Resultat Totalt - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Öppna msters SM 50m    Utskriftsdatum  01 december 2014   
  Tävlingsort  Falkenberg    Utskriftstid  19:12   
  Arrangör  Falkenbergs simklubb & Varbergs Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  28 november 2014         
 
 
Gren 1, 400m Medley Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Anette Philipsson  1965  753  1:17.68  2:50.36  4:27.55    5:44.88  SR 
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Lena Mandahl  1965  470  1:29.55  3:16.27  5:09.32    6:43.60   
  Upsala Simsällskap                   
                     
Monika Larsson  1968  394  1:42.27  3:38.97  5:36.02    7:07.82   
  Eskilstuna Simklubb                   
                     
Sonja Haglund  1966  308  1:43.74  3:51.72  5:58.75    7:44.44   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
 
Gren 1, 400m Medley Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Åsa Vikander  1970    553  1:21.30  3:02.82  4:50.50    6:17.25   
  Simklubben Neptun                   
                     
 
Gren 1, 400m Medley Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Anna Lohmann  1975    597  1:13.31  2:50.97  4:33.67    5:55.64   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
 
Gren 1, 400m Medley Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Linda Castengren  1985  776  1:12.87  2:39.76  4:11.54    5:29.48  SR 
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Mikaela Persson  1987  747  1:12.39  2:40.94  4:17.19    5:33.55   
  Simklubben Neptun                   
                     
Trine Gudnitz  1987    677  1:16.25  2:45.85  4:26.02    5:44.75   
  U.S.G                   
                     
Julia Olsson  1989  507  1:19.75  2:57.58  4:53.72    6:19.54   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Bo Ljungberg  1945    523  1:37.79  3:39.09  5:42.32    7:15.45  SR 
  Hellas Simklubb                   
                     
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Dave Schardt  1959    632  1:15.72  2:48.67  4:34.26    5:54.32  NR 
  Simklubben Neptun                   
                     
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Fredrik Månsson  1962    369  1:34.16  3:21.97  5:15.62    6:49.41   
  Saltsjöbadens Idrottsförening                   
                     
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Mats Rubertson  1967  649  1:14.69  2:44.56  4:12.53    5:27.77   
  Simklubben Neptun                   
                     
Lars Sandberg  1965  556  1:22.51  2:53.15  4:27.12    5:45.13   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
Lennart Fritzon  1968  473  1:21.06  2:54.94  4:37.54    6:04.25   
  Simklubben Sydsim                   
                     
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Ulf Hausman  1971  761  1:07.48  2:29.17  3:59.04    5:09.84  NR 
  Simklubben Neptun                   
                     
Simon Malmberg  1974  681  1:08.63  2:35.20  4:06.43    5:21.51  SR 
  Angereds Simklubb                   
                     
Fredrik Schriever-Abeln  1971  613  1:13.89  2:44.76  4:20.87    5:33.06   
  Simklubben Laxen                   
                     
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Erik Lindström  1978              DNF   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Andreas Welander  1985    495  1:09.37  2:37.96  4:17.03    5:41.21   
  Danderyds Sim                   
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Pia Strandh  1958    664  41.19        1:25.29   
  Simklubben Neptun                   
                     
Eva Berglund-Lindbäck  1955    559  44.72        1:30.31   
  Danderyds Sim                   
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Maria Norberg  1963    698  36.84        1:18.07   
  Kristianstads SLS                   
                     
Angela Ekelöf  1963    564  40.23        1:23.84   
  Varberg Sim                   
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Christine Elingfors  1967    522  40.34        1:24.59   
  Växjö Simsällskap                   
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Camilla Lagerfors  1970  568  37.87        1:20.94   
  Simklubben Neptun                   
                     
Jeanette Svanberg  1970  421  41.32        1:29.46   
  Göteborg Sim                   
                     
Liselotte Lindgren  1971  412  43.41        1:30.11   
  Alingsås SLS                   
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Anna Gunnarsson  1984  433  39.09        1:21.63   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
Ida Jost  1983  419  39.55        1:22.56   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
Jennie Turunen  1981  175  52.30        1:50.40   
  Alingsås SLS                   
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Nathalie Larsson  1985    637  35.88        1:15.31   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Jenniefer Lundberg  1994      38.52        1:19.97   
  Simklubben Sydsim                   
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Erik Forslund  1937    532  49.27        1:39.91   
  Hellas Simklubb                   
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Bo Toresäter  1944    550  43.90        1:31.68   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Ivar Wallmark  1943    470  47.53        1:36.59   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Kjell Hanserius  1947    418  45.84        1:33.24   
  Hellas Simklubb                   
                     
Rolf Tegeback  1948              DNS   
  Sundsvalls Simsällskap                   
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Lars Ekdahl  1954    320  48.13        1:40.50   
  Västerås Simsällskap                   
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Stefan Aminoff  1962    426  39.83        1:22.25   
  Simklubben Hajen                   
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Kjell Kraemer  1965  594  35.11        1:11.51   
  Lidköpings Gymnastik o SS                   
                     
Anders Johansson  1969  562  35.18        1:12.86   
  Simklubben S 02                   
                     
Robert Bengtsson  1966  256  45.62        1:34.69   
  Varberg Sim                   
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Roger Andrée  1971  538  35.89        1:12.62   
  Trollhättans Simsällskap                   
                     
Niklas Siwersjö  1971  394  38.88        1:20.53   
  Alingsås SLS                   
                     
Ryan Provencher  1974  363  39.08        1:22.75   
  Växjö Simsällskap                   
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Henrik Antonsson  1982    424  35.56        1:14.42   
  Varberg Sim                   
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Pontus Palmqvist  1991      28.80        59.54   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
 
Gren 5, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Tatiana Abu Nijmeh  1965    251  48.68  1:46.11  2:47.45    3:48.73   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
 
Gren 5, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Anna Lohmann  1975    624  35.17  1:17.13  1:59.86    2:44.06   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
 
Gren 5, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Ina Caesar  1982    470  34.99  1:16.32  2:02.44    2:51.82   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
                     
 
Gren 6, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Dave Schardt  1959    541  35.24  1:17.46  2:02.44    2:50.52  NR 
  Simklubben Neptun                   
                     
Svein Erik Nymo  1959              DNF   
  Oslo Idrettslag                   
                     
 
Gren 6, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Lennart Mentor  1960    428  33.96  1:16.40  2:05.02    2:56.87   
  Göteborg Sim                   
                     
 
Gren 6, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Ragnar Agnell  1967    423  38.29  1:21.50  2:06.22    2:49.06   
  Simklubben Neptun                   
                     
Magnus Wahlberg  1966    376  37.37  1:18.80  2:03.76    2:55.80   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
 
Gren 6, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Håkan Agnell  1970    550  32.60  1:10.69  1:50.35    2:33.22   
  Simklubben Neptun                   
                     
 
Gren 6, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Henrik Behrendorff  1975    464  36.14  1:17.56  2:01.58    2:43.68   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
 
Gren 6, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Christofer Dahl  1983    500  32.82  1:09.59  1:47.58    2:35.85   
  Markaryds Simsällskap                   
                     
