   
  Helsingborgs Simsällskap        6:44.68  8:06.36  9:29.61  10:53.44     
          12:17.35  13:42.20  15:07.42  16:31.93     
          17:56.28  19:21.70         
                     
Jan Westrup  1960  532  1:20.23  2:46.25  4:11.09  5:34.72  21:16.12   
  Skuru Idrottsklubb        6:58.50  8:22.56  9:47.28  11:13.02     
          12:38.94  14:04.91  15:31.11  16:57.73     
          18:24.42  19:51.52         
                     
 
Gren 4, 1500m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Anders Haglund  1961  732  1:08.09  2:21.57  3:35.92  4:50.10  18:21.68   
  Simklubben Neptun        6:03.31  7:16.33  8:28.80  9:42.08     
          10:55.61  12:09.66  13:23.51  14:38.48     
          15:53.46  17:08.10         
                     
Per Norstroem  1965  620  1:15.55  2:33.48  3:51.03  5:08.42  19:24.17   
  Södertälje Simsällskap        6:25.61  7:42.80  9:00.16  10:17.90     
          11:35.07  12:53.31  14:11.44  15:29.86     
          16:48.49  18:06.69         
                     
Thomas Langemar  1964  493  1:15.78  2:38.18  4:02.37  5:27.56  20:56.59   
  Åkersberga Simsällskap        6:52.44  8:17.75  9:43.00  11:08.52     
          12:33.78  13:57.89  15:22.59  16:47.33     
          18:11.87  19:35.12         
                     
Antti Antonov  1965  430  1:21.23  2:49.92  4:18.15  5:46.26  21:55.06   
  Simklubben Neptun        7:13.99  8:42.53  10:11.08  11:39.52     
          13:07.68  14:35.07  16:04.48  17:33.46     
          19:02.04  20:30.76         
                     
Björn Broqvist  1963  427  1:17.19  2:45.36  4:15.33  5:45.76  21:58.68   
  Kristinehamns Simsällskap        7:15.41  8:44.37  10:13.43  11:42.60     
          13:11.60  14:40.80  16:09.50  17:38.04     
          19:06.61  20:34.50         
                     
Carl-Mikael Siljedahl  1961  362  1:25.82  2:58.52  4:31.79  6:04.93  23:13.17   
  Mölndals Allmänna Simsällskap        7:38.12  9:10.85  10:44.06  12:16.74     
          13:50.34  15:24.46  16:58.15  18:32.72     
          20:07.67  21:41.85         
                     
 
Gren 4, 1500m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Stefan Andersson  1970  798  1:05.63  2:17.23  3:29.30  4:41.36  17:36.87  Svenska rekord ind 
  Sundsvalls Simsällskap        5:53.34  7:04.93  8:15.45  9:26.39     
          10:37.89  11:49.17  12:59.68  14:09.54     
          15:19.42  16:29.06         
                     
Mats Rubertson  1967  626  1:12.13  2:28.67  3:45.46  5:02.17  19:05.78   
  Simklubben Neptun        6:18.54  7:33.83  8:49.31  10:04.96     
          11:21.46  12:38.77  13:56.73  15:14.16     
          16:32.17  17:50.20         
                     
Joakim Axelsson  1968  585  1:10.76  2:29.74  3:49.01  5:08.91  19:32.08   
  Simklubben Laxen        6:29.02  7:48.22  9:07.81  10:26.69     
          11:45.43  13:03.52  14:21.42  15:39.39     
          16:57.34  18:15.22         
                     
Tord Thuresson  1967  568  1:07.07  2:19.16  3:34.24  4:51.34  19:43.88   
  Wisby Simsällskap        6:10.25  7:29.18  8:49.05  10:10.47     
          11:32.88  12:54.97  14:16.97  15:39.25     
          17:00.85  18:22.66         
                     
Lars Mattson  1968  556  1:14.01  2:31.24  3:49.41  5:08.13  19:52.28   
  IKSU Simning        6:27.52  7:47.10  9:07.41  10:27.47     
          11:47.50  13:07.90  14:28.50  15:49.80     
          17:11.21  18:32.44         
                     
Lennart Fritzon  1968  543  1:16.91  2:38.35  3:58.54  5:17.75  20:01.57   
  Simklubben Sydsim        6:36.92  7:55.94  9:14.81  10:34.09     
          11:54.26  13:15.01  14:36.33  15:57.71     
          17:19.42  18:41.44         
                     
Fredrik Björn  1966    504  1:16.00  2:36.92  3:58.68  5:21.21  20:31.73   
  Växjö Simsällskap        6:42.79  8:04.08  9:26.84  10:49.04     
          12:11.43  13:35.20  14:58.86  16:22.43     
          17:46.02  19:09.32         
                     
Magnus Wahlberg  1966    504  1:15.43  2:34.73  3:55.31  5:17.55  20:31.93   
  Malmö Kappsimningsklubb        6:40.75  8:03.42  9:25.21  10:47.79     
          12:11.06  13:34.69  14:57.94  16:21.48     
          17:44.92  19:08.40         
                     
Mats Sandahl  1967    417  1:17.61  2:44.00  4:13.10  5:42.51  21:52.11   
  Skuru Idrottsklubb        7:11.33  8:40.23  10:09.90  11:39.64     
          13:08.19  15:20.85  16:50.81  18:18.62     
          19:46.09  21:11.73         
                     
 
Gren 4, 1500m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Mikael E Rosén  1974  825  1:02.40  2:09.78  3:18.04  4:26.74  17:11.34  Nordiska rekord ind 
  Södertörns Simsällskap        5:36.37  6:46.61  7:56.52  9:06.93     
          10:17.05  11:27.50  12:37.20  13:46.86     
          14:55.73  16:05.27         
                     
Roger Andrée  1971  629  1:09.53  2:24.49  3:40.21  4:56.14  18:48.86   
  Trollhättans Simsällskap        6:12.31  7:28.50  8:44.62  10:00.73     
          11:17.32  12:33.25  13:49.20  15:05.37     
          16:21.22  17:36.29         
                     
Fredrik Hellberg  1973  581  1:14.62  2:31.79  3:48.90  5:05.90  19:18.84   
  IKSU Simning        6:22.80  7:39.97  8:57.31  10:14.27     
          11:31.66  12:49.25  14:06.99  15:25.60     
          16:44.39  18:02.51         
                     
Jan Brangefält  1972  534  1:12.03  2:31.41  3:51.70  5:12.19  19:52.15   
  Västerås Simsällskap        6:32.05  7:51.30  9:10.67  10:30.68     
          11:50.39  13:10.86  14:31.76  15:52.86     
          17:14.23  18:35.17         
                     
Paul Krochak  1975  528  1:14.59  2:34.05  3:54.65  5:14.95  19:56.35   
  Simklubben Neptun        6:35.20  7:55.76  9:16.01  10:35.60     
          11:55.40  13:15.02  14:36.31  15:57.08     
          17:17.32  18:37.93         
                     
Robert Berg  1972  507  1:11.54  2:28.75  3:48.03  5:07.43  20:13.25   
  Nyköpings Simsällskap        6:27.87  7:49.18  9:11.41  10:33.52     
          11:56.15  13:19.07  14:42.85  16:05.73     
          17:29.17  18:52.45         
                     
