Resultat Totalt - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Öppna Masters-SM Simning 2014    Utskriftsdatum  16 mars 2014   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  14:20   
  Arrangör  Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  14 mars 2014         
 
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: Akzo Nobel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Margit Ohlsson  1945    855  41.32  1:26.45  2:25.57    3:12.36   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 60 - 64 år 
Sponsor: Akzo Nobel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Lena Johansson  1954    381  52.93  1:52.34  2:50.91    3:42.81   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: Akzo Nobel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Maria Norberg  1963  805  31.78  1:13.43  2:04.15    2:41.90  NR 
  Sundsvalls Simsällskap                   
                     
Ann-Louise Arktoft  1964  730  33.73  1:19.02  2:08.74    2:47.24  NR 
  Simklubben Neptun                   
                     
Ingrid Lindelöw-Berntsson  1964  573  35.44  1:23.14  2:16.61    3:01.25   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Kicki Molin  1964  548  39.19  1:26.05  2:22.53    3:04.07   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
                     
Anne Sundell  1960  532  38.35  1:30.42  2:23.10    3:05.80   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
                     
Margot Jacobs  1964  443  42.89  1:38.73  2:32.12    3:17.54   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
                     
Ann-Marie Näslund  1962    218  48.06  2:01.72  3:10.77    4:09.97   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: Akzo Nobel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Anna Hammar  1968  892  32.41  1:11.12  1:52.76    2:27.02  ER 
  Saltsjöbadens Idrottsförening                   
                     
Anette Philipsson  1965  783  33.76  1:13.86  1:58.32    2:33.55   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Maria Gustafsson  1967  666  34.91  1:19.95  2:06.14    2:42.06   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
                     
Gunilla Höög  1968  515  36.26  1:25.72  2:16.50    2:56.50   
  Bollnäs Simsällskap                   
                     
Lena Mandahl  1965  452  39.63  1:28.04  2:21.84    3:04.32   
  Upsala Simsällskap                   
                     
Mari Ekelund  1967  443  40.19  1:27.54  2:24.63    3:05.57   
  Simklubben Lödde                   
                     
Monika Larsson  1968    381  41.91  1:35.35  2:32.97    3:15.25   
  Eskilstuna Simsällskap                   
                     
Inger Eriksson  1967    365  42.02  1:33.31  2:30.23    3:18.03   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: Akzo Nobel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Åsa Vikander  1970  639  32.89  1:16.10  2:04.46    2:41.58   
  Simklubben Neptun                   
                     
Britt-Marie Nilsson  1971  601  35.32  1:19.65  2:06.52    2:44.96   
  Simklubben Sydsim                   
                     
Sofi Cyréus  1971  592  33.56  1:17.39  2:06.97    2:45.70   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
Annika Ericsson  1974  542  37.09  1:22.46  2:12.03    2:50.72   
  Simklubben Neptun                   
                     
Camilla Johansson Sponseller  1974  504  37.66  1:21.84  2:13.67    2:54.91   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Marie Lindman  1973  500  37.77  1:20.50  2:14.45    2:55.31   
  Simklubben Neptun                   
                     
Anna-Carin Nordin  1970    425  39.24  1:28.04  2:23.16    3:05.06   
  IFK Lidingö Simklubb                   
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: Akzo Nobel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Helena Gällerdal Högfeldt  1975    467  36.19  1:23.56  2:14.93    2:57.40   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Maria Johansson  1979    466  37.35  1:22.84  2:14.52    2:57.56   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Britt-Louise Forsberg  1978              DNS   
  Sundsvalls Simsällskap                   
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: Akzo Nobel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Maria Funk  1981    519  35.61  1:17.38  2:07.72    2:45.95   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Olga Kosovskaya  1982              DSQ   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: Akzo Nobel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Fanny D Lillieström  1989  904  31.33  1:09.29  1:47.51    2:21.82  NR 
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Josefin Wede  1987  829  30.87  1:07.82  1:50.06    2:25.98   
  Simklubben Ägir                   
                     
Susie Moonan  1987  801  30.45  1:05.47  1:51.47    2:27.65   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Sofie Pettersson  1988  623  34.37  1:15.32  2:03.74    2:40.56   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Tove Brickner  1985  616  35.10  1:16.29  2:02.86    2:41.13   
  Turebergs Simklubb                   
                     
Astrid Rosén  1989  451  37.42  1:22.28  2:16.46    2:58.85   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Isabella Manzoni  1987              DNS   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 20 - 24 år 
Sponsor: Akzo Nobel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Lovisa Nyman  1994      33.44  1:16.30  2:01.94    2:37.72   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Ronja Nilsson  1993      32.55  1:13.89  2:02.21    2:39.51   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Saga Berntson  1994      33.44  1:16.31  2:00.44    2:40.27   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Rolf Tegeback  1948    591  1:25.77  3:14.43  5:05.85    6:41.68  SR 
  Sundsvalls Simsällskap                   
                     
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
David Schardt  1959  644  1:13.66  2:41.27  4:23.48    5:37.99   
  Simklubben Neptun                   
                     
Mats Örth  1955  424  1:19.33  3:00.51  4:55.95    6:28.41   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Anders Engstrand  1958  401  1:18.39  3:14.80  5:09.98    6:35.63   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
                     
Rikard Unelius  1958  304  1:28.01  3:32.43  5:38.91    7:14.15   
  Simklubben Neptun                   
                     
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Anders Haglund  1961  646  1:16.40  2:45.67  4:23.23    5:33.17   
  Simklubben Neptun                   
                     
Jörgen Tisell  1961  486  1:26.63  3:04.61  4:48.48    6:06.20   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
Fredrik Månsson  1962  450  1:24.99  3:06.02  4:49.73    6:15.75   
  Saltsjöbadens Idrottsförening                   
                     
Per Matsson  1962              DNS   
  Sundsvalls Simsällskap                   
                     
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Mats Rubertson  1967    649  1:11.48  2:36.45  4:01.75    5:13.40   
  Simklubben Neptun                   
                     
Christer Granström  1965    569  1:12.17  2:35.14  4:15.07    5:27.44   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Stefan Andersson  1970  598  1:12.41  2:37.57  4:09.47    5:22.75   
  Sundsvalls Simsällskap                   
                     
Ryan Provencher  1974  536  1:14.54  2:40.85  4:16.59    5:34.59   
  Växjö Simsällskap                   
                     
Martin Nyberg  1971  469  1:11.08  2:47.73  4:30.05    5:49.93   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
Romain Haettel  1970  412  1:17.42  2:57.60  4:41.33    6:05.37   
  IFK Lidingö Simklubb                   
                     
Ulf Hausman  1971              DNS   
  Simklubben Neptun                   
                     
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Adrian Bengtson  1976  534  1:12.31  2:41.51  4:10.82    5:25.74   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Apostolos Theos  1978  376  1:14.20  2:52.39  4:36.73    6:06.08   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Tommie Nilsson  1978              DSQ   
  Sundsvalls Simsällskap                   
                     
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Andreas Edlund  1989    717  1:01.62  2:17.96  3:38.69    4:44.23  SR 
  Örnsköldsviks Allmänna SS                   
                     
Marcus Pellfolk  1986    456  1:13.73  2:32.63  4:06.31    5:30.56   
  Täby Sim                   
                     
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 20 - 24 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Magnus Edlund  1991      1:05.81  2:20.92  3:51.31    5:05.50   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
Gren 3, 1500m Frisim Damer, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: Sogeti 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Margareta Rainer  1949    816  1:25.50  2:56.32  4:27.38  5:59.16  23:14.85  ER 
  Gävle Simsällskap        7:32.07  9:05.54  10:39.66  12:13.80     
          13:48.26  15:22.87  16:57.88  18:32.57     
          20:07.61  21:42.79         
                     
 
Gren 3, 1500m Frisim Damer, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: Sogeti 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Birgitta Appelfeldt Thylwe  1957    670  1:18.14  2:41.97  4:06.63  5:31.65  21:23.89  NR 
  Uppsala Mastersimklubb        6:57.82  8:23.67  9:49.84  11:16.67     
          12:43.98  14:11.15  15:37.92  17:03.67     
          18:30.52  19:58.45         
                     
