Hoppa till sidans innehåll

Tävlingskalender 2019


TÄVLINGSKALENDER MELLANSVENSKA SIMFÖRBUNDET 2019:    
           
           
Vecka: Från: Till: Tävlingsnamn: Ort: Arrangör:
           
1 2019-01-05 2019-01-06 Palles Minne / TYR Cup Bollnäs Bollnäs SS
  2019-01-06 2019-01-06 Anders Olsson Cup 2019 Deje  Deje SS
  2019-01-06 2019-01-06 Lilla Vasadoppet Hedemora Hedemora SS
           
2 2019-01-12 2019-01-13 Utvecklingshelg    
           
3 2019-01-19 2019-01-20 ENA Games Enköping SK ENA
  2019-01-19 2019-01-19 Utmanaren 1/Distans KM 1 Örebro Örebro SA
  2019-01-20 2019-01-20 Bålsta Swim Open Bålsta Bålsta SK
           
4 2019-01-26 2019-01-27 Ungdoms GP 2 2018-2019 (SUSS) Borlänge Borlänge SS
  2019-01-26 2019-01-27 Ungdoms GP 2 2018-2019 (Karlstads Spr) Karlstad Karlstads SS
           
5 2019-02-02 2019-02-03 NUSS yngre Västerås Västerås SS
           
6 2019-02-09 2019-02-10 Utvecklingshelg    
           
7 2019-02-15 2019-02-15 Fredagsrace 1 Västerås Västerås SS
  2019-02-16 2019-02-16 Gästrikeserien 1 Fävle Gävle SS
  2019-02-16 2019-02-17 Väsman Open Ludvika Ludvika SS
           
8 2019-02-18 2019-02-18 Morgondagarna, utmanare 1 Falun Falu SS
  2019-02-23 2019-02-24 Falu Skinsgames 2019 Falun Falu SS
  2019-02-24 2019-02-24 Bäckers Cup 2019 Grums Grums SS
           
9 2019-03-02 2019-03-03 Skomakardoppet 2019 Hallsberg Hallsberg Kumla SK
           
10 2019-03-09 2019-03-10 Ungdoms GP 3 2018-2019 (Esk Sprint) Eskilstuna Eskilstuna SK
           
11 2019-03-15 2019-03-15 Fredagsrace 2 Västerås Västerås SS
  2019-03-16 2019-03-17 Utvecklingshelg    
           
12 2019-03-24 2019-03-24 Utmanaren 2/Distans KM 2 Örebro Örebro SA
  2019-03-24 2019-03-24 Dalaserien 2 Ludvika Ludvika SS
  2019-03-24 2019-03-24 Strängnäs Simcup 2019 Strängnäs Strängnäs SK
           
13 2019-03-30 2019-03-30 Stora Coopsimmet Enköping SK ENA
  2019-03-30 2019-03-31 Västerås Meet Västerås Västerås SS
  2019-03-30 2019-03-31 Aquarena Race Söderhamn Söderhamns SS
  2019-03-31 2019-03-31 Sparbankscupen Bålsta  Bålsta SK
           
14 2019-04-06 2019-04-07 Utvecklingshelg    
           
15 2019-04-12 2019-04-15 Swim-Open Stockholm SSF
  2019-04-14 2019-04-14 Gästrikeserien Hofors Sim 77 Hofors
           
16 2019-04-19 2019-04-22 PÅSK Helg    
           
17 2019-04-27 2019-04-28 35:e Mora Cup Mora SS Mora
  2019-04-28 2019-04-28 Fremek Open 2019 Säffle Säffle SS
  2019-04-28 2019-04-28 Poängsim 4 Uppsala Upsala  S
           
18 2019-05-04 2019-05-04 Vårsimiaden MSSF Region 1 Ludvika Ludvika SS
  2019-05-05 2019-05-05 Vårsimiaden MSSF Region 2 Bålsta Bålsta SK
  2019-05-04 2019-05-04 Vårsimiaden MSSF Region 3 Örebro Örebro SA
           
19 2019-05-06 2019-05-06 Morgondagarna, utmanare 2 Falun Falu SS
  2019-05-11 2019-05-12 Jöns Svanbergsimmet 50m Uppsala Upsala S
           
20 2019-05-18 2019-05-19 Utvecklingshelg    
           
21 2019-05-25 2019-05-26      
           
22 2019-05-29 2019-05-29 Dalaserien 3 Ludvika Ludvika SS
  2019-05-30 2019-05-30 Deje Cup 2019 Deje  Deje SS
  2019-05-30 2019-05-30 Sala Sparbanks Silverdoppet Sala Sala SS
  2019-06-01 2019-06-02 DM/JDM (50m) MSSF 2019 Eskilstuna Eskilstuna SK
           
