Resultat Totalt - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 3 2015    Utskriftsdatum  31 maj 2015   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  20:35   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  30 maj 2015         
 
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap    32.63  1:08.61  1:46.15    2:20.88   
Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    32.79  1:09.87  1:49.38    2:25.92   
Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena    33.54  1:10.86  1:50.13    2:26.15   
Filippa Malmström  2003  Södertälje Simsällskap    32.00  1:08.79  1:47.98    2:26.49   
Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    36.17  1:15.68  1:56.90    2:35.71   
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    36.92  1:18.24  1:59.22    2:37.04   
Saga Bäckström  2002  Strängnäs Simklubb    35.41  1:16.06  1:58.00    2:39.28   
Alva Wikström  2002  Falu Simsällskap    36.07  1:17.23  1:59.85    2:39.85   
Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    36.48  1:17.17  1:59.54    2:39.98   
10  Nelly Antlöv  2002  Falu Simsällskap    36.16  1:17.29  1:59.13    2:40.45   
11  Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    36.70  1:17.43  2:00.18    2:41.26   
12  Tova Magnusson  2002  Bålsta Simklubb    36.35  1:17.01  2:00.64    2:42.06   
13  Victoria Flyman  2003  Söderhamns Simsällskap    38.49  1:21.56  2:04.39    2:44.47   
14  Edith Engström  2002  Västerås Simsällskap    36.72  1:17.98  2:02.39    2:44.57   
15  Louise Haglöv  2003  Borlänge Simsällskap    36.72  1:17.77  2:02.36    2:44.95   
16  Angelica Blomberg  2002  Södertälje Simsällskap    37.58  1:20.36  2:03.76    2:45.56   
17  Elsa Staaf  2003  Strängnäs Simklubb    37.17  1:20.42  2:05.55    2:45.70   
18  Sara Randerstedt  2004  Simklubben Ena    38.01  1:22.32  2:07.32    2:47.79   
19  Amanda Jobs  2003  Falu Simsällskap    39.56  1:23.81  2:07.73    2:47.82   
20  Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    38.99  1:23.69  2:08.68    2:48.69   
21  Clara Bergh  2004  Söderhamns Simsällskap    39.54  1:23.83  2:08.78    2:49.00   
22  Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora    36.55  1:19.14  2:04.57    2:49.15   
23  Lovis Jernberg  2002  Söderhamns Simsällskap    38.52  1:22.06  2:08.43    2:49.36   
24  Isabel Teglöf  2003  Södertälje Simsällskap    37.95  1:20.75  2:05.85    2:50.16   
25  Wilma Åhling  2002  Karlskoga Simförening    36.92  1:20.17  2:07.05    2:50.86   
26  Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    38.29  1:21.76  2:07.15    2:50.93   
27  Frida Hammar  2002  Eskilstuna Simklubb    38.91  1:22.03  2:07.06    2:51.91   
28  Ilse Renkema  2002  Nyköpings Simsällskap    38.19  1:22.60  2:09.29    2:52.73   
29  Anja Zetterberg  2003  Falu Simsällskap    39.62  1:23.72  2:10.11    2:52.97   
30  Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap    37.92  1:24.10  2:11.40    2:56.89   
31  Alicia Budden  2004  Bålsta Simklubb    40.64  1:26.12  2:12.60    2:57.26   
32  Runa Sivertsen  2002  Eskilstuna Simklubb    41.03  1:27.62  2:15.23    3:01.18   
33  Vendela Lundqvist  2002  Södertälje Simsällskap    37.35  1:24.78  2:14.39    3:01.55   
34  Matilda Olausson  2004  Simklubben Ena    40.61  1:28.10  2:17.27    3:01.96   
35  Alma Norgren  2004  Bålsta Simklubb    42.39  1:31.20  2:19.48    3:03.52   
36  Lisa Vinger  2003  Södertälje Simsällskap    40.13  1:28.74  2:18.45    3:06.62   
37  Alice Johansson  2003  Simklubben Ena    42.47  1:30.59  2:21.12    3:09.08   
38  Isabelle Persson  2003  Eskilstuna Simklubb    40.57  1:29.37  2:20.29    3:09.39   
39  Tyra König  2002  Örebro Simallians    40.86  1:30.71  2:22.37    3:09.60   
40  Agnes Olsson  2002  Falu Simsällskap    41.80  1:31.28  2:22.89    3:10.12   
41  Izabella Kullman  2002  Eskilstuna Simklubb    43.62  1:32.89  2:22.63    3:10.72   
42  Tea Persson  2004  Bålsta Simklubb    41.67  1:30.97  2:24.29    3:13.84   
43  Emily Sandberg  2004  Bålsta Simklubb    43.28  1:32.78  2:24.46    3:15.79   
44  Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    44.51  1:34.73  2:27.71    3:16.44   
45  Sofia Ingemansson  2004  Bålsta Simklubb    45.72  1:37.74  2:31.66    3:23.71   
46  Sofia Tossavainen  2005  Södertälje Simsällskap    45.88  1:40.56  2:38.44    3:26.25   
47  Smilla Holgersson Eliasson  2003  Örebro Simallians    45.33  1:39.27  2:34.66    3:26.55   
48  Jennifer Mardo  2005  Södertälje Simsällskap    43.63  1:36.19  2:33.68    3:27.21   
49  Lovisa Laine  2005  Eskilstuna Simklubb    43.85  1:36.89  2:34.91    3:29.69   
50  Emelie Ekvall  2003  Falu Simsällskap    45.07  1:39.84  2:37.06    3:33.38   
51  Alice Englund  2005  Södertälje Simsällskap    48.73  1:49.08  2:52.44    3:51.85   
52  Angelina Zander  2005  Södertälje Simsällskap    48.86  1:48.81  2:53.17    3:54.02   
53  Wilma Landegren  2004  Södertälje Simsällskap    50.48  1:53.40  3:01.08    4:01.49   
54  Josephine Premat  2003  Södertälje Simsällskap    52.19  1:53.90  3:02.51    4:01.79   
Jennifer Bethiso  2003  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb    31.53  1:07.36  1:45.11    2:21.65   
Elina Carlsson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    34.72  1:13.51  1:54.33    2:33.49   
Caroline Andersson  2001  Säffle Simsällskap    34.56  1:13.87  1:54.87    2:35.45   
Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    34.76  1:14.01  1:55.22    2:35.48   
Elin Kårehagen  2001  Nyköpings Simsällskap    35.94  1:15.45  1:56.27    2:36.69   
Elin Carlsson  2001  Ludvika Simsällskap    33.63  1:12.03  1:55.04    2:38.04   
Salma Gabot  2001  Örebro Simallians    35.15  1:16.73  1:59.70    2:40.05   
Linn Granlund  2001  Karlskoga Simförening    36.67  1:17.57  2:00.58    2:41.09   
Walda Jonsson  2001  Bålsta Simklubb    36.33  1:17.15  2:01.10    2:42.77   
10  Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    36.68  1:18.19  2:02.22    2:45.59   
11  Filippa Thyrman  2001  Karlskoga Simförening    37.89  1:21.32  2:05.48    2:46.38   
12  Inez Rydh-Dufva  2001  Karlskoga Simförening    38.59  1:21.33  2:04.97    2:47.01   
13  Matilda Ardanius  2001  Bålsta Simklubb    37.62  1:19.88  2:04.72    2:47.50   
14  Anna Hoppstadius  2001  Borlänge Simsällskap    37.11  1:19.66  2:03.76    2:47.61   
15  Tilda Wik  2001  Eskilstuna Simklubb    38.10  1:22.16  2:07.69    2:53.30   
16  Matilda Jungstedt  2001  Eskilstuna Simklubb    41.34  1:26.69  2:13.32    2:58.67   
17  Ellen Kjell  2001  Örebro Simallians    43.38  1:30.97  2:19.31    3:05.50   
18  Wendy Lam  2001  Eskilstuna Simklubb    41.39  1:29.35  2:19.55    3:09.00   
19  Tilda Granlund  2001  Strängnäs Simklubb    40.12  1:28.62  2:20.43    3:09.22   
20  Maja Hammarland  2001  Örebro Simallians    39.35  1:26.38  2:18.93    3:09.24   
Molly Eriksson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    32.45  1:08.61  1:45.99    2:21.81   
Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb    31.49  1:07.23  1:45.05    2:23.58   
Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    32.52  1:09.32  1:47.59    2:24.58   
Rebecka Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    33.38  1:10.13  1:48.33    2:26.58   
Katarina Lindoff  2000  Eskilstuna Simklubb    35.21  1:13.05  1:51.93    2:28.79   
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    32.70  1:10.99  1:51.06    2:29.12   
Julia Franks  2000  Täby Sim    34.45  1:12.79  1:51.49    2:29.35   
Anna Viinapuu  2000  Bålsta Simklubb    34.50  1:12.86  1:54.27    2:35.08   
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    33.91  1:12.70  1:54.15    2:35.35   
10  Michelle Cen  2000  Örebro Simallians    36.05  1:16.80  2:00.01    2:40.28   
11  Evelina Rydén  2000  Örebro Simallians    36.27  1:17.28  2:00.35    2:40.49   
12  Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    35.66  1:17.09  2:01.13    2:43.25   
13  Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb    36.98  1:19.22  2:04.08    2:46.83   
14  Hanna Karlsson  2000  Simsällskapet Mora    36.77  1:19.48  2:04.64    2:48.52   
15  Cecelina Nilsson  2000  Söderhamns Simsällskap    40.29  1:24.58  2:11.76    2:55.33   
16  Laura Chan  2000  Eskilstuna Simklubb    39.72  1:24.85  2:14.06    3:02.08   
17  Weronika Mandrela  2000  Oxelösunds Simsällskap    40.86  1:27.30  2:16.84    3:04.75   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    30.12  1:03.08  1:36.78    2:10.37   
Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    32.12  1:06.80  1:41.88    2:16.12   
Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    31.59  1:06.68  1:43.42    2:18.89   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb    31.82  1:07.91  1:44.95    2:18.95   
Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    32.49  1:07.82  1:43.57    2:18.95   
Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    32.12  1:07.63  1:43.46    2:19.14   
Sofia Ander  1998  Sala Simsällskap    32.08  1:08.09  1:45.11    2:20.66   
Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening    33.10  1:09.12  1:45.65    2:20.78   
Cecilia Czarnecki  1999  Ludvika Simsällskap    32.48  1:08.90  1:46.05    2:21.50   
10  Fanny Kruthammar  1999  Täby Sim    33.08  1:10.23  1:48.42    2:24.81   
11  Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap    32.56  1:09.15  1:48.88    2:26.16   
12  Mikaela Bergh  1999  Täby Sim    33.53  1:10.46  1:49.63    2:27.73   
13  Sofia Bjälevik  1999  Eskilstuna Simklubb    33.35  1:10.54  1:49.93    2:27.90   
14  Therese Johansson  1999  Säffle Simsällskap    34.00  1:11.47  1:50.97    2:28.37   
15  Sigrid Loid  1999  Täby Sim    34.33  1:12.26  1:51.46    2:28.84   
16  Amanda Granlund  1999  Strängnäs Simklubb    33.41  1:10.73  1:50.40    2:29.54   
17  Ellinor Larsson  1999  Strängnäs Simklubb    34.28  1:12.64  1:53.06    2:30.65   
18  Sofia Lennerthson  1999  Täby Sim    33.19  1:11.89  1:53.19    2:32.72   
19  Helena Westerlund  1999  Strängnäs Simklubb    35.11  1:14.27  1:54.82    2:33.81   
20  My Lord  1999  Strängnäs Simklubb    34.59  1:13.78  1:55.37    2:34.37   
21  Ida Asplund  1999  Eskilstuna Simklubb    34.24  1:13.01  1:54.39    2:34.68   
22  Marit van Zonneveld  1999  Simsällskapet Mora    35.62  1:15.13  1:56.02    2:34.74   
23  Emilia Eerola  1999  Karlskoga Simförening    35.94  1:15.35  1:56.10    2:35.41   
24  Madelene Nilsson  1999  Borlänge Simsällskap    35.96  1:17.54  2:00.52    2:41.32   
25  Tilde Eklind  1999  Eskilstuna Simklubb    35.96  1:17.79  2:01.75    2:44.55   
26  Marina Feria Söderholm  1998  Bålsta Simklubb    36.26  1:17.71  2:01.89    2:46.12   
27  Donya Dam  1999  Eskilstuna Simklubb    38.15  1:21.62  2:08.59    2:53.51   
Karin Thorén  1999  Täby Sim            DNF   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Leo Jakobsson  2002  Bålsta Simklubb    33.72        1:13.50   
Theo Oerther  2003  Södertälje Simsällskap    38.43        1:20.63   
Elias Persson  2002  Simsällskapet Mora    37.36        1:26.51   
Per Granlund  2002  Västerås Simsällskap    38.78        1:26.92   
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    40.44        1:29.66   
Eric Malmquist  2003  Strängnäs Simklubb    42.19        1:36.77   
Gustav Walldén  2003  Simklubben Ena    45.78        1:38.98   
Jonathan Andersson  2003  Säffle Simsällskap    44.80        1:39.02   
Johan Werkmästar  2002  Falu Simsällskap    43.18        1:40.89   
10  Casper Runfjäll  2002  Södertälje Simsällskap    47.83        1:44.08   
11  Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap    46.56        1:45.55   
12  Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    46.15        1:47.14   
13  Eskil Jonsson  2003  Bålsta Simklubb    44.93        1:47.73   
14  Isak Rehnman  2004  Västerås Simsällskap    50.23        1:48.17   
15  Samuel Rundgren  2004  Västerås Simsällskap    55.87        1:59.35   
16  Simon Welin-Berger  2006  Södertälje Simsällskap    1:16.41        2:40.86   
Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb            DNF   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    29.94        1:06.01   
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    33.70        1:14.54   
Marcus Ålenius  2001  Gävle Simsällskap    35.52        1:18.84   
Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap    36.63        1:22.08   
Arvid Heikinniemi  2001  Eskilstuna Simklubb    34.80        1:22.68   
Henry Tossavainen  2001  Södertälje Simsällskap    37.27        1:23.46   
Daniel Lithner  2001  Säffle Simsällskap    38.67        1:24.86   
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    39.25        1:25.40   
Gellert Szabo  2001  Västerås Simsällskap    38.33        1:28.86   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Victor Halldén  2000  Täby Sim    31.83        1:07.80   
Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    31.91        1:09.42   
Daniel Coleman  2000  Täby Sim    33.66        1:12.09   
Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb    33.98        1:13.73   
Carl Bidebo  2000  Eskilstuna Simklubb    34.74        1:17.42   
Victor Simic  2000  Täby Sim    35.92        1:19.92   
Artush Shahverdyan  2000  Eskilstuna Simklubb    35.36        1:20.77   
Guillermo Illanes  2000  Södertälje Simsällskap    36.66        1:28.54   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    28.67        1:00.93   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    29.19        1:01.91   
Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora    29.02        1:02.56   
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    30.21        1:04.31   
Sean Johansson  1997  Simklubben Ena    30.86        1:05.37   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    30.11        1:05.66   
Victor Peltomaa  1998  Falu Simsällskap    30.66        1:06.84   
Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap    31.19        1:07.51   
David Hambraeus  1999  Falu Simsällskap    32.03        1:09.83   
10  Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap    32.47        1:10.73   
11  Stefan Biscevic  1998  Eskilstuna Simklubb    33.18        1:12.19   
12  Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora    33.41        1:18.09   
13  Herman Törnvall  1999  Örebro Simallians    33.34        1:19.74   
14  Oliver Simic  1998  Täby Sim    34.98        1:21.11   
15  Andreas Andersson  1998  Harnäs Skutskär Simsällskap    36.05        1:27.95   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nadia Welin-Berger  2002  Södertälje Simsällskap    41.41        1:27.99   
Victoria Flyman  2003  Söderhamns Simsällskap    42.84        1:30.04   
Filippa Malmström  2003  Södertälje Simsällskap    43.34        1:31.86   
Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    44.29        1:32.15   
Nelly Antlöv  2002  Falu Simsällskap    44.15        1:33.10   
Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap    44.15        1:35.53   
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    45.56        1:36.54   
Wilma Åhling  2002  Karlskoga Simförening    45.95        1:37.57   
Alva Abrahamsson  2004  Eskilstuna Simklubb    45.67        1:38.01   
10  Louise Haglöv  2003  Borlänge Simsällskap    45.96        1:38.22   
11  Vendela Lundqvist  2002  Södertälje Simsällskap    45.82        1:38.30   
12  Isabel Teglöf  2003  Södertälje Simsällskap    46.65        1:39.27   
13  Amanda Jobs  2003  Falu Simsällskap    48.63        1:40.55   
14  Amelie Muhr  2003  Västerås Simsällskap    46.19        1:41.11   
15  Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    48.02        1:41.15   
16  Edith Engström  2002  Västerås Simsällskap    46.96        1:41.24   
17  Saga Bäckström  2002  Strängnäs Simklubb    48.38        1:42.48   
18  Liv Jonsson  2004  Simsällskapet Mora    48.37        1:43.89   
19  Anja Zetterberg  2003  Falu Simsällskap    50.24        1:44.27   
20  Matilda Olausson  2004  Simklubben Ena    48.80        1:44.52   
21  Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    49.67        1:44.69   
22  Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    50.35        1:44.71   
23  Agnes Olsson  2002  Falu Simsällskap    49.09        1:45.76   
24  Lisa Vinger  2003  Södertälje Simsällskap    51.03        1:46.24   
25  Tea Persson  2004  Bålsta Simklubb    51.01        1:47.65   
26  Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap    50.50        1:49.20   
27  Angelica Blomberg  2002  Södertälje Simsällskap    52.17        1:49.75   
28  Emma Björk  2002  Eskilstuna Simklubb    54.55        1:50.68   
29  Alice Johansson  2003  Simklubben Ena    52.40        1:52.34   
30  Ilse Renkema  2002  Nyköpings Simsällskap    53.05        1:53.00   
31  Sara Randerstedt  2004  Simklubben Ena    53.07        1:54.12   
32  Astrid Engström  2004  Västerås Simsällskap    54.44        1:55.02   
33  Runa Sivertsen  2002  Eskilstuna Simklubb    56.79        1:56.96   
34  Sofia Tossavainen  2005  Södertälje Simsällskap    55.03        1:57.53   
35  Isabelle Persson  2003  Eskilstuna Simklubb    55.14        1:57.72   
36  Lovisa Laine  2005  Eskilstuna Simklubb    56.29        1:58.04   
37  Eva Shahverdyan  2004  Eskilstuna Simklubb    58.15        2:01.84   
38  Tezla Wallin  2004  Oxelösunds Simsällskap    59.95        2:04.92   
39  Smilla Holgersson Eliasson  2003  Örebro Simallians    57.34        2:05.65   
40  Jennifer Bethiso  2003  Södertälje Simsällskap    59.17        2:07.21   
41  Jennifer Mardo  2005  Södertälje Simsällskap    59.41        2:09.76   
42  Alice Englund  2005  Södertälje Simsällskap    1:03.94        2:11.06   
43  Cordelia Berg  2005  Södertälje Simsällskap    1:03.92        2:19.73   
44  Malvina Walldén  2005  Simklubben Ena    1:05.69        2:20.03   
45  Angelina Zander  2005  Södertälje Simsällskap    1:07.32        2:21.74   
46  Josephine Premat  2003  Södertälje Simsällskap    1:10.72        2:26.44   
Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena            DSQ   
Anna Krysén  2003  Ludvika Simsällskap            DSQ   
Elsa Staaf  2003  Strängnäs Simklubb            DSQ   
Emelie Ekvall  2003  Falu Simsällskap            DSQ   
Frida Hammar  2002  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
Wilma Landegren  2004  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap    36.32        1:19.70   
Amie Molin Richtnér  2001  Gävle Simsällskap    38.56        1:23.63   
Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    42.50        1:30.87   
Hannele Ålander  2001  Simklubben Ena    42.37        1:31.51   
Ebba Rydberg  2001  Västerås Simsällskap    44.01        1:33.94   
Anna Hoppstadius  2001  Borlänge Simsällskap    42.96        1:34.09   
Salma Gabot  2001  Örebro Simallians    44.08        1:35.83   
Matilda Jungstedt  2001  Eskilstuna Simklubb    49.34        1:42.67   
Filippa Thyrman  2001  Karlskoga Simförening    49.75        1:44.09   
10  Ellen Kjell  2001  Örebro Simallians    50.40        1:44.38   
11  Wendy Lam  2001  Eskilstuna Simklubb    51.89        1:51.49   
12  Tilda Granlund  2001  Strängnäs Simklubb    52.55        1:51.73   
Maja Hammarland  2001  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sarah Wallin  2000  Ludvika Simsällskap    37.98        1:19.98   
Julia Faleke  2000  Västerås Simsällskap    40.56        1:26.23   
Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    43.49        1:31.30   
Katarina Lindoff  2000  Eskilstuna Simklubb    43.52        1:31.84   
Hanna Karlsson  2000  Simsällskapet Mora    43.43        1:34.72   
Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    43.34        1:34.97   
Emma Hjort  2000  Karlstads Simsällskap    43.88        1:35.97   
Emma Waara  2000  Karlskoga Simförening    44.67        1:36.16   
Anna Viinapuu  2000  Bålsta Simklubb    46.80        1:40.22   
10  Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb    48.44        1:41.29   
11  Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    47.15        1:41.99   
12  Evelina Rydén  2000  Örebro Simallians    51.61        1:48.98   
13  Michelle Cen  2000  Örebro Simallians    51.84        1:52.20   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap    36.11        1:17.00   
Mikaela Bergh  1999  Täby Sim    37.96        1:21.10   
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    37.68        1:21.75   
Zhanna Kuhry  1998  Täby Sim    38.48        1:24.03   
Fanny Kruthammar  1999  Täby Sim    40.79        1:25.47   
Sofia Ander  1998  Sala Simsällskap    40.83        1:28.87   
Elin Waara  1997  Karlskoga Simförening    42.24        1:30.77   
Marit van Zonneveld  1999  Simsällskapet Mora    43.44        1:32.35   
Amanda Granlund  1999  Strängnäs Simklubb    43.72        1:34.41   
10  Donya Dam  1999  Eskilstuna Simklubb    44.63        1:36.32   
11  Ellinor Larsson  1999  Strängnäs Simklubb    45.06        1:36.40   
12  Ida Asplund  1999  Eskilstuna Simklubb    44.75        1:36.68   
13  Helena Westerlund  1999  Strängnäs Simklubb    44.19        1:37.77   
14  My Lord  1999  Strängnäs Simklubb    45.08        1:38.44   
15  Marina Feria Söderholm  1998  Bålsta Simklubb    48.25        1:42.61   
16  Tilde Eklind  1999  Eskilstuna Simklubb    51.83        1:51.16   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb            DNS   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elias Persson  2002  Simsällskapet Mora    41.65  1:32.37  2:23.07    3:13.72   
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    46.91  1:39.93  2:33.29    3:25.39   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    48.02  1:43.70  2:40.67    3:33.52   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap    48.44  1:43.48  2:41.14    3:35.34   
Eric Malmquist  2003  Strängnäs Simklubb    50.43  1:46.00  2:43.04    3:36.77   
Per Granlund  2002  Västerås Simsällskap    49.23  1:45.33  2:42.32    3:37.77   
Casper Runfjäll  2002  Södertälje Simsällskap    49.97  1:46.95  2:45.43    3:43.60   
Gustav Walldén  2003  Simklubben Ena    52.48  1:50.98  2:50.68    3:44.88   
Jacob Edberg  2003  Säffle Simsällskap    53.76  1:54.77  2:57.80    3:59.79   
10  Isak Rehnman  2004  Västerås Simsällskap    55.62  1:56.83  3:00.10    4:00.65   
11  Edvin Brattberg  2003  Eskilstuna Simklubb    56.28  2:02.49  3:08.79    4:14.78   
Josef Faraj  2002  Eskilstuna Simklubb            DNS   
Arman Dumanyan  2002  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
Malte Svärd  2003  Falu Simsällskap            DSQ   
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    37.68  1:22.10  2:07.32    2:50.69   
Marcus Ålenius  2001  Gävle Simsällskap    37.56  1:21.35  2:07.33    2:51.74   
Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap    38.58  1:22.86  2:08.12    2:53.61   
Arvid Heikinniemi  2001  Eskilstuna Simklubb    44.08  1:34.60  2:28.45    3:21.30   
Daniel Lithner  2001  Säffle Simsällskap    46.28  1:39.62  2:35.63    3:28.55   
Harry Chan  2001  Eskilstuna Simklubb    47.94  1:42.37  2:39.60    3:36.51   
Gellert Szabo  2001  Västerås Simsällskap            DSQ   
Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
William Borg  2000  Gävle Simsällskap    37.49  1:21.19  2:07.85    2:54.86   
Artush Shahverdyan  2000  Eskilstuna Simklubb    41.03  1:26.64  2:21.06    2:58.92   
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    42.03  1:31.65  2:25.07    3:18.83   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    44.58  1:36.66  2:30.36    3:20.98   
Tobias Klasson  2000  Säffle Simsällskap    48.13  1:46.59  2:47.55    3:48.50   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    35.71  1:16.61  1:56.64    2:37.71   
Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simklubb    36.56  1:18.36  1:59.76    2:41.65   
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    37.31  1:18.95  2:01.80    2:45.14   
Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    39.16  1:24.84  2:11.68    2:56.96   
Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap    36.87  1:22.11  2:10.87    2:59.66   
Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    40.48  1:28.86  2:21.77    3:13.83   
Philip Welin-Berger  1999  Södertälje Simsällskap    43.35  1:32.92  2:24.53    3:14.88   
Jesper Lindberg  1999  Örebro Simallians    44.27  1:36.32  2:30.45    3:22.71   
Herman Törnvall  1999  Örebro Simallians    46.20  1:42.66  2:37.53    3:30.60   
David Hambraeus  1999  Falu Simsällskap            DNF   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Tova Magnusson  2002  Bålsta Simklubb    1:26.47  3:11.25  5:06.67    6:32.49   
Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora    1:33.04  3:13.12  5:05.93    6:37.88   
Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    1:39.80  3:23.78  5:20.32    6:51.66   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    1:25.58  3:08.90  5:03.98    6:31.72   
Maja Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    1:33.43  3:23.08  5:20.71    6:54.08   
Walda Jonsson  2001  Bålsta Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    1:17.94  2:47.82  4:24.80    5:36.87   
Rebecka Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    1:20.62  2:55.13  4:47.71    6:05.30   
Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    1:30.95  3:10.35  4:55.37    6:19.37   
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    1:32.89  3:07.30  5:04.53    6:23.05   
Anna Viinapuu  2000  Bålsta Simklubb    1:28.34  3:18.56  5:15.05    6:42.38   
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening            DSQ   
Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    1:07.60  2:31.19  4:02.81    5:16.47   
Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    1:11.69  2:40.50  4:14.24    5:27.72   
Sofia Bjälevik  1999  Eskilstuna Simklubb    1:19.18  2:48.78  4:27.95    5:49.88   
Sigrid Loid  1999  Täby Sim    1:23.79  2:57.02  4:37.90    6:00.48   
                     