Carina Ljung  1957    207  1:54.04  4:04.75  6:14.20  8:25.37  31:37.21   
  Simklubben Neptun        10:36.22  12:43.55  14:50.75  16:59.18     
          19:05.06  21:10.81  23:16.74  25:24.17     
          27:32.52  29:39.29         
                     
 
Gren 3, 1500m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: Sogeti 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Anne Mannela  1963  560  1:16.98  2:41.14  4:06.95  5:31.92  21:36.77  SR 
  Sundsvalls Simsällskap        6:57.85  8:24.21  9:50.87  11:18.15     
          12:45.96  14:14.60  15:42.98  17:12.08     
          18:41.12  20:10.82         
                     
Annika Åström  1963  520  1:21.38  2:50.07  4:19.31  5:48.25  22:09.02   
  Upplands-Bro Simsällskap        7:18.05  8:47.18  10:16.88  11:46.69     
          13:15.32  14:44.92  16:15.11  17:44.56     
          19:15.06  20:44.33         
                     
Ingrid Lindelöw-Berntsson  1964  439  1:17.63  2:44.16  4:14.90  5:47.85  23:26.32   
  Umeå Simsällskap        7:23.02  8:59.50  10:35.79  12:12.24     
          13:48.47  15:25.10  17:01.11  18:39.23     
          20:16.20  21:53.99         
                     
Margot Jacobs  1964  385  1:32.69  3:10.70  4:48.03  6:25.29  24:28.53   
  Stockholmspolisens Sim IF        8:03.17  9:41.91  11:19.98  12:57.90     
          14:36.77  16:15.78  17:54.89  19:33.75     
          21:13.21  22:51.46         
                     
Ingrid Litborn  1962  180  1:47.92  3:50.00  5:54.89  7:59.70  31:31.32   
  Borlänge Simsällskap        10:07.25  12:17.18  14:25.05  16:35.15     
          18:45.10  20:56.03  23:05.69  25:13.65     
          27:23.96  29:34.25         
                     
 
Gren 3, 1500m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: Sogeti 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Karin Elmberg  1965  652  1:17.43  2:39.78  4:02.23  5:24.36  20:29.15   
  Kristianstads SLS        6:46.94  8:08.85  9:30.67  10:52.60     
          12:14.88  13:37.42  14:59.97  16:22.90     
          17:45.57  19:08.19         
                     
Jeanette Rubertson  1966  473  1:22.94  2:53.38  4:24.40  5:54.24  22:47.77   
  Simklubben Neptun        7:26.10  8:58.44  10:30.17  12:01.83     
          13:34.20  15:06.73  16:39.56  18:12.95     
          19:46.57  21:19.27         
                     
Lena Mandahl  1965  464  1:22.83  2:51.58  4:26.90  5:58.58  22:57.15   
  Upsala Simsällskap        7:30.54  9:03.46  10:36.37  12:10.57     
          13:43.70  15:16.44  16:48.62  18:21.80     
          19:55.05  21:27.12         
                     
Helena Bockner  1968  455  1:26.50  2:57.96  4:30.72  6:03.57  23:05.59   
  Simklubben Neptun        7:36.82  9:09.51  10:42.02  12:15.59     
          13:48.85  15:22.32  16:55.35  18:28.57     
          20:01.98  21:35.05         
                     
Helena Wallner  1965  405  1:21.40  2:53.96  4:29.98  6:07.12  24:00.72   
  Sundsvalls Simsällskap        7:44.08  9:21.67  11:00.11  12:38.34     
          14:17.01  15:54.36  17:31.80  19:10.20     
          20:48.14  22:25.27         
                     
Margareth Fredriksson Timossi  1966  304  1:30.72  3:15.74  5:03.57  6:52.96  26:24.25   
  Norrköpings Kappsimningsklubb        8:39.14  10:25.15  12:11.05  13:58.57     
          15:46.08  17:32.78  19:19.93  21:06.62     
          22:53.55  24:41.28         
                     
Pernilla Otto  1969    170  1:53.22  4:05.49  6:14.81  8:23.94  32:02.76   
  Simklubben Neptun        10:31.18  12:39.22  14:43.73  16:50.85     
          19:00.72  21:09.70  23:17.95  25:30.13     
          27:40.94  29:54.40         
                     
 
Gren 3, 1500m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: Sogeti 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Anna-Carin Nordin  1970    439  1:25.66  2:56.86  4:27.69  5:58.38  22:52.22   
  IFK Lidingö Simklubb        8:14.63  9:46.92  11:19.40  12:51.92     
          14:23.41  15:56.20  17:30.09  19:03.09     
          20:36.10  22:09.03         
                     
 
Gren 3, 1500m Frisim Damer, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: Sogeti 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Maria Funk  1981    485  1:17.06  2:40.98  4:06.52  5:31.83  20:55.77   
  Linköpings Allmänna SS        6:56.58  8:20.87  9:45.13  11:09.49     
          12:33.65  13:58.46  15:23.38  16:47.63     
          18:11.56  19:35.59         
                     
Helena Hillerström  1980    362  1:23.44  2:55.52  4:30.03  6:04.43  23:04.04   
  Södertörns Simsällskap        7:37.69  9:09.23  10:42.84  12:15.69     
          13:49.10  15:22.98  16:55.53  18:29.10     
          20:02.16  21:33.94         
                     
 
Gren 3, 1500m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: Sogeti 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Sofie Pettersson  1988  681  1:08.56  2:22.15  3:36.75  4:52.53  18:51.82   
  Linköpings Allmänna SS        6:08.28  7:24.60  8:40.45  9:56.57     
          11:13.17  12:30.02  13:46.83  15:03.68     
          16:20.06  17:36.27         
                     
Mari Sorvari  1988  422  1:12.41  2:34.38  4:00.38  5:30.24  22:07.17   
  Sundsvalls Simsällskap        7:02.23  8:33.91  10:05.17  11:36.74     
          13:07.50  14:38.43  16:10.36  17:41.66     
          19:12.21  20:40.49         
                     
Sara Leonardsson  1985  331  1:21.64  2:55.85  4:32.43  6:09.61  23:59.53   
  Simklubben Neptun        7:48.10  9:26.64  11:05.26  12:43.11     
          14:20.70  15:58.73  17:37.70  19:15.89     
          20:52.26  22:28.64         
                     
 
Gren 3, 1500m Frisim Damer, Finaler 20 - 24 år 
Sponsor: Sogeti 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Lovisa Nyman  1994      1:09.96  2:26.21  3:43.57  5:00.89  19:14.20   
  Umeå Simsällskap        6:16.85  7:33.17  8:51.23  10:09.94     
          11:28.04  12:47.78  14:05.94  15:25.09     
          16:43.01  18:00.24         
                     
Jessica Åhlund  1991      1:17.07  2:40.35  4:03.48  5:27.52  20:52.32   
  Umeå Simsällskap        6:51.50  8:15.45  9:39.44  11:03.93     
          12:27.69  13:52.40  15:16.92  16:41.33     
          18:06.04  19:30.52         
                     
 
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 75 - 79 år 
Sponsor: Akzo Nobel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Hans Lindström  1937    384  1:48.50  3:44.48  5:39.03  7:34.38  15:06.25   
  Simklubben Neptun        9:27.42  11:21.63  13:14.07       
                     
 
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
Sponsor: Akzo Nobel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Håkan Bengtsson  1942    455  1:34.97  3:22.80  5:11.71  6:59.18  14:08.25   
  Stockholmspolisens Sim IF        8:46.92  10:34.84  12:24.59       
                     
 
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: Akzo Nobel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Ulf Gabrielsson  1948  729  1:15.10  2:37.18  4:00.36  5:25.78  11:24.33  NR 
  Solna Sundbyberg SS 04        6:52.83  8:21.78  9:53.72       
                     
Bo Ljungberg  1945  568  1:29.07  3:03.42  4:39.24  6:15.74  12:23.60   
  Hellas Simklubb        7:51.90  9:26.81  10:58.80       
                     
Lennart Larsson  1949  535  1:28.91  3:03.39  4:39.60  6:15.88  12:38.64   
  Örebro Simallians        7:52.24  9:28.20  11:05.47       
                     
 
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
Sponsor: Akzo Nobel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Stigbjörn Åman  1953  548  1:22.32  2:49.30  4:18.93  5:47.30  11:34.35   
  Luleå Simsällskap        7:15.45  8:42.89  10:10.44       
                     