23 2019-06-08 2019-06-09 PINGST Helg    
           
24 2019-06-15 2019-06-16      
           
25 2019-06-22 2019-06-23 MIDSOMMAR Helg    
           
26 2019-06-28 2019-07-02 SM/JSM (50m) Malmö  
           
27 2019-07-06 2019-07-07      
           
28 2019-07-10 2019-07-14 SUM-SIM (50m) Stockholm  
           
29 2019-07-20 2019-07-21      
           
30 2019-07-27 2019-07-28      
           
31 2019-08-03 2019-08-04      
           
32 2019-08-10 2019-08-11      
           
33 2019-08-17 2019-08-18      
           
34 2019-08-24 2019-08-25      
           
35 2019-08-31 2019-09-01 Utvecklingshelg    
           
36 2019-09-06 2019-09-06 Fredagsrace 3 Västerås Västerås SS
  2019-09-07 2019-09-07 ENA-Cupen Enköping SK ENA
  2019-09-07 2019-09-08 Masdoppet 2019 Borlänge Borlänge SS
  2019-09-08 2019-09-08 Arena Open Uppsala Upsala S
  2019-09-08 2019-09-08 Sparbanken Simcup Katrineholm Katrineholms SS
           
37 2019-09-14 2019-09-15 Utvecklingshelg    
           
38 2019-09-21 2019-09-21 ICA MAXI Simcup Eskilstuna Eskilstuna SK
  2019-09-21 2019-09-22 Wadköpingsdoppet 2019 Örebro Örebro SA
  2019-09-22 2019-09-22 Stjärnskottet Ludvika Ludvika SS
           
39 2019-09-28 2019-09-28 Fjärran Höjderspelen INSTÄLLD Gävle Gävle SS
  2019-09-29 2019-09-29 Åbergs Museum Simcup Bålsta  Bålsta SK
           
40 2019-10-05 2019-10-06 DM/JDM (25m) MSSF 2019 Västerås Västerås SS
  2019-10-05 2019-10-05 Knattecup 2019 Kumla Hallsberg Kumla SK
  2019-10-06 2019-10-06 Utmanaren 3 / distans-km 3 Örebro Örebro SA
  2019-10-06 2019-10-06 Vasadoppet Hedemora Hedemora SS
           
41 2019-10-07 2019-10-07 Morgondagarna, utmanare 3 Falun Falu SS
  2019-10-12 2019-10-13 UGP 1 och Falucup Falun Falu SS
  2019-10-12 2019-10-13 Ungdoms GP 1 2019-2020 Karlskoga Karlskoga SF
           
42 2019-10-19 2019-10-19 Bagheera GP 2019 Avesta Avesta SS
  2019-10-19 2019-10-20 Jöns Svanbergsimmet 25m Uppsala Upsala S
  2019-10-19 2019-10-20 Sparbanken Rekarne Simcup & TYR Sprint Eskilstuna Eskilstuna SK
  2019-10-20 2019-10-20 Dalaserien 1 Ludvika Ludvika SS
  2019-10-20 2019-10-20 Gästrikeserien 3 Sandviken Sandvikens SoHK
  2019-10-20 2019-10-20 Tegnérdoppet 2019 Grums Säffle SS
           
43 2019-10-27 2019-10-28 Utvecklingshelg    
           
44 2019-11-02 2019-11-03      
           
45 2019-11-09 2019-11-10 Sum-Sim Regionsfinal MSSF 2019 Örebro Örebro SA
  2019-11-10 2019-11-10 Höstdoppet Grums Grums SS
           
46 2019-11-15 2019-11-15 Fredagsrace 4 Västerås Västerås SS
  2019-11-13 2019-11-17 SM/JSM Eskilstuna Eskilstuna SK
           
47 2019-11-24 2019-11-24 Gästrikeserien 4 Gävle Harnäs Skutskär SS
  2019-11-24 2019-11-24 ICA Kvantum Simcup Bålsta  Bålsta SK
  2019-11-24 2019-11-24 Poängsim 2 Uppsala Upsala S
  2019-11-24 2019-11-24 Wasasimmet Filipstad Filipstads SK
           
48 2019-11-30 2019-11-30 Höstsimiaden 2019 region 1 Uppsala Upsala S
  2019-11-30 2019-11-30 Höstsimiaden 2019 region 2 Strängnäs Strängnäs SK
  2019-11-30 2019-11-30 Höstsimiaden 2019 region 3 Karlstad Karlstads SS
           
49 2019-12-06 2019-12-08 SUM-SIM Riksfinal  Umeå Umeå SS
  2019-12-08 2019-12-08 Hofors Cup Hofors Sim 77 Hofors
           
50 2019-12-13 2019-12-14 Utmanaren 4 & Sprint-KM Örebro Örebro SA
  2019-12-14 2019-12-14 KM Enköping SK ENA
  2019-12-15 2019-12-15 KM Uppsala Upsala S
  2019-12-15 2019-12-15 KM Ludvika Ludvika SS
  2019-12-15 2019-12-15 KM 2019 Säffle Säffle SS
  2019-12-15 2019-12-15 KM Bålsta Bålsta  Bålsta SK
           
51 2019-12-21 2019-12-22 Utvecklingshelg    
           
52 2019-12-28 2019-12-29 JUL- och NYÅRS Helg    
           
MELLANSVENSKA SIMFÖRBUNDET    
           
Strängnäs i Januari 2019        
           
Sven-Åke Gustafsson        
Tävlingssamordnare        
Uppdaterad: 26 NOV 2018 14:42 Skribent: Michael Borlund
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Mellansvenska Simförbundet
Idrottens Hus, Pontus Widéns väg 18
722 23 Västerås

Kontakt:
Tel: 0104764835
E-post: This is a mailto link

Se all info