Hans Westman  1973    498  1:11.75  2:30.56  3:51.02  5:12.31  20:20.07   
  Göteborg Sim        6:34.71  7:58.54  9:21.76  10:44.51     
          12:07.20  13:30.16  14:53.67  16:15.81     
          17:39.14  19:01.50         
                     
Anders Flatow  1972    452  1:09.91  2:29.41  3:50.74  5:14.13  21:00.44   
  Åkersberga Simsällskap        6:38.19  8:01.97  9:26.65  10:53.55     
          12:20.14  13:47.98  15:15.36  16:43.32     
          18:10.80  19:38.07         
                     
Stefan Andersson  1973    439  1:15.62  2:42.23  4:09.19  5:35.92  21:12.81   
  Norrköpings Kappsimningsklubb        7:02.45  8:28.11  9:53.43  11:19.28     
          12:45.42  14:10.35  15:35.53  17:01.02     
          18:27.93  19:52.13         
                     
10  Martin Nyberg  1971    429  1:09.96  2:28.60  3:49.01  5:13.18  21:22.67   
  Norrköpings Kappsimningsklubb        6:40.09  8:06.49  9:33.04  11:01.59     
          12:30.80  13:59.15  15:28.31  16:58.09     
          18:27.15  19:56.98         
                     
11  Gustav Hedin  1972    426  1:16.23  2:42.47  4:08.47  5:34.41  21:25.47   
  Järfälla Simsällskap        6:59.83  8:25.72  9:51.91  11:19.09     
          12:45.83  14:12.49  15:39.99  17:07.13     
          18:33.89  19:59.99         
                     
12  Robert Westman  1975    411  1:14.48  2:37.89  4:03.91  5:31.45  21:40.97   
  Falu Simsällskap        6:59.12  8:27.49  9:55.53  11:24.12     
          12:52.36  14:21.59  15:51.50  17:21.36     
          18:49.45  20:16.69         
                     
13  Peder Larsson  1972    353  1:18.91  2:46.49  4:15.41  5:45.70  22:48.04   
  IKSU Simning        7:15.78  8:48.93  10:20.40  11:53.47     
          13:27.51  15:00.90  16:33.95  18:03.68     
          19:36.38  21:13.12         
                     
14  Olof Andersson  1971    280  1:24.49  3:01.32  4:42.66  6:24.64  24:38.78   
  Södertälje Simsällskap        8:07.79  9:50.39  11:35.82  14:11.86     
          15:03.84  16:51.85  18:38.95  20:23.03     
          22:05.41  23:48.22         
                     
Ryan Provencher  1974              DNS   
  Växjö Simsällskap                   
                     
                     
                     
 
Gren 4, 1500m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Ted Molin  1977  699  1:12.38  2:25.65  3:37.54  4:49.18  17:57.54   
  Helsingborgs Simsällskap        6:00.80  7:12.14  8:23.22  9:34.01     
          10:44.85  11:56.50  13:08.71  14:21.04     
          15:33.93  16:46.44         
                     
Roger Sjösten  1977  654  1:05.85  2:15.68  3:27.07  4:39.88  18:21.71   
  Simklubben Neptun        5:53.63  7:07.15  8:21.35  9:35.28     
          10:51.15  12:06.86  13:23.07  14:39.09     
          15:54.86  17:09.23         
                     
Viktor Ehrnholm Larsson  1979  590  1:10.39  2:26.67  3:43.21  4:59.61  18:59.91   
  Simklubben Neptun        6:16.13  7:33.23  8:50.08  10:06.97     
          11:23.44  12:39.83  13:56.65  15:11.63     
          16:27.62  17:44.07         
                     
Adrian Bengtson  1976  558  1:09.39  2:25.82  3:42.71  5:00.56  19:21.28   
  Umeå Simsällskap        6:18.15  7:37.06  8:55.77  10:13.54     
          11:31.14  12:49.57  14:08.57  15:27.73     
          16:47.01  18:04.96         
                     
Thomas Emilsson  1980  483  1:08.61  2:26.80  3:46.67  5:08.97  20:18.37   
  Järfälla Simsällskap        6:31.89  7:55.38  9:19.12  10:43.54     
          12:49.81  14:14.19  15:37.26  17:01.23     
          18:22.45  19:42.10         
                     
Björn Hall  1980  424  1:15.70  2:38.07  4:01.55  5:25.80  21:12.51   
  Malmö Kappsimningsklubb        6:50.52  8:16.71  9:41.91  11:07.47     
          12:33.78  13:59.19  15:26.10  16:53.49     
          18:20.59  19:47.28         
                     
Carl Magnus Helin  1976    409  1:16.25  2:41.13  4:07.96  5:34.44  21:28.46   
  IFK Lidingö Simklubb        7:01.97  8:28.42  9:55.44  11:21.84     
          12:49.35  14:16.96  15:43.37  17:09.47     
          18:35.93  20:02.26         
                     
Nils-Christian Olsson  1978    395  1:15.66  2:37.86  4:02.14  5:28.52  21:43.41   
  Malmö Kappsimningsklubb        6:55.14  8:21.94  9:50.47  11:19.38     
          12:48.30  14:17.43  15:46.33  17:15.68     
          18:44.99  20:14.72         
                     
Patrik Noll  1980    393  1:12.25  2:31.71  3:55.64  5:24.70  21:45.57   
  Örebro Simallians        6:53.55  8:24.72  9:54.24  11:22.69     
          12:52.17  14:22.05  15:51.02  17:20.90     
          18:51.03  20:20.37         
                     
 
Gren 4, 1500m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Gustaf Toll  1985  692  1:06.85  2:18.99  3:31.92  4:45.04  17:55.21   
  Danderyds Sim        5:57.70  7:10.56  8:23.12  9:36.32     
          10:49.28  12:01.49  13:12.46  14:22.10     
          15:32.84  16:44.56         
                     
Magnus Rölin  1984  638  1:04.78  2:15.52  3:27.26  4:39.70  18:24.27   
  Umeå Simsällskap        5:52.25  7:04.81  8:18.10  9:32.29     
          10:46.48  12:01.76  13:17.33  14:33.87     
          15:50.92  17:08.28         
                     
Alexander Weinhagen  1985  600  1:05.93  2:18.42  3:33.95  4:50.04  18:47.39   
  Malmö Kappsimningsklubb        6:06.29  7:22.93  8:39.52  9:56.06     
          11:12.90  12:29.81  13:45.85  15:02.18     
          16:18.95  17:34.52         
                     
Fredrik Carlén  1981  579  1:09.01  2:24.04  3:40.61  4:56.51  19:00.64   
  Linköpings Allmänna SS        6:13.44  7:30.20  8:47.38  10:04.51     
          11:21.95  12:39.41  13:56.62  15:13.18     
          16:29.80  17:46.90         
                     
Tobias Höglin  1984  510  1:12.70  2:30.49  3:49.50  5:09.60  19:49.96   
  Simklubben Neptun        6:30.39  7:50.94  9:11.29  10:31.51     
          11:52.08  13:12.27  14:32.83  15:52.77     
          17:12.75  18:32.35         
                     