Kent Hamberg  1951  515  1:23.83  2:50.88  4:20.05  5:48.75  11:48.57   
  Helsingborgs Simsällskap        8:04.11  9:35.49  11:05.68       
                     
Jan Blomgren  1950  479  1:23.48  2:52.72  4:23.20  5:54.24  12:06.14   
  Södertälje Simsällskap        7:26.32  8:59.26  10:33.10       
                     
 
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: Akzo Nobel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
David Schardt  1959  695  1:10.00  2:24.83  3:40.55  4:56.46  9:59.70  NR 
  Simklubben Neptun        6:11.33  7:27.40  8:43.69       
                     
Jan Pettersson  1959  566  1:18.81  2:41.58  4:03.06  5:24.18  10:42.05   
  Trollhättans Simsällskap        6:45.41  8:06.61  9:26.82       
                     
Eric Sjöström  1959  440  1:16.24  2:42.38  4:11.69  5:41.17  11:38.47   
  IFK Lidingö Simklubb        7:10.46  8:40.58  10:10.68       
                     
Mats Dänsel  1957  439  1:17.59  2:42.57  4:10.20  5:40.22  11:38.92   
  Simklubben Neptun        7:10.59  8:42.40  10:13.17       
                     
Tommy Aspegårdh  1955  431  1:23.45  2:52.85  4:21.63  5:50.45  11:42.88   
  Täby Sim        7:18.65  8:47.92  10:17.67       
                     
Jörgen Danielsson  1958  426  1:22.91  2:51.99  4:22.37  5:52.65  11:45.89   
  Malungs Simsällskap        7:22.27  8:52.43  10:20.81       
                     
Mats Gunnarsson  1959    266  1:28.55  3:10.88  4:57.19  6:43.13  13:45.57   
  Norrköpings Kappsimningsklubb        8:29.66  10:16.77  12:03.50       
                     
 
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: Akzo Nobel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Anders Haglund  1961  765  1:07.58  2:20.71  3:33.87  4:45.62  9:33.43   
  Simklubben Neptun        5:57.88  7:10.77  8:23.69       
                     
Niels Jörgen Larsen  1962  606  1:15.15  2:35.87  3:55.12  5:12.21  10:19.68   
  Simklubben Neptun        6:29.91  7:46.95  9:03.90       
                     
Thomas Langemar  1964  511  1:12.22  2:30.51  3:52.06  5:15.85  10:55.92   
  Åkersberga Simsällskap        6:40.74  8:06.38  9:32.73       
                     
Jonas Hallgren  1964              DNS   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: Akzo Nobel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Mats Rubertson  1967  673  1:09.65  2:24.51  3:40.15  4:55.61  9:43.46   
  Simklubben Neptun        6:06.13  7:16.60  8:28.96       
                     
Tony Danielsson  1969  621  1:08.33  2:21.72  3:36.97  4:53.11  9:59.23   
  Sundsvalls Simsällskap        6:09.07  7:25.37  8:42.84       
                     
Kaj Nilsson  1968  596  1:11.79  2:28.12  3:45.13  5:03.01  10:07.56   
  Simklubben Neptun        6:19.51  7:36.73  8:53.40       
                     
Per Norstroem  1965  576  1:12.10  2:26.89  3:42.63  4:59.94  10:14.40   
  Södertälje Simsällskap        6:18.21  7:37.31  8:56.74       
                     
Ola Söderberg  1966  563  1:11.28  2:27.70  3:45.14  5:03.52  10:19.20   
  Växjö Simsällskap        6:22.04  7:41.65  9:01.60       
                     
Lars Mattson  1968  552  1:12.87  2:27.46  3:44.80  5:03.34  10:23.47   
  IKSU Simning        6:22.64  7:43.10  9:03.49       
                     
Per Sundström  1968    525  1:07.99  2:22.41  3:38.60  4:56.98  10:33.68   
  Sundsvalls Simsällskap        6:17.45  7:41.83  9:08.42       
                     
Fredrik Björn  1966    497  1:11.97  2:30.06  3:49.01  5:10.39  10:45.62   
  Växjö Simsällskap        6:33.04  7:56.68  9:21.27       
                     
Jonas Järnö  1968    440  1:14.43  1:54.75  3:19.66  4:45.66  11:12.09   
  Umeå Simsällskap        6:12.70  7:39.27  9:06.36       
                     
10  Mats Sandahl  1967    418  1:16.73  2:40.41  4:07.43  5:35.89  11:24.07   
  Skuru Idrottsklubb        7:04.61  8:33.81  10:01.24       
                     
11  John Iggström  1966    409  1:14.06  2:35.67  4:00.57  5:27.56  11:28.65   
  Sundsvalls Simsällskap        6:57.63  8:28.91  10:00.57       
                     
12  Peter Håkansson  1965    365  1:22.65  2:52.33  4:22.70  5:54.34  11:55.32   
  Täby Sim        7:26.63  8:58.71  10:30.01       
                     
 
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: Akzo Nobel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Mikael E Rosén  1974  836  1:03.29  2:10.00  3:17.04  4:24.10  8:52.62  NR 
  Södertörns Simsällskap        5:31.99  6:39.79  7:47.80       
                     
Roger Andrée  1971  666  1:08.57  2:21.69  3:35.35  4:49.11  9:34.34   
  Trollhättans Simsällskap        6:02.54  7:15.37  8:26.36       
                     
Ryan Provencher  1974  570  1:08.98  2:22.55  3:38.40  4:55.09  10:04.94   
  Växjö Simsällskap        6:12.83  7:31.41  8:49.01       
                     
Fredrik Hellberg  1973  558  1:12.32  2:26.74  3:41.56  4:57.63  10:09.45   
  IKSU Simning        6:15.29  7:32.87  8:51.95       
                     
Stefan Norman  1970  418  1:23.92  2:51.05  4:16.94  5:43.25  11:11.01   
  Tyresö Simsällskap        7:07.47  8:30.55  9:52.31       
                     
Olof Andersson  1971  270  1:25.30  3:02.69  4:40.91  6:20.94  12:56.07   
  Södertälje Simsällskap        8:01.20  9:43.55  11:21.69       
                     
 
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: Akzo Nobel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Johan Backlund  1975  610  1:07.54  2:20.55  3:34.10  4:48.08  9:44.94   
  Sundsvalls Simsällskap        6:02.20  6:39.39  7:53.67       
                     
Viktor Ehrnholm Larsson  1979  551  1:09.72  2:24.43  3:40.22  4:55.60  10:05.11   
  Simklubben Neptun        6:10.60  7:27.35  8:46.75       
                     
Robert Westman  1975  468  1:14.64  2:33.28  3:52.88  5:14.10  10:38.95   
  Falu Simsällskap        6:36.03  7:57.93  9:19.46       
                     
Tommie Nilsson  1978  462  1:14.35  2:33.09  3:52.79  5:13.64  10:41.53   
  Sundsvalls Simsällskap        6:35.02  7:57.41  9:20.48       
                     
Carl Magnus Helin  1976  392  1:15.10  2:38.19  4:03.84  5:29.84  11:17.87   
  IFK Lidingö Simklubb        6:57.00  8:25.58  9:51.77       
                     
 
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: Akzo Nobel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Magnus Rölin  1984  578  1:07.81  2:20.54  3:34.49  4:48.84  9:56.64   
  Umeå Simsällskap        6:04.41  7:21.38  8:39.34       
                     
Erland Ekheden  1982  493  1:12.65  2:31.77  3:51.51  5:12.10  10:28.88   
  Solna Sundbyberg SS 04        6:31.95  7:52.58  9:12.22       
                     
David Lindahl  1982  448  1:13.03  2:32.15  3:52.81  5:15.14  10:49.18   
  Linköpings Allmänna SS        6:39.55  8:04.05  9:28.63       
                     
Patrik Noll  1980  369  1:14.52  2:37.24  4:03.70  5:31.94  11:32.83   
  Örebro Simallians        7:00.78  8:30.91  10:02.41       
                     
Martin Lindvall  1981  324  1:14.31  2:39.79  4:10.94  5:46.82  12:03.27   
  Umeå Simsällskap        7:22.28  8:56.91  10:31.84       
                     
William van Beek  1982  280  1:19.87  2:50.83  4:27.28  6:06.48  12:38.92   
  Umeå Simsällskap        7:46.59  9:26.86  11:04.72       
                     