Jens Persson  1980              DNF   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Ulla-Britt Öberg  1934    634          56.29  NR 
  Simklubben Neptun                   
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Bitte Axling  1946    789          44.93   
  Danderyds Sim                   
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Solveig Luckhurst  1950    373          53.43   
  Hellas Simklubb                   
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Pia Strandh  1958    632          43.16   
  Simklubben Neptun                   
Reija Reini  1958    503          46.56   
  Hellas Simklubb                   
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Anna-Karin Josefson  1964  644          39.58   
  Varberg Sim                   
Anita Augustsson  1961  319          49.99   
  Falköpings Simsällskap                   
Chatarina Borndalen  1964  288          51.73   
  Ljungby Simsällskap                   
Margit Svenson  1961  244          54.69   
  Danderyds Sim                   
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Maria Gustafsson  1967  639          39.06   
  Danderyds Sim                   
Marja Haglund  1968  540          41.33   
  Kungsbacka Simsällskap                   
Anniqa Bohlin  1967  484          42.86   
  Alingsås SLS                   
Anette Sundfors  1965  314          49.49   
  Kungsbacka Simsällskap                   
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Britt-Marie Nilsson  1971  570          39.90   
  Simklubben Sydsim                   
Maria Lövberg  1973  503          41.59   
  Simklubben Triton                   
Liselotte Lindgren  1971  442          43.43   
  Alingsås SLS                   
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Cecilia Kentell  1975    568          39.67   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
Carina Nilsson  1977              DSQ   
  Ljungby Simsällskap                   
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Jenni Svensson  1982    622          37.74   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
Jennie Turunen  1981    267          50.03   
  Alingsås SLS                   
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Malin Svensson  1985    730          35.09   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
Maria Källberg  1988    261          49.42   
  Alingsås SLS                   
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Sara Edenfelt  1992              37.78   
  Simklubben Hajen                   
Jenniefer Lundberg  1994              41.97   
  Simklubben Sydsim                   
Michaela Johansson Krebs  1991              46.70   
  Eskilstuna Simklubb                   
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 85 - 89 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Bengt Ager  1928    466          58.88  NR 
  Hellas Simklubb                   
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Leif Gellberg  1932    343          59.50   
  Helsingborgs Simsällskap                   
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Rolf Otterberg  1938    585          47.31   
  Karlstads Simsällskap                   
Erik Forslund  1937    541          48.55   
  Hellas Simklubb                   
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Matthias Kroner  1943  749          40.98   
  Hellas Simklubb                   
Olof Burebo  1944  683          42.27   
  Hellas Simklubb                   
Ulf Brangefält  1942  534          45.88   
  Västerås Simsällskap                   
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Lars Backlund  1949    592          41.21   
  Kungsbacka Simsällskap                   
Rolf Tegeback  1948              DNS   
  Sundsvalls Simsällskap                   
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Kjell Westin  1954    479          41.90   
  Göteborg Sim                   
Lars Ekdahl  1954    283          49.94   
  Västerås Simsällskap                   
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Svein Erik Nymo  1959    577          37.28   
  Oslo Idrettslag                   
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Jan Mandahl  1961  648          35.22   
  Upsala Simsällskap                   
Michael Macdonald  1962  592          36.30   
  Göteborg Sim                   
Hans Palmqvist  1962  588          36.37   
  Varberg Sim                   
Fredrik Månsson  1962  480          38.92   
  Saltsjöbadens Idrottsförening                   
Peter Karlsson  1963  273          46.95   
  Västerås Simsällskap                   
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Dennis Åberg  1965  593          35.25   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
Tomas Aarvak  1969    558          35.98   
  Trondhjem SLK                   
Lennart Fritzon  1968  547          36.22   
  Simklubben Sydsim                   
Peter Ahlgren  1968  527          36.66   
  Simklubben Triton                   
Lars Sandberg  1965  498          37.38   
  Kungsbacka Simsällskap                   
Leif Janzén  1969  466          38.21   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
Henrik Holmberg  1969  431          39.20   
  Kungsbacka Simsällskap                   
Kristian Wollersjö  1969    430          39.24   
  Alingsås SLS                   
Lars Malmqvist  1967    382          40.83   
  Simklubben Neptun                   
10  Hampus Arvidsson  1969    318          43.38   
  Alingsås SLS                   
11  Robert Bengtsson  1966    308          43.86   
  Varberg Sim                   
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Ulf Hausman  1971  598          34.23   
  Simklubben Neptun                   
Ryan Provencher  1974  447          37.71   
  Växjö Simsällskap                   
Christian Engström  1971  438          37.97   
  Varberg Sim                   
Jonas Arnqvist  1972  366          40.31   
  Varberg Sim                   
Mika Rasila  1971  346          41.06   
  Varberg Sim                   
Thomas Tegstam  1973  273          44.41   
  Alingsås SLS                   
Daniel Nordström  1973    209          48.58   
  Alingsås SLS                   
Krister Müller  1972    201          49.16   
  Ljungby Simsällskap                   
Johan Engström  1972    168          52.21   
  Tyresö Simsällskap                   
Daniel Gertmo  1973              DSQ   
  S77 Stenungsund                   
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Przemyslaw Kucharczyk  1978    479          36.38   
  Smålandsstenars Simsällskap                   
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Jon Kærsgaard  1984    799          30.81   
  Agfs Svømmeafdeling                   
Christofer Dahl  1983  466          36.87   
  Markaryds Simsällskap                   
Henrik Antonsson  1982  428          37.91   
  Varberg Sim                   
Peter Wallebäck  1984  304          42.50   
  Simklubben Neptun                   
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Adam Stén  1989    332          40.35   
  Kungsbacka Simsällskap                   
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Szilard Pilcz  1992              45.69   
  Ljungby Simsällskap                   
 
Gren 9, 800m Frisim Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Barbro Grufman  1948    366  1:55.17  4:00.81  6:06.19  8:12.61  16:35.78   
  Hellas Simklubb        10:18.26  12:24.57  14:31.28       
                     
 
Gren 9, 800m Frisim Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Lotta Örne  1959    381  1:36.66  3:22.37  5:08.47  6:54.39  13:54.66   
  Kungsbacka Simsällskap        8:41.28  10:26.35  12:12.47       
                     
Carina Ljung  1957    275  1:43.59  3:42.99  5:44.03  7:43.43  15:30.47   
  Simklubben Neptun        9:41.06  11:38.91  13:37.22       
                     
 
Gren 9, 800m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Elisabeth Pålsson  1963    397  1:24.74  3:04.93  4:46.97  6:28.52  13:05.87   
  Göteborg Sim        8:07.71  9:48.43  11:29.29       
                     
 
Gren 9, 800m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Karin Elmberg  1965  627  1:18.64  2:42.75  4:06.62  5:30.53  10:58.81   
  Kristianstads SLS        6:53.40  8:17.36  9:39.34       
                     
Marie Holmberg  1969  545  1:20.03  2:45.97  4:13.04  5:40.32  11:30.20   
  Simklubben Neptun        7:08.27  8:36.57  10:04.18       
                     
Lena Mandahl  1965  461  1:21.69  2:51.32  4:23.90  5:56.97  12:09.78   
  Upsala Simsällskap        7:30.95  9:04.11  10:37.68       
                     
Monika Larsson  1968  431  1:27.37  3:01.17  4:35.72  6:10.00  12:26.47   
  Eskilstuna Simklubb        7:44.39  9:19.19  10:54.31       
                     
Helén Johansson  1968  321  1:33.07  3:17.75  5:03.73  6:49.26  13:43.36   
  Kungsbacka Simsällskap        8:34.56  10:19.59  12:03.61       
                     
Elisabeth Gustawsson  1967  224  1:47.10  3:43.67  5:42.56  7:41.86  15:28.21   
  Karlstads Simsällskap        9:40.75  11:39.90  13:37.24       
                     
Margareth Fredriksson Tim  1966              DSQ   
  Simklubben Neptun                   
                     
 
Gren 9, 800m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Camilla Lagerfors  1970    491  1:20.25  2:45.60  4:11.33  5:37.81  11:23.04   
  Simklubben Neptun        7:04.60  8:31.22  9:58.12       
                     
Dorthe Hougaard  1973    245  1:29.71  3:18.17  5:06.26  6:56.29  14:21.42   
  Simklubben Solsta        8:47.44  10:38.63  12:29.74       
                     
 
Gren 9, 800m Frisim Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Anna Bang  1976              DSQ   
  Varberg Sim                   
                     
 
Gren 9, 800m Frisim Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Åsa Annerstedt  1980    448  1:17.20  2:41.29  4:08.07  5:35.25  11:27.75   
  Simklubben Laxen        7:03.62  8:32.61  10:00.69       
                     
 
Gren 9, 800m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Mikaela Persson  1987    626  1:12.39  2:29.75  3:46.83  5:04.34  10:14.67   
  Simklubben Neptun        6:22.33  7:40.58  8:58.46       
                     
