Hoppa till sidans innehåll

Tävlingskalendern 2012


Månad: Dag: Tävling: Bassäng Ort: Arrangör Tävl.ledare
             
Januari: 5 - 6 Palles Minne 25m Bollnäs Bollnäs SS  
  8 Duvedoppet 25m Katrineholm Katrineholms SS  
  8 Lilla Vasadoppet 25m Hedemora Hedemora SS  
  14 - 15 JDM 25m Gävle Harnäs-Skutskär SS Bernt Sjödin
  20 - 22 Utvecklingshelg   Tävlingsfri    
  26 - 29 JSM 25m Upplands Väsby Väsby SS  
  27 - 29 NUSS-äldre 25m Örebro Örebro SA  
  28 Svenska Ungdoms Simspelen 25m Borlänge Borlänge SS  
  29 5-klubb  25m Hofors  SIM77 Hofors  
             
Februari: 4 - 5 GP 2 50m

Uppsala

Upsala S  
  4 - 5  NUSS-yngre 25m Västerås Västerås SS  
  4 - 5 Eskilstuna Sprint 25 m Eskilstuna Eskilstuna SK  
  5 Dalaserien - Utmanaren 3 25m Ludvika Ludvika SS  
  5 Santa Maria 25m Bålsta Bålsta SS  
  11 - 12 UGP 1 25m Bollnäs Bollnäs SS  
  11 Utmanaren 1 25m Örebro Örebro SA  
  12 Saints 1 25m Mora SS Mora  
  18 Gästrikeserien 25m Gävle Gävle SS  
  18 - 19 Eskilstuna Sprint 25m Eskilstuna Eskilstuna SK  
  18 - 19 Väsman Open 25m Ludvika Ludvika SS  
  20 Dalaserien, Poängjakten 1 25m Falun Falu SS  
  25 - 26 Team Sportia Cup 25m Iggesund Hudiksvall SS  
             
Mars: 3 Valloncupen 25m Gimo Österby SS/Gimo SS  
  3 - 4 Skomakardoppet 25m Kumla SK Nautilus  
  4 Poängsim 3 25m Uppsala Upsala S  
  10 - 11 Falu SkinGames 25m Falun Falu SS  
  11 Sparbankscupen 25m Bålsta Bålsta SS  
  11 5-klubb 25m Gävle Harnäs-Skutskär SS  
  16 - 18 Masters SM 25m Kristianstad Kristianstad SS  
  17 Upplandsserien Del 1 25m Enköping SK Ena  
  18 Strängnäs Simcup 25m Strängnäs Strängnäs SS  
  18 Gästrikeserien 25m Sandviken Sandviken SoHK  
  24 - 25 GP 3 50m Stockholm Spårvägens SF  
  24 - 25 UGP 2 (25m) 25m Eskilstuna Eskilstuna SK  
  31 Aqurena Race 25m Söderhamn Söderhamns SS  
             
April: 1 Dalaserien - Utmanaren 4 + Skolsim 25m Ludvika Ludvika SS  
  14 - 15 Mora Cup 25m Mora SS Mora  
  15 Knattesim 1 25m Uppsala Upsala S  
  14 Quattro Cup 25m Enköping SK Ena  
  21 - 22 GP 4 Final (50m) 50m Stockholm SPIF  
  22 Dalamästerskapen 25m Ludvika Ludvika SS  
  22 Sala Sparbanks Silverdopp 25m Sala Sala SS  
  22 Poängsim 4 25 m Uppsala

Upsala S

 

  27 - 29 Utvecklingshelg   Tävlingsfri    
             
Maj: 5 - 6 Jöns Svanbergs Simmet 50m Uppsala Upsala S  
  5 Saints 2 25m Mora SS Mora  
  13 Vårsimiaden Försök tvlområde 1 25m Söderhamn Söderhamns SS Timo Anttila
  13 Vårsimiaden Försök tvlområde 2 25m Katrineholm Katrineholm SS Mikael Just
  12 Utmanaren 2 25m Örebro Örebro SA  
  17 Majplurret 25m Avesta Avesta SS  
  21 Dalaserien, Poängjakten 2 25m Falun Falu SS  
  26 - 27 Vårsimiaden Final 25m Borlänge Borlänge SS Ola Lövgren
             