 
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: Akzo Nobel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Gustaf Toll  1985  625  1:04.43  2:13.43  3:23.97  4:36.60  9:30.66   
  Danderyds Sim Club For Swimmin        5:50.09  7:04.51  8:18.21       
                     
Peter Ingemansson  1985  500  1:11.10  2:27.39  3:44.75  5:02.52  10:14.54   
  Växjö Simsällskap        6:20.06  7:39.05  8:57.69       
                     
Jonatan Bejmar  1987  495  1:11.68  2:27.73  3:44.92  5:03.13  10:16.66   
  Ösmo Simsällskap        6:21.19  7:40.45  8:58.98       
                     
Johan Nykvist  1986  483  1:12.43  2:32.07  3:51.13  5:10.06  10:21.69   
  Skuru Idrottsklubb        6:29.82  7:49.27  9:08.59       
                     
Sebastian Tinnerholm  1989  312  1:16.92  2:42.55  4:10.16  5:41.27  11:58.84   
  Sundsvalls Simsällskap        7:14.03  8:49.57  10:25.98       
                     
Benjamin Chardon  1985  264  1:28.26  3:02.16  4:39.28  6:17.82  12:40.03   
  Norrköpings Kappsimningsklubb        7:54.73  9:32.63  11:08.13       
                     
 
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 20 - 24 år 
Sponsor: Akzo Nobel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Peter Lundberg  1991      1:14.84  2:39.39  4:09.05  5:38.70  11:35.10   
  Umeå Simsällskap        7:08.86  8:41.37  10:10.88       
                     