Alexandros Vlastos  1983  442  1:10.58  2:27.04  3:48.39  5:12.68  20:48.05   
  Hellas Simklubb        6:37.34  8:02.62  9:28.43  10:53.42     
          12:18.87  13:45.06  15:09.99  16:35.42     
          17:59.87  19:25.54         
                     
 
Gren 4, 1500m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Robin Cederqvist  1989  554  1:06.42  2:20.04  3:34.90  4:49.27  18:51.33   
  Wisby Simsällskap        6:04.61  7:19.53  8:34.61  9:50.48     
          11:06.79  12:23.34  13:40.27  14:57.67     
          16:15.67  17:33.97         
                     
Hampus Carlsson  1989  530  1:12.26  2:29.56  3:47.74  5:04.96  19:08.15   
  Växjö Simsällskap        6:22.01  7:38.99  8:55.43  10:12.03     
          11:29.05  12:46.33  14:03.17  15:20.25     
          16:37.30  17:54.33         
                     
Björn Westergren  1987  481  1:05.16  2:16.69  3:31.49  4:48.82  19:45.81   
  Simklubben Ran        6:06.48  7:26.82  8:48.10  10:10.61     
          11:32.52  12:54.31  14:17.64  15:40.90     
          17:05.24  18:29.19         
                     
Jeff Frydenlund  1989  452  1:16.89  2:39.45  4:00.95  5:22.38  20:11.13   
  Södertälje Simsällskap        6:44.05  8:05.19  9:26.01  10:46.66     
          12:07.31  13:28.03  14:49.09  16:10.36     
          17:31.72  18:52.58         
                     
André Ahlfors-Dahl  1986  434  1:06.99  2:22.09  3:39.93  4:59.42  20:27.11   
  Simklubben Lödde        6:21.09  7:43.64  9:08.45  10:33.31     
          11:59.85  13:26.83  14:52.65  16:17.65     
          17:43.21  19:07.73         
                     
Andreas Steijner  1988  279  1:22.44  2:55.30  4:30.79  6:05.22  23:41.94   
  Kanaans Simsällskap        7:43.36  9:21.99  10:58.97  12:34.63     
          14:13.39  15:52.02  17:31.88  19:08.23     
          20:42.94  22:15.61         
                     
Jesper Fuhr  1988    208  1:22.36  2:59.42  4:42.97  6:28.15  26:07.44   
  Skuru Idrottsklubb        8:16.75  10:03.93  11:52.90  13:41.04     
          15:28.98  17:17.12  19:06.13  20:57.16     
          22:43.37  24:31.64         
                     
 
Gren 4, 1500m Frisim Herrar, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Peter Lundberg  1991      1:15.21  2:41.01  4:09.62  5:38.89  22:12.84   
  Umeå Simsällskap        7:08.90  8:39.51  10:10.95  11:41.69     
          13:13.33  14:46.44  16:17.80  17:50.30     
          19:22.43  20:51.31         
                     