 
Gren 10, 1500m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Kent Hamberg  1951    544  1:25.62  2:54.35  4:22.49  5:49.89  22:17.58   
  Helsingborgs Simsällskap        7:18.82  8:49.63  10:21.18  11:50.78     
          13:20.20  14:50.22  16:20.07  17:51.03     
          19:21.45  20:51.52         
                     
 
Gren 10, 1500m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Dave Schardt  1959  627  1:12.84  2:32.96  3:53.92  5:14.67  20:17.50  SR 
  Simklubben Neptun        6:36.69  7:59.73  9:20.91  10:42.26     
          12:04.47  13:26.32  14:49.30  16:12.53     
          17:34.79  18:56.81         
                     
Peter Pettersson  1957  518  1:16.83  2:41.31  4:06.90  4:49.50  21:37.44  SR 
  Simklubben Laxen        6:16.17  7:43.75  9:11.09  10:38.41     
          12:05.70  13:33.16  15:01.11  16:29.76     
          17:58.58  19:27.67         
                     
Conny Mindemark  1957  500  1:17.37  2:42.76  4:10.30  5:38.30  21:53.16  SR 
  Nyköpings Simsällskap        7:06.62  8:36.22  10:05.65  11:35.01     
          13:03.57  14:32.86  16:01.94  17:30.94     
          18:59.29  20:27.19         
                     
Henrik Bodén  1959  416  1:26.55  3:02.59  4:38.89  6:14.04  23:16.47   
  Danderyds Sim        7:48.40  9:22.58  10:56.38  12:30.90     
          14:04.87  15:38.34  17:12.06  18:45.18     
          20:18.00  21:49.26         
                     
Rickard Wall  1957  221  1:40.26  3:31.43  5:26.23  7:23.05  28:43.40   
  Simklubben Neptun        9:19.16  11:15.90  13:11.27  15:08.79     
          17:04.58  19:03.92  22:01.36  24:01.39     
          25:59.23  27:58.26         
                     
 
Gren 10, 1500m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Anders Haglund  1961  714  1:10.39  2:26.65  3:44.23  5:03.06  19:10.25  NR 
  Simklubben Neptun        6:21.28  7:39.32  8:57.23  10:15.20     
          11:31.43  12:48.44  14:05.80  15:23.40     
          16:40.57  17:57.76         
                     
Niels Jörgen Larsen  1962  563  1:16.42  2:39.65  4:04.10  5:28.75  20:44.85   
  Simklubben Neptun        6:53.23  8:18.33  9:42.68  11:06.56     
          12:29.93  13:53.60  15:16.72  16:40.55     
          18:03.16           
                     
Ulf Göran Borgström  1963  473  1:17.89  2:43.68  4:10.75  5:38.19  21:59.41   
  Markaryds Simsällskap        7:06.10  8:35.48  10:06.12  11:36.17     
          13:05.82  14:36.58  16:06.13  17:35.66     
          19:05.29  21:17.66         
                     
Anders Kussak  1964  454  1:20.39  2:38.00  4:06.00  5:34.00  22:17.87   
  Hellas Simklubb        7:04.00  8:36.00  10:10.00  11:40.00     
          13:12.00  14:46.00  16:20.00  17:50.00     
          19:21.00  20:54.00         
                     
Björn Broqvist  1963  380  1:19.15  2:50.99  4:25.87  6:01.28  23:39.14   
  Kristinehamns Simsällskap        7:37.30  9:13.10  10:48.78  12:24.22     
          13:59.62  15:35.36  17:12.75  18:49.90     
          20:27.28  22:04.88         
                     
Carl-Mikael Siljedahl  1961  359  1:29.63  3:06.45  4:43.33  6:19.92  24:06.11   
  Mölndals Allmänna Simsällskap        7:55.59  9:31.74  11:08.04  12:44.40     
          14:21.57  15:58.67  17:35.97  19:14.16     
          20:52.94  22:30.95         
                     
 
Gren 10, 1500m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Joakim Axelsson  1968  613  1:14.20  2:34.26  3:53.88  5:10.00  19:35.36   
  Simklubben Laxen        6:30.00  7:50.32  9:15.00  10:20.00     
          11:45.00  13:10.00  14:33.00  15:55.55     
          17:25.00  18:30.00         
                     
Fredrik Björn  1966  482  1:19.39  2:44.30  4:10.74  5:38.48  21:13.27   
  Växjö Simsällskap        7:03.01  8:29.58  9:54.32  11:20.38     
          12:44.85  14:09.80  15:34.90  17:00.38     
          18:24.82  19:50.33         
                     
Johan Andrén  1968  285  1:27.79  3:07.31  4:46.58  6:26.43  25:16.47   
  Mölndals Allmänna Simsällskap        9:50.69  11:33.00  13:15.06  14:57.28     
          16:39.96  18:23.23  20:08.43  21:52.80     
          23:36.82  25:16.47         
                     
 
Gren 10, 1500m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Roger Andrée  1971  630  1:13.00  2:32.13  3:50.57  5:08.93  19:22.76   
  Trollhättans Simsällskap        6:27.55  7:46.11  9:04.72  10:23.23     
          11:41.76  13:00.28  14:18.37  15:36.00     
          16:53.67  18:09.77         
                     
Robert Berg  1972  471  1:16.31  2:38.91  4:03.23  5:28.43  21:20.69   
  Nyköpings Simsällskap        6:54.45  8:20.98  9:47.79  11:14.71     
          12:41.34  14:08.87  15:35.86  17:02.94     
          18:30.20           
                     
Hans Westman  1973  419  1:17.48  2:42.99  4:10.82  5:38.83  22:11.44   
  Göteborg Sim        7:07.82  8:38.34  10:08.39  11:38.70     
          13:09.62  14:41.12  16:11.87  17:44.13     
          19:15.39  20:45.44         
                     
Jarek Figas  1972  415  1:13.54  2:37.97  4:05.26  5:32.98  22:16.44   
  Alingsås SLS        7:03.79  8:35.15  10:07.21  11:38.31     
          13:10.98  14:44.55  16:16.06  17:47.48     
          19:19.96  20:52.43         
                     
Ryan Provencher  1974  397  1:15.62  2:39.71  4:07.76  5:40.33  22:36.13   
  Växjö Simsällskap        7:11.85  8:44.21  10:16.87  11:50.06     
          13:21.94  14:54.82  16:27.91  18:00.38     
          19:33.47  21:05.51         
                     
 
Gren 10, 1500m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Viktor Larsson  1979  534  1:12.28  2:30.47  3:49.38  5:07.38  19:42.69   
  Simklubben Neptun        6:24.96  7:42.37  9:00.70  10:19.55     
          11:38.38  12:58.24  14:19.10  15:39.55     
          17:00.65  18:21.83         
                     
Robert Westman  1975  379  1:17.78  2:43.50  4:10.12  5:37.52  22:06.16   
  Falu Simsällskap        7:06.46  8:36.16  10:06.22  11:36.79     
          13:07.68  14:38.78  16:09.34  17:40.34     
          19:11.03  20:41.22         
                     
Gustav Karlsson  1976  353  1:20.87  2:50.96  4:21.06  5:52.14  22:37.81   
  Kristianstads SLS        7:23.78  8:55.95  10:27.46  11:59.49     
          13:31.07  15:02.55  16:35.28  18:05.12     
          19:35.99  21:08.35         
                     
Ulf Comstedt  1976  287  1:19.72  2:52.10  4:29.60  6:08.82  24:14.63   
  Linköpings Allmänna SS        7:48.88  9:30.04  11:08.50  12:46.52     
          14:26.49  16:04.96  17:45.07  19:23.23     
          21:02.54  22:39.95         
                     
 
Gren 10, 1500m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Tobias Höglin  1984    402  1:15.75  2:38.65  4:03.22  5:28.34  20:53.85   
  Simklubben Neptun        6:53.31  8:18.59  9:43.15  11:07.62     
          12:32.09  13:56.14  15:19.93  16:43.62     
          18:08.18  19:32.06         
                     