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 85 - 89 år 
Sponsor: Stort 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Kerstin Gjöres  1927    507          56.02   
  Örebro Simallians                   
Barbro Thörnelöf  1927    310          1:06.00   
  Örebro Simallians                   
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: Stort 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Bitte Axling  1946  883          33.16   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
Margareta Rainer  1949  808          34.16   
  Gävle Simsällskap                   
Harriet Bure  1946  563          38.52   
  Örebro Simallians                   
Ulla Öhman  1948  532          39.25   
  Fagersta Simklubb                   
Marie Crisp  1949  268          49.33   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 60 - 64 år 
Sponsor: Stort 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Solveig Luckhurst  1950    403          39.57   
  Hellas Simklubb                   
Lena Johansson  1954    382          40.28   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: Stort 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Gunilla Rasmuson  1957  841          30.18   
  Täby Sim                   
Eva Berglund-Lindbäck  1955  679          32.40   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
Gunilla Leinsköld  1955  650          32.88   
  Simklubben Neptun                   
Birgitta Appelfeldt Thylwe  1957  610          33.59   
  Uppsala Mastersimklubb                   
Reija Reini  1958  544          34.90   
  Hellas Simklubb                   
Karin Bergström  1959  543          34.91   
  Bollnäs Simsällskap                   
Caroline Magnusson  1956    483          36.29   
  Täby Sim                   
Karin Toll  1959    476          36.48   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
Carina Ljung  1957    216          47.44   
  Simklubben Neptun                   
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: Stort 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Maria Norberg  1963  1015          27.67  WR 
  Sundsvalls Simsällskap                   
Ann-Louise Arktoft  1964  864          29.19   
  Simklubben Neptun                   
Anne Mannela  1963  763          30.43   
  Sundsvalls Simsällskap                   
Gunilla Siljebäck  1960  749          30.62   
  Västerås Simsällskap                   
Annika Åström  1963  648          32.13   
  Upplands-Bro Simsällskap                   
Ingrid Lindelöw-Berntsson  1964  646          32.16   
  Umeå Simsällskap                   
Annika Svanberg  1962    635          32.35   
  S77 Stenungsund                   
Boel Schill  1962    610          32.79   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Annika Nilsson  1960    572          33.50   
  Skuru Idrottsklubb                   
10  Birgitta Flensburg  1961    562          33.68   
  Skuru Idrottsklubb                   
11  Eva Fjällid-Blomster  1961    558          33.77   
  Västerås Simsällskap                   
12  Ulla-Karin Aufrecht  1964    508          34.84   
  Västerås Simsällskap                   
13  Kerstin Talback  1961    476          35.61   
  Järfälla Simsällskap                   
14  Anette Aronsson  1964    407          37.50   
  Täby Sim                   
15  Ann-Marie Näslund  1962    336          39.98   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
16  Margit Svenson  1961    281          42.45   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
17  Lena Magnusson  1964    266          43.20   
  Bollnäs Simsällskap                   
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: Stort 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Anette Philipsson  1965  856          27.77   
  Linköpings Allmänna SS                   
Maria Gustafsson  1967  806          28.33   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
Annette Bloom  1965  718          29.44   
  Simklubben Neptun                   
Marika Rohlin  1966  695          29.76   
  Örebro Simallians                   
Ulrika Balslev  1966  681          29.97   
  Varberg Sim                   
Annica Åberg  1966  623          30.86   
  Täby Sim                   
Annette Andersson  1969    608          31.12   
  IFK Lidingö Simklubb                   
Johanna Fyrk  1969    579          31.63   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
Anna Blomster  1967    571          31.78   
  Västerås Simsällskap                   
10  Mari Ekelund  1967    564          31.90   
  Simklubben Lödde                   
11  Jeanette Rubertson  1966    539          32.40   
  Simklubben Neptun                   
12  Anna Möller  1965    518          32.83   
  Skuru Idrottsklubb                   
13  Helena Wallner  1965    510          33.00   
  Sundsvalls Simsällskap                   
14  Marie Jernberg  1969    468          33.96   
  Älvsjö AIK Fritid                   
15  Inger Eriksson  1967    396          35.88   
  Umeå Simsällskap                   
16  Annelie Carlström  1969    353          37.31   
  Skuru Idrottsklubb                   
17  Margareth Fredriksson Timossi  1966    327          38.24   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
18  Jenni Åkerman  1969    297          39.50   
  Bollnäs Simsällskap                   
19  Carin Saracco  1966    248          41.93   
  Täby Sim                   
20  Helena Åbom  1968    244          42.16   
  Bollnäs Simsällskap                   
21  Marie Sveronius  1966    204          44.73   
  Södertälje Simsällskap                   
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: Stort 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Cecilia Landin  1972  700          29.52   
  Simklubben Lödde                   
Karin Axelsson  1970  629          30.60   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Pernilla Lundström  1974  627          30.62   
  Sundsvalls Simsällskap                   
Maria Lövberg  1973  627          30.63   
  Simklubben Triton                   
Ulla Eriksson  1974  599          31.09   
  Täby Sim                   
Jenny Sjöholm  1974  582          31.39   
  Sundsvalls Simsällskap                   
Liselotte Lindgren  1971    571          31.60   
  Alingsås SLS                   
Lisa Reda  1972    542          32.15   
  Simklubben Neptun                   
Cecilia Jönsson  1974    523          32.53   
  Simklubben Lödde                   
10  Susanne Norvell  1970    408          35.33   
  Sundsvalls Simsällskap                   
11  Malin Hazard  1970    390          35.88   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
12  Erika Nilsson  1971    235          42.46   
  Umeå Simsällskap                   
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: Stort 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Linda Fleck  1976  548          30.66   
  Väsby Simsällskap                   
Therese Hammarberg  1977  484          31.95   
  Linköpings Allmänna SS                   
Anna Granberg  1978  483          31.98   
  Karlskoga Simförening                   
Helena Gällerdal Högfeldt  1975  471          32.25   
  Linköpings Allmänna SS                   
Maria Johansson  1979  427          33.31   
  Umeå Simsällskap                   
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: Stort 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Johanna Nyysti  1984  787          27.69   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
Annalena Hanson  1984  695          28.86   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
Matilda Isaksson  1983  691          28.92   
  IKSU Simning                   
Maria Funk  1981  634          29.76   
  Linköpings Allmänna SS                   
Carina Hertz  1983  573          30.77   
  Växjö Simsällskap                   
Jennie Turunen  1981  441          33.57   
  Alingsås SLS                   
Malgorzata Sikora  1983    440          33.60   
  IKSU Simning                   
Ella Wessén  1982    406          34.51   
  Västerås Simsällskap                   
Annika Hagström  1982    388          35.04   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: Stort 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Therese Mattsson  1985  808          27.29   
  Väsby Simsällskap                   
Marie-Therese Öberg  1986  733          28.19   
  Ösmo Simsällskap                   
Hedvig Lestander  1988  642          29.46   
  IKSU Simning                   
Jonna Meerits  1986  638          29.52   
  Västerås Simsällskap                   
Jennie Karlsson  1987  626          29.71   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Tove Brickner  1985  606          30.03   
  Turebergs Simklubb                   
Hlin Sundberg  1988    588          30.33   
  IFK Lidingö Simklubb                   
Kristina von Schreeb  1989    549          31.04   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Elin Nyysti  1987    541          31.18   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
10  Helena Ekdahl  1985    506          31.90   
  Västerås Simsällskap                   
11  Sannah Sjöholm  1985    473          32.61   
  Södertörns Simsällskap                   
12  Astrid Rosén  1989    464          32.82   
  Umeå Simsällskap                   
13  Sara Leonardsson  1985    450          33.16   
  Simklubben Neptun                   
14  Alexandra Hamark  1989    400          34.50   
  Helsingborgs Simsällskap                   
15  Josefine Sjöström  1985    226          41.68   
  Simklubben Neptun                   
16  Andrea Myrander  1985    154          47.35   
  Linköpings Allmänna SS                   
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 20 - 24 år 
Sponsor: Stort 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Ronja Nilsson  1993              28.65   
  Umeå Simsällskap                   
Lovisa Nyman  1994              29.67   
  Umeå Simsällskap                   
Saga Berntson  1994              29.96   
  Umeå Simsällskap                   
Marie Håkansson  1992              30.61   
  Uddevalla Sim                   
Johanna Blommé  1993              30.65   
  Upplands-Bro Simsällskap                   
Louise Axdorff  1992              31.88   
  Örebro Simallians                   
Irma Pasztor  1992              32.12   
  Örebro Simallians                   
Jessica Åhlund  1991              33.30   
  Umeå Simsällskap                   
Linnea Niemi  1991              35.10   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 85 - 89 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Tamas Borossy  1928    306          51.22   
  IFK Lidingö Simklubb                   
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 80 - 84 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Anders Söderqvist  1933    824          34.28   
  Hellas Simklubb                   
Kristian König  1932    359          45.20   
  Simklubben Neptun                   
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 75 - 79 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Peter Bergengren  1938  725          33.56   
  Hellas Simklubb                   
Erik Forslund  1937  572          36.30   
  Hellas Simklubb                   
Hans Lindström  1937  485          38.37   
  Simklubben Neptun                   
Olof Söderqvist  1937  435          39.77   
  Hellas Simklubb                   
Lars Edstedt  1936  415          40.39   
  Umeå Simsällskap                   
Ulf Blanck  1939  389          41.27   
  Sundsvalls Simsällskap                   
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Nils Wahlberg  1943  628          32.33   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
Christian Tollstoy  1943  586          33.09   
  Karlskoga Simförening                   
Olof Burebo  1944  564          33.51   
  Hellas Simklubb                   
Matthias Kroner  1943  506          34.74   
  Hellas Simklubb                   
Håkan Bengtsson  1942  449          36.16   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
Ingvar Eriksson  1944  281          42.28   
  Hellas Simklubb                   
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Ulf Gabrielsson  1948  706          28.77   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Glen Bengtsson  1949    695          28.92   
  Bergen og Omegn Masters                   
Jean-Pierre Saracco  1949  534          31.56   
  Täby Sim                   
Lennart Larsson  1949  477          32.77   
  Örebro Simallians                   
Eric Brandelius  1949  458          33.22   
  Västerås Simsällskap                   
Kaj Gorosch  1948  330          37.07   
  IFK Lidingö Simklubb                   
Kennerth Persson  1945  245          40.94   
  Hellas Simklubb                   
Kjell Hanserius  1947              DSQ   
  Hellas Simklubb                   
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Leonard Bielicz  1951  788          26.95   
  Göteborg Sim                   
Jan Blomgren  1950  490          31.57   
  Södertälje Simsällskap                   
Lars Ekdahl  1954  450          32.47   
  Västerås Simsällskap                   
Bill Engman  1952  418          33.29   
  Simklubben Neptun                   
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Dmitri Khodko  1959  754          27.13   
  Täby Sim                   
David Schardt  1959  727          27.46   
  Simklubben Neptun                   
Peter Lundin  1959  678          28.11   
  Kungsbacka Simsällskap                   
Bengt Olsson  1956  619          28.98   
  Täby Sim                   
Henrik Bodén  1959  617          29.01   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
Peter Lillieström  1959  583          29.56   
  Södertörns Simsällskap                   
Stefan Andersson  1955    561          29.94   
  Uppsala Mastersimklubb                   
Mikael Magnusson  1958    552          30.10   
  Simklubben Ägir                   
Bo Fogelberg  1957    546          30.21   
  Hellas Simklubb                   
10  Jan Pettersson  1959    539          30.35   
  Trollhättans Simsällskap                   
11  Rikard Unelius  1958    529          30.53   
  Simklubben Neptun                   
12  Mats Dänsel  1957    516          30.78   
  Simklubben Neptun                   
13  Anders Engstrand  1958    460          31.98   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
14  Jörgen Danielsson  1958    445          32.33   
  Malungs Simsällskap                   
15  Mats Gunnarsson  1959    403          33.42   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
16  Håkan Blonde  1958    213          41.33   
  Täby Sim                   
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Torbjörn Svensk  1964  723          26.04   
  Bollnäs Simsällskap                   
Anders Haglund  1961  722          26.06   
  Simklubben Neptun                   
Jonas Hallgren  1964  682          26.56   
  Umeå Simsällskap                   
Rolf Gustafsson  1960  617          27.45   
  Simklubben Neptun                   
Niels Jörgen Larsen  1962  599          27.73   
  Simklubben Neptun                   
Hans Palmqvist  1962  575          28.11   
  Varberg Sim                   
Lars Hennert  1961  575          28.11   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Lars Bruksås  1964    573          28.14   
  Sundsvalls Simsällskap                   
Per Gustafsson  1964    562          28.33   
  Täby Sim                   
10  Gunnar Bergman  1963    543          28.65   
  Upplands-Bro Simsällskap                   
11  Björn Modée  1962    527          28.94   
  Saltsjöbadens Idrottsförening                   
12  Jörgen Tisell  1961    525          28.98   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
13  Tomas Hägg  1964    521          29.04   
  Skuru Idrottsklubb                   
14  Håkan Frank  1963    481          29.82   
  Södertörns Simsällskap                   
15  Björn Sidenhjärta  1963    472          30.02   
  Västerås Simsällskap                   
16  Kalle Magnusson  1960    442          30.68   
  Bollnäs Simsällskap                   
17  Leif Nyman  1963    440          30.72   
  Skuru Idrottsklubb                   
18  Richard Livijn  1964    424          31.11   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
19  Per Enzell  1960    417          31.29   
  Simklubben Ägir                   
20  Jan Andersson  1962    345          33.31   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
21  Håkan Quist  1961    342          33.42   
  Västerås Simsällskap                   
22  Lars Reuterskiöld  1963    332          33.76   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
23  Per Hallqvist  1960    276          35.87   
  Simklubben Neptun                   
24  Peter Karlsson  1963    253          36.93   
  Västerås Simsällskap                   
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Henrik Johansson-Berlin  1968  832          25.14   
  Luleå Simsällskap                   
Ola Söderberg  1966  804          25.43   
  Växjö Simsällskap                   
Dan Anderberg  1967  739          26.15   
  Täby Sim                   
Tony Danielsson  1969  691          26.75   
  Sundsvalls Simsällskap                   
Per Sundström  1968  672          26.99   
  Sundsvalls Simsällskap                   
Lars Sandberg  1965  669          27.03   
  Kungsbacka Simsällskap                   
Fredrik Björn  1966    663          27.11   
  Växjö Simsällskap                   
Christer Granström  1965    659          27.17   
  Umeå Simsällskap                   
Mats Norlin  1965    655          27.23   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
10  Jan Sigurdh  1965    630          27.58   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
10  Mikael Andreasson  1967    630          27.58   
  Luleå Simsällskap                   
12  Jonas Järnö  1968    611          27.87   
  Umeå Simsällskap                   
13  Krister Sikström  1965    598          28.07   
  Västerås Simsällskap                   
14  Anders Bergqvist  1965    581          28.34   
  Bollnäs Simsällskap                   
15  Jonas Törnqvist  1965    556          28.76   
  Skuru Idrottsklubb                   
16  Björn Stille  1969    552          28.83   
  Turebergs Simklubb                   
17  Michael Brinkenstierna  1967    522          29.37   
  Bollnäs Simsällskap                   
18  Lars Malmqvist  1967    521          29.38   
  Simklubben Neptun                   
19  Peter Håkansson  1965    493          29.92   
  Täby Sim                   
20  Mats-Erik Hådén  1965    492          29.95   
  Njurunda Simsällskap                   
21  Tomas Wiiand  1968    491          29.96   
  Väsby Simsällskap                   
22  Mats Sandahl  1967    488          30.03   
  Skuru Idrottsklubb                   
23  Thomas Bäckman  1966    486          30.06   
  Täby Sim                   
24  Per-Ola Skoglund  1969    474          30.33   
  Täby Sim                   
25  Lars Sundermeyer  1965    456          30.71   
  Skuru Idrottsklubb                   
26  Ola Jensen  1965    401          32.05   
  Örebro Simallians                   
27  Kristoffer Lyberg  1968    395          32.22   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
28  Christer Rodin  1969    325          34.37   
  Bollnäs Simsällskap                   
29  Ulf Eriksson  1965    325          34.39   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Arvid Bruhn  1974  731          25.59   
  Upplands-Bro Simsällskap                   
Per Svanberg  1971  721          25.71   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Mikael Lennehag  1974  720          25.72   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Håkan Agnell  1970  714          25.80   
  Simklubben Neptun                   
Andreas Taflin  1973  710          25.84   
  Simklubben Neptun                   
Martin Nyberg  1971  700          25.96   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
Lars Pettersson  1974    691          26.08   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Martin Andersson  1970    681          26.20   
  Varberg Sim                   
Stefan Andersson  1970    676          26.27   
  Sundsvalls Simsällskap                   
10  Jonas Aneheim  1971    652          26.58   
  Simklubben Neptun                   
11  Magnus Frölander  1972    637          26.80   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
12  Pierre Leander  1973    618          27.06   
  IFK Lidingö Simklubb                   
13  Lennart Norrby  1970    602          27.31   
  Täby Sim                   
14  Niklas Bruhn  1971    598          27.36   
  Upplands-Bro Simsällskap                   
15  Michael Atkinson  1970    561          27.96   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
16  Fredrik Hellberg  1973    513          28.80   
  IKSU Simning                   
17  Örjan Olsson  1972    510          28.86   
  IKSU Simning                   
18  Nicklas Täck  1973    498          29.08   
  S77 Stenungsund                   
19  Stefan Norman  1970    498          29.09   
  Tyresö Simsällskap                   
20  Ryan Provencher  1974    496          29.12   
  Växjö Simsällskap                   
21  Michael Lundin  1974    482          29.40   
  Simklubben Neptun                   
22  Ola Wallberg  1972    453          30.01   
  Bollnäs Simsällskap                   
23  Magnus Rodin  1973    438          30.36   
  Bollnäs Simsällskap                   
24  Peder Larsson  1972    425          30.66   
  IKSU Simning                   
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Joakim Dahl  1976  624          25.19   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Johan Backlund  1975  613          25.34   
  Sundsvalls Simsällskap                   
Rikard Täpp  1979  590          25.67   
  Sundsvalls Simsällskap                   
Rasmus Renglin  1979  560          26.12   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
Daniel Wramfors  1978  552          26.24   
  Väsby Simsällskap                   
Magnús Konrádsson  1975  534          26.53   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Viktor Ehrnholm Larsson  1979    517          26.81   
  Simklubben Neptun                   
Börje Lehrman  1976    509          26.96   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
Martijn Caarls  1976    454          28.00   
  Simklubben Ägir                   
10  Tobias Brännlund  1978    413          28.90   
  Sundsvalls Simsällskap                   
11  Tommie Nilsson  1978    408          29.02   
  Sundsvalls Simsällskap                   
12  Apostolos Theos  1978    406          29.07   
  Umeå Simsällskap                   
13  Jesper Olsson  1975    329          31.17   
  Upsala Simsällskap                   
14  Carl Magnus Helin  1976    309          31.84   
  IFK Lidingö Simklubb                   
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Peter Edvardsson  1981  795          23.72   
  Simklubben Neptun                   
Mikael Gerlach  1984  719          24.53   
  Sundsvalls Simsällskap                   
Martin Harlenbäck  1983  682          24.97   
  Växjö Simsällskap                   
Magnus Rölin  1984  632          25.60   
  Umeå Simsällskap                   
Robert Grynner  1983  602          26.03   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
Björn Sievert  1984  499          27.70   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
Erland Ekheden  1982    484          27.98   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
David Lindahl  1982    469          28.28   
  Linköpings Allmänna SS                   
Erik Sjöstrand  1984    383          30.25   
  Jönköpings Simsällskap                   
10  Lukas Bergliden  1983    359          30.92   
  Simklubben Neptun                   
11  William van Beek  1982    329          31.81   
  Umeå Simsällskap                   
12  Martin Lindvall  1981    321          32.10   
  Umeå Simsällskap                   
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Mark Åström-Karlsson  1987  767          24.12   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Redir Ajiul  1988  702          24.84   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Joakim Sandberg  1987  643          25.57   
  Spårvägens Simförening                   
Peter Ingemansson  1985  579          26.48   
  Växjö Simsällskap                   
Gustaf Toll  1985  564          26.72   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
Kim Grimberg  1986  556          26.85   
  Jönköpings Simsällskap                   
Erik Smiding  1988    546          27.00   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
André Ahlfors-Dahl  1986    536          27.18   
  Simklubben Lödde                   
Martin Brattmyr  1988    535          27.19   
  IKSU Simning                   
10  Johan Nykvist  1986    501          27.79   
  Skuru Idrottsklubb                   
11  Jonatan Bejmar  1987    474          28.30   
  Ösmo Simsällskap                   
12  Benjamin Chardon  1985    237          35.66   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 20 - 24 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Magnus Edlund  1991              25.19   
  Umeå Simsällskap                   
Henrik Dahlin  1992              25.47   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Johan Ivarsson  1990              25.86   
  Sundsvalls Simsällskap                   
Oskar Holmgren  1994              26.02   
  Örebro Simallians                   
Daniel Pettersson  1991              27.51   
  Linköpings Allmänna SS                   
Patrik Pettersson  1993              27.93   
  Njurunda Simsällskap                   
Christian Sjölin  1990              28.41   
  Växjö Simsällskap                   
Peter Lundberg  1991              29.67   
  Umeå Simsällskap                   
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: Sogeti 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Margareta Rainer  1949    721  47.06        1:38.91  NR 
  Gävle Simsällskap                   
                     