 
Gren 6, 1500m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Eskil Jonsson  2003  Bålsta Simklubb    1:25.90  3:00.03  4:32.98  6:05.30  23:15.45   
          7:36.74  9:10.56  10:44.44  12:18.35     
          13:52.45  15:27.71  17:01.95  18:36.18     
          20:10.66  21:43.50         
Hampus Frykman  2002  Bålsta Simklubb    1:25.01  2:59.59  4:33.52  6:06.57  24:32.27   
          7:40.83  9:19.60  10:57.39  12:36.57     
          14:18.59  15:59.89  17:42.80  19:27.91     
          21:13.10  22:56.81         
                     
 
Gren 6, 1500m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Adam Carlsson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:13.05  2:32.84  3:52.56  5:13.16  19:47.33   
          6:32.98  7:51.64  9:13.21  10:33.09     
          11:54.82  13:13.54  14:29.27  15:50.49     
          17:11.80  18:33.49         
Max Fahlén  2001  Västerås Simsällskap    1:23.09  2:53.14  4:23.47  5:52.42  21:21.78   
          7:20.14  8:47.71  10:16.19  11:42.26     
          13:06.99  14:30.92  15:54.88  17:19.72     
          18:41.66  20:02.90         
                     
 
Gren 6, 1500m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Ricky Ton  2000  Eskilstuna Simklubb    1:25.93  3:08.83  4:55.96  6:43.77  26:43.07   
          8:31.52  10:19.33  12:07.91  13:57.16     
          15:46.95  17:36.38  19:26.10  21:16.38     
          23:06.71  24:56.67         
                     
 
Gren 6, 1500m Frisim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Erik Forsström  1999  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:05.85  2:18.42  3:31.41  4:44.97  17:54.96   
          5:59.38  7:12.60  8:25.79  9:38.11     
          10:50.03  12:03.53  13:16.14  14:26.92     
          15:38.82  16:48.72         
Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora    1:08.58  2:28.79  3:50.21  5:10.90  19:47.56   
          6:33.07  7:56.22  9:17.93  10:38.11     
          11:58.50  13:19.19  14:39.31  15:59.96     
          17:19.61  18:36.62         
Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap    1:09.02  2:29.32  3:49.92  5:10.64  19:55.89   
          6:33.27  7:55.63  9:16.13  10:36.13     
          11:55.25  13:14.39  14:33.76  15:53.87     
          17:14.58  18:37.21         
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Leo Jakobsson  2002  Bålsta Simklubb    1:14.00  2:32.87  3:52.62  5:12.87  10:27.88   
          6:33.05  7:53.45  9:12.80       
Theo Oerther  2003  Södertälje Simsällskap    1:17.76  2:42.15  4:06.83  5:33.70  11:14.04   
          6:59.85  8:26.43  9:50.93       
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    1:18.08  2:44.64  4:14.15  5:46.23  11:44.10   
          7:17.54  8:49.86  10:17.73       
Gustav Walldén  2003  Simklubben Ena    1:26.61  2:59.48  4:33.88  6:06.84  12:13.95   
          7:41.24  9:14.66  10:48.78       
Evert Jonsson  2003  Bålsta Simklubb    1:32.03  3:16.00  5:00.59  6:45.15  13:42.68   
          8:30.67  10:15.78  12:00.19       
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Tim Hansson  2001  Falu Simsällskap    1:13.57  2:32.40  3:52.75  5:12.17  10:29.52   
          6:33.32  7:53.55  9:13.41       
Henry Tossavainen  2001  Södertälje Simsällskap    1:20.10  2:51.31  4:24.58  5:55.95  11:59.06   
          7:28.75  9:00.58  10:32.89       
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    1:07.74  2:25.71  3:45.56  5:05.46  10:21.14   
          6:24.97  7:45.53  9:04.94       
Carl Bidebo  2000  Eskilstuna Simklubb    1:15.74  2:38.40  4:01.47  5:25.55  10:56.90   
          6:49.80  8:14.34  9:36.67       
Eric Valjus  2000  Örebro Simallians    1:12.30  2:36.12  4:00.51  5:26.46  11:03.20   
          6:52.29  8:15.89  9:40.55       
Guillermo Illanes  2000  Södertälje Simsällskap    1:18.16  2:46.26  4:17.00  5:41.03  11:37.60   
          7:10.20  8:41.06  10:11.61       
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    1:33.03  3:13.82  4:53.75  6:34.79  13:11.81   
          8:14.53  9:55.26  11:35.83       
Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening            DNS   
                     
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    1:04.45  2:15.93  3:27.74  4:39.78  9:26.24   
          5:52.35  7:04.60  8:16.51       
Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    1:06.74  2:19.39  3:32.54  4:47.79  9:41.18   
          6:03.15  7:16.66  8:29.32       
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    1:05.77  2:20.50  3:34.44  4:49.12  9:47.71   
          6:03.72  7:18.76  8:34.07       
Stefan Biscevic  1998  Eskilstuna Simklubb    1:11.55  2:35.85  3:58.03  5:23.52  10:47.65   
          6:45.32  8:06.91  9:28.40       
Philip Welin-Berger  1999  Södertälje Simsällskap    1:15.26  2:38.82  4:05.15  5:32.93  11:19.79   
          7:00.81  8:29.45  9:56.91       
                     
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Filippa Malmström  2003  Södertälje Simsällskap    34.97  1:17.43  2:00.30    2:42.06   
Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    39.18  1:25.44  2:15.78    3:03.86   
Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    44.35  1:36.70  2:29.87    3:20.67   
Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    45.13  1:38.87  2:33.37    3:26.29   
Clara Bergh  2004  Söderhamns Simsällskap    43.56  1:37.86  2:34.51    3:32.63   
Wilma Åhling  2002  Karlskoga Simförening    44.94  1:38.63  2:37.94    3:35.54   
Alice Johansson  2003  Simklubben Ena    45.86  1:43.40  2:44.09    3:42.64   
Lisa Vinger  2003  Södertälje Simsällskap            DNF   
                     
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Maja Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    44.76  1:36.92  2:31.39    3:25.99   
Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    35.11  1:17.38  1:59.96    2:41.04   
Rebecka Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    38.54  1:23.37  2:09.26    2:55.59   
Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    41.61  1:33.89  2:27.43    3:20.02   
                     
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    33.59  1:11.46  1:49.78    2:29.53   
Therese Johansson  1999  Säffle Simsällskap    37.85  1:18.76  2:04.07    2:48.52   
Emilia Eerola  1999  Karlskoga Simförening    38.11  1:22.61  2:09.11    2:53.81   
Sigrid Loid  1999  Täby Sim    36.67  1:22.05  2:10.23    3:00.60   
Helena Westerlund  1999  Strängnäs Simklubb    40.73  1:26.94  2:16.38    3:04.74   
                     
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Leo Jakobsson  2002  Bålsta Simklubb    35.01  1:20.63  2:13.80    2:50.69   
Elias Persson  2002  Simsällskapet Mora    38.55  1:26.44  2:15.33    2:54.20   
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    40.74  1:29.13  2:21.43    3:03.27   
Jonathan Andersson  2003  Säffle Simsällskap    44.37  1:32.73  2:28.22    3:08.43   
Per Granlund  2002  Västerås Simsällskap    41.56  1:34.14  2:28.27    3:09.83   
Malte Svärd  2003  Falu Simsällskap    43.65  1:34.26  2:31.52    3:12.34   
Johan Werkmästar  2002  Falu Simsällskap    44.75  1:33.26  2:35.11    3:15.70   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap    45.15  1:42.16  2:37.33    3:21.70   
Eskil Jonsson  2003  Bålsta Simklubb    45.25  1:42.24  2:40.43    3:22.54   
10  Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    52.67  1:44.69  2:40.93    3:23.02   
11  Gustav Walldén  2003  Simklubben Ena    49.48  1:43.49  2:41.98    3:23.39   
12  Evert Jonsson  2003  Bålsta Simklubb    43.98  1:38.20  2:38.29    3:26.44   
13  Jacob Lange  2002  Södertälje Simsällskap    50.51  1:39.78  2:41.21    3:27.18   
14  Jacob Edberg  2003  Säffle Simsällskap    54.75  1:48.59  2:51.61    3:36.41   
15  Hampus Frykman  2002  Bålsta Simklubb    49.44  1:45.86  2:53.07    3:37.47   
16  Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    48.36  1:45.23  2:45.48    3:40.52   
17  Isak Rehnman  2004  Västerås Simsällskap    51.34  1:54.70  2:54.75    3:42.56   
18  Samuel Rundgren  2004  Västerås Simsällskap    55.77  1:50.84  2:58.50    3:45.06   
19  Simon Welin-Berger  2006  Södertälje Simsällskap    1:13.05  2:21.15  3:40.92    4:40.34   
Casper Runfjäll  2002  Södertälje Simsällskap            DSQ   
Emil Berg  2003  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    30.72  1:08.93  1:54.81    2:29.00   
Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap    32.99  1:13.94  2:02.32    2:39.43   
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    33.81  1:17.43  2:07.81    2:45.14   
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    33.82  1:23.74  2:09.69    2:48.47   
Tim Hansson  2001  Falu Simsällskap    36.57  1:25.29  2:17.22    2:54.99   
Max Fahlén  2001  Västerås Simsällskap    38.78  1:26.59  2:18.67    2:58.53   
Daniel Lithner  2001  Säffle Simsällskap    38.54  1:29.22  2:21.35    2:59.96   
Henry Tossavainen  2001  Södertälje Simsällskap    37.88  1:28.33  2:20.61    3:00.22   
Pontus Sundström  2001  Eskilstuna Simklubb    40.65  1:29.78  2:27.74    3:12.28   
10  Markus Engström  2001  Örebro Simallians    51.88  1:45.70  2:43.73    3:31.85   
David Erovic  2001  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Artush Shahverdyan  2000  Eskilstuna Simklubb    37.54  1:24.17  2:11.40    2:51.08   
Aram Vardanian  2000  Västerås Simsällskap    37.60  1:23.09  2:16.83    2:56.02   
Ricky Ton  2000  Eskilstuna Simklubb    46.70  1:33.50  2:27.23    3:13.77   
Niklas Kronhelm  2000  Oxelösunds Simsällskap    45.10  1:35.42  2:32.26    3:14.74   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    43.28  1:39.13  2:32.76    3:16.24   
Tobias Klasson  2000  Säffle Simsällskap    47.18  1:37.47  2:37.92    3:19.40   
                     