Juni: 2 - 3 DM/JDM 50m Köping Köping SS Anders Wiman
  6 Examenssimmet (Inställt) 25m Hallsberg SK Nautilus  
  16 - 17 UGP 3 50m Eskilstuna Eskilstuna SK  
  19 Dalaserien/Poängjakten 3 50m Falun Falu SS  
  27 - 1/7 SM/JSM 50m Norrköping Norrköpings SS  
             
Juli: 19 - 22 SUM-SIM 50m Borås Borås SS  
             
Augusti: 11 Linde Simmet Open Lindesberg Lindesbergs SS  
  12 Lögarängen Open Water Open Västerås Västerås SS  
  12 Elbasimningen Open Västerås Västerås SS  
             
September: 1 ENA-Cup 25m Enköping SK Ena  
  2 Dalaserien-Utmanaren 1 (INSTÄLLT) 25m Ludvika Ludvika SS  
  8 - 9 Masdoppet 25m Borlänge Borlänge SS  
  9 US-Open 25m Uppsala Upsala S  
  9 Violdoppet 25m Flen Flen SS  
  14 - 16 Utvecklingshelg   Tävlingsfri    
  22 - 23 Wadköpingsdoppet 25m Örebro Örebro SA  
  23 Åbergsmuseumsim 25m Bålsta Bålsta SS  
  23 Gästrikeserien 25m Hofors  Sim77 Hofors  
  23 Stjärnskottet (INSTÄLLT) 25m Ludvika Ludvika SS  
  29 - 30 Hoppe-Cup  25m Eskilstuna Eskilstuna SK  
  30 Saints 3 25m Mora SS Mora  
             
Oktober: 6 Knatte Cup 25m Hallsberg SK Nautilus  
  6 Fjärran Höjderspelen 25m Gävle Gävle SS  
  6 - 7 UUM 25m Uppsala Upsala S  
  7 Vasadoppet 25m Hedemora Hedemora SS  
  8 Dalaserien/Poängjakten 4 25m Falun Falu SS  
  13 Upplandsserien del 2 25m Gimo Österby SS/Gimo SS  
  13 Utmanaren 3 25m Örebro Örebro SA  
  13 - 14 UGP 4 /Falu Simfestival 25m Falun Falu SS  
  14 5-klubb 25m Sandviken Sandviken SoHK  
  19 - 21 Utvecklingshelg   Tävlingsfri    
  28 Poängsim 1 25m Uppsala Upsala S  
  28 Öppna Sörmländska Medleymästerskapen 25m Strängnäs Strängnäs SS  
  28 Gästrikeserien 25m Gävle Harnäs-Skutskär SS  
             
November: 3 - 4 DM 25m Uppsala Upsala S Mikael Just
  4

Bagheera Grand Prix

25m Avesta Avesta SS  
  4 ICA Kvantum Bålsta Höst Cup 25m Bålsta Bålsta SS  
  10 - 11 SUM-SIM Region 25m Örebro Örebro SA  
  11 Höstdoppet 25m Sala Sala SS  
  18 Saints 4 25m Mora SS Mora  
  22 - 25 SM 25m Helsingborg Helsingborg SS  
  25 Höstsimiaden tvlområde 1 25m Falun Falu SS Benny Odell
  25 Höstsimiaden tvlområde 2 25m Västerås Västerås SS Anders Wiman
             
December: 1 5-klubb 25m Gävle Gävle SS  
  1 - 2 Head Swimming Challenge Cup 25m Eskilstuna Eskilstuna SK  
  2 Poängsim 2 25m Uppsala Upsala SS  
  8 - 9 SUM-SIM Riks 25m Göteborg    
  9 Hofors Cup 25m Hofors Sim77 Hofors  
  10 Dalaserien/Poängjakten 5 25m Falun Falu SS  
  15 Öppna KM 25m Enköping SK Ena  
  16 KM 25m Strängnäs Strängnäs SS  
  16 KM 25m Uppsala Upsala S  
  16 KM (INSTÄLLT) 25m Ludvika Ludvika SS  
  16 Öppet KM Bålsta 25m Bålsta Bålsta SS  
Uppdaterad: 25 AUG 2014 07:49 Skribent: Peter Larsson

Postadress:
Mellansvenska Simförbundet
Idrottens Hus, Pontus Widéns väg 18
722 23 Västerås

Kontakt:
Tel: 0104764835
E-post: kansli.mssf@vstmidro...

Se all info