Harriet Bure  1946    509  51.82        1:51.06   
  Örebro Simallians                   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 60 - 64 år 
Sponsor: Sogeti 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Anna-Lena Bryngelsson  1954    728  45.12        1:36.07   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
                     
Lena Johansson  1954    460  53.90        1:51.92   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: Sogeti 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Caroline Magnusson  1956    461  47.02        1:41.52   
  Täby Sim                   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: Sogeti 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Anna-Karin Josefson  1964  720  40.56        1:23.92  SR 
  Varberg Sim                   
                     
Marie Hansson  1964  665  40.41        1:26.17  SR 
  Järfälla Simsällskap                   
                     
Annika Åström  1963  630  41.85        1:27.70   
  Upplands-Bro Simsällskap                   
                     
Lillie Larsson  1961  572  41.10        1:30.61   
  Täby Sim                   
                     
Anne Sundell  1960  568  42.33        1:30.79   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
                     
Ingrid Lindelöw-Berntsson  1964  515  44.31        1:33.83   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Ingrid Litborn  1962    309  52.72        1:51.20   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Margit Svenson  1961    288  54.20        1:53.90   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: Sogeti 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Anna Hammar  1968  949  35.13        1:13.90   
  Saltsjöbadens Idrottsförening                   
                     
Maria Gustafsson  1967  711  38.86        1:21.37   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
                     