Peter Wallebäck  1984    212  1:29.52  3:06.25  4:48.18  6:31.27  25:52.30   
  Simklubben Neptun        8:16.05  10:00.03  11:46.03  13:32.81     
          15:19.66  17:07.47  18:53.42       
                     
                     
 
Gren 10, 1500m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Gustaf Toll  1985  598  1:12.56  2:30.77  3:49.48  5:06.35  19:15.54   
  Danderyds Sim        6:24.04  7:42.01  9:00.11  10:17.86     
          11:35.17  12:50.83  14:07.23  15:24.39     
          16:41.70  17:59.19         
                     
Alexander Weinhagen  1985  571  1:10.24  2:25.91  3:42.07  4:59.31  19:33.51   
  Malmö Kappsimningsklubb        6:17.03  7:35.53  8:54.61  10:14.02     
          11:33.92  12:54.18  14:15.23  15:36.09     
          16:56.26  18:16.99         
                     
Jonatan Bejmar  1987  480  1:14.63  2:34.43  3:55.76  5:17.87  20:43.27   
  Ösmo Simsällskap        6:40.78  8:03.92  9:27.51  10:53.02     
          12:18.25  13:44.26  15:09.27  16:35.70     
          17:59.66           
                     
Hampus Carlsson  1989  453  1:21.07  2:45.69  4:11.17  5:35.39  21:08.03   
  Växjö Simsällskap        6:58.32  8:22.31  9:46.47  11:10.91     
          12:36.17  14:01.79  15:27.50  16:53.58     
          18:19.56  20:28.83         
                     
 
Gren 11, 4X100m Medley Mixed, Finaler 280 - 319 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m      Tid  Status 
  Förening                   











 
SK Neptun Mix [280]  280              6:58.98   
  Simklubben Neptun                   
  Ebba Wahlström  1938      57.74  2:05.40      2:05.40   
  Ulla-Britt Öberg  1934      57.38  2:06.68      4:12.08   
  Anders Berlin  1959      25.72  1:23.52      5:35.60   
  Lester Eriksson  1942        1:23.38      6:58.98   
                     
 
Gren 11, 4X100m Medley Mixed, Finaler 240 - 279 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m      Tid  Status 
  Förening                   











 
Hellas SK Mix [240]  240            6:23.02   
  Hellas Simklubb                   
  Kjell Hanserius  1947      42.71  1:28.85      1:28.85   
  Reija Reini  1958      47.81  1:44.08      3:12.93   
  Bo Ljungberg  1945      45.38  1:36.98      4:49.91   
  Solveig Luckhurst  1950      43.09  1:33.11      6:23.02   
                     
Danderyd Mix [240]  240            7:13.43   
  Danderyds Sim                   
  Marie Crisp  1949      1:14.52  2:31.74      2:31.74   
  Margit Svenson  1961      59.61  2:03.67      4:35.41   
  Henrik Bodén  1959      37.92  1:23.67      5:59.08   
  Olle Axling  1945      34.56  1:14.35      7:13.43   
                     
 
Gren 11, 4X100m Medley Mixed, Finaler 200 - 239 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m      Tid  Status 
  Förening                   











 
SK Neptun Mix [200]  200              5:10.09   
  Simklubben Neptun                   
  Pia Strandh  1958      42.23  1:26.80      1:26.80   
  Mats Rubertson  1967      36.70  1:19.69      2:46.49   
  Åsa Vikander  1970      35.71  1:20.36      4:06.85   
  Anders Haglund  1961      28.82  1:03.24      5:10.09   
                     
 
Gren 11, 4X100m Medley Mixed, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m      Tid  Status 
  Förening                   











 
SK Laxen Mix [160]  160            4:44.88   
  Simklubben Laxen                   
  Annika Morin Gustavsson  1971      37.48  1:17.68      1:17.68   
  Fredrik Isaksson  1972      36.33  1:17.32      2:35.00   
  Pernilla Isaksson  1978      31.52  1:08.95      3:43.95   
  Göran Gustavsson  1968      27.54  1:00.93      4:44.88   
                     
Göteborg Sim Mix  165            5:13.99   
  Göteborg Sim                   
  Lennart Mentor  1960      35.67  1:16.29      1:16.29   
  Michael Macdonald  1962      37.33  1:23.52      2:39.81   
  Evelina Carlsson  1987      34.89  1:20.88      4:00.69   
  Jeanette Svanberg  1970      34.74  1:13.30      5:13.99   
                     
SK Neptun Mix [160] Lag 2  160            5:29.63   
  Simklubben Neptun                   
  Ragnar Agnell  1967      38.96  1:19.40      1:19.40   
  Viktor Larsson  1979      38.04  1:21.93      2:41.33   
  Marie Holmberg  1969      36.48  1:20.18      4:01.51   
  Margareth Fredriksson Tim  1966      41.88  1:28.12      5:29.63   
                     
SK Neptun Mix [160] Lag 1  160              DSQ   
  Simklubben Neptun                   
  Camilla Lagerfors  1970      38.18  1:20.60      1:20.60   
                     
 
Gren 11, 4X100m Medley Mixed, Finaler 120 - 159 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m      Tid  Status 
  Förening                   











 
Mkk Mix [120]  120              4:44.28   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
  Nathalie Larsson  1985      36.53  1:15.16      1:15.16   
  Malin Svensson  1985      36.17  1:19.01      2:34.17   
  Henrik Behrendorff  1975      29.91  1:08.31      3:42.48   
  Alexander Weinhagen  1985      29.27  1:01.80      4:44.28   
                     
 
Gren 12, 100m Frisim Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Barbro Grufman  1948    252  51.20        1:50.23   
  Hellas Simklubb                   
                     
Marie Crisp  1949    196  58.57        1:59.87   
  Danderyds Sim                   
                     
 
Gren 12, 100m Frisim Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Solveig Luckhurst  1950    281  46.45        1:37.36   
  Hellas Simklubb                   
                     
 
Gren 12, 100m Frisim Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Eva Berglund-Lindbäck  1955  485  38.48        1:18.92   
  Danderyds Sim                   
                     
Gina Berliner  1956  429  39.69        1:22.20   
  Växjö Simsällskap                   
                     
Karin Toll  1959  344  42.07        1:28.44   
  Danderyds Sim                   
                     
 
Gren 12, 100m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Maria Norberg  1963  874  30.13        1:03.92   
  Kristianstads SLS                   
                     
Angela Ekelöf  1963  667  33.50        1:09.93   
  Varberg Sim                   
                     
Elisabeth Pålsson  1963  552  33.69        1:14.51   
  Göteborg Sim                   
                     
Anita Augustsson  1961  373  38.65        1:24.89   
  Falköpings Simsällskap                   
                     
Chatarina Borndalen  1964              DNF   
  Ljungby Simsällskap                   
                     
 
Gren 12, 100m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Maria Gustafsson  1967  703  32.31        1:07.24   
  Danderyds Sim                   
                     
Karin Elmberg  1965  650  33.33        1:08.99   
  Kristianstads SLS                   
                     
Christine Elingfors  1967  547  34.02        1:13.10   
  Växjö Simsällskap                   
                     
Lena Mandahl  1965  498  36.03        1:15.40   
  Upsala Simsällskap                   
                     
Kerstin Lantz  1967  301  42.66        1:29.18   
  Billingens Simklubb                   
                     
Margareth Fredriksson Tim  1966  277  45.90        1:31.70   
  Simklubben Neptun                   
                     
Elisabeth Gustawsson  1967    243  47.83        1:35.71   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Unn Nordberg  1965              DNS   
  Göteborg Sim                   
                     
 
Gren 12, 100m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Liselotte Lindgren  1971    562  33.56        1:10.32   
  Alingsås SLS                   
                     
Dorthe Hougaard  1973    348  37.51        1:22.48   
  Simklubben Solsta                   
                     
Åsa Vikander  1970              DNS   
  Simklubben Neptun                   
                     
 
Gren 12, 100m Frisim Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Sara Lundeholm  1980  543  32.96        1:07.68   
  S77 Stenungsund                   
                     