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 85 - 89 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Kerstin Gjöres  1927    509          55.95   
  Örebro Simallians                   
Barbro Thörnelöf  1927    285          1:07.87   
  Örebro Simallians                   
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Ulla-Britt Öberg  1934    650          43.47   
  Simklubben Neptun                   
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Agneta Lagerbeck  1941    398          45.32   
  Karlstads Simsällskap                   
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Bitte Axling  1946  876          33.06   
  Danderyds Sim                   
Margareta Rainer  1949  786          34.27   
  Gävle Simsällskap                   
Harriet Bure  1946  590          37.72   
  Örebro Simallians                   
Ulla Öhman  1948  569          38.18   
  Fagersta Simklubb                   
Solveig Luckhurst  1950  520          39.34   
  Hellas Simklubb                   
Harriet Levin  1948  362          44.37   
  Simklubben Neptun                   
Barbro Grufman  1948    310          46.71   
  Hellas Simklubb                   
Polly Malmberg  1948    247          50.39   
  Angereds Simsällskap                   
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Eva Berglund-Lindbäck  1955  703          32.87   
  Danderyds Sim                   
Inga-Lill Jonsson  1953  395          39.81   
  Luleå Simsällskap                   
Lena Johansson  1954  371          40.65   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
Sofie Isaksson  1954  369          40.73   
  Helsingborgs Simsällskap                   
Janina Åkerström-Johnson  1953  65          1:12.54   
  Södertälje Simsällskap                   
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Gunilla Rasmuson  1957  893          29.58  Nordiska rekord ind 
  Täby Sim                   
Annika Nilsson  1960  596          33.85   
  Skuru Idrottsklubb                   
Inga-Lill Lagergren  1960  594          33.89   
  Simklubben Neptun                   
Caroline Magnusson  1956  537          35.04   
  Täby Sim                   
Carina Ljung  1957  265          44.34   
  Simklubben Neptun                   
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Anette Philipsson  1965  1092          26.87  Världsrekord ind 
  Linköpings Allmänna SS                   
Maria Norberg  1963  994          27.72   
  Kristianstads SLS                   
Ann-Louise Arktoft  1964  873          28.95   
  Simklubben Neptun                   
Anne Mannela  1963  743          30.54   
  Sundsvalls Simsällskap                   
Angela Ekelöf  1963  735          30.65   
  Varberg Sim                   
Eva Svensson  1964  718          30.90   
  Sundsvalls Simsällskap                   
Marie Dahlbom  1965    711          30.99   
  Uppsala Mastersimklubb                   
Ingrid Lindelöw-Berntson  1964    707          31.05   
  Umeå Simsällskap                   
Annika Svanberg  1962    672          31.58   
  S77 Stenungsund                   
10  Cordelia Bracht  1964    668          31.65   
  Simklubben Sydsim                   
11  Kicki Molin  1964    642          32.07   
  Danderyds Sim                   
12  Hailan Ahlberg  1965    629          32.29   
  IFK Lidingö Simklubb                   
13  Birgitta Flensburg  1961    618          32.48   
  Skuru Idrottsklubb                   
14  Anna Edin  1964    600          32.80   
  Skuru Idrottsklubb                   
15  Anneli Blomberg  1964    556          33.63   
  Simklubben Neptun                   
16  Ulla-Karin Aufrecht  1964    527          34.25   
  Västerås Simsällskap                   
17  Mari Norberg  1963    473          35.51   
  Järfälla Simsällskap                   
18  Anette Sundfors  1965    349          39.30   
  Kungsbacka Simsällskap                   
19  Sara Henrysson Eidvall  1961    339          39.68   
  Simklubben Neptun                   
20  Ann-Marie Näslund  1962    302          41.20   
  Danderyds Sim                   
21  Marie Westholm  1961    246          44.12   
  Norrtälje Simklubb                   
22  Margit Svenson  1961    227          45.30   
  Danderyds Sim                   
23  Christine Hagman  1965    139          53.41   
  Simklubben Neptun                   
24  Riitta Eklund Sandström  1963    109          57.91   
  Åkersberga Simsällskap                   
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Marika Rohlin  1966  758          28.92   
  Örebro Simallians                   
Su Oltner  1969  756          28.94   
  Södertälje Simsällskap                   
Åsa Vikander  1970  743          29.11   
  Simklubben Neptun                   
Ann Gyldén  1968  740          29.15   
  IFK Lidingö Simklubb                   
Ulrika Balslev  1966  726          29.34   
  Varberg Sim                   
Camilla Lagerfors  1970  664          30.22   
  Simklubben Neptun                   
Karin Axelsson  1970    657          30.32   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Annica Åberg  1966    639          30.61   
  Täby Sim                   
Annette Andersson  1969    634          30.69   
  IFK Lidingö Simklubb                   
10  Cari Holmquist  1968    630          30.75   
  Jönköpings Simsällskap                   
11  Vera Koponen  1968    621          30.90   
  Stockholmspolisens IF Sf                   
12  Jeanette Svanberg  1970    591          31.42   
  Göteborg Sim                   
12  Tove Filipsson  1970    591          31.42   
  Norrtälje Simklubb                   
14  Camilla Thuné  1967    559          32.00   
  Täby Sim                   
15  Christine Elingfors  1967    553          32.11   
  Växjö Simsällskap                   
16  Åsa Andersson  1967    552          32.14   
  Södertälje Simsällskap                   
17  Marika Pock  1966    538          32.41   
  Simklubben Neptun                   
18  Mari Ekelund  1967    522          32.73   
  Simklubben Lödde                   
19  Jeanette Rubertson  1966    522          32.74   
  Simklubben Neptun                   
20  Marie Jernberg  1969    507          33.05   
  Älvsjö AIK Fritid                   
21  Camilla Rogala  1970    469          33.94   
  Simklubben Neptun                   
22  Maria Holmén  1970    462          34.11   
  Växjö Simsällskap                   
23  Anna Bjelm  1966    461          34.12   
  Helsingborgs Simsällskap                   
24  Susanne Norvell  1970    440          34.67   
  Sundsvalls Simsällskap                   
25  Linn Sidén  1969    424          35.09   
  Södertörns Simsällskap                   
26  Pernilla Thuresson  1966    423          35.12   
  Wisby Simsällskap                   
27  Jannike Linné  1967    389          36.11   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
28  Margareth Timossi  1966    306          39.11   
  Simklubben Neptun                   
29  Marie Sveronius  1966    200          45.05   
  Södertälje Simsällskap                   
30  Nell Hellberg  1969    165          48.01   
  Södertälje Simsällskap                   
Carin Saracco  1966              DSQ  Felaktig start 
  Täby Sim                   
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Helena Åberg  1971  808          27.93   
  Helsingborgs Simsällskap                   
Anna Lohmann  1975  796          28.07   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
Camilla Johansson Sponseller  1974  736          28.81   
  Umeå Simsällskap                   
Ulrika Jardfelt  1974  709          29.17   
  Simklubben Neptun                   
Eva Nossborn  1975  693          29.40   
  Södertälje Simsällskap                   
Cecilia Landin  1972  689          29.45   
  Simklubben Lödde                   
Maria Lövberg  1973    631          30.33   
  Simklubben Triton                   
Pernilla Lundström  1974    630          30.35   
  Sundsvalls Simsällskap                   
Ulla Eriksson  1974    623          30.45   
  Täby Sim                   
10  Catrin Notbohm  1972    615          30.59   
  Stockholm Dolphins Swim Club                   
11  Tracey Isaksson  1973    607          30.73   
  Falu Simsällskap                   
12  Lotta Koskinen  1974    602          30.80   
  Tuusulan Uimaseura                   
13  Liselotte Lindgren  1971    600          30.84   
  Alingsås SLS                   
14  Anna Lofter  1973    585          31.10   
  Simklubben Neptun                   
15  Helena Gällerdal Högfeldt  1975    554          31.67   
  Linköpings Allmänna SS                   
16  Marianne Steen  1974    545          31.84   
  Väsby Simsällskap                   
17  Åsa Johansson  1971    427          34.54   
  Simklubben Sydsim                   
18  Linda Curstedt  1973    415          34.88   
  Danderyds Sim                   
19  Helen Wesström  1974    397          35.39   
  IFK Lidingö Simklubb                   
20  Ilze Adolfsson  1972    326          37.79   
  Täby Sim                   
21  Karolina Wiell  1974    321          37.98   
  Upsala Simsällskap                   
22  Malin Tidqvist  1975    236          42.07   
  Kristinehamns Simsällskap                   
23  Kamilla Nilsson  1973    178          46.24   
  Södertälje Simsällskap                   
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Natalie Månsson  1979  716          28.05   
  Simklubben Triton                   
Margreet Aanstoot  1980  683          28.50   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