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    30.30  1:07.39  1:48.93    2:22.31   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    30.69  1:08.44  1:52.10    2:23.80   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    29.96  1:09.16  1:54.01    2:27.46   
Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simklubb    31.35  1:13.74  1:55.25    2:30.66   
David Hambraeus  1999  Falu Simsällskap    31.86  1:12.80  1:57.93    2:31.81   
Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora    29.61  1:13.17  1:58.73    2:33.72   
Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap    31.59  1:12.55  1:59.91    2:34.69   
Erik Forsström  1999  Harnäs Skutskär Simsällskap    32.40  1:12.13  1:58.53    2:34.92   
Victor Peltomaa  1998  Falu Simsällskap    32.13  1:15.26  2:02.67    2:38.89   
10  Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    32.18  1:15.97  2:06.73    2:41.87   
11  Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap    34.68  1:21.91  2:11.20    2:51.91   
12  Philip Welin-Berger  1999  Södertälje Simsällskap    35.87  1:23.82  2:13.47    2:52.82   
13  Jesper Lindberg  1999  Örebro Simallians    37.20  1:24.32  2:16.69    2:54.66   
14  Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    37.90  1:23.90  2:13.22    2:55.54   
15  Andreas Andersson  1998  Harnäs Skutskär Simsällskap    38.11  1:29.30  2:26.00    3:06.22   
16  Tobias Schörling  1999  Örebro Simallians    43.01  1:33.55  2:30.05    3:12.31   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena    1:11.51  2:28.92  3:48.12    5:03.51   
Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    1:11.41  2:31.62  3:52.49    5:05.88   
Filippa Malmström  2003  Södertälje Simsällskap    1:12.56  2:32.63  3:50.93    5:07.57   
Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    1:17.75  2:42.87  4:06.87    5:28.83   
Alva Wikström  2002  Falu Simsällskap    1:17.21  2:42.43  4:08.41    5:31.55   
Saga Bäckström  2002  Strängnäs Simklubb    1:18.25  2:45.25  4:12.26    5:36.81   
Tova Magnusson  2002  Bålsta Simklubb    1:20.80  2:47.50  4:14.73    5:37.47   
Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    1:23.76  2:50.82  4:17.23    5:37.62   
Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    1:20.13  2:47.60  4:14.24    5:37.73   
10  Nadia Welin-Berger  2002  Södertälje Simsällskap    1:18.61  2:47.25  4:15.03    5:38.76   
11  Nelly Antlöv  2002  Falu Simsällskap    1:19.72  2:47.64  4:15.90    5:41.88   
12  Angelica Blomberg  2002  Södertälje Simsällskap    1:25.41  2:55.77  4:23.82    5:50.86   
13  Victoria Flyman  2003  Söderhamns Simsällskap    1:26.09  2:58.18  4:29.13    5:52.97   
14  Clara Bergh  2004  Söderhamns Simsällskap    1:28.18  3:02.45  4:35.63    6:03.64   
15  Elsa Staaf  2003  Strängnäs Simklubb    1:24.33  2:58.48  4:33.04    6:03.85   
16  Isabel Teglöf  2003  Södertälje Simsällskap    1:25.31  2:58.41  4:32.42    6:04.32   
17  Louise Haglöv  2003  Borlänge Simsällskap    1:24.39  2:59.51  4:36.22    6:04.53   
18  Lovis Jernberg  2002  Söderhamns Simsällskap    1:29.77  3:05.13  4:39.13    6:07.23   
19  Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora    1:24.23  3:00.89  4:36.16    6:07.26   
20  Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap    1:30.59  3:08.17  4:45.18    6:14.39   
21  Ida Saikkonen Thelin  2002  Eskilstuna Simklubb    1:27.96  3:05.72  4:44.69    6:18.06   
22  Runa Sivertsen  2002  Eskilstuna Simklubb    1:30.34  3:08.07  4:45.29    6:18.09   
23  Sara Randerstedt  2004  Simklubben Ena    1:31.74  3:08.22  4:47.19    6:18.83   
24  Alicia Budden  2004  Bålsta Simklubb    1:34.29  3:12.11  4:50.67    6:22.34   
25  Emma Björk  2002  Eskilstuna Simklubb    1:29.76  3:10.03  4:50.83    6:25.53   
26  Vendela Lundqvist  2002  Södertälje Simsällskap    1:27.22  3:06.97  4:48.74    6:25.69   
27  Tyra König  2002  Örebro Simallians    1:34.20  3:16.82  4:59.11    6:38.48   
28  Alma Norgren  2004  Bålsta Simklubb    1:35.16  3:18.85  5:03.86    6:42.69   
29  Alice Johansson  2003  Simklubben Ena    1:35.60  3:20.95  5:04.95    6:44.43   
30  Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    1:37.27  3:21.66  5:06.88    6:47.38   
31  Lisa Vinger  2003  Södertälje Simsällskap    1:34.22  3:21.27  5:08.91    6:51.73   
32  Emily Sandberg  2004  Bålsta Simklubb    1:35.16  3:22.83  5:11.29    6:58.40   
33  Tea Persson  2004  Bålsta Simklubb    1:37.45  3:29.05  5:19.07    6:58.98   
34  Jennifer Bethiso  2003  Södertälje Simsällskap    1:37.41  3:28.70  5:21.64    7:08.43   
35  Sofia Ingemansson  2004  Bålsta Simklubb    1:41.21  3:31.64  5:24.46    7:15.13   
36  Malvina Walldén  2005  Simklubben Ena    1:45.21  3:44.44  5:38.26    7:28.66   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb    1:09.55  2:25.27  3:41.77    4:56.67   
Emmy Östling  2001  Falu Simsällskap    1:11.95  2:28.80  3:48.48    5:05.26   
Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    1:16.55  2:39.97  4:03.51    5:24.87   
Elin Kårehagen  2001  Nyköpings Simsällskap    1:17.25  2:40.24  4:04.53    5:28.16   
Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap    1:15.18  2:39.92  4:05.07    5:28.19   
Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    1:18.42  2:43.69  4:09.54    5:32.93   
Linn Granlund  2001  Karlskoga Simförening    1:18.29  2:44.65  4:11.94    5:36.59   
Salma Gabot  2001  Örebro Simallians    1:19.08  2:45.49  4:14.11    5:37.97   
Matilda Ardanius  2001  Bålsta Simklubb    1:22.35  2:50.16  4:18.79    5:42.74   
10  Walda Jonsson  2001  Bålsta Simklubb    1:21.18  2:50.44  4:19.24    5:43.94   
11  Filippa Thyrman  2001  Karlskoga Simförening    1:24.97  2:56.79  4:29.28    5:56.37   
12  Anna Hoppstadius  2001  Borlänge Simsällskap    1:25.22  2:59.60  4:32.23    6:01.91   
13  Molly Eriksson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:29.71  3:05.80  4:44.11    6:12.28   
14  Matilda Jungstedt  2001  Eskilstuna Simklubb    1:29.13  3:06.42  4:43.39    6:12.29   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Katarina Lindoff  2000  Eskilstuna Simklubb    1:12.48  2:31.58  3:51.11    5:06.95   
Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    1:12.11  2:31.60  3:51.15    5:07.79   
Sarah Wallin  2000  Ludvika Simsällskap    1:12.16  2:31.13  3:50.76    5:08.56   
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    1:14.05  2:35.89  3:57.31    5:14.80   
Rebecka Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    1:17.18  2:37.08  3:57.00    5:16.01   
Julia Franks  2000  Täby Sim    1:15.82  2:38.35  4:00.10    5:19.62   
Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    1:16.07  2:43.72  4:10.56    5:34.12   
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    1:17.99  2:45.38  4:11.19    5:34.58   
Anna Viinapuu  2000  Bålsta Simklubb    1:21.67  2:50.78  4:20.29    5:46.53   
10  Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    1:20.90  2:50.52  4:19.69    5:47.63   
11  Hanna Karlsson  2000  Simsällskapet Mora    1:19.37  2:51.91  4:25.21    5:56.32   
12  Cecelina Nilsson  2000  Söderhamns Simsällskap    1:29.57  3:06.08  4:44.49    6:20.66   
13  Laura Chan  2000  Eskilstuna Simklubb    1:25.71  3:04.29  4:45.71    6:24.53   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    1:07.62  2:20.04  3:32.67    4:41.66   
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    1:07.16  2:19.60  3:32.23    4:41.73   
Julia Nordlund  1998  Falu Simsällskap    1:08.57  2:23.10  3:36.77    4:47.88   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    1:09.01  2:22.64  3:36.47    4:48.33   
Cecilia Czarnecki  1999  Ludvika Simsällskap    1:11.82  2:29.25  3:48.34    5:03.27   
Sofia Ander  1998  Sala Simsällskap    1:09.21  2:26.63  3:46.39    5:04.85   
Fanny Kruthammar  1999  Täby Sim    1:13.82  2:32.39  3:51.43    5:05.93   
Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening    1:12.08  2:31.40  3:50.87    5:06.74   
Amanda Granlund  1999  Strängnäs Simklubb    1:13.19  2:33.57  3:54.77    5:14.44   
10  Mikaela Bergh  1999  Täby Sim    1:14.10  2:35.08  3:58.27    5:19.80   
11  Sofia Bjälevik  1999  Eskilstuna Simklubb    1:13.65  2:36.45  4:01.44    5:25.29   
12  Marit van Zonneveld  1999  Simsällskapet Mora    1:18.82  2:43.67  4:07.19    5:27.49   
13  Madelene Nilsson  1999  Borlänge Simsällskap    1:15.84  2:40.63  4:06.73    5:32.04   
14  Tilde Eklind  1999  Eskilstuna Simklubb    1:24.55  2:55.43  4:26.53    5:53.41   
15  Marina Feria Söderholm  1998  Bålsta Simklubb    1:27.94  3:00.23  4:32.95    5:59.36   
16  Donya Dam  1999  Eskilstuna Simklubb    1:25.07  2:59.22  4:35.15    6:06.08   
17  Terese Engström  1999  Örebro Simallians    1:30.77  3:10.40  4:49.93    6:28.33   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Leo Jakobsson  2002  Bålsta Simklubb    40.36        1:23.57   
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    42.97        1:25.74   
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    42.29        1:26.19   
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    43.45        1:28.78   
Malte Svärd  2003  Falu Simsällskap    43.64        1:30.29   
Jacob Lange  2002  Södertälje Simsällskap    44.64        1:30.62   
Johan Werkmästar  2002  Falu Simsällskap    44.70        1:30.92   
Carl Roos  2004  Eskilstuna Simklubb    46.70        1:34.68   
Jacob Edberg  2003  Säffle Simsällskap    46.41        1:34.83   
10  Casper Runfjäll  2002  Södertälje Simsällskap    47.53        1:36.61   
11  Hampus Frykman  2002  Bålsta Simklubb    47.48        1:37.80   
12  Eric Persson  2004  Simsällskapet Mora    46.47        1:38.57   
13  Evert Jonsson  2003  Bålsta Simklubb    48.76        1:39.51   
14  Gustav Walldén  2003  Simklubben Ena    48.85        1:39.56   
15  William Wallin  2002  Oxelösunds Simsällskap    52.46        1:48.40   
16  Emil Berg  2003  Södertälje Simsällskap    54.30        1:49.16   
17  Isak Rehnman  2004  Västerås Simsällskap    54.97        1:52.70   
18  Sebastian Frisch  2004  Södertälje Simsällskap    1:00.48        2:05.84   
19  Simon Welin-Berger  2006  Södertälje Simsällskap    1:02.29        2:06.22   
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb            DNS   
Samuel Rundgren  2004  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap    37.48        1:19.56   
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    37.99        1:20.44   
Adam Carlsson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    41.56        1:26.06   
Harry Chan  2001  Eskilstuna Simklubb    44.05        1:31.94   
Markus Engström  2001  Örebro Simallians    50.14        1:39.79   
Max Fahlén  2001  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb    35.02        1:12.12   
William Borg  2000  Gävle Simsällskap    34.84        1:13.26   
Guillermo Illanes  2000  Södertälje Simsällskap    37.59        1:16.65   
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    38.04        1:17.34   
Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    37.48        1:20.83   
Aram Vardanian  2000  Västerås Simsällskap    40.45        1:23.53   
Gustaf Hellmark  2000  Eskilstuna Simklubb    43.42        1:32.85   
Tobias Klasson  2000  Säffle Simsällskap    45.25        1:34.20   
Robert Kurt  2000  Örebro Simallians    52.72        1:53.12   
Niklas Kronhelm  2000  Oxelösunds Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    32.12        1:05.52   
Sean Johansson  1997  Simklubben Ena    31.72        1:05.78   
Stefan Biscevic  1998  Eskilstuna Simklubb    34.20        1:09.85   
Erik Forsström  1999  Harnäs Skutskär Simsällskap    34.34        1:11.57   
Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora    36.22        1:14.94   
Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    36.17        1:15.16   
Herman Törnvall  1999  Örebro Simallians    38.15        1:19.85   
Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    39.91        1:24.02   
Tobias Schörling  1999  Örebro Simallians    43.73        1:29.48   
10  Jesper Lindberg  1999  Örebro Simallians    41.00        1:31.04   
Victor Peltomaa  1998  Falu Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linnéa Englund  2003  Karlstads Simsällskap    40.32  1:24.44  2:10.48    2:55.65   
Alva Wikström  2002  Falu Simsällskap    40.97  1:26.03  2:13.57    2:57.08   
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    41.94  1:28.81  2:16.26    3:02.01   
Frida Hammar  2002  Eskilstuna Simklubb    42.62  1:28.58  2:15.98    3:02.13   
Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena    42.61  1:29.56  2:17.28    3:02.90   
Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    43.13  1:29.79  2:17.75    3:03.26   
Alva Abrahamsson  2004  Eskilstuna Simklubb    42.28  1:31.14  2:22.00    3:10.30   
Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    44.23  1:32.14  2:22.52    3:10.30   
Isabel Teglöf  2003  Södertälje Simsällskap    45.15  1:33.37  2:23.38    3:10.55   
10  Tova Magnusson  2002  Bålsta Simklubb    44.94  1:35.11  2:24.26    3:11.85   
11  Lovis Jernberg  2002  Söderhamns Simsällskap    46.68  1:36.88  2:26.98    3:12.76   
12  Vendela Lundqvist  2002  Södertälje Simsällskap    45.49  1:35.64  2:26.56    3:13.38   
13  Amanda Jobs  2003  Falu Simsällskap    46.92  1:37.14  2:27.05    3:14.86   
14  Izabella Kullman  2002  Eskilstuna Simklubb    45.60  1:36.49  2:27.21    3:16.47   
15  Matilda Olausson  2004  Simklubben Ena    45.94  1:39.54  2:32.59    3:21.62   
16  Sara Randerstedt  2004  Simklubben Ena    48.16  1:41.30  2:37.18    3:28.05   
17  Eva Shahverdyan  2004  Eskilstuna Simklubb    51.35  1:47.62  2:43.37    3:34.15   
18  Alma Norgren  2004  Bålsta Simklubb    49.24  1:46.16  2:42.99    3:36.16   
19  Elsa Staaf  2003  Strängnäs Simklubb    53.52  1:50.46  2:44.95    3:40.84   
20  Alicia Budden  2004  Bålsta Simklubb    53.93  1:52.90  2:50.04    3:43.10   
21  Emily Sandberg  2004  Bålsta Simklubb    51.72  1:49.84  2:47.23    3:43.45   
22  Smilla Holgersson Eliasson  2003  Örebro Simallians    54.39  1:53.34  2:52.37    3:44.87   
Angelica Blomberg  2002  Södertälje Simsällskap            DSQ   
Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora            DSQ   
Saga Bäckström  2002  Strängnäs Simklubb            DSQ   
Tyra König  2002  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emmy Östling  2001  Falu Simsällskap    38.29  1:19.15  2:03.02    2:45.48   
Elin Carlsson  2001  Ludvika Simsällskap    40.17  1:23.95  2:10.24    2:54.75   
Inez Rydh-Dufva  2001  Karlskoga Simförening    41.59  1:26.20  2:12.03    2:57.23   
Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    40.69  1:27.29  2:15.15    3:00.04   
Walda Jonsson  2001  Bålsta Simklubb    43.24  1:30.67  2:17.96    3:02.27   
Salma Gabot  2001  Örebro Simallians    42.32  1:29.37  2:17.49    3:03.92   
Tilda Wik  2001  Eskilstuna Simklubb    43.01  1:30.73  2:19.74    3:09.17   
Molly Eriksson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    50.43  1:45.45  2:39.51    3:31.98   
Hannele Ålander  2001  Simklubben Ena            DNF   
Caroline Andersson  2001  Säffle Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Amanda Strömdahl  2000  Täby Sim    37.08  1:17.45  1:59.54    2:40.07   
Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    36.96  1:18.30  2:00.32    2:41.33   
Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    38.87  1:23.21  2:09.37    2:52.06   
Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    41.82  1:26.54  2:10.17    2:52.37   
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    40.51  1:26.09  2:13.92    2:59.79   
Katarina Lindoff  2000  Eskilstuna Simklubb    42.66  1:29.60  2:15.33    3:00.16   
Evelina Rydén  2000  Örebro Simallians    44.14  1:32.94  2:20.97    3:05.11   
Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb    45.26  1:34.61  2:23.53    3:10.77   
Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    44.61  1:33.17  2:22.97    3:11.43   
10  Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    45.44  1:35.26  2:27.46    3:16.85   
                     