Ida Jost  1983  510  33.39        1:09.14   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
Jennie Turunen  1981  382  36.82        1:16.10   
  Alingsås SLS                   
                     
 
Gren 12, 100m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Linda Castengren  1985  715  31.08        1:04.51   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Sofia Sjöberg  1986  663  31.44        1:06.15   
  S77 Stenungsund                   
                     
Amanda Fischer  1989  650  32.17        1:06.60   
  Göteborg Sim                   
                     
Mikaela Persson  1987  639  32.33        1:07.00   
  Simklubben Neptun                   
                     
Sofia Åkerberg  1987  582  33.33        1:09.09   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
Julia Olsson  1989  575  32.67        1:09.39   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
Nathalie Larsson  1985              DNS   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Anders Söderqvist  1933    574  40.86        1:26.40   
  Hellas Simklubb                   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Erik Forslund  1937    402  43.61        1:30.22   
  Hellas Simklubb                   
                     
Leif Isaksson  1939    354  43.50        1:34.14   
  Simklubben Laxen                   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Ivar Wallmark  1943    523  39.05        1:19.66   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Bo Toresäter  1944    522  38.84        1:19.72   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Hans Eriksson  1945  693  32.70        1:08.21   
  Göteborg Sim                   
                     
Eric Brandelius  1949  509  36.84        1:15.62   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Bo Ljungberg  1945  478  37.00        1:17.20   
  Hellas Simklubb                   
                     
Lars Backlund  1949  465  36.69        1:17.91   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Kent Hamberg  1951    476  35.88        1:13.97   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Lars Ekdahl  1954    369  38.59        1:20.51   
  Västerås Simsällskap                   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Dave Schardt  1959  712  29.91        1:02.78   
  Simklubben Neptun                   
                     
Peter Lundin  1959  601  29.89        1:06.43   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
Mats Örth  1955  571  32.77        1:07.59   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Conny Mindemark  1957  559  32.59        1:08.04   
  Nyköpings Simsällskap                   
                     
Bo Fogelberg  1957  444  34.83        1:13.48   
  Hellas Simklubb                   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Anders Haglund  1961  781  28.32        59.64   
  Simklubben Neptun                   
                     
Niels Jörgen Larsen  1962  576  31.15        1:06.01   
  Simklubben Neptun                   
                     
Ulf Göran Borgström  1963  529  32.01        1:07.90   
  Markaryds Simsällskap                   
                     
Björn Broqvist  1963  518  32.48        1:08.37   
  Kristinehamns Simsällskap                   
                     
Håkan Quist  1961  353  36.82        1:17.68   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Jonas Jonsson  1963  321  38.79        1:20.16   
  Varberg Sim                   
                     
Peter Karlsson  1963    258  38.55        1:26.19   
  Västerås Simsällskap                   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Ragnar Agnell  1967  713  29.18        1:00.17   
  Simklubben Neptun                   
                     
Fredrik Björn  1966  663  29.89        1:01.66   
  Växjö Simsällskap                   
                     
Göran Gustavsson  1968  632  31.71        1:02.64   
  Simklubben Laxen                   
                     
Anders Johansson  1969  609  30.44        1:03.43   
  Simklubben S 02                   
                     
Magnus Wahlberg  1966  574  31.65        1:04.68   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Lars Malmqvist  1967  486  31.42        1:08.38   
  Simklubben Neptun                   
                     
Kristian Wollersjö  1969    453  31.73        1:10.00   
  Alingsås SLS                   
                     
Hampus Arvidsson  1969    340  35.31        1:17.01   
  Alingsås SLS                   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Jarl Inge Melberg  1970    789  26.59        55.95   
  Varg, IL                   
                     
Martin Andersson  1970  703  27.92        58.14   
  Varberg Sim                   
                     
Håkan Agnell  1970  666  27.98        59.21   
  Simklubben Neptun                   
                     
Ulf Hausman  1971  648  28.83        59.74   
  Simklubben Neptun                   
                     
Roger Andrée  1971  609  29.70        1:01.01   
  Trollhättans Simsällskap                   
                     
Hans Westman  1973  481  32.07        1:05.99   
  Göteborg Sim                   
                     
Nicklas Täck  1973  445  31.84        1:07.74   
  S77 Stenungsund                   
                     
Robert Berg  1972    435  32.20        1:08.25   
  Nyköpings Simsällskap                   
                     
Niklas Siwersjö  1971    434  30.70        1:08.28   
  Alingsås SLS                   
                     
10  Jarek Figas  1972    427  32.33        1:08.63   
  Alingsås SLS                   
                     
11  Michael Lundin  1974    392  31.51        1:10.61   
  Simklubben Neptun                   
                     
12  Ryan Provencher  1974    391  32.21        1:10.68   
  Växjö Simsällskap                   
                     
13  Fredrik Svensson  1971    270  34.21        1:19.98   
  Simklubben Sydsim                   
                     
14  Thomas Tegstam  1973    250  37.27        1:22.09   
  Alingsås SLS                   
                     
15  Krister Müller  1972    228  38.86        1:24.58   
  Ljungby Simsällskap                   
                     
Fredrik Schriever-Abeln  1971              DNS   
  Simklubben Laxen                   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Viktor Larsson  1979  575  30.00        1:01.04   
  Simklubben Neptun                   
                     
Robert Westman  1975  445  32.66        1:06.48   
  Falu Simsällskap                   
                     
Peter Östberg  1978  402  32.30        1:08.76   
  Göteborg Sim                   
                     
Gustav Karlsson  1976  372  33.12        1:10.55   
  Kristianstads SLS                   
                     
Mikael Buschow  1975  250  37.36        1:20.54   
  Simklubben Sydsim                   
                     
Marcus Larsson  1975              DSQ   
  Simklubben Sydsim                   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Tobias Höglin  1984  490  30.37        1:04.45   
  Simklubben Neptun                   
                     
Björn Sievert  1984  479  31.09        1:04.95   
  Danderyds Sim                   
                     
Peter Wallebäck  1984  373  33.27        1:10.57   
  Simklubben Neptun                   
                     
Daniel Öjergren  1980              DSQ   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Andreas Welander  1985  614  28.65        59.35   
  Danderyds Sim                   
                     
Gustaf Toll  1985  610  28.59        59.47   
  Danderyds Sim                   
                     
Peter Fagerström  1989  585  29.17        1:00.30   
  Göteborg Sim                   
                     
Alexander Weinhagen  1985  506  31.04        1:03.30   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Toni Hastenpflug  1988  487  30.05        1:04.11   
  Göteborg Sim                   
                     
Jonatan Bejmar  1987  473  30.55        1:04.71   
  Ösmo Simsällskap                   
                     
Hampus Carlsson  1989    432  32.13        1:06.69   
  Växjö Simsällskap                   
                     
 
Gren 14, 200m Bröstsim Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Anna-Karin Josefson  1964    674  44.11  1:33.49  2:25.08    3:14.85  SR 
  Varberg Sim                   
                     
 
Gren 14, 200m Bröstsim Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Kerstin Lantz  1967    433  48.71  1:43.47  2:39.76    3:36.36   
  Billingens Simklubb                   
                     
Monika Larsson  1968    418  50.61  1:46.39  2:43.48    3:38.84   
  Eskilstuna Simklubb                   
                     
 
Gren 14, 200m Bröstsim Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Britt-Marie Nilsson  1971    523  43.96  1:33.28  2:24.89    3:16.56   
  Simklubben Sydsim                   
                     
 
Gren 14, 200m Bröstsim Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Jenni Svensson  1982    615  40.05  1:23.93  2:09.03    2:55.12   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
 
Gren 14, 200m Bröstsim Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Dea Nykrem  1989              DSQ   
  Göteborg Sim                   
                     
 
Gren 14, 200m Bröstsim Damer, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Jenniefer Lundberg  1994      43.83  1:32.72  2:22.66    3:11.72   
  Simklubben Sydsim                   
                     