Annica Åberg  1966  595  41.94        1:26.36   
  Täby Sim                   
                     
Katarina Hallerstedt  1966  551  41.44        1:28.56   
  S77 Stenungsund                   
                     
Gunilla Höög  1968  500  42.66        1:31.46   
  Bollnäs Simsällskap                   
                     
Monika Larsson  1968  384  48.25        1:39.92   
  Eskilstuna Simsällskap                   
                     
Helena Bockner  1968    332  51.06        1:44.89   
  Simklubben Neptun                   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: Sogeti 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Britt-Marie Nilsson  1971    615  39.36        1:22.93   
  Simklubben Sydsim                   
                     
Anna Långström  1973    521  41.12        1:27.65   
  Täby Sim                   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: Sogeti 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Linda Fleck  1976  513  40.96        1:26.43   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Erika Luthman  1976  501  41.41        1:27.10   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Helena Gällerdal Högfeldt  1975  472  42.48        1:28.83   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Martina Löfstrand  1976  464  41.52        1:29.38   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: Sogeti 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Hanna Wengrud  1984    619  36.89        1:18.57   
  Västerås Simsällskap                   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: Sogeti 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Fanny D Lillieström  1989  885  34.37        1:12.26  SR 
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Josefin Wede  1987  742  35.92        1:16.63   
  Simklubben Ägir                   
                     
Carolina Nordin  1987  716  36.08        1:17.52   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
Ida Kjos  1988  590  38.70        1:22.71   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Veronica Johansson  1987  524  39.95        1:26.03   
  Sundsvalls Simsällskap                   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 20 - 24 år 
Sponsor: Sogeti 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Saga Berntson  1994      37.68        1:19.67   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Lovisa Nyman  1994      38.14        1:21.59   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Jessica Åhlund  1991      42.64        1:29.07   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 75 - 79 år 
Sponsor: Kalabrador 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Rolf Otterberg  1938    554  48.91        1:45.61  SR 
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Erik Forslund  1937    450  51.27        1:53.15   
  Hellas Simklubb                   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
Sponsor: Kalabrador 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Matthias Kroner  1943  701  44.25        1:31.64   
  Hellas Simklubb                   
                     
Olof Burebo  1944  591  44.64        1:36.98   
  Hellas Simklubb                   
                     
Ulf Brangefält  1942  588  45.23        1:37.17   
  Västerås Simsällskap                   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: Kalabrador 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Rolf Tegeback  1948    811  37.92        1:21.32  NR 
  Sundsvalls Simsällskap                   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
Sponsor: Kalabrador 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
René Tour  1954  651  38.18        1:21.99   
  Simklubben Neptun                   
                     
Stigbjörn Åman  1953  536  40.69        1:27.47   
  Luleå Simsällskap                   
                     
Kjell Westin  1954  496  42.46        1:29.74   
  Göteborg Sim                   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: Kalabrador 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Eric Sjöström  1959  599  37.52        1:20.82   
  IFK Lidingö Simklubb                   
                     
Ulf Hedin  1958  536  40.16        1:23.86   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
Mats Örth  1955  535  39.42        1:23.92   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Kenneth Arvidsson  1959  487  41.16        1:26.55   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Stefan Andersson  1955  441  42.62        1:29.44   
  Uppsala Mastersimklubb                   
                     
Claes Holmén  1959  418  42.33        1:31.09   
  Trollhättans Simsällskap                   
                     
Håkan Blonde  1958    332  46.59        1:38.38   
  Täby Sim                   
                     
Mats Gunnarsson  1959    330  47.23        1:38.50   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
Rikard Unelius  1958              DNS   
  Simklubben Neptun                   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: Kalabrador 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Håkan Persson  1963  747  33.24        1:11.10   
  Täby Sim                   
                     
Hans Palmqvist  1962  616  35.81        1:15.85   
  Varberg Sim                   
                     
Mikael Sirenius  1963  564  36.16        1:18.09   
  Alingsås SLS                   
                     
Michael Macdonald  1962  545  37.18        1:18.99   
  Göteborg Sim                   
                     
Lars Hennert  1961  538  36.98        1:19.31   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
Göran Fält  1963  534  38.02        1:19.55   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Fredrik Månsson  1962    532  37.07        1:19.64   
  Saltsjöbadens Idrottsförening                   
                     
Lars Bruksås  1964    516  38.95        1:20.45   
  Sundsvalls Simsällskap                   
                     
Jan Anders Olsson  1964    451  37.98        1:24.14   
  Simklubben Lödde                   
                     
10  Jan Andersson  1962    345  43.22        1:31.94   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
11  Peter Karlsson  1963    256  46.73        1:41.52   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Igor Lishajko  1963              DNS   
  IFK Lidingö Simklubb                   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: Kalabrador 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Mats Rubertson  1967  643  35.24        1:14.59   
  Simklubben Neptun                   
                     
Per Sundström  1968  629  36.12        1:15.13   
  Sundsvalls Simsällskap                   
                     
Lars Mattson  1968  510  37.42        1:20.57   
  IKSU Simning                   
                     
Tomas Wiiand  1968  475  38.80        1:22.48   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Lars Sundermeyer  1965  351  41.37        1:31.26   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: Kalabrador 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Per Svanberg  1971  770  31.55        1:07.03   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
Jan Björk  1973  599  33.68        1:12.86   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
Jesper Hedblom  1972  557  35.31        1:14.67   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Niklas Elison  1971  511  35.29        1:16.81   
  Simklubben Neptun                   
                     
Ryan Provencher  1974  509  35.70        1:16.92   
  Växjö Simsällskap                   
                     
Marcus Olsson  1973  500  32.62        1:17.36   
  Sundsvalls Simsällskap                   
                     
Rickard Broddvall  1973    434  38.16        1:21.10   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
Romain Haettel  1970    421  38.01        1:21.97   
  IFK Lidingö Simklubb                   
                     
Olof Andersson  1971    325  42.47        1:29.34   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: Kalabrador 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Staffan Tell  1979  722  32.66        1:08.17   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
Magnús Konrádsson  1975  678  32.38        1:09.62   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
Rikard Täpp  1979  582  34.10        1:13.27   
  Sundsvalls Simsällskap                   
                     
Adrian Bengtson  1976  478  36.32        1:18.21   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Apostolos Theos  1978  417  37.90        1:21.86   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: Kalabrador 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Christoffer Andersson  1980    689  32.18        1:08.72   
  Eskilstuna Simsällskap                   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: Kalabrador 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Niklas Tour  1989  871  28.94        1:01.99  ER 
  Simklubben Neptun                   
                     
Andreas Edlund  1989  692  31.38        1:06.91   
  Örnsköldsviks Allmänna SS                   
                     
Marcus Pellfolk  1986  533  33.59        1:12.99   
  Täby Sim                   
                     
 
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 85 - 89 år 
Sponsor: Trippelmontage 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Kerstin Gjöres  1927    789          1:01.08   
  Örebro Simallians                   
 
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: Trippelmontage 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Margit Ohlsson  1945  856          37.46   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
Bitte Axling  1946  696          40.13   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
Ulla Öhman  1948  506          44.63   
  Fagersta Simklubb                   
 
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 60 - 64 år 
Sponsor: Trippelmontage 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Solveig Luckhurst  1950    256          51.97   
  Hellas Simklubb                   
Lena Johansson  1954    251          52.33   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
 
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: Trippelmontage 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Gunilla Rasmuson  1957  701          36.71   
  Täby Sim                   
Pia Strandh  1958  644          37.76   
  Simklubben Neptun                   
Birgitta Appelfeldt Thylwe  1957  543          39.96   
  Uppsala Mastersimklubb                   
Eva Berglund-Lindbäck  1955  473          41.86   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
 
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: Trippelmontage 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Maria Norberg  1963  774          33.30  NR 
  Sundsvalls Simsällskap                   
Anne Mannela  1963  682          34.74   
  Sundsvalls Simsällskap                   
Annika Svanberg  1962  555          37.19   
  S77 Stenungsund                   
Kicki Molin  1964  483          38.95   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
 
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: Trippelmontage 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Anna Hammar  1968  859          31.88  NR 
  Saltsjöbadens Idrottsförening                   
Anette Philipsson  1965  773          33.02   
  Linköpings Allmänna SS                   
Ulrika Balslev  1966  570          36.55   
  Varberg Sim                   
Annette Andersson  1969  556          36.86   
  IFK Lidingö Simklubb                   
Camilla Thuné  1967  496          38.29   
  Täby Sim                   
Marie Jernberg  1969  483          38.62   
  Älvsjö AIK Fritid                   
Mari Ekelund  1967    428          40.21   
  Simklubben Lödde                   
Inger Eriksson  1967    366          42.36   
  Umeå Simsällskap                   
 