Anna Ane  1978  596          29.82   
  Gävle Simsällskap                   
Sara Lundeholm  1980  589          29.93   
  S77 Stenungsund                   
Linda Fleck  1976  589          29.94   
  Väsby Simsällskap                   
Therese Hammarberg  1977  498          31.66   
  Linköpings Allmänna SS                   
Linda Renholm  1978    479          32.07   
  Väsby Simsällskap                   
Anna Granberg  1978    468          32.32   
  Karlskoga Simförening                   
Helena Hillerström  1980    453          32.66   
  Södertörns Simsällskap                   
10  Helene Bromander  1979    313          36.94   
  Angereds Simsällskap                   
11  Monika Grel  1976    203          42.69   
  Simklubben Neptun                   
12  Linda Setterholm  1979    99          54.24   
  Södertälje Simsällskap                   
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Kia Kilpinen  1981  745          28.20   
  Norrtälje Simklubb                   
Nathalie Larsson  1985  716          28.57   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
Tove Brickner  1985  663          29.32   
  Turebergs Simklubb                   
Emma Johnstone  1985  656          29.42   
  Simklubben Triton                   
Camilla Runnquist  1984  645          29.59   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
Ida Bertsdotter  1984  632          29.79   
  Simsällskapet Delfin                   
Annika Cimdins  1985    568          30.86   
  Stockholmspolisens IF Sf                   
Janina Gårdensjö  1984    568          30.86   
  Västerås Simsällskap                   
Helena Ekdahl  1985    563          30.96   
  Västerås Simsällskap                   
10  Jenny Björkman  1984    562          30.98   
  Tyresö Simsällskap                   
11  Elise Lind  1983    556          31.08   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
12  Jennie Turunen  1981    470          32.87   
  Alingsås SLS                   
13  Ella Wessén  1982    444          33.51   
  Västerås Simsällskap                   
14  Alejandra Ganem Cuenca  1983    415          34.26   
  Skuru Idrottsklubb                   
15  Maria Norman  1981    398          34.76   
  Stockholmspolisens IF Sf                   
16  Elin Nilsson  1985    352          36.19   
  Alingsås SLS                   
17  Anna Kazakova  1985    194          44.12   
  Stockholms Studenters IF                   
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Jonna Nybäck  1988  749          27.99   
  Västerås Simsällskap                   
Hedvig Lestander  1988  653          29.29   
  IKSU Simning                   
Matilda Angberg  1990  650          29.34   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
Sarah Gustafsson  1990  647          29.38   
  Örnsköldsviks Allmänna SS                   
Jennie Karlsson  1987  645          29.42   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Julia Olsson  1989  612          29.94   
  Södertälje Simsällskap                   
Sofie Pettersson  1988    607          30.02   
  Linköpings Allmänna SS                   
Jonna Meerits  1986    605          30.04   
  Västerås Simsällskap                   
Emma Claesson  1989    599          30.14   
  Västerås Simsällskap                   
10  Jessica Henriksson  1989    589          30.32   
  Eskilstuna Simklubb                   
11  Emelie Ernstsson  1990    583          30.42   
  Stockholmspolisens IF Sf                   
12  Kristina von Schreeb  1989    562          30.80   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
13  Kim Pettersson-Bohlin  1988    558          30.87   
  Hellas Simklubb                   
14  Anna Harrysson  1990    524          31.52   
  S77 Stenungsund                   
15  Elin Nyysti  1987    508          31.85   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
16  Kristina Brodin  1989    483          32.38   
  Södertälje Simsällskap                   
17  Emy Öhling  1990    444          33.30   
  Skuru Idrottsklubb                   
18  Emilie Andersson  1988    439          33.44   
  Bålsta Simklubb                   
19  Jenny Johansson  1988    410          34.20   
  IKSU Simning                   
20  Kiowa Stofkoper  1987    334          36.61   
  Stockholmspolisens IF Sf                   
21  Jenny Nilsson  1987    318          37.21   
  Alingsås SLS                   
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Anna Åhlin  1991              26.65   
  Spårvägens Simförening                   
Josefin Nilsson  1993              27.53   
  Simklubben Triton                   
My Wigholm  1991              29.54   
  Södertälje Simsällskap                   
Sara Edenfelt  1992              29.71   
  Simklubben Hajen                   
Marie Håkansson  1992              30.09   
  Trollhättans Simsällskap                   
Cassandra Eliasson  1991              30.55   
  Kristinehamns Simsällskap                   
Mikaela Eliasson  1993              30.60   
  Kristinehamns Simsällskap                   
Sara Huslid  1995              30.75   
  Södertälje Simsällskap                   
Agnes Larsson  1991              31.49   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
10  Carolina Porras-Lehto  1991              31.56   
  Stockholmspolisens IF Sf                   
11  Louise Axdorff  1992              32.29   
  Örebro Simallians                   
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 85 - 89 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Tamas Borossy  1928    296          51.79   
  IFK Lidingö Simklubb                   
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Anders Söderqvist  1933    787          34.80   
  Hellas Simklubb                   
Kristian König  1932    378          44.45   
  Simklubben Neptun                   
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Lauri Malk  1937    783          32.71   
  Cetus Espoo                   
Peter Bergengren  1938  645          34.88   
  Hellas Simklubb                   
Erik Forslund  1937  583          36.08   
  Hellas Simklubb                   
Olof Söderqvist  1937  495          38.10   
  Hellas Simklubb                   
Lars Edstedt  1936  424          40.11   
  Umeå Simsällskap                   
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Hans Eriksson  1945  841          29.34   
  Göteborg Sim                   
Olle Axling  1945  690          31.34   
  Danderyds Sim                   
Nils Wahlberg  1943  679          31.50   
  Stockholmspolisens IF Sf                   
Bo Ljungberg  1945  645          32.05   
  Hellas Simklubb                   
Bo Toresäter  1944  562          33.55   
  Simklubben Elfsborg                   
Christian Tollstoy  1943  560          33.59   
  Karlskoga Simförening                   
Lester Eriksson  1942    547          33.86   
  Simklubben Neptun                   
Mats Svensson  1943    466          35.71   
  Simklubben Elfsborg                   
Håkan Bengtsson  1942    466          35.72   
  Stockholmspolisens IF Sf                   
10  Kennerth Persson  1945    280          42.34   
  Hellas Simklubb                   
11  Milos Ondrasek  1943    238          44.67   
  Sundsvalls Simsällskap                   
12  Per Ahlqvist  1942    228          45.28   
  Simklubben Neptun                   
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Glen Bengtsson  1949  737          28.36   
  Växjö Simsällskap                   
Ulf Gabrielsson  1948  718          28.60   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Rolf Tegeback  1948  656          29.48   
  Sundsvalls Simsällskap                   
Kjell Hanserius  1947  593          30.49   
  Hellas Simklubb                   
Jan Blomgren  1950  568          30.93   
  Södertälje Simsällskap                   
Lars Backlund  1949  539          31.47   
  Kungsbacka Simsällskap                   
Eric Brandelius  1949    459          33.19   
  Västerås Simsällskap                   
Kaj Gorosch  1948    309          37.86   
  IFK Lidingö Simklubb                   
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Leonard Bielicz  1951  763          27.24   
  Göteborg Sim                   
Stefan Andersson  1955  596          29.58   
  Uppsala Mastersimklubb                   
Leif Björklund  1953  576          29.91   
  Södertörns Simsällskap                   
Per Lindqvist  1955  535          30.66   
  Uppsala Mastersimklubb                   
Tommy Aspegårdh  1955  494          31.49   
  Täby Sim                   
Bill Engman  1952  412          33.45   
  Simklubben Neptun                   
Lars Ekdahl  1954    411          33.47   
  Västerås Simsällskap                   
Nils Kärrlander  1951    400          33.77   
  Saltsjöbadens Idrottsförening                   
Olli Aulio  1952    369          34.69   
  IFK Lidingö Simklubb                   
10  Peter Svanberg  1955    363          34.89   
  Simklubben S 02                   
11  Lars Nielsen  1955    362          34.92   
  Linköpings Allmänna SS                   
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Rolf Gustafsson  1960  805          26.55   
  Simklubben Neptun                   
Lennart Mentor  1960  779          26.84   
  Göteborg Sim                   
Dave Schardt  1959  776          26.87   
  Simklubben Neptun                   
Henrik Bodén  1959  642          28.63   
  Danderyds Sim                   
Gunnar Holmberg  1958  630          28.81   