 
Gren 15, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Matthias Kroner  1943  624  49.65  1:44.34  2:41.29    3:36.23  SR 
  Hellas Simklubb                   
                     
Ulf Brangefält  1942  517  49.03  1:46.30  2:48.86    3:50.10   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Olof Burebo  1944  456  51.48  1:51.32  2:55.93    4:00.04   
  Hellas Simklubb                   
                     
 
Gren 15, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Rolf Tegeback  1948    720  46.00  1:35.29  2:26.84    3:17.42  SR 
  Sundsvalls Simsällskap                   
                     
 
Gren 15, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Kjell Westin  1954    452  45.02  1:39.20  2:34.61    3:29.03   
  Göteborg Sim                   
                     
 
Gren 15, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Jan Mandahl  1961  580  41.04  1:26.75  2:11.27    2:57.27   
  Upsala Simsällskap                   
                     
Ragnar Svensson  1960  470  41.87  1:32.24  2:22.47    3:10.14   
  S77 Stenungsund                   
                     
Anders Kussak  1964  448  42.42  1:31.09  2:21.30    3:13.25   
  Hellas Simklubb                   
                     
Fredrik Månsson  1962  389  42.42  1:33.13  2:27.39    3:22.51   
  Saltsjöbadens Idrottsförening                   
                     
Michael Macdonald  1962              DSQ   
  Göteborg Sim                   
                     
 
Gren 15, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Mats Rubertson  1967  610  38.99  1:21.48  2:05.87    2:50.20   
  Simklubben Neptun                   
                     
Lars Sandberg  1965  519  40.39  1:26.22  2:13.51    2:59.58   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
Lennart Fritzon  1968  512  41.37  1:27.58  2:14.52    3:00.45   
  Simklubben Sydsim                   
                     
Fredrik Björn  1966  438  42.94  1:30.27  2:20.16    3:10.11   
  Växjö Simsällskap                   
                     
Henrik Holmberg  1969  349  44.56  1:35.15  2:31.41    3:25.04   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
 
Gren 15, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Simon Malmberg  1974    576  37.64  1:20.56  2:04.91    2:46.96   
  Angereds Simklubb                   
                     
Fredrik Isaksson  1972    555  38.33  1:21.38  2:05.22    2:48.97   
  Simklubben Laxen                   
                     
 
Gren 15, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Erik Lindström  1978    335  45.26  1:36.57  2:30.81    3:21.86   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
 
Gren 15, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Christofer Dahl  1983    546  39.39  1:22.84  2:06.61    2:48.84   
  Markaryds Simsällskap                   
                     
 
Gren 16, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Margit Ohlsson  1945    608          40.22   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
Bitte Axling  1946    581          40.84   
  Danderyds Sim                   
 
Gren 16, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Solveig Luckhurst  1950    319          47.19   
  Hellas Simklubb                   
 
Gren 16, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Gina Berliner  1956  471          39.79   
  Växjö Simsällskap                   
Eva Berglund-Lindbäck  1955  300          46.22   
  Danderyds Sim                   
Lotta Örne  1959  288          46.85   
  Kungsbacka Simsällskap                   
 
Gren 16, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Maria Norberg  1963  885          31.49   
  Kristianstads SLS                   
Anna-Karin Josefson  1964  768          33.02   
  Varberg Sim                   
Elisabeth Pålsson  1963  572          36.42   
  Göteborg Sim                   
Margit Svenson  1961  140          58.22   
  Danderyds Sim                   
 
Gren 16, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Anette Philipsson  1965  817          30.98   
  Linköpings Allmänna SS                   
Ulrika Balslev  1966  701          32.60   
  Varberg Sim                   
Marie Holmberg  1969  595          34.44   
  Simklubben Neptun                   
Marja Haglund  1968  565          35.03   
  Kungsbacka Simsällskap                   
Cecilia Hallén  1967  486          36.83   
  Varberg Sim                   
Marlene Almqvist  1967  368          40.40   
  Varberg Sim                   
Sonja Haglund  1966    326          42.09   
  Kungsbacka Simsällskap                   
Tatiana Abu Nijmeh  1965    265          45.10   
  Södertälje Simsällskap                   
Unn Nordberg  1965              DNS   
  Göteborg Sim                   
 
Gren 16, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Annika Morin Gustavsson  1971  693          32.04   
  Simklubben Laxen                   
Britt-Marie Nilsson  1971  597          33.67   
  Simklubben Sydsim                   
Maria Lövberg  1973  538          34.86   
  Simklubben Triton                   
Liselotte Lindgren  1971  537          34.87   
  Alingsås SLS                   
Jeanette Svanberg  1970  468          36.51   
  Göteborg Sim                   
Dorthe Hougaard  1973  274          43.64   
  Simklubben Solsta                   
Åsa Vikander  1970              DNS   
  Simklubben Neptun                   
 
Gren 16, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Anna Lohmann  1975  751          30.21   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
Pernilla Isaksson  1978  640          31.86   
  Simklubben Laxen                   
Thérèse Qvarnström  1975  476          35.16   
  Falkenbergs Simklubb                   
 
Gren 16, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Ina Caesar  1982  614          32.33   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
Sara Lundeholm  1980  600          32.57   
  S77 Stenungsund                   
Anna Gunnarsson  1984  560          33.33   
  Kungsbacka Simsällskap                   
 
Gren 16, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Nathalie Larsson  1985  640          32.06   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
Mikaela Persson  1987  604          32.68   
  Simklubben Neptun                   
Sofia Sjöberg  1986  592          32.90   
  S77 Stenungsund                   
Julia Olsson  1989  549          33.73   
  Södertälje Simsällskap                   
Amanda Fischer  1989  545          33.81   
  Göteborg Sim                   
Evelina Carlsson  1987  543          33.86   
  Göteborg Sim                   
Sofia Åkerberg  1987    533          34.07   
  Kungsbacka Simsällskap                   
 
Gren 16, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Sara Edenfelt  1992              32.63   
  Simklubben Hajen                   
 
Gren 17, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Kristian König  1932    294          57.21   
  Simklubben Neptun                   
Leif Gellberg  1932    128          1:15.31   
  Helsingborgs Simsällskap                   
 
Gren 17, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Matthias Kroner  1943    378          43.23   
  Hellas Simklubb                   
 
Gren 17, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Glen Bengtsson  1949    750          31.41  NR 
  Bergen og Omegn Masters                   
Bo Ljungberg  1945    486          36.30   
  Hellas Simklubb                   
Eric Brandelius  1949    424          37.98   
  Västerås Simsällskap                   
 
Gren 17, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Bo Hellsing  1952    450          36.41   
  Göteborg Sim                   
Lars Ekdahl  1954    323          40.68   
  Västerås Simsällskap                   
 
Gren 17, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Dave Schardt  1959  683          30.49   
  Simklubben Neptun                   
Svein Erik Nymo  1959    568          32.43   
  Oslo Idrettslag                   
Henrik Bodén  1959  561          32.55   
  Danderyds Sim                   
Stefan Hawunger  1956  496          33.92   
  Simklubben Laxen                   
Anders Berlin  1959  454          34.94   
  Simklubben Neptun                   
Conny Mindemark  1957  419          35.88   
  Nyköpings Simsällskap                   
 
Gren 17, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Steven Saran  1964    731          28.72   
  Hanbatur SK                   
Rune Larsen  1963    624          30.28   
  Trondhjem SLK                   
Lennart Mentor  1960  621          30.32   
  Göteborg Sim                   
Niels Jörgen Larsen  1962  522          32.13   
  Simklubben Neptun                   
Ulf Göran Borgström  1963  447          33.84   
  Markaryds Simsällskap                   
Carl-Mikael Siljedahl  1961  437          34.09   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
Jonas Jonsson  1963  269          40.05   
  Varberg Sim                   
Håkan Quist  1961  203          44.01   
  Västerås Simsällskap                   
 