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: Trippelmontage 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Ulrika Thuné  1972  746          33.03   
  Simklubben Sydsim                   
Marie Lindman  1973  619          35.15   
  Simklubben Neptun                   
Camilla Johansson Sponseller  1974  615          35.23   
  Umeå Simsällskap                   
Anna-Carin Nordin  1970  520          37.24   
  IFK Lidingö Simklubb                   
Cecilia Jönsson  1974  503          37.65   
  Simklubben Lödde                   
Maria Lövberg  1973  497          37.81   
  Simklubben Triton                   
Marianne Steen  1974    474          38.41   
  Väsby Simsällskap                   
Karin Axelsson  1970    473          38.43   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Lisa Reda  1972    445          39.22   
  Simklubben Neptun                   
10  Liselotte Lindgren  1971    431          39.65   
  Alingsås SLS                   
11  Malin Hazard  1970    306          44.44   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
12  Erika Nilsson  1971    156          55.60   
  Umeå Simsällskap                   
 
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: Trippelmontage 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Camilla Larsson  1979  464          36.32   
  Karlskoga Simförening                   
Anna Granberg  1978  431          37.24   
  Karlskoga Simförening                   
Maria Johansson  1979  412          37.78   
  Umeå Simsällskap                   
Ulrika Westerberg  1977              DSQ   
  IFK Lidingö Simklubb                   
 
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: Trippelmontage 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Hanna Wengrud  1984  569          33.09   
  Västerås Simsällskap                   
Carina Hertz  1983  471          35.23   
  Växjö Simsällskap                   
Caroline Petersson  1981  450          35.79   
  Göteborg Sim                   
Ella Wessén  1982  341          39.24   
  Västerås Simsällskap                   
Jennie Turunen  1981  179          48.67   
  Alingsås SLS                   
 
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: Trippelmontage 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Katarina Tour  1987  806          30.94   
  Simklubben Neptun                   
Helena Ekdahl  1985  603          34.08   
  Västerås Simsällskap                   
Jennie Karlsson  1987  478          36.81   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Astrid Rosén  1989  447          37.65   
  Umeå Simsällskap                   
Hedvig Lestander  1988              DSQ   
  IKSU Simning                   
 
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 20 - 24 år 
Sponsor: Trippelmontage 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Ronja Nilsson  1993              30.81   
  Umeå Simsällskap                   
Lovisa Nyman  1994              34.05   
  Umeå Simsällskap                   
Saga Berntson  1994              34.82   
  Umeå Simsällskap                   
Johanna Blommé  1993              35.72   
  Upplands-Bro Simsällskap                   
Irma Pasztor  1992              38.57   
  Örebro Simallians                   
 
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 85 - 89 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Tamas Borossy  1928    234          1:05.83   
  IFK Lidingö Simklubb                   
 
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 80 - 84 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Kristian König  1932              DSQ   
  Simklubben Neptun                   
 
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 75 - 79 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Erik Forslund  1937  662          40.74   
  Hellas Simklubb                   
Lars Edstedt  1936  425          47.21   
  Umeå Simsällskap                   
Olof Söderqvist  1937  277          54.46   
  Hellas Simklubb                   
 
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Christian Tollstoy  1943  521          41.63   
  Karlskoga Simförening                   
Matthias Kroner  1943  442          43.96   
  Hellas Simklubb                   
Bengt Furberg  1941  366          46.83   
  Hellas Simklubb                   
 
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Glen Bengtsson  1949    644          35.12   
  Bergen og Omegn Masters                   
Kjell Hanserius  1947  627          35.43   
  Hellas Simklubb                   
Ulf Gabrielsson  1948  588          36.20   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Rolf Tegeback  1948  559          36.81   
  Sundsvalls Simsällskap                   
Kaj Gorosch  1948  314          44.62   
  IFK Lidingö Simklubb                   
 
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Lars Ekdahl  1954              DSQ   
  Västerås Simsällskap                   
 
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Veikko Mattola  1956  666          33.21   
  Södertälje Simsällskap                   
Claes Holmén  1959  454          37.74   
  Trollhättans Simsällskap                   
Jan Pettersson  1959  450          37.83   
  Trollhättans Simsällskap                   
 
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Lennart Mentor  1960  592          32.57   
  Göteborg Sim                   
Rolf Gustafsson  1960  585          32.71   
  Simklubben Neptun                   
Anders Haglund  1961  584          32.73   
  Simklubben Neptun                   
Per Gustafsson  1964  561          33.16   
  Täby Sim                   
Lars Hennert  1961  460          35.44   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Björn Sidenhjärta  1963  297          40.99   
  Västerås Simsällskap                   
 
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Hans Fredin  1966  640          31.34   
  Södertörns Simsällskap                   
Lars Sandberg  1965  634          31.44   
  Kungsbacka Simsällskap                   
Christer Granström  1965  628          31.54   
  Umeå Simsällskap                   
Kaj Nilsson  1968  628          31.55   
  Simklubben Neptun                   
Jari Dahl  1968  605          31.93   
  Täby Sim                   
Mats Norlin  1965  598          32.06   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
Krister Sikström  1965    569          32.60   
  Västerås Simsällskap                   
John Iggström  1966    516          33.67   
  Sundsvalls Simsällskap                   
Peter Håkansson  1965    362          37.90   
  Täby Sim                   
10  Ulf Eriksson  1965    182          47.63   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
 
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Daniel Lönnberg  1972  885          26.59  ER 
  Simklubben Neptun                   
Mikael Lennehag  1974  673          29.13   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Arvid Bruhn  1974  621          29.92   
  Upplands-Bro Simsällskap                   
Peter Pärlklo  1971  608          30.13   
  Täby Sim                   
Lars Pettersson  1974  503          32.09   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Martin Nyberg  1971  428          33.86   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
Örjan Olsson  1972    383          35.14   
  IKSU Simning                   
Ryan Provencher  1974    369          35.59   
  Växjö Simsällskap                   
Nicklas Täck  1973    356          36.01   
  S77 Stenungsund                   
 
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Magnús Konrádsson  1975  639          29.86   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Martijn Caarls  1976  463          33.23   
  Simklubben Ägir                   
Apostolos Theos  1978  307          38.09   
  Umeå Simsällskap                   
 
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Martin Harlenbäck  1983  679          28.22   
  Växjö Simsällskap                   
Magnus Rölin  1984  424          33.01   
  Umeå Simsällskap                   
David Lindahl  1982  385          34.08   
  Linköpings Allmänna SS                   
Björn Sievert  1984  320          36.24   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
Martin Lindvall  1981  286          37.65   
  Umeå Simsällskap                   
William van Beek  1982  238          40.00   
  Umeå Simsällskap                   
 
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Martin Brattmyr  1988  548          29.99   
  IKSU Simning                   
Erik Smiding  1988  427          32.58   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
André Ahlfors-Dahl  1986  427          32.59   
  Simklubben Lödde                   
Benjamin Chardon  1985              DSQ   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
 
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 20 - 24 år 
Sponsor: AhlaVent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Magnus Edlund  1991              28.06   
  Umeå Simsällskap                   
Henrik Dahlin  1992              29.82   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
Oskar Holmgren  1994              30.72   
  Örebro Simallians                   
Patrik Pettersson  1993              32.49   
  Njurunda Simsällskap                   
Daniel Pettersson  1991              32.89   
  Linköpings Allmänna SS                   
Peter Lundberg  1991              38.15   
  Umeå Simsällskap                   
Christian Sjölin  1990              DSQ   
  Växjö Simsällskap                   
 
Gren 11, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: Akzo Nobel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Anna-Karin Josefson  1964  780  34.63        1:12.69  NR 
  Varberg Sim                   
                     
Ann-Louise Arktoft  1964  704  34.44        1:15.21  NR 
  Simklubben Neptun                   
                     
Annika Åström  1963  645  37.12        1:17.45   
  Upplands-Bro Simsällskap                   
                     
Ingrid Lindelöw-Berntsson  1964  518  36.07        1:23.32   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Anne S