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    35.68  1:14.43  1:54.61    2:33.75   
Julia Nordlund  1998  Falu Simsällskap    35.21  1:14.44  1:54.96    2:34.63   
Karin Thorén  1999  Täby Sim    37.68  1:19.74  2:01.38    2:42.56   
Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap    38.18  1:20.67  2:05.36    2:47.24   
Cecilia Czarnecki  1999  Ludvika Simsällskap    38.57  1:21.96  2:06.70    2:48.28   
Sofia Bjälevik  1999  Eskilstuna Simklubb    39.27  1:22.37  2:07.03    2:48.83   
Sofia Lennerthson  1999  Täby Sim    40.26  1:26.47  2:13.57    2:55.97   
Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    40.00  1:25.20  2:11.76    2:57.77   
Ida Asplund  1999  Eskilstuna Simklubb    42.13  1:28.11  2:14.99    2:59.33   
10  Marit van Zonneveld  1999  Simsällskapet Mora    42.41  1:28.21  2:15.59    3:01.36   
11  Madelene Nilsson  1999  Borlänge Simsällskap    43.79  1:31.40  2:18.59    3:03.78   
12  Terese Engström  1999  Örebro Simallians    45.38  1:32.64  2:19.49    3:05.08   
13  Donya Dam  1999  Eskilstuna Simklubb    46.72  1:36.15  2:26.65    3:14.06   
Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb            DSQ   
Tilde Eklind  1999  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Leo Jakobsson  2002  Bålsta Simklubb    32.31        1:08.76   
Elias Persson  2002  Simsällskapet Mora    33.98        1:11.25   
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    34.13        1:11.65   
Per Granlund  2002  Västerås Simsällskap    35.48        1:14.12   
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    35.97        1:14.61   
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    36.14        1:16.03   
Jonathan Andersson  2003  Säffle Simsällskap    36.89        1:16.23   
Malte Svärd  2003  Falu Simsällskap    37.22        1:18.64   
Eskil Jonsson  2003  Bålsta Simklubb    37.93        1:18.99   
10  Johan Werkmästar  2002  Falu Simsällskap    37.58        1:19.66   
11  Hampus Frykman  2002  Bålsta Simklubb    38.74        1:20.41   
12  Gustav Walldén  2003  Simklubben Ena    39.73        1:20.78   
13  Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap    38.11        1:21.40   
14  Evert Jonsson  2003  Bålsta Simklubb    39.14        1:23.91   
15  Carl Roos  2004  Eskilstuna Simklubb    40.03        1:23.95   
16  Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    40.43        1:26.46   
17  Casper Runfjäll  2002  Södertälje Simsällskap    41.63        1:27.64   
18  William Wallin  2002  Oxelösunds Simsällskap    42.57        1:28.83   
19  Samuel Rundgren  2004  Västerås Simsällskap    43.04        1:29.96   
20  Isak Rehnman  2004  Västerås Simsällskap    43.07        1:30.34   
21  Emil Berg  2003  Södertälje Simsällskap    48.77        1:36.46   
22  Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    45.38        1:39.36   
23  Sebastian Frisch  2004  Södertälje Simsällskap    47.99        1:45.93   
24  Simon Welin-Berger  2006  Södertälje Simsällskap    58.62        2:02.13   
Arman Dumanyan  2002  Eskilstuna Simklubb            DNS   
Eric Persson  2004  Simsällskapet Mora            DNS   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    29.81        1:00.96   
Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap    29.49        1:02.27   
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    31.50        1:05.18   
Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap    31.60        1:05.50   
David Erovic  2001  Södertälje Simsällskap    31.19        1:05.53   
Arvid Heikinniemi  2001  Eskilstuna Simklubb    30.90        1:06.10   
Marcus Ålenius  2001  Gävle Simsällskap    32.15        1:07.40   
Daniel Lithner  2001  Säffle Simsällskap    32.52        1:09.30   
Henry Tossavainen  2001  Södertälje Simsällskap    33.44        1:09.32   
10  Tim Hansson  2001  Falu Simsällskap    33.81        1:09.84   
11  Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap    33.09        1:10.19   
12  Adam Carlsson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    33.96        1:10.56   
13  Max Fahlén  2001  Västerås Simsällskap    34.67        1:13.30   
14  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    33.59        1:14.28   
15  Pontus Sundström  2001  Eskilstuna Simklubb    36.62        1:18.48   
16  Harry Chan  2001  Eskilstuna Simklubb    36.89        1:21.08   
17  Alexander Rundgren  2001  Västerås Simsällskap    37.74        1:22.02   
18  Markus Engström  2001  Örebro Simallians    41.95        1:29.41   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    29.64        1:01.55   
Victor Halldén  2000  Täby Sim    29.53        1:01.98   
Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    30.45        1:04.20   
Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb    32.21        1:06.60   
Carl Bidebo  2000  Eskilstuna Simklubb    31.66        1:07.11   
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    31.86        1:07.56   
Artush Shahverdyan  2000  Eskilstuna Simklubb    32.92        1:09.50   
Guillermo Illanes  2000  Södertälje Simsällskap    33.71        1:09.84   
Eric Valjus  2000  Örebro Simallians    32.65        1:10.10   
10  Aram Vardanian  2000  Västerås Simsällskap    33.18        1:10.19   
11  Niklas Kronhelm  2000  Oxelösunds Simsällskap    34.66        1:13.69   
12  Tobias Klasson  2000  Säffle Simsällskap    36.32        1:17.88   
13  Robert Kurt  2000  Örebro Simallians    39.13        1:19.78   
14  Gustaf Hellmark  2000  Eskilstuna Simklubb    35.73        1:19.96   
15  Ricky Ton  2000  Eskilstuna Simklubb    39.34        1:23.55   
16  Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    40.61        1:26.09   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    27.52        56.46   
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    27.51        56.94   
Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap    28.83        59.41   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    28.95        1:00.03   
David Hambraeus  1999  Falu Simsällskap    29.28        1:00.42   
Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap    28.74        1:00.61   
Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora    28.96        1:00.74   
Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    29.45        1:00.82   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    29.66        1:01.22   
10  Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simklubb    29.26        1:01.31   
11  Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap    29.90        1:03.71   
12  Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora    29.96        1:04.86   
13  Philip Welin-Berger  1999  Södertälje Simsällskap    31.38        1:05.16   
14  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    31.52        1:05.29   
15  Stefan Biscevic  1998  Eskilstuna Simklubb    31.18        1:06.35   
16  Jesper Lindberg  1999  Örebro Simallians    31.33        1:06.54   
17  Herman Törnvall  1999  Örebro Simallians    32.69        1:08.37   
18  Andreas Andersson  1998  Harnäs Skutskär Simsällskap    34.98        1:13.27   
19  Tobias Schörling  1999  Örebro Simallians    35.11        1:13.34   
20  Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    33.82        1:14.10   
Sean Johansson  1997  Simklubben Ena            DNS   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Leo Jakobsson  2002  Bålsta Simklubb    32.62  1:09.41  1:47.67    2:23.27   
Elias Persson  2002  Simsällskapet Mora    35.05  1:15.86  1:57.68    2:35.94   
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    36.00  1:16.56  1:58.30    2:37.06   
Theo Oerther  2003  Södertälje Simsällskap    34.67  1:15.18  1:57.81    2:38.54   
Jonathan Andersson  2003  Säffle Simsällskap    36.37  1:19.86  2:03.04    2:42.36   
Eskil Jonsson  2003  Bålsta Simklubb    37.91  1:21.20  2:04.08    2:44.17   
Johan Werkmästar  2002  Falu Simsällskap    37.19  1:20.63  2:05.93    2:47.74   
Gustav Walldén  2003  Simklubben Ena    39.20  1:23.06  2:07.99    2:49.28   
Eric Malmquist  2003  Strängnäs Simklubb    38.56  1:23.76  2:09.54    2:51.68   
10  Hampus Frykman  2002  Bålsta Simklubb    40.17  1:27.17  2:14.29    2:53.75   
11  Jacob Edberg  2003  Säffle Simsällskap    39.72  1:26.39  2:13.19    2:56.95   
12  Carl Roos  2004  Eskilstuna Simklubb    40.53  1:26.54  2:13.12    2:58.02   
13  Evert Jonsson  2003  Bålsta Simklubb    40.90  1:28.25  2:16.06    3:02.32   
14  William Wallin  2002  Oxelösunds Simsällskap    41.86  1:29.83  2:18.81    3:04.38   
15  Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap    41.63  1:31.84  2:23.14    3:13.67   
16  Casper Runfjäll  2002  Södertälje Simsällskap    42.92  1:33.04  2:24.72    3:15.49   
17  Isak Rehnman  2004  Västerås Simsällskap    43.46  1:36.35  2:28.54    3:19.45   
18  Samuel Rundgren  2004  Västerås Simsällskap    42.52  1:36.91  2:30.09    3:20.20   
19  Emil Berg  2003  Södertälje Simsällskap    48.55  1:44.29  2:38.19    3:27.71   
20  Edvin Brattberg  2003  Eskilstuna Simklubb    48.32  1:45.47  2:41.27    3:36.96   
21  Simon Welin-Berger  2006  Södertälje Simsällskap    52.73  1:55.86  2:58.17    4:00.35   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap            DNS   
Vilgot Berglund  2003  Västerås Simsällskap            DNS   
Malte Svärd  2003  Falu Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    30.90  1:04.60  1:39.98    2:12.84   
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    31.61  1:07.80  1:45.42    2:21.29   
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    33.05  1:10.34  1:48.92    2:23.23   
Tim Hansson  2001  Falu Simsällskap    33.90  1:11.63  1:49.88    2:28.20   
Adam Carlsson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    33.77  1:12.44  1:51.73    2:29.87   
Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap    33.36  1:12.40  1:52.24    2:30.15   
Daniel Lithner  2001  Säffle Simsällskap    33.81  1:12.61  1:52.68    2:31.07   
Gellert Szabo  2001  Västerås Simsällskap    35.38  1:15.29  1:57.82    2:37.14   
Arvid Heikinniemi  2001  Eskilstuna Simklubb    34.17  1:15.21  1:59.88    2:43.55   
10  Pontus Sundström  2001  Eskilstuna Simklubb    38.64  1:24.14  2:11.50    2:53.68   
11  Alexander Rundgren  2001  Västerås Simsällskap    40.03  1:28.38  2:19.69    3:07.10   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb    32.17  1:07.39  1:43.34    2:18.16   
Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    31.25  1:07.64  1:45.85    2:21.34   
Eric Valjus  2000  Örebro Simallians    32.80  1:10.31  1:49.03    2:26.16   
Carl Bidebo  2000  Eskilstuna Simklubb    31.90  1:09.14  1:49.11    2:27.60   
Guillermo Illanes  2000  Södertälje Simsällskap    33.24  1:11.79  1:52.42    2:32.19   
Niklas Kronhelm  2000  Oxelösunds Simsällskap    39.34  1:23.26  2:07.70    2:48.05   
Tobias Klasson  2000  Säffle Simsällskap    36.78  1:20.58  2:06.08    2:51.31   
Gustaf Hellmark  2000  Eskilstuna Simklubb    37.10  1:21.80  2:10.70    2:55.68   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    40.82  1:28.20  2:16.75    3:02.73   
10  Ricky Ton  2000  Eskilstuna Simklubb    40.07  1:26.87  2:14.97    3:03.96   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    28.27  59.37  1:32.78    2:05.88   
Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap    30.08  1:02.56  1:36.20    2:08.38   
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    29.30  1:01.65  1:34.83    2:08.40   
Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    30.17  1:03.18  1:37.55    2:11.15   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    29.37  1:03.05  1:38.78    2:13.69   
David Hambraeus  1999  Falu Simsällskap    31.05  1:05.48  1:41.85    2:16.07   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    29.94  1:03.11  1:39.17    2:16.08   
Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora    30.50  1:06.97  1:44.02    2:17.49   
Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    31.15  1:07.10  1:44.19    2:19.85   
10  Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap    30.59  1:05.42  1:44.72    2:22.39   
11  Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora    31.34  1:08.17  1:46.67    2:23.44   
12  Stefan Biscevic  1998  Eskilstuna Simklubb    31.12  1:08.53  1:48.53    2:27.75   
13  Jesper Lindberg  1999  Örebro Simallians    33.37  1:11.47  1:52.75    2:31.68   
14  Philip Welin-Berger  1999  Södertälje Simsällskap    31.68  1:09.88  1:51.43    2:33.09   
15  Andreas Andersson  1998  Harnäs Skutskär Simsällskap    34.56  1:14.01  1:56.48    2:33.21   
16  Herman Törnvall  1999  Örebro Simallians    34.52  1:15.08  1:55.42    2:34.91   
17  Tobias Schörling  1999  Örebro Simallians    34.29  1:16.01  1:59.62    2:41.20   
18  Adam Fröjdfeldt  1999  Eskilstuna Simklubb    36.23  1:17.21  2:01.03    2:45.12   
19  Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    34.93  1:16.12  2:00.60    2:45.70   
                     
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Filippa Malmström  2003  Södertälje Simsällskap    32.64        1:10.98   
Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap    33.35        1:11.30   
Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    35.49        1:19.22   
Saga Bäckström  2002  Strängnäs Simklubb    36.62        1:21.86   
Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    38.04        1:23.56   
Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    39.43        1:25.05   
Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    38.38        1:25.90   
Anna Krysén  2003  Ludvika Simsällskap    39.27        1:27.61   
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    39.27        1:27.61   
10  Ida Fundberg  2002  Eskilstuna Simklubb    38.15        1:27.94   
11  Clara Bergh  2004  Söderhamns Simsällskap    39.85        1:30.29   
12  Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    42.42        1:31.13   
13  Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora    41.60        1:32.59   
14  Lisa Vinger  2003  Södertälje Simsällskap    40.46        1:33.10   
15  Wilma Åhling  2002  Karlskoga Simförening    39.49        1:33.30   
16  Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap    41.57        1:33.36   
17  Elsa Staaf  2003  Strängnäs Simklubb    40.02        1:35.47   
18  Frida Bengtsson  2003  Södertälje Simsällskap    41.86        1:37.96   
19  Frida Hammar  2002  Eskilstuna Simklubb    44.33        1:38.25   
20  Alicia Budden  2004  Bålsta Simklubb    45.53        1:38.71   
21  Anja Zetterberg  2003  Falu Simsällskap    46.10        1:39.95   
22  Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    42.22        1:41.93   
23  Alice Johansson  2003  Simklubben Ena    46.63        1:42.77   
24  Vilma Lindberg  2004  Södertälje Simsällskap    43.95        1:42.86   
25  Sofia Tossavainen  2005  Södertälje Simsällskap    48.68        1:55.76   
26  Sara Randerstedt  2004  Simklubben Ena    49.78        1:57.71   
27  Malvina Walldén  2005  Simklubben Ena    56.42        2:11.29   
                     