  S77 Stenungsund                   
Bengt Olsson  1956  628          28.84   
  Täby Sim                   
Robert Jakubek  1959    583          29.56   
  Helsingborgs Simsällskap                   
Ragnar Svensson  1960    582          29.57   
  S77 Stenungsund                   
Mikael Gardell  1960    578          29.65   
  Norrtälje Simklubb                   
10  Bo Fogelberg  1957    540          30.32   
  Hellas Simklubb                   
11  Mats Dänsel  1957    538          30.36   
  Simklubben Neptun                   
12  Rolf Törnqvist  1959    520          30.70   
  Södertörns Simsällskap                   
13  Anders Lundström  1958    511          30.88   
  Helsingborgs Simsällskap                   
14  Thomas Andersson  1959    433          32.64   
  Bålsta Simklubb                   
15  Lars Örnholmer  1956    328          35.79   
  Växjö Simsällskap                   
16  Björn Lind  1960    311          36.42   
  Simklubben Neptun                   
17  Håkan Blonde  1958    218          41.02   
  Täby Sim                   
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Tor-Arne Pedersen  1965    819          24.98   
  Varg, IL                   
Joakim Sjöholm  1963  759          25.62   
  Stockholmspolisens IF Sf                   
Anders Haglund  1961  732          25.94   
  Simklubben Neptun                   
Jonas Hallgren  1964  702          26.30   
  Umeå Simsällskap                   
Lars Sandberg  1965  650          26.99   
  Kungsbacka Simsällskap                   
Mats Norlin  1965  643          27.08   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
Jan Sigurdh  1965  602          27.68   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Per Gustafsson  1964  602          27.68   
  Täby Sim                   
Per-Ola Quist  1961    593          27.82   
  Södertälje Simsällskap                   
10  Dan Larsson  1961    572          28.16   
  Linköpings Allmänna SS                   
11  Hans Palmqvist  1962    564          28.29   
  Varberg Sim                   
12  Gunnar Bergman  1963    557          28.41   
  Upplands-Bro Simsällskap                   
13  Anders Bergqvist  1965    555          28.44   
  Bollnäs Simsällskap                   
14  Harri Mossmyr  1962    553          28.47   
  Stockholmspolisens IF Sf                   
15  Torbjörn Wolffram  1964    550          28.52   
  Göteborg Sim                   
16  Björn Broqvist  1963    530          28.88   
  Kristinehamns Simsällskap                   
17  Sergei Frolov  1964    525          28.97   
  Club Neva Stars                   
18  Mats J Larsson  1965    522          29.03   
  Skuru Idrottsklubb                   
19  Erik Bodén  1965    509          29.27   
  Danderyds Sim                   
20  Jörgen Tisell  1961    503          29.38   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
21  Per Norstroem  1965    501          29.43   
  Södertälje Simsällskap                   
22  Gustav Foghammar  1964    492          29.60   
  Stockholmspolisens IF Sf                   
23  Håkan Frank  1963    489          29.66   
  Södertörns Simsällskap                   
24  Michael Stigson  1961    477          29.92   
  Uppsala Mastersimklubb                   
25  Peter Håkansson  1965    473          29.99   
  Täby Sim                   
26  Mats Dellmark  1965    468          30.11   
  Älvsjö AIK Fritid                   
27  Anders Kussak  1964    427          31.03   
  Hellas Simklubb                   
28  Johannes Dellby  1965    372          32.50   
  Bålsta Simklubb                   
29  Johan Östrand  1963    361          32.81   
  Järfälla Simsällskap                   
30  Jan Andersson  1962    340          33.47   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
31  Håkan Quist  1961    336          33.62   
  Västerås Simsällskap                   
32  Ulf Eriksson  1965    329          33.86   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
33  Lars Reuterskiöld  1963    324          34.04   
  Danderyds Sim                   
34  Leif Eriksson  1963    313          34.42   
  Hellas Simklubb                   
35  Per Englund  1961    305          34.70   
  Södertörns Simsällskap                   
36  Peter Karlsson  1963    240          37.57   
  Västerås Simsällskap                   
37  Johan Arvidsson  1964    202          39.79   
  Jönköpings Simsällskap                   
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Joakim Holmquist  1969  997          23.67  Nordiska rekord ind 
  Jönköpings Simsällskap                   
George Papp  1970  851          24.95   
  Sundsvalls Simsällskap                   
Ola Söderberg  1966  805          25.42   
  Växjö Simsällskap                   
Håkan Agnell  1970  800          25.47   
  Simklubben Neptun                   
Anders Nyberg  1967  799          25.48   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
Martin Andersson  1970  772          25.78   
  Varberg Sim                   
Dan Anderberg  1967    767          25.83   
  Täby Sim                   
Stefan Andersson  1970    737          26.18   
  Sundsvalls Simsällskap                   
Ragnar Agnell  1967    728          26.28   
  Simklubben Neptun                   
10  Lennart Norrby  1970    685          26.82   
  Täby Sim                   
11  Fredrik Björn  1966    661          27.14   
  Växjö Simsällskap                   
11  Henrik Mattsson  1968    661          27.14   
  Karlstads Simsällskap                   
13  Leif Janzén  1969    629          27.59   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
14  Jonas Nilsson  1967    623          27.68   
  Gustavsbergs Simsällskap                   
15  Kristian Wollersjö  1969    599          28.05   
  Alingsås SLS                   
16  Patrik Asp  1966    593          28.15   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
17  John Iggström  1966    583          28.31   
  Sundsvalls Simsällskap                   
18  John Nissfolk  1970    574          28.45   
  Västerås Simsällskap                   
19  Björn Stille  1969    555          28.77   
  Turebergs Simklubb                   
20  Peter Dombos  1969    546          28.92   
  IFK Lidingö Simklubb                   
21  Joakim Axelsson  1968    527          29.27   
  Simklubben Laxen                   
22  Johan Malmros  1970    514          29.51   
  Wisby Simsällskap                   
23  Lars Malmqvist  1967    509          29.61   
  Simklubben Neptun                   
24  Per-Ola Skoglund  1969    493          29.92   
  Täby Sim                   
25  Erik Sundberg  1969    484          30.12   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
26  Mikael Olsson  1969    475          30.31   
  Tyresö Simsällskap                   
27  Hampus Arvidsson  1969    429          31.35   
  Alingsås SLS                   
28  Kristoffer Lyberg  1968    401          32.07   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
29  Thomas Nilsson  1968    358          33.28   
  IFK Lidingö Simklubb                   
30  Ian James  1970    331          34.17   
  City of Oxford Masters Club                   
31  Anders Rosqvist  1966    290          35.72   
  Falu Simsällskap                   
32  Mikael Groth  1968    242          37.91   
  Simklubben Neptun                   
Vidar Gothenby  1968              DSQ  Felaktig start 
  Kanaans Simsällskap                   
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Mikael Lennehag  1974  821          24.62   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Andreas Taflin  1973  741          25.48   
  Simklubben Neptun                   
Peter Pärlklo  1971  725          25.66   
  Täby Sim                   
Mikael E Rosén  1974  684          26.17   
  Södertörns Simsällskap                   
Jonas Aneheim  1971  673          26.31   
  Simklubben Neptun                   
Martin Nyberg  1971  661          26.47   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
Johan Wernström  1972    647          26.65   
  Motala Simsällskap                   
Lars Pettersson  1974    646          26.67   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Robert Lövström  1975    645          26.68   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
10  Joakim Hector  1972    618          27.07   
  Sundsvalls Simsällskap                   
11  Pierre Leander  1973    610          27.19   
  IFK Lidingö Simklubb                   
12  Niklas Lehammer  1972    607          27.23   
  Kanaans Simsällskap                   
13  Niklas Wolkert  1971    598          27.37   
  Södertörns Simsällskap                   
14  Anders Höglund  1974    590          27.49   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
15  Niklas Elison  1971    585          27.56   
  Simklubben Neptun                   
16  Peter Sundstedt  1972    575          27.72   
  Saltsjöbadens Idrottsförening                   
17  Anders Flatow  1972    574          27.74   
  Åkersberga Simsällskap                   
18  Johan Meurling  1973    570          27.80   
  S77 Stenungsund                   
19  Jonas Petersson  1974    561          27.95   
  Alingsås SLS                   
20  Stefan Behring  1974    551          28.12   
  Spårvägens Simförening                   
21  Andrew Maclean  1975    534          28.42   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
22  Fredrik Hellberg  1973    526          28.55   
  IKSU Simning                   
23  Nicklas Täck  1973    520          28.67   