Gren 17, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Tomas Aarvak  1969    619          30.09   
  Trondhjem SLK                   
Lars Ericsson  1966  565          31.01   
  Helsingborgs Simsällskap                   
Ragnar Agnell  1967  544          31.41   
  Simklubben Neptun                   
Leif Janzén  1969  542          31.45   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
Fredrik Björn  1966  528          31.72   
  Växjö Simsällskap                   
Peter Ahlgren  1968  509          32.11   
  Simklubben Triton                   
Lars Malmqvist  1967  452          33.40   
  Simklubben Neptun                   
Kristian Wollersjö  1969    369          35.76   
  Alingsås SLS                   
 
Gren 17, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Jarl Inge Melberg  1970    755          27.53   
  Varg, IL                   
Håkan Agnell  1970  666          28.70   
  Simklubben Neptun                   
Martin Andersson  1970  645          29.01   
  Varberg Sim                   
Fredrik Andersson  1974  626          29.30   
  Angereds Simklubb                   
Roger Andrée  1971  592          29.85   
  Trollhättans Simsällskap                   
Jonas Pettersson  1974  504          31.50   
  Alingsås SLS                   
Niklas Siwersjö  1971  488          31.84   
  Alingsås SLS                   
Christian Engström  1971    486          31.87   
  Varberg Sim                   
Janne Forsberg  1972    453          32.62   
  Hellas Simklubb                   
10  Nicklas Täck  1973    440          32.95   
  S77 Stenungsund                   
11  Jarek Figas  1972    420          33.47   
  Alingsås SLS                   
12  Robert Berg  1972    415          33.59   
  Nyköpings Simsällskap                   
13  Michael Lundin  1974    406          33.85   
  Simklubben Neptun                   
14  Ryan Provencher  1974    382          34.53   
  Växjö Simsällskap                   
15  Hans Westman  1973    375          34.76   
  Göteborg Sim                   
Fredrik Isaksson  1972              DSQ   
  Simklubben Laxen                   
 
Gren 17, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Henrik Behrendorff  1975  615          29.02   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
Przemyslaw Kucharczyk  1978  586          29.49   
  Smålandsstenars Simsällskap                   
Robert Westman  1975  390          33.78   
  Falu Simsällskap                   
 
Gren 17, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Christofer Dahl  1983  498          29.33   
  Markaryds Simsällskap                   
Henrik Antonsson  1982  459          30.15   
  Varberg Sim                   
Björn Sievert  1984  384          31.98   
  Danderyds Sim                   
 
Gren 17, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Gustaf Toll  1985  540          29.11   
  Danderyds Sim                   
Andreas Welander  1985  532          29.26   
  Danderyds Sim                   
Toni Hastenpflug  1988  430          31.41   
  Göteborg Sim                   
Jonatan Bejmar  1987  391          32.42   
  Ösmo Simsällskap                   
Peter Fagerström  1989  390          32.43   
  Göteborg Sim                   
 
Gren 18, 4X100m Frisim Damer, Finaler 240 - 279 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m      Tid  Status 
  Förening                   











 
SK Neptun Damer [240] 1  240              6:57.51   
  Simklubben Neptun                   
  Ebba Wahlström  1938      58.69  2:04.28      2:04.28   
  Ulla-Britt Öberg  1934      47.35  1:45.62      3:49.90   
  Carina Ljung  1957      46.24  1:38.74      5:28.64   
  Margareth Fredriksson Tim  1966      45.96  1:28.87      6:57.51   
                     
 
Gren 18, 4X100m Frisim Damer, Finaler 200 - 239 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m      Tid  Status 
  Förening                   











 
Danderyd Damer [200]  200              5:11.74   
  Danderyds Sim                   
  Maria Gustafsson  1967      32.22  1:07.28      1:07.28   
  Bitte Axling  1946      36.01  1:18.56      2:25.84   
  Karin Toll  1959      41.04  1:27.93      3:53.77   
  Eva Berglund-Lindbäck  1955      37.24  1:17.97      5:11.74   
                     
 
Gren 18, 4X100m Frisim Damer, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m      Tid  Status 
  Förening                   











 
SK Neptun Damer [160] 1  160              4:41.59   
  Simklubben Neptun                   
  Åsa Vikander  1970      32.63  1:11.95      1:11.95   
  Camilla Lagerfors  1970      31.72  1:08.55      2:20.50   
  Marie Holmberg  1969      34.81  1:12.32      3:32.82   
  Mikaela Persson  1987      32.73  1:08.77      4:41.59   
                     
 
Gren 18, 4X100m Frisim Damer, Finaler 120 - 159 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m      Tid  Status 
  Förening                   











 
Mkk Damer [120]  120            4:24.03   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
  Nathalie Larsson  1985      32.35  1:07.21      1:07.21   
  Anna Lohmann  1975      30.51  1:05.34      2:12.55   
  Linda Castengren  1985      31.35  1:05.55      3:18.10   
  Malin Svensson  1985      31.21  1:05.93      4:24.03   
                     
Damer Kungsbacka  123            4:50.07   
  Kungsbacka Simsällskap                   
  Maria Frenning  1982      31.63  1:10.80      1:10.80   
  Anna Johansson  1984      35.98  1:19.90      2:30.70   
  Ida Jost  1983      32.67  1:10.02      3:40.72   
  Anna Gunnarsson  1984      33.19  1:09.35      4:50.07   
                     
Alingsås Damer [120]  120            5:09.33   
  Alingsås SLS                   
  Maria Källberg  1988      42.32  1:28.73      1:28.73   
  Anniqa Bohlin  1967      34.21  1:12.35      2:41.08   
  Jennie Turunen  1981      37.75  1:17.39      3:58.47   
  Liselotte Lindgren  1971      33.57  1:10.86      5:09.33   
                     
 
Gren 19, 4X100m Frisim Herrar, Finaler 320 - 359 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m      Tid  Status 
  Förening                   











 
Hellas SK Herrar [320]  320              6:26.21   
  Hellas Simklubb                   
  Erik Forslund  1937      41.61  1:29.53      1:29.53   
  Peter Bergengren  1938      40.05  1:31.16      3:00.69   
  Bengt Ager  1928      55.48  1:59.49      5:00.18   
  Anders Söderqvist  1933      40.93  1:26.03      6:26.21   
                     
 
Gren 19, 4X100m Frisim Herrar, Finaler 280 - 319 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m      Tid  Status 
  Förening                   











 
Hellas SK Herrar [280]  280            5:36.73   
  Hellas Simklubb                   
  Kjell Hanserius  1947      35.00  1:15.44      1:15.44   
  Bengt Furberg  1941      39.82  1:34.22      2:49.66   
  Matthias Kroner  1943      42.39  1:29.63      4:19.29   
  Bo Ljungberg  1945      38.28  1:17.44      5:36.73   
                     
SK Neptun Herrar [280] 1  280            6:42.46   
  Simklubben Neptun                   
  Per-Olof Ericsson  1938      42.47  1:37.09      1:37.09   
  Kristian König  1932      47.55  1:44.35      3:21.44   
  Rolf Friberg  1937      51.34  1:54.93      5:16.37   
  Lester Eriksson  1942      40.14  1:26.09      6:42.46   
                     
 
Gren 19, 4X100m Frisim Herrar, Finaler 200 - 239 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m      Tid  Status 
  Förening                   











 
SK Neptun Herrar [200] 1  200            4:09.75   
  Simklubben Neptun                   
  Anders Haglund  1961      28.45  59.33      59.33   
  Dave Schardt  1959      29.45  1:02.81      2:02.14   
  Niels Jörgen Larsen  1962      31.71  1:05.66      3:07.80   
  Mats Rubertson  1967      29.81  1:01.95      4:09.75   
                     
SK Neptun Herrar [200] 2  200            4:53.10   
  Simklubben Neptun                   
  Lars Malmqvist  1967      31.63  1:08.29      1:08.29   
  Rickard Wall  1957      39.83  1:24.54      2:32.83   
  Peter Wallebäck  1984      33.95  1:10.12      3:42.95   
  Michael Lundin  1974      32.00  1:10.15      4:53.10   
                     