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elina Carlsson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    37.14        1:21.34   
Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    35.56        1:22.65   
Caroline Andersson  2001  Säffle Simsällskap    38.31        1:23.76   
Ida Lindblom  2001  Sala Simsällskap    35.72        1:23.85   
Linn Granlund  2001  Karlskoga Simförening    38.57        1:28.07   
Walda Jonsson  2001  Bålsta Simklubb    38.44        1:30.60   
Paula Wiberg-Jansson  2001  Nyköpings Simsällskap    40.93        1:30.93   
Cecilia Ahnlund  2001  Eskilstuna Simklubb    40.47        1:30.99   
Emelie Widhe  2001  Strängnäs Simklubb    38.88        1:31.28   
10  Maja Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    40.76        1:31.34   
11  Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    40.73        1:32.45   
12  Matilda Ardanius  2001  Bålsta Simklubb    41.46        1:36.70   
13  Tilda Granlund  2001  Strängnäs Simklubb    48.34        1:47.41   
                     
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rebecka Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    34.03        1:15.40   
Amanda Strömdahl  2000  Täby Sim    34.40        1:15.60   
Sarah Wallin  2000  Ludvika Simsällskap    34.12        1:15.68   
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    36.37        1:22.85   
Anna Viinapuu  2000  Bålsta Simklubb    38.58        1:25.27   
Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    38.78        1:25.86   
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    38.26        1:27.62   
Julia Franks  2000  Täby Sim    39.75        1:28.63   
Weronika Mandrela  2000  Oxelösunds Simsällskap    48.10        1:47.09   
                     
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rebecka Gustafsson  1998  Strängnäs Simklubb    29.82        1:05.62   
Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    31.82        1:11.00   
Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    33.42        1:12.19   
Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    34.37        1:13.82   
Therese Johansson  1999  Säffle Simsällskap    35.39        1:16.56   
Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb    33.97        1:17.21   
Sofia Bjälevik  1999  Eskilstuna Simklubb    35.94        1:18.80   
Ellinor Larsson  1999  Strängnäs Simklubb    36.24        1:18.89   
Karin Thorén  1999  Täby Sim    36.41        1:18.91   
10  Emilia Eerola  1999  Karlskoga Simförening    37.20        1:20.43   
11  Amanda Granlund  1999  Strängnäs Simklubb    36.50        1:20.45   
12  Helena Westerlund  1999  Strängnäs Simklubb    37.65        1:25.24   
13  Ida Asplund  1999  Eskilstuna Simklubb    37.82        1:27.08   
Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb            DNS   
Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elias Persson  2002  Simsällskapet Mora    40.40        1:25.22   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap    45.58        1:38.89   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    45.33        1:39.30   
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    46.67        1:40.52   
Eric Malmquist  2003  Strängnäs Simklubb    46.67        1:41.80   
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    47.59        1:43.80   
Casper Runfjäll  2002  Södertälje Simsällskap    48.35        1:45.11   
Gustav Walldén  2003  Simklubben Ena    52.67        1:47.09   
Malte Svärd  2003  Falu Simsällskap    51.92        1:51.85   
10  Isak Rehnman  2004  Västerås Simsällskap    55.68        1:57.25   
11  William Wallin  2002  Oxelösunds Simsällskap    55.84        1:57.56   
12  Samuel Rundgren  2004  Västerås Simsällskap    56.62        1:59.04   
13  Edvin Brattberg  2003  Eskilstuna Simklubb    56.14        2:03.07   
14  Emil Berg  2003  Södertälje Simsällskap    1:01.27        2:08.39   
15  Simon Welin-Berger  2006  Södertälje Simsällskap    1:03.73        2:21.19   
Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb            DNS   
Vilgot Berglund  2003  Västerås Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Marcus Ålenius  2001  Gävle Simsällskap    35.49        1:16.12   
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    36.70        1:18.64   
Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    39.45        1:24.48   
Arvid Heikinniemi  2001  Eskilstuna Simklubb    41.13        1:29.07   
Tim Hansson  2001  Falu Simsällskap    44.41        1:33.06   
Daniel Lithner  2001  Säffle Simsällskap    45.96        1:37.69   
Alexander Rundgren  2001  Västerås Simsällskap    45.91        1:37.83   
Pontus Sundström  2001  Eskilstuna Simklubb    47.04        1:41.17   
Gellert Szabo  2001  Västerås Simsällskap    47.52        1:42.09   
Harry Chan  2001  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    35.08        1:14.77   
William Borg  2000  Gävle Simsällskap    36.36        1:19.78   
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    40.93        1:28.69   
Victor Halldén  2000  Täby Sim    40.33        1:30.44   
Ricky Ton  2000  Eskilstuna Simklubb    43.68        1:31.35   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    44.61        1:34.99   
Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb    44.89        1:36.01   
Guillermo Illanes  2000  Södertälje Simsällskap    46.63        1:40.68   
Gustaf Hellmark  2000  Eskilstuna Simklubb    49.08        1:44.94   
10  Niklas Kronhelm  2000  Oxelösunds Simsällskap    49.81        1:46.08   
11  Tobias Klasson  2000  Säffle Simsällskap    50.33        1:49.53   
Artush Shahverdyan  2000  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
Daniel Coleman  2000  Täby Sim            DSQ   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simklubb    32.72        1:11.53   
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    34.54        1:13.21   
Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap    36.06        1:17.69   
David Hambraeus  1999  Falu Simsällskap    37.69        1:21.14   
Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap    38.21        1:24.63   
Philip Welin-Berger  1999  Södertälje Simsällskap    41.50        1:28.81   
Jesper Lindberg  1999  Örebro Simallians    42.18        1:32.72   
Herman Törnvall  1999  Örebro Simallians    44.75        1:35.41   
Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    43.99        1:35.75   
10  Andreas Andersson  1998  Harnäs Skutskär Simsällskap    45.11        1:36.92   
11  Tobias Schörling  1999  Örebro Simallians    48.97        1:46.38   
Victor Peltomaa  1998  Falu Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena    39.32  1:24.72  2:13.87    3:02.29   
Nelly Antlöv  2002  Falu Simsällskap    44.56  1:34.14  2:24.32    3:13.55   
Nadia Welin-Berger  2002  Södertälje Simsällskap    43.09  1:32.16  2:23.53    3:14.44   
Victoria Flyman  2003  Söderhamns Simsällskap    44.06  1:35.98  2:28.51    3:15.78   
Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    44.73  1:37.76  2:30.20    3:21.11   
Frida Hammar  2002  Eskilstuna Simklubb    45.27  1:38.28  2:29.67    3:22.27   
Wilma Åhling  2002  Karlskoga Simförening    46.33  1:38.35  2:32.82    3:25.21   
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    45.97  1:39.29  2:32.86    3:27.49   
Isabel Teglöf  2003  Södertälje Simsällskap    46.97  1:40.96  2:34.53    3:29.55   
10  Amanda Jobs  2003  Falu Simsällskap    48.86  1:44.41  2:39.55    3:31.09   
11  Vendela Lundqvist  2002  Södertälje Simsällskap    45.29  1:39.76  2:36.65    3:31.70   
12  Alva Abrahamsson  2004  Eskilstuna Simklubb    46.84  1:42.03  2:37.59    3:33.03   
13  Louise Haglöv  2003  Borlänge Simsällskap    46.85  1:42.81  2:39.65    3:35.86   
14  Vilma Lindberg  2004  Södertälje Simsällskap    48.84  1:45.08  2:41.56    3:37.50   
15  Elsa Staaf  2003  Strängnäs Simklubb    50.46  1:46.50  2:44.54    3:38.13   
16  Agnes Olsson  2002  Falu Simsällskap    48.86  1:46.63  2:44.73    3:41.80   
17  Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    52.54  1:50.80  2:48.44    3:43.72   
18  Evelina Porling  2002  Södertälje Simsällskap    51.98  1:48.68  2:47.36    3:43.78   
19  Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap    51.87  1:50.74  2:49.03    3:44.66   
20  Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    53.39  1:53.25  2:52.22    3:48.97   
21  Tea Persson  2004  Bålsta Simklubb    51.80  1:50.72  2:51.75    3:49.05   
22  Anja Zetterberg  2003  Falu Simsällskap    52.34  1:51.22  2:50.88    3:49.49   
23  Lisa Vinger  2003  Södertälje Simsällskap    54.63  1:54.73  2:54.98    3:54.51   
24  Frida Bengtsson  2003  Södertälje Simsällskap    56.71  1:58.95  3:04.27    4:06.40   
25  Sofia Tossavainen  2005  Södertälje Simsällskap    54.87  1:59.47  3:05.78    4:13.10   
Emelie Ekvall  2003  Falu Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap    39.66  1:25.09  2:11.45    2:57.11   
Amie Molin Richtnér  2001  Gävle Simsällskap    40.68  1:25.44  2:11.40    2:57.14   
Clara Lönnberg  2001  Strängnäs Simklubb    42.13  1:30.54  2:19.20    3:07.78   
Lisa Rydelius  2001  Ludvika Simsällskap    43.05  1:31.57  2:20.21    3:09.38   
Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    43.49  1:32.45  2:23.43    3:15.62   
Anna Hoppstadius  2001  Borlänge Simsällskap    44.10  1:36.03  2:27.55    3:19.33   
Inez Rydh-Dufva  2001  Karlskoga Simförening    52.50  1:49.62  2:50.32    3:49.87   
Tilda Granlund  2001  Strängnäs Simklubb    54.43  1:56.07  2:55.99    3:55.15   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    41.76  1:28.95  2:15.90    3:03.06   
Katarina Lindoff  2000  Eskilstuna Simklubb    43.46  1:34.37  2:26.31    3:17.65   
Rebecka Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    46.81  1:39.04  2:33.23    3:26.80   
Hanna Karlsson  2000  Simsällskapet Mora    44.31  1:38.64  2:35.41    3:32.46   
Emma Waara  2000  Karlskoga Simförening    48.95  1:43.25  2:39.36    3:32.77   
Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    47.35  1:43.22  2:41.01    3:41.22   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Mikaela Bergh  1999  Täby Sim    38.67  1:21.63  2:05.44    2:49.59   
Rebecka Gustafsson  1998  Strängnäs Simklubb    38.60  1:23.23  2:08.67    2:55.08   
Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap    38.58  1:23.42  2:09.08    2:55.36   
Fanny Kruthammar  1999  Täby Sim    40.47  1:26.08  2:12.59    2:57.22   
Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    40.88  1:26.85  2:13.89    3:01.08   
Marit van Zonneveld  1999  Simsällskapet Mora    45.57  1:36.63  2:28.02    3:19.07   
Amanda Granlund  1999  Strängnäs Simklubb    45.14  1:36.73  2:31.11    3:24.31   
Ellinor Larsson  1999  Strängnäs Simklubb    46.31  1:38.97  2:32.74    3:27.37   
Donya Dam  1999  Eskilstuna Simklubb    46.38  1:40.07  2:36.91    3:32.87   
10  Marina Feria Söderholm  1998  Bålsta Simklubb    49.40  1:46.58  2:46.77    3:48.20   
Elin Waara  1997  Karlskoga Simförening            DNS   
                     
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Leo Jakobsson  2002  Bålsta Simklubb    1:20.03  2:57.52  4:46.96    6:06.44   
Theo Oerther  2003  Södertälje Simsällskap    1:23.74  3:00.86  4:50.82    6:11.93   
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    1:35.23  3:10.69  5:14.15    6:42.10   
Eric Malmquist  2003  Strängnäs Simklubb    1:43.68  3:37.86  5:32.22    7:04.42   
Eskil Jonsson  2003  Bålsta Simklubb    1:54.75  3:45.19  5:44.45    7:12.53   
                     
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Carl Bidebo  2000  Eskilstuna Simklubb    1:24.30  3:01.81  5:02.41    6:21.79   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    1:43.99  3:35.59  5:24.51    6:53.67   
Ricky Ton  2000  Eskilstuna Simklubb    1:47.05  3:33.59  5:21.39    6:59.05   
                     
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Sean Johansson  1997  Simklubben Ena    1:07.35  2:25.62  3:54.92    5:05.90   
Erik Forsström  1999  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:13.97  2:35.69  4:05.96    5:13.42   
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    1:11.20  2:36.02  4:06.15    5:19.35   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    1:07.52  2:31.62  4:06.46    5:20.01   
Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora    1:12.21  2:44.60  4:20.35    5:36.80   
Stefan Biscevic  1998  Eskilstuna Simklubb    1:21.36  2:48.04  4:33.27    5:49.88   
                     
 
Gren 19, 1500m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena    1:11.66  2:32.54  3:54.19  5:17.26  20:15.74   
          6:40.02  8:03.13  9:25.31  10:48.18     
          12:09.71  13:31.20  14:52.95  16:14.04     
          17:35.80  18:57.60         
Tova Magnusson  2002  Bålsta Simklubb    1:23.24  2:54.74  4:26.79  5:58.56  22:38.37   
          7:32.29  9:03.53  10:36.10  12:08.35     
          13:39.60  15:11.56  16:43.19  18:13.82     
          19:44.60  21:13.05         
                     