  S77 Stenungsund                   
24  Daniel Gertmo  1973    518          28.71   
  S77 Stenungsund                   
25  Christian Engström  1971    516          28.75   
  Varberg Sim                   
26  Örjan Olsson  1972    512          28.82   
  IKSU Simning                   
27  Petter Svensson  1973    496          29.12   
  Åkersberga Simsällskap                   
28  Robert Westman  1975    490          29.25   
  Falu Simsällskap                   
29  Stefan Andersson  1973    481          29.42   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
30  Mikael Lindström  1971    469          29.67   
  Ronneby Simsällskap                   
31  Janne Forsberg  1972    467          29.71   
  Hellas Simklubb                   
32  Christian Nyblom  1972    439          30.33   
  Väsby Simsällskap                   
33  Albert Bengtson  1974    374          31.98   
  Södertörns Simsällskap                   
34  Martin Veinbergs  1971    320          33.69   
  Simklubben Neptun                   
35  Mikael Buschow  1975    313          33.96   
  Simklubben Sydsim                   
36  Thomas Tegstam  1973    310          34.04   
  Alingsås SLS                   
37  Anders Larsson  1972    300          34.41   
  Åkersberga Simsällskap                   
Hans Westman  1973              DSQ  Felaktig start 
  Göteborg Sim                   
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Joakim Dahl  1976  649          24.86   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Ola Fagerstrand  1977  616          25.30   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
Przemyslaw Kucharczyk  1978  606          25.44   
  Smålandsstenars Simsällskap                   
Christian Ék  1980  604          25.47   
  Simklubben Lödde                   
Jonas Falk  1979  604          25.47   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
Ted Molin  1977  581          25.80   
  Helsingborgs Simsällskap                   
Nichlas Westerlund  1980    567          26.00   
  Karlstads Simsällskap                   
Roger Sjösten  1977    563          26.07   
  Simklubben Neptun                   
Per Ölve  1977    554          26.21   
  Skuru Idrottsklubb                   
10  Christian Löfgren  1980    551          26.25   
  IFK Lidingö Simklubb                   
11  Henrik Gustavsson  1977    545          26.35   
  Södertörns Simsällskap                   
12  Andreas Lentonsson  1980    533          26.54   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
13  Börje Lehrman  1976    532          26.56   
  Stockholmspolisens IF Sf                   
14  Johan Bursell  1976    515          26.85   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
15  Erik Lindström  1978    514          26.87   
  Kungsbacka Simsällskap                   
16  Weine Högberg  1978    497          27.17   
  S77 Stenungsund                   
17  Andreas Höglin  1979    497          27.18   
  Höga Kustens Simsällskap                   
18  Viktor Ehrnholm Larsson  1979    493          27.25   
  Simklubben Neptun                   
19  Björn Hall  1980    470          27.68   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
20  Tobias Ernemark  1976    437          28.37   
  Kanaans Simsällskap                   
21  André Berg  1980    430          28.52   
  Simklubben Lödde                   
22  Jonny Reichwald  1980    364          30.14   
  Hellas Simklubb                   
23  Carl Magnus Helin  1976    343          30.75   
  IFK Lidingö Simklubb                   
24  Björn Uppeke  1980    339          30.87   
  Simklubben Neptun                   
Thomas Emilsson  1980              DNS   
  Järfälla Simsällskap                   
Oscar Åkesson  1977              DSQ  Felaktig start 
  Simklubben Sydsim                   
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Petter Stymne  1983  947          22.38  Nordiska rekord ind 
  Simklubben Neptun                   
Stefan Nystrand  1981  880          22.93   
  Spårvägens Simförening                   
Marcus Piehl  1985  855          23.15   
  Linköpings Allmänna SS                   
Björn C-G Callenberg  1981  784          23.83   
  Örebro Simallians                   
Klas Wiréhn  1985  751          24.18   
  Linköpings Allmänna SS                   
Magnus Rölin  1984  683          24.95   
  Umeå Simsällskap                   
Gabriel Pap  1982    607          25.95   
  Simklubben Neptun                   
Andreas Welander  1985    605          25.98   
  Danderyds Sim                   
Robert Grynner  1983    602          26.03   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
10  Henrik Antonsson  1982    581          26.33   
  Varberg Sim                   
11  Gustaf Toll  1985    571          26.49   
  Danderyds Sim                   
12  Nils Zätterström  1981    540          26.99   
  Simklubben Neptun                   
13  Alexandros Vlastos  1983    513          27.44   
  Hellas Simklubb                   
14  Björn Sievert  1984    488          27.90   
  Danderyds Sim                   
15  David Lindahl  1982    483          28.01   
  Linköpings Allmänna SS                   
16  Love Lundell  1984    480          28.06   
  Stockholmspolisens IF Sf                   
17  Johan Falk  1982    461          28.44   
  Göteborg Sim                   
18  Peter Wallebäck  1984    402          29.77   
  Simklubben Neptun                   
19  Andreas Jonerholm  1981    382          30.29   
  Södertälje Simsällskap                   
20  Lukas Bergliden  1983    364          30.77   
  Simklubben Neptun                   
21  Zaid Kamal  1985    277          33.71   
  Eskilstuna Simklubb                   
Evgeniy Krivtsov  1985              DNS   
  Poseydon Russian Federation                   
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Pontus Flodqvist  1988  814          22.88   
  Simklubben Neptun                   
Kristofer Johansson  1987  738          23.64   
  Linköpings Allmänna SS                   
Christoffer Stolt  1987  713          23.92   
  Spårvägens Simförening                   
Mark Åström-Karlsson  1987  663          24.50   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Marcus Tuomela  1988  627          24.96   
  Göteborg Sim                   
Redir Ajiul  1988  619          25.07   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Marcus Pellfolk  1986    609          25.20   
  Täby Sim                   
Jesper Kalldin  1990    593          25.43   
  Spårvägens Simförening                   
Arvid Persson  1990    586          25.53   
  Kanaans Simsällskap                   
10  Erik Persson  1987    584          25.56   
  Kanaans Simsällskap                   
10  Peter Fagerström  1989    584          25.56   
  Göteborg Sim                   
12  Christoffer Arvidsson  1989    570          25.77   
  Jönköpings Simsällskap                   
13  Daniel Cederqvist  1986    556          25.98   
  Wisby Simsällskap                   
14  Villum Hansson  1988    546          26.14   
  Saltsjöbadens Idrottsförening                   
15  Toni Hastenpflug  1988    543          26.19   
  Göteborg Sim                   
16  André Ahlfors-Dahl  1986    534          26.33   
  Simklubben Lödde                   
17  Martin Brattmyr  1988    533          26.35   
  IKSU Simning                   
18  Robin Zetterman  1986    514          26.67   
  Stockholmspolisens IF Sf                   
19  Erik Smiding  1988    498          26.95   
  Stockholmspolisens IF Sf                   
20  Johan Rådbjer  1988    498          26.96   
  Simklubben Neptun                   
21  Tim Andersson-Lind  1989    496          26.98   
  IFK Lidingö Simklubb                   
22  Jesper Fuhr  1988    425          28.42   
  Skuru Idrottsklubb                   
23  Christian Borg-Bagge  1986    405          28.86   
  Eskilstuna Simklubb                   
24  Hampus Carlsson  1989    403          28.92   
  Växjö Simsällskap                   
25  André Oliveira  1986    327          30.99   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
26  Andreas Steijner  1988    282          32.57   
  Kanaans Simsällskap                   
Jonas Hagberg  1988              DSQ  Felaktig start 
  Simklubben Triton                   
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Philippe Monmousseau  1991              24.88   
  Stockholmspolisens IF Sf                   
Simon Nexbo  1992              25.16   
  Simklubben Triton                   
Oskar Holmgren  1994              25.55   
  Örebro Simallians                   
Philip Ekman  1991              25.87   
  Simklubben Neptun                   
Gustav Nilsson Björk  1995              26.96   
  Spårvägens Simförening                   
Niklas Andersson  1992              28.75   
  Eskilstuna Simklubb                   
Corentin Foure  1993              28.90   
  Stockholms Studenters IF                   
Peter Lundberg  1991              29.64   
  Umeå Simsällskap                   
Stefano Barguena Domarchi  1991              32.44   
  Simklubben Neptun                   
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Margareta Rainer  1949    685  47.92        1:40.63   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Harriet Bure  1946    473  52.80        1:53.88   
  Örebro Simallians                   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Mona B Klöfver  1955    736  44.33        1:35.70   
  Växjö Simsällskap                   
                     