Hellas SK Herrar [200]  200            4:59.62   
  Hellas Simklubb                   
  Bo Fogelberg  1957      35.45  1:13.93      1:13.93   
  Janne Forsberg  1972      33.55  1:11.48      2:25.41   
  Anders Kussak  1964      32.96  1:09.72      3:35.13   
  Olof Burebo  1944      39.47  1:24.49      4:59.62   
                     
Västerås Herrar [200]  200            5:22.97   
  Västerås Simsällskap                   
  Håkan Quist  1961      38.16  1:20.15      1:20.15   
  Peter Karlsson  1963      39.01  1:25.20      2:45.35   
  Eric Brandelius  1949      36.62  1:17.41      4:02.76   
  Lars Ekdahl  1954      38.19  1:20.21      5:22.97   
                     
 
Gren 19, 4X100m Frisim Herrar, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m      Tid  Status 
  Förening                   











 
SK Neptun Herrar [160] 1  160  10            3:59.18   
  Simklubben Neptun                   
  Ulf Hausman  1971      28.85  58.97      58.97   
  Håkan Agnell  1970      27.97  58.70      1:57.67   
  Ragnar Agnell  1967      29.18  1:01.05      2:58.72   
  Viktor Larsson  1979      28.50  1:00.46      3:59.18   
                     
Danderyd Herrar [200]  160            4:21.37   
  Danderyds Sim                   
  Henrik Bodén  1959      33.40  1:09.14      1:09.14   
  Olle Axling  1945      34.92  1:13.80      2:22.94   
  Andreas Welander  1985      27.64  59.17      3:22.11   
  Gustaf Toll  1985      27.86  59.26      4:21.37   
                     
Varberg Herrar [160]  160            4:29.78   
  Varberg Sim                   
  Martin Andersson  1970      28.58  59.15      59.15   
  Christian Engström  1971      33.68  1:08.33      2:07.48   
  Jonas Jonsson  1963      37.92  1:19.06      3:26.54   
  Henrik Antonsson  1982      29.64  1:03.24      4:29.78   
                     
Alingsås Herrar [160]  160            4:34.32   
  Alingsås SLS                   
  Kristian Wollersjö  1969      34.17  1:10.81      1:10.81   
  Jarek Figas  1972      32.77  1:09.14      2:19.95   
  Niklas Siwersjö  1971      31.41  1:07.97      3:27.92   
  Jonas Pettersson  1974      30.81  1:06.40      4:34.32   
                     
SK Sydsim Herrar [160]  160            4:49.01   
  Simklubben Sydsim                   
  Marcus Larsson  1975      30.25  1:05.14      1:05.14   
  Lennart Fritzon  1968      29.97  1:03.99      2:09.13   
  Mikael Buschow  1975      37.38  1:20.76      3:29.89   
  Fredrik Svensson  1971      34.85  1:19.12      4:49.01   
                     
 
Gren 20, 50m Ryggsim Damer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Ebba Wahlström  1938    409          56.65   
  Simklubben Neptun                   
 
Gren 20, 50m Ryggsim Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Margit Ohlsson  1945    927          38.05   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
Bitte Axling  1946    674          42.32   
  Danderyds Sim                   
 
Gren 20, 50m Ryggsim Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Solveig Luckhurst  1950    242          55.04   
  Hellas Simklubb                   
 
Gren 20, 50m Ryggsim Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Pia Strandh  1958    643          39.10   
  Simklubben Neptun                   
 
Gren 20, 50m Ryggsim Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Maria Norberg  1963    790          35.05   
  Kristianstads SLS                   
 
Gren 20, 50m Ryggsim Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Ulrika Balslev  1966  547          38.31   
  Varberg Sim                   
Christine Elingfors  1967  542          38.43   
  Växjö Simsällskap                   
Anette Sundfors  1965  261          49.04   
  Kungsbacka Simsällskap                   
 
Gren 20, 50m Ryggsim Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Camilla Lagerfors  1970  610          36.41   
  Simklubben Neptun                   
Anna Lycke  1973  528          38.20   
  Karlstads Simsällskap                   
Liselotte Lindgren  1971  400          41.92   
  Alingsås SLS                   
Dorthe Hougaard  1973  339          44.27   
  Simklubben Solsta                   
 
Gren 20, 50m Ryggsim Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Thérèse Qvarnström  1975    416          38.62   
  Falkenbergs Simklubb                   
Cecilia Kentell  1975    405          38.97   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
 
Gren 20, 50m Ryggsim Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Anna Gunnarsson  1984  446          37.38   
  Kungsbacka Simsällskap                   
Ida Jost  1983  406          38.57   
  Kungsbacka Simsällskap                   
Jennie Turunen  1981  193          49.40   
  Alingsås SLS                   
 
Gren 20, 50m Ryggsim Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Nathalie Larsson  1985    654          34.09   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
 
Gren 20, 50m Ryggsim Damer, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Michaela Johansson Krebs  1991              40.98   
  Eskilstuna Simklubb                   
 
Gren 21, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Kristian König  1932    269          59.09   
  Simklubben Neptun                   
 
Gren 21, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Erik Forslund  1937    657          41.57   
  Hellas Simklubb                   
 
Gren 21, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Bo Toresäter  1944  519          41.78   
  Simklubben Elfsborg                   
Josefs Borbas  1943  395          45.76   
  Lugi Simsportförening                   
Bengt Furberg  1941  368          46.84   
  Hellas Simklubb                   
 
Gren 21, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Glen Bengtsson  1949    602          36.64   
  Bergen og Omegn Masters                   
Kjell Hanserius  1947    557          37.60   
  Hellas Simklubb                   
 
Gren 21, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Bo Hellsing  1952    532          38.81   
  Göteborg Sim                   
 
Gren 21, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Svein Erik Nymo  1959    605          35.47   
  Oslo Idrettslag                   
Dave Schardt  1959    583          35.91   
  Simklubben Neptun                   
Henrik Bodén  1959    450          39.15   
  Danderyds Sim                   
 
Gren 21, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Lennart Mentor  1960  656          32.91   
  Göteborg Sim                   
Anders Haglund  1961  629          33.37   
  Simklubben Neptun                   
Anders Wall  1963  510          35.79   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
Stefan Aminoff  1962  430          37.89   
  Simklubben Hajen                   
 
Gren 21, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Anders Johansson  1969  685          31.82  SR 
  Simklubben S 02                   
Kjell Kraemer  1965  623          32.83   
  Lidköpings Gymnastik o SS                   
Lars Sandberg  1965  619          32.91   
  Kungsbacka Simsällskap                   
Leif Janzén  1969  532          34.61   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
Fredrik Björn  1966  418          37.51   
  Växjö Simsällskap                   
Lars Malmqvist  1967  380          38.70   
  Simklubben Neptun                   
Robert Bengtsson  1966    272          43.24   
  Varberg Sim                   
Hampus Arvidsson  1969    238          45.23   
  Alingsås SLS                   
 
Gren 21, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Roger Andrée  1971  559          33.23   
  Trollhättans Simsällskap                   
Niklas Siwersjö  1971  419          36.57   
  Alingsås SLS                   
Ryan Provencher  1974  364          38.34   
  Växjö Simsällskap                   
Nicklas Täck  1973  326          39.75   
  S77 Stenungsund                   
Thomas Tegstam  1973  167          49.69   
  Alingsås SLS                   
 
Gren 21, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Henrik Antonsson  1982  455          33.77   
  Varberg Sim                   
Björn Sievert  1984  314          38.22   
  Danderyds Sim                   
Daniel Öjergren  1980  304          38.61   
  Linköpings Allmänna SS                   
 
Gren 21, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Szilard Pilcz  1992              44.77   
  Ljungby Simsällskap                   
 
Gren 22, 100m Bröstsim Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Pia Strandh  1958    598  47.37        1:38.69   
  Simklubben Neptun                   
                     
 
Gren 22, 100m Bröstsim Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Anna-Karin Josefson  1964    617  42.02        1:28.67   
  Varberg Sim