 
Gren 19, 1500m Frisim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Hannele Ålander  2001  Simklubben Ena    1:13.63  2:36.63  4:00.67  5:24.58  21:17.51   
          6:49.16  8:14.76  9:41.77  11:10.37     
          12:40.44  14:08.18  15:35.92  17:05.94     
          18:31.64  19:56.24         
Walda Jonsson  2001  Bålsta Simklubb    1:19.72  2:48.77  4:18.62  5:47.79  22:09.24   
          7:17.29  8:47.14  10:16.67  11:46.42     
          13:16.54  14:46.22  16:15.85  17:45.09     
          19:14.49  20:42.94         
Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    1:20.50  2:53.81  4:28.17  6:05.07  23:25.66   
          7:40.69  9:14.97  10:48.70  12:24.05     
          13:59.36  15:35.10  17:10.54  18:44.97     
          20:19.33  21:54.03         
Maja Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    1:27.64  3:07.81  4:46.95  6:26.45  24:11.63   
          8:05.47  9:44.69  11:22.03  12:59.62     
          14:37.71  16:14.95  17:50.27  19:26.10     
          21:02.51  22:38.14         
Cecilia Ahnlund  2001  Eskilstuna Simklubb    1:29.58  3:10.46  4:54.76  6:39.06  25:47.16   
          8:21.56  10:03.93  11:46.83  13:30.96     
          15:14.66  16:59.02  18:46.53  20:32.96     
          22:21.14  24:04.69         
                     
 
Gren 19, 1500m Frisim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Katarina Lindoff  2000  Eskilstuna Simklubb    1:14.74  2:38.41  4:01.43  5:24.37  20:29.89   
          6:48.56  8:12.33  9:34.68  10:55.26     
          12:15.91  13:37.78  15:00.33  16:22.86     
          17:45.59  19:08.54         
Anna Viinapuu  2000  Bålsta Simklubb    1:24.25  2:56.52  4:27.53  5:58.65  22:25.85   
          7:31.90  9:01.74  10:31.90  12:01.09     
          13:31.23  15:01.57  16:31.54  18:01.39     
          19:31.16  21:01.87         
                     
 
Gren 19, 1500m Frisim Damer, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Helena Westerlund  1999  Strängnäs Simklubb    1:16.85  2:42.53  4:09.63  5:37.29  21:17.07   
          7:05.05  8:31.72  9:58.19  11:23.91     
          12:49.73  14:15.57  15:40.94  17:06.88     
          18:32.35  19:56.19         
Donya Dam  1999  Eskilstuna Simklubb    1:26.28  3:04.42  4:45.30  6:25.79  24:46.64   
          8:05.94  9:45.80  11:24.01  13:04.70     
          14:44.95  16:25.96  18:07.03  19:47.56     
          21:28.48  23:08.90         
                     
 
Gren 20, 800m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap    1:14.18  2:33.90  3:54.27  5:14.12  10:23.13   
          6:33.23  7:51.54  9:09.53       
Filippa Malmström  2003  Södertälje Simsällskap    1:12.94  2:34.69  3:57.66  5:20.95  10:48.88   
          6:43.58  8:06.57  9:29.09       
Saga Bäckström  2002  Strängnäs Simklubb    1:17.31  2:43.58  4:11.26  5:37.85  11:14.10   
          7:04.62  8:28.90  9:52.83       
Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    1:17.89  2:42.41  4:09.12  5:35.63  11:15.80   
          7:02.63  8:29.55  9:55.23       
Lovis Jernberg  2002  Söderhamns Simsällskap    1:22.28  2:52.68  4:23.13  5:52.82  11:47.89   
          7:22.87  8:52.13  10:22.66       
Victoria Flyman  2003  Söderhamns Simsällskap    1:21.59  2:53.52  4:24.52  5:54.33  11:49.43   
          7:25.31  8:54.70  10:25.61       
Angelica Blomberg  2002  Södertälje Simsällskap    1:21.90  2:53.35  4:25.45  5:57.97  11:57.44   
          7:29.59  9:00.56  10:30.99       
Ida Fundberg  2002  Eskilstuna Simklubb    1:25.76  3:00.77  4:36.22  6:11.64  12:25.67   
          7:45.98  9:21.32  10:57.29       
Elsa Staaf  2003  Strängnäs Simklubb    1:25.66  2:59.36  4:34.55  6:12.01  12:26.50   
          7:48.07  9:25.51  11:00.53       
10  Sara Randerstedt  2004  Simklubben Ena    1:26.19  3:00.47  4:36.37  6:10.20  12:28.76   
          7:44.37  9:19.55  10:55.15       
11  Isabel Teglöf  2003  Södertälje Simsällskap    1:28.59  3:05.11  4:42.32  6:19.22  12:38.54   
          7:55.78  9:32.55  11:08.55       
12  Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora    1:21.70  2:56.66  4:34.73  6:13.83  12:41.71   
          7:53.66  9:33.62  11:10.58       
13  Evelina Porling  2002  Södertälje Simsällskap    1:28.74  3:07.03  4:48.19  6:30.17  13:08.92   
          8:10.84  9:51.26  11:30.80       
14  Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap    1:32.52  3:15.83  4:58.99  6:43.45  13:14.16   
          8:25.74  10:06.32  11:44.40       
15  Alicia Budden  2004  Bålsta Simklubb    1:35.62  3:20.98  5:07.75  6:52.21  13:37.63   
          8:37.87  10:22.60  12:04.50       
16  Alma Norgren  2004  Bålsta Simklubb    1:32.94  3:16.84  5:01.21  6:45.92  13:38.03   
          8:31.87  10:19.07  11:59.95       
17  Emily Sandberg  2004  Bålsta Simklubb    1:33.30  3:20.67  5:08.62  6:57.97  14:02.56   
          8:46.49  10:33.71  12:20.39       
18  Tea Persson  2004  Bålsta Simklubb    1:35.47  3:25.28  5:16.68  7:09.61  14:30.79   
          9:02.06  10:53.29  12:42.66       
19  Sofia Ingemansson  2004  Bålsta Simklubb    1:41.70  3:34.15  5:29.32  7:25.20  15:06.99   
          9:20.07  11:17.86  13:13.31       
                     
 
Gren 20, 800m Frisim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb    1:12.55  2:31.96  3:50.62  5:09.68  10:24.95   
          6:29.04  7:48.10  9:07.52       
Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    1:15.57  2:38.09  4:01.46  5:25.39  10:57.87   
          6:49.51  8:13.50  9:37.29       
Elina Carlsson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:18.75  2:43.49  4:09.56  5:34.97  11:04.18   
          6:59.72  8:23.03  9:44.21       
Matilda Ardanius  2001  Bålsta Simklubb    1:19.92  2:48.85  4:19.56  5:50.50  11:47.43   
          7:21.63  8:52.50  10:21.55       
Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    1:19.91  2:50.75  4:21.64  5:54.47  11:53.92   
          7:27.19  8:58.13  10:28.00       
Emelie Widhe  2001  Strängnäs Simklubb    1:23.29  2:56.90  4:30.14  6:04.51  12:03.78   
          7:38.75  9:11.41  10:38.56       
Filippa Thyrman  2001  Karlskoga Simförening    1:24.97  2:58.81  4:34.17  6:09.71  12:18.34   
          7:44.52  9:17.70  10:48.93       
Tilda Wik  2001  Eskilstuna Simklubb    1:26.58  3:02.38  4:38.27  6:13.25  12:24.77   
          7:45.38  9:18.74  10:53.51       
                     
 
Gren 20, 800m Frisim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    1:13.63  2:32.05  3:50.35  5:08.41  10:14.91   
          6:26.64  7:44.59  9:01.47       
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    1:17.83  2:43.89  4:10.57  5:35.25  11:03.78   
          6:59.99  8:23.39  9:45.22       
Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    1:21.06  2:51.18  4:22.74  5:54.50  11:54.76   
          7:27.10  8:57.96  10:27.64       
Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    1:21.67  2:52.79  4:25.24  5:57.77  12:07.14   
          7:30.59  9:03.25  10:36.25       
Cecelina Nilsson  2000  Söderhamns Simsällskap    1:26.14  2:59.54  4:35.76  6:13.01  12:47.89   
          7:52.35  9:33.78  11:13.55       
Laura Chan  2000  Eskilstuna Simklubb    1:24.10  3:02.78  4:46.08  6:32.13  13:27.83   
          8:19.23  10:04.13  11:47.68       
                     
 
Gren 20, 800m Frisim Damer, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    1:09.84  2:23.50  3:37.45  4:51.83  9:38.45   
          6:05.17  7:18.71  8:30.69       
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    1:08.99  2:22.26  3:36.08  4:50.32  9:38.89   
          6:04.13  7:17.39  8:30.18       
Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    1:11.68  2:28.81  3:47.17  5:06.81  10:29.49   
          6:26.51  7:48.18  9:09.87       
Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening    1:13.05  2:32.57  3:52.50  5:12.71  10:30.27   
          6:34.33  7:55.44  9:15.99       
Therese Johansson  1999  Säffle Simsällskap    1:13.49  2:32.66  3:52.65  5:13.37  10:30.46   
          6:34.62  7:55.62  9:16.58       
Sofia Bjälevik  1999  Eskilstuna Simklubb    1:16.13  2:38.30  4:01.93  5:25.22  11:02.40   
          6:49.48  8:14.04  9:39.20       
Madelene Nilsson  1999  Borlänge Simsällskap    1:16.74  2:41.47  4:08.86  5:36.70  11:15.28   
          7:02.45  8:28.25  9:53.99       
Emilia Eerola  1999  Karlskoga Simförening    1:18.35  2:43.70  4:09.81  5:35.78  11:15.56   
          7:02.43  8:29.72  9:55.82       
Marit van Zonneveld  1999  Simsällskapet Mora    1:19.83  2:46.33  4:14.01  5:42.00  11:24.40   
          7:09.74  8:36.45  10:02.30       
10  Tilde Eklind  1999  Eskilstuna Simklubb    1:21.45  2:51.26  4:22.16  5:53.83  11:54.86   
          7:26.02  8:58.06  10:28.46       
11  Marina Feria Söderholm  1998  Bålsta Simklubb    1:27.95  3:06.91  4:45.74  6:22.42  12:37.56   
          7:59.19  9:34.03  11:06.95       
Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb            DNS   
                     
                     
 
Gren 21, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Theo Oerther  2003  Södertälje Simsällskap    38.82  1:24.13  2:11.33    2:58.52   
Gustav Walldén  2003  Simklubben Ena    46.97  1:43.16  2:39.03    3:33.77   
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    48.77  1:48.02  2:52.12    3:58.03   
                     
 
Gren 21, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Arvid Heikinniemi  2001  Eskilstuna Simklubb    36.18  1:24.40  2:16.44    3:10.21   
                     
 
Gren 21, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Carl Bidebo  2000  Eskilstuna Simklubb    34.44  1:16.67  2:20.12    3:19.57   
Artush Shahverdyan  2000  Eskilstuna Simklubb    40.78  1:32.12  2:28.37    3:19.98   
                     
 
Gren 21, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sean Johansson  1997  Simklubben Ena    31.51  1:08.05  1:46.76    2:25.76   
Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora    31.12  1:11.44  1:54.89    2:36.07   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb            DNS   
                     