Lena Johansson  1954    485  52.29        1:49.95   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Anne Sundell  1960    630  42.16        1:31.47   
  Stockholmspolisens IF Sf                   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Anna-Karin Josefson  1964  728  39.44        1:23.60  Svenska rekord ind 
  Varberg Sim                   
                     
Marie Hansson  1964  676  40.23        1:25.69   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
Lilie Larsson  1961  559  41.91        1:31.26   
  Täby Sim                   
                     
Ingrid Lindelöw-Berntson  1964  555  43.56        1:31.52   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Marie Dahlbom  1965  553  42.99        1:31.64   
  Uppsala Mastersimklubb                   
                     
Mimmi Kvissberg  1962  418  47.86        1:40.53   
  Täby Sim                   
                     
Margit Svenson  1961    254  57.53        1:58.75   
  Danderyds Sim                   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Maria Gustafsson  1967  676  39.34        1:22.75   
  Danderyds Sim                   
                     
Cari Holmquist  1968  648  39.33        1:23.93   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Annica Åberg  1966  601  40.81        1:26.06   
  Täby Sim                   
                     
Monika Larsson  1968  412  46.78        1:37.58   
  Eskilstuna Simklubb                   
                     
Kerstin Lantz  1967  397  47.16        1:38.82   
  Billingens Simklubb                   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Britt-Marie Nilsson  1971  639  38.18        1:21.88   
  Simklubben Sydsim                   
                     
Cecilia Kentell  1975  632  38.44        1:22.18   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Tracey Isaksson  1973  585  40.54        1:24.34   
  Falu Simsällskap                   
                     
Lotta Koskinen  1974    573  38.45        1:24.90   
  Tuusulan Uimaseura                   
                     
Marina Perepelkina  1972    571  39.51        1:25.01   
  Club Neva Stars                   
                     
Anna Långström  1973  557  40.85        1:25.73   
  Täby Sim                   
                     
Annika Svensson  1974  533  41.52        1:27.01   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
Camilla Davidsson  1971  523  40.82        1:27.56   
  Simklubben Triton                   
                     
Cecilia Jönsson  1974    421  43.52        1:34.12   
  Simklubben Lödde                   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Margreet Aanstoot  1980  717  36.34        1:17.29   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Anette Fröberg  1977  552  39.44        1:24.31   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Ellenor Olofsson  1979  512  41.03        1:26.45   
  Markaryds Simsällskap                   
                     
Linda Fleck  1976  481  41.25        1:28.26   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Martina Löfstrand  1976  460  41.45        1:29.59   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
Lovisa Cottrell  1980  141  1:01.62        2:12.78   
  Stockholm Dolphins Swim Club                   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Malin Svensson  1985  712  34.49        1:15.00  Svenska rekord ind 
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Hanna Wengrud  1984  631  36.29        1:18.08   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Jenni Svensson  1982  608  37.33        1:19.04   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Stina Sjölander  1984  538  37.89        1:22.31   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
Emma Johnstone  1985  514  38.91        1:23.61   
  Simklubben Triton                   
                     
Sofia Borglin  1981  460  40.26        1:26.76   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Janina Gårdensjö  1984              DSQ  Felaktig start 
  Västerås Simsällskap                   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Carolina Nordin  1987  680  35.41        1:15.99   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
Ida Kjos  1988  545  37.76        1:21.81   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Veronica Johansson  1987  444  40.98        1:27.60   
  Sundsvalls Simsällskap                   
                     
Kiowa Stofkoper  1987  405  42.37        1:30.29   
  Stockholmspolisens IF Sf                   
                     
Anna Harrysson  1990  393  41.90        1:31.20   
  S77 Stenungsund                   
                     
Jenny Johansson  1988  310  46.27        1:38.65   
  IKSU Simning                   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Josefin Nilsson  1993      34.64        1:14.68   
  Simklubben Triton                   
                     
Jenniefer Lundberg  1994      40.25        1:24.49   
  Simklubben Sydsim                   
                     
Sara Huslid  1995      40.97        1:28.06   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Rolf Otterberg  1938    539  48.35        1:46.58   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Erik Forslund  1937    410  53.69        1:56.72   
  Hellas Simklubb                   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Ulf Brangefält  1942  563  45.67        1:38.55   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Matthias Kroner  1943              DSQ  Felaktig vändning 
  Hellas Simklubb                   
                     
Per Ahlqvist  1942              DSQ  Felaktig vändning 
  Simklubben Neptun                   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Lars Backlund  1949    506  42.18        1:35.12   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Stefan Andersson  1955  551  41.30        1:26.68   
  Uppsala Mastersimklubb                   
                     
Kjell Westin  1954  462  43.22        1:31.92   
  Göteborg Sim                   
                     
Peter Svanberg  1955  422  43.17        1:34.70   
  Simklubben S 02                   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Ronny Oltner  1956  703  35.50        1:16.60   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
Eric Sjöström  1959  692  35.97        1:17.02   
  IFK Lidingö Simklubb                   
                     
Glen Christiansen  1957  657  36.52        1:18.34   
  Göteborg Sim                   
                     
Jan Frennberg  1957  566  39.94        1:22.34   
  Växjö Simsällskap                   
                     
Ulf Hedin  1958  541  38.38        1:23.61   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
Rikard Unelius  1958  465  41.35        1:27.90   
  Simklubben Neptun                   
                     
Håkan Blonde  1958    336  46.03        1:37.99   
  Täby Sim                   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Tor-Arne Pedersen  1965    873  30.89        1:07.52  Europa rekord ind 
  Varg, IL                   
                     
Mats Ladeborn  1961  691  34.72        1:13.00   
  Varberg Sim                   
                     
Hans Palmqvist  1962  653  34.71        1:14.38   
  Varberg Sim