 
Gren 22, 200m Medley Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    34.78  1:15.65  2:00.97    2:37.89   
Filippa Malmström  2003  Södertälje Simsällskap    34.35  1:17.11  2:06.33    2:43.89   
Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap    35.31  1:19.55  2:09.58    2:46.00   
Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena    38.37  1:26.67  2:12.41    2:49.90   
Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    35.17  1:23.39  2:12.96    2:50.69   
Nadia Welin-Berger  2002  Södertälje Simsällskap    35.72  1:22.55  2:13.08    2:51.41   
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    38.69  1:27.31  2:22.09    2:58.69   
Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    37.41  1:27.23  2:20.05    3:00.01   
Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora    40.46  1:26.74  2:18.72    3:00.52   
10  Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    39.13  1:26.88  2:22.78    3:02.53   
11  Saga Bäckström  2002  Strängnäs Simklubb    38.80  1:27.66  2:22.74    3:03.77   
12  Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    39.40  1:29.04  2:24.60    3:04.67   
13  Nelly Antlöv  2002  Falu Simsällskap    41.00  1:32.42  2:22.83    3:05.43   
14  Tova Magnusson  2002  Bålsta Simklubb    38.14  1:31.32  2:28.11    3:06.81   
15  Amanda Jobs  2003  Falu Simsällskap    41.08  1:33.80  2:27.93    3:08.26   
16  Victoria Flyman  2003  Söderhamns Simsällskap    45.03  1:35.24  2:25.80    3:08.90   
17  Angelica Blomberg  2002  Södertälje Simsällskap    40.31  1:30.63  2:28.58    3:11.91   
18  Clara Bergh  2004  Söderhamns Simsällskap    39.51  1:31.23  2:30.56    3:12.78   
19  Isabel Teglöf  2003  Södertälje Simsällskap    45.27  1:33.93  2:28.96    3:13.81   
20  Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    43.87  1:34.88  2:32.50    3:14.31   
21  Vendela Lundqvist  2002  Södertälje Simsällskap    45.22  1:35.46  2:28.62    3:14.78   
22  Vilma Lindberg  2004  Södertälje Simsällskap    43.93  1:33.80  2:29.67    3:14.98   
23  Anja Zetterberg  2003  Falu Simsällskap    46.44  1:37.98  2:34.34    3:16.73   
24  Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    41.89  1:33.09  2:33.70    3:17.49   
25  Lisa Vinger  2003  Södertälje Simsällskap    42.12  1:34.96  2:33.58    3:20.99   
26  Matilda Olausson  2004  Simklubben Ena    48.22  1:37.37  2:36.18    3:22.63   
27  Sara Randerstedt  2004  Simklubben Ena    48.98  1:40.35  2:43.23    3:23.04   
28  Ida Saikkonen Thelin  2002  Eskilstuna Simklubb    43.08  1:34.84  2:38.03    3:23.94   
29  Frida Bengtsson  2003  Södertälje Simsällskap    44.13  1:36.01  2:40.67    3:25.77   
30  Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap    43.15  1:42.16  2:41.51    3:27.42   
31  Alicia Budden  2004  Bålsta Simklubb    44.50  1:41.80  2:43.65    3:28.40   
32  Emma Björk  2002  Eskilstuna Simklubb    49.24  1:45.22  2:45.34    3:28.98   
33  Evelina Porling  2002  Södertälje Simsällskap    48.76  1:43.88  2:41.89    3:29.26   
34  Isabelle Persson  2003  Eskilstuna Simklubb    46.37  1:41.53  2:43.87    3:30.73   
35  Alice Johansson  2003  Simklubben Ena    45.68  1:43.30  2:46.38    3:31.95   
36  Emily Sandberg  2004  Bålsta Simklubb    49.32  1:46.84  2:49.10    3:41.39   
37  Jennifer Mardo  2005  Södertälje Simsällskap    52.16  1:52.98  2:56.10    3:47.63   
38  Amanda Lindow  2002  Falu Simsällskap    48.68  1:47.38  2:52.93    3:48.49   
39  Jennifer Bethiso  2003  Södertälje Simsällskap    50.62  1:48.77  2:58.93    3:48.82   
40  Tea Persson  2004  Bålsta Simklubb    51.09  1:59.42  3:00.96    3:53.59   
41  Malvina Walldén  2005  Simklubben Ena    57.18  2:04.11  3:12.09    4:04.93   
42  Alice Englund  2005  Södertälje Simsällskap    1:00.59  2:01.55  3:10.54    4:10.77   
43  Josephine Premat  2003  Södertälje Simsällskap    55.13  2:10.58  3:27.88    4:24.32   
44  Angelina Zander  2005  Södertälje Simsällskap    58.90  2:10.48  3:22.86    4:27.53   
Agnes Olsson  2002  Falu Simsällskap            DSQ   
Moa Berg  2006  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 22, 200m Medley Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Amie Molin Richtnér  2001  Gävle Simsällskap    34.87  1:16.83  2:03.06    2:37.89   
Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    37.15  1:23.89  2:12.35    2:52.94   
Elina Carlsson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    36.99  1:26.03  2:20.97    2:58.65   
Ida Lindblom  2001  Sala Simsällskap    34.73  1:20.95  2:18.10    2:58.82   
Walda Jonsson  2001  Bålsta Simklubb    38.53  1:27.46  2:20.26    3:01.63   
Salma Gabot  2001  Örebro Simallians    39.77  1:29.63  2:21.94    3:02.80   
Linn Granlund  2001  Karlskoga Simförening    37.66  1:29.66  2:23.08    3:04.37   
Emelie Widhe  2001  Strängnäs Simklubb    37.49  1:26.22  2:23.79    3:06.84   
Paula Wiberg-Jansson  2001  Nyköpings Simsällskap    40.56  1:30.08  2:29.16    3:10.55   
10  Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    44.29  1:31.59  2:31.08    3:17.45   
11  Matilda Ardanius  2001  Bålsta Simklubb    43.29  1:37.01  2:38.73    3:21.72   
12  Molly Eriksson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    44.65  1:40.34  2:38.84    3:24.00   
13  Filippa Thyrman  2001  Karlskoga Simförening    48.66  1:41.72  2:40.75    3:24.85   
14  Tilda Granlund  2001  Strängnäs Simklubb    47.72  1:45.41  2:43.01    3:28.65   
                     
 
Gren 22, 200m Medley Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    34.81  1:19.63  2:05.88    2:40.08   
Sarah Wallin  2000  Ludvika Simsällskap    34.39  1:19.82  2:03.17    2:40.25   
Solène Arnou  2000  Södertälje Simsällskap    34.41  1:18.06  2:03.64    2:43.27   
Julia Franks  2000  Täby Sim    38.05  1:22.97  2:07.65    2:46.21   
Rebecka Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    35.93  1:20.10  2:13.87    2:51.53   
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    36.91  1:24.48  2:15.68    2:53.58   
Maja Söderkvist  2000  Falu Simsällskap    41.87  1:30.88  2:25.02    3:07.56   
Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    40.19  1:32.61  2:25.12    3:08.22   
Evelina Rydén  2000  Örebro Simallians    40.36  1:28.00  2:27.43    3:08.96   
10  Laura Chan  2000  Eskilstuna Simklubb    46.91  1:43.13  2:52.29    3:42.15   
11  Cecelina Nilsson  2000  Söderhamns Simsällskap    56.94  1:57.53  3:01.81    3:49.61   
                     
 
Gren 22, 200m Medley Damer, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    32.02  1:12.32  1:57.00    2:30.68   
Rebecka Gustafsson  1998  Strängnäs Simklubb    30.86  1:13.74  1:58.15    2:31.41   
Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    31.75  1:12.34  2:01.16    2:37.43   
Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    33.62  1:17.65  2:06.32    2:42.43   
Fanny Kruthammar  1999  Täby Sim    37.16  1:22.32  2:06.89    2:44.14   
Sofia Ander  1998  Sala Simsällskap    36.76  1:19.63  2:07.51    2:45.43   
Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap    35.41  1:20.82  2:07.53    2:49.01   
Helena Westerlund  1999  Strängnäs Simklubb    37.00  1:24.27  2:15.61    2:55.10   
My Lord  1999  Strängnäs Simklubb    36.67  1:22.41  2:15.73    2:56.04   
10  Ellinor Larsson  1999  Strängnäs Simklubb    35.58  1:22.20  2:17.45    2:56.20   
11  Therese Johansson  1999  Säffle Simsällskap    36.15  1:23.46  2:19.83    2:56.84   
12  Sofia Lennerthson  1999  Täby Sim    37.53  1:26.26  2:19.19    2:59.82   
13  Ida Asplund  1999  Eskilstuna Simklubb    38.03  1:25.93  2:21.61    3:01.75   
14  Marit van Zonneveld  1999  Simsällskapet Mora    42.65  1:32.84  2:22.70    3:03.17   
15  Emilia Eerola  1999  Karlskoga Simförening    37.58  1:30.51  2:26.11    3:06.58   
16  Marina Feria Söderholm  1998  Bålsta Simklubb    39.80  1:31.89  2:30.14    3:16.02   
17  Terese Engström  1999  Örebro Simallians    51.06  1:41.02  2:38.63    3:25.86   
Amanda Granlund  1999  Strängnäs Simklubb            DNS   
                     
 
Gren 23, 400m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Leo Jakobsson  2002  Bålsta Simklubb    1:10.53  2:30.25  3:48.30    5:03.59   
Theo Oerther  2003  Södertälje Simsällskap    1:19.80  2:47.21  4:13.28    5:34.28   
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    1:20.64  2:47.01  4:13.12    5:34.71   
Elias Persson  2002  Simsällskapet Mora    1:18.58  2:49.02  4:17.56    5:41.36   
Jonathan Andersson  2003  Säffle Simsällskap    1:22.01  2:51.84  4:23.39    5:51.07   
Johan Werkmästar  2002  Falu Simsällskap    1:22.13  2:56.74  4:28.50    5:51.27   
Malte Svärd  2003  Falu Simsällskap    1:26.68  3:00.43  4:30.92    5:51.30   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    1:24.88  2:57.56  4:31.87    6:05.52   
Carl Roos  2004  Eskilstuna Simklubb    1:26.71  3:01.86  4:37.45    6:13.01   
10  Casper Runfjäll  2002  Södertälje Simsällskap    1:32.96  3:18.22  5:05.15    6:49.30   
11  Isak Rehnman  2004  Västerås Simsällskap    1:42.25  3:36.46  5:29.72    7:11.93   
12  Samuel Rundgren  2004  Västerås Simsällskap    1:44.46  3:38.92  5:30.16    7:12.16   
Emil Berg  2003  Södertälje Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 23, 400m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    1:07.13  2:20.32  3:34.39    4:43.42   
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    1:07.23  2:22.16  3:39.50    4:54.46   
Adam Carlsson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:13.03  2:32.64  3:49.19    5:05.10   
Tim Hansson  2001  Falu Simsällskap    1:13.49  2:31.77  3:49.55    5:05.52   
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    1:12.73  2:31.27  3:49.92    5:06.49   
Daniel Lithner  2001  Säffle Simsällskap    1:12.39  2:33.18  3:56.50    5:20.26   
Arvid Heikinniemi  2001  Eskilstuna Simklubb    1:19.53  2:51.82  4:25.41    5:55.00   
Pontus Sundström  2001  Eskilstuna Simklubb    1:24.18  2:58.80  4:34.39    6:05.09   
Harry Chan  2001  Eskilstuna Simklubb    1:25.84  3:03.68  4:42.24    6:16.75   
10  Markus Engström  2001  Örebro Simallians    1:31.75  3:13.79  4:55.58    6:34.72   
                     
 
Gren 23, 400m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Victor Halldén  2000  Täby Sim    1:07.79  2:21.29  3:34.36    4:44.95   
Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    1:06.77  2:20.75  3:35.18    4:46.90   
Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb    1:11.84  2:29.67  3:42.49    4:54.26   
Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    1:07.04  2:25.54  3:45.90    5:03.76   
Eric Valjus  2000  Örebro Simallians    1:11.46  2:32.09  3:54.47    5:14.70   
Carl Bidebo  2000  Eskilstuna Simklubb    1:13.11  2:33.60  3:57.02    5:16.42   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    1:31.21  3:10.07  4:47.18    6:15.65   
Ricky Ton  2000  Eskilstuna Simklubb    1:34.75  3:17.54  5:01.62    6:42.21   
                     
 
Gren 23, 400m Frisim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    1:01.30  2:11.05  3:20.24    4:28.15   
Erik Forsström  1999  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:05.10  2:14.66  3:22.32    4:28.99   
Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap    1:04.97  2:16.06  3:26.61    4:38.22   
Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    1:06.49  2:19.27  3:32.97    4:42.98   
Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simklubb    1:06.10  2:18.76  3:33.82    4:48.63   
Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora    1:07.58  2:27.37  3:48.41    5:06.94   
Philip Welin-Berger  1999  Södertälje Simsällskap    1:12.83  2:34.19  3:58.61    5:20.37   
Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    1:19.42  2:53.47  4:29.78    6:03.67   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 24, 100m Ryggsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: UGP 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    35.77        1:14.42   
Filippa Malmström  2003  Södertälje Simsällskap    37.29        1:17.41   
Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap    38.89        1:21.58   
Alva Wikström  2002  Falu Simsällskap    39.26        1:22.10   
Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    40.39        1:24.56   
Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena    41.11        1:24.82   
Frida Hammar  2002  Eskilstuna Simklubb    41.21        1:25.28   
Saga Bäckström  2002  Strängnäs Simklubb    41.42        1:25.93   
Felicia Rogell  2003  Västerås Simsällskap    42.64        1:26.93   
10  Alva Abrahamsson  2004  Eskilstuna Simklubb    40.57        1:26.94   
11  Wilma Åhling  2002  Karlskoga Simförening    42.20        1:27.61   
12  Anna Krysén  2003  Ludvika Simsällskap    41.03        1:28.06   
13  Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora    40.92        1:28.61   
14  Isabel Teglöf  2003  Södertälje Simsällskap    42.28        1:28.93   
15  Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    42.08        1:29.41   
16  Vendela Lundqvist  2002  Södertälje Simsällskap    42.24        1:29.56   
17  Lovis Jernberg  2002  Söderhamns Simsällskap    43.20        1:30.15   
18  Vilma Lindberg  2004  Södertälje Simsällskap    44.25        1:31.15   
19  Sara Randerstedt  2004  Simklubben Ena    43.02        1:31.92   
20  Louise Haglöv  2003  Borlänge Simsällskap    43.37        1:32.07   
21  Izabella Kullman  2002  Eskilstuna Simklubb    44.93        1:32.24   
22  Matilda Olausson  2004  Simklubben Ena    42.78        1:32.60   
23  Tova Magnusson  2002  Bålsta Simklubb    43.88        1:32.63   
24  Anja Zetterberg  2003  Falu Simsällskap    46.93        1:33.88   
25  Lisa Vinger  2003  Södertälje Simsällskap    45.39        1:33.89   
26  Ida Fundberg  2002  Eskilstuna Simklubb    45.88        1:33.93   
27  Amanda Jobs  2003  Falu Simsällskap    46.80        1:34.38   
28  Ida Saikkonen Thelin  2002  Eskilstuna Simklubb    43.81        1:34.49   
29  Clara Bergh  2004  Söderhamns Simsällskap    45.21        1:35.29   
30  Angelica Blomberg  2002  Södertälje Simsällskap    46.54        1:36.35   
31  Alma Norgren  2004  Bålsta Simklubb    46.09        1:36.61   
31  Eva Shahverdyan  2004  Eskilstuna Simklubb    46.21        1:36.61   
33  Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap    45.43        1:37.54   
34  Jennifer Bethiso  2003  Södertälje Simsällskap    48.11        1:37.79   
35  Isabelle Persson  2003  Eskilstuna Simklubb    48.20        1:38.67   
36  Emma Björk  2002  Eskilstuna Simklubb    49.82        1:38.83   
37  Frida Bengtsson  2003  Södertälje Simsällskap    46.85        1:39.07   
38  Smilla Holgersson Eliasson  2003  Örebro Simallians    48.79        1:40.82   
39  Evelina Porling  2002  Södertälje Simsällskap    49.69        1:41.74   
40  Anesa Gacic  2002  Örebro Simallians    47.53        1:41.80   
41  Tyra König  2002  Örebro Simallians    47.44        1:44.43   
42  Emily Sandberg  2004  Bålsta Simklubb    53.00        1:45.03   
43  Agnes Olsson  2002  Falu Simsällskap    50.59        1:48.14   
44