Hoppa till sidans innehåll

Tävlingskalendern 2014


Månad: Vecka: Dag: Helgtyp: Tävling: Ort: Arrangör:







Januari: 1 4 - 5 
Palles Minne/TYR Cup Bollnäs Bollnäs SS


5
Duvedoppet Katrineholm Katrineholms SS


5
Lilla Vasadoppet Hedemora Hedemora SS


5 - 6
Anders Olsson Cup Deje Deje SS








2 11 - 12 Utvecklingshelg










3 18
Fruktjuice Cup Enköping SK ENA


19
Sprint KM Karlstad Karlstads SS








4 25 - 26 Förbundshelg Grand Prix 1 Uppsala Upsala S


 25 - 26
UGP 1 Borlänge Borlänge SS


25 - 26
Svenska Ungdomssimspelen Borlänge Borlänge SS







Februari: 5 31/1-2/2
NUSS Äldre Örebro Örebro SA


2
Saints 1 med Öppna KM Mora SS Mora


2
Santa Maria 2014 Bålsta Bålsta SK
    2   5-klubb Hofors
Sim 77 Hofors








6  8 - 9 Utvecklingshelg










7 15
Gästrikeserien Gävle Gävle SS


15
Utmanaren 1 Örebro Örebro SA


15 - 16
Väsman Open Ludvika Ludvika SS








8 17
Morgondagare, Utmanare, Guldjakten Falun Falu SS
  8 22 - 23   Team Sportia Cup Iggesund Hudiksvalls SS
             
Mars: 9 1
Valloncupen Gimo Gimo SS
    1 - 2
Skomakardoppet Hallsberg HK Sim


2
Strängnäs Simcup Strängnäs Strängnäs SS


2
Poängsim 3 Uppsala Upsala S








10 8 - 9 Förbundshelg Grand Prix 2 Stockholm  


8
EK-Kyl Cup Eskilstuna Eskilstuna SK


8 - 9
Ungdoms GP 2 Eskilstuna Eskilstuna SK


9
Utmanarna Omgång 2 Eskilstuna Eskilstuna SK


9
5-klubb Gävle Harnäs-Skutskärs SS








11 15 - 16 Utvecklingshelg










12 22 - 23   Falu Skins Games Falun Falu SS


23
Moelven Cup Säffle Säffle SS


23
Sparbankscupen Bålsta Bålsta SK








13 29 - 30 Utvecklingshelg









April: 14 5
Aquarena Race
Söderhamn Söderhamns SS
    5-6   Västerås Meet (50m) Västerås Västerås SS


6
Dalaserien 2 Ludvika Ludvika SS


6
Knattesim Uppsala Upsala S


6
Gästrikeserien Sandviken Sandvikens SoHK








15 12 - 13
Mora Cup Mora SS Mora








16 19- 20
PÅSK









17 26 - 27 Förbundshelg Grand Prix 3 Jönköping Jönköpings SS


27
Vårsimiaden Försök Tvl omr 1 Falun Falu SS


27
Vårsimiaden Försök Tvl omr 2 Eskilstuna Eskilstuna SK


27
Vårsimiaden Försök Tvl omr 3 Karlskoga Karlskoga SF
Maj: 18 3 - 4
Jöns Svanbergsimmet (50m) Uppsala Upsala S


4
Saints 2 med Öppna KM Mora SS Mora








19 10 - 11 Förbundshelg Vårsimiaden Final Söderhamn Söderhamns SS








20 17 - 18 Utvecklingshelg










21 19
Morgondagare, Utmanare, Guldjakten Falun Falu SS


24
Utmanaren 2 Örebro Örebro SA


25
Dalaserien 3 Ludvika Ludvika SS


25
Poängsim 4 Uppsala Upsala S


25
Sala Sparbanks Silverdopp Sala Sala SS







  22 29
Dejecupen Deje Deje SS


29
Majplurret Avesta Avesta SS


31
Eskilstuna Energi & Miljö Cup (50m) Eskilstuna Eskilstuna SK


31/5-1/6 Förbundshelg Ungdoms GP 3 (50m) Eskilstuna Eskilstuna SK







Juni:
23 7 - 8 Förbundshelg DM/JDM (50m) Köping MSSF








24 14 - 15 Förbundshelg










25 17
Morgondagare, Utmanare, Guldjakten Falun Falu SS


21 - 22
MIDSOMMAR









26 25 - 29 Förbundshelg SUM-SIM (50m) Malmö




























Juli: 27 2 - 6 Förbundshelg SM/JSM (50m) Borås








28 12 - 13











29 19 - 20











30 26 - 27










Augusti: 31  2 - 3











32 9 - 10











33 16 - 17











34 24   Dalaserien 1 Ludvika Ludvika SS
    24   Augustisim Karlskoga Karlskoga SF








35 30 - 31 Utvecklingshelg


             
September: 36 6
ENA-Cup Enköping SK ENA


6 - 7
Masdoppet Borlänge Borlänge SS


7
Arena Open Uppsala Upsala S








37 13 - 14 Utvecklingshelg










38 20 - 21
Wadköpingsdoppet Örebro  Örebro SA


21
Åberg Museum Cup Bålsta Bålsta SK


21
5-klubb Sandviken Sandvikens SoHK


21
Picasso Cup Kristinehamn Kristinehams SS


21

Stjärnskottet
Ludvika
Ludvika SS







  39 27 - 28   Mix Megapol Cup Eskilstuna Eskilstuna SK

28
Dalamästerskapen Mora SS Mora


28
Utmanarna Omg 4 Eskilstuna Eskilstuna SK


28
Saints 3 med Öppna KM Mora SS Mora
             
Oktober: 40 4
Fjärran Höjder Spelen Gävle Gävle SS


4

Knatte Cup Hallsberg HK Sim


4 - 5
UUM Uppsala Upsala S



Vasadoppet Hedemora Hedemora SS








41 6
Morgondagare, Utmanare, Guldjakten Falun Falu SS


11 - 12
Ungdoms GP 4 Falun Falu SS


11 - 12
Falu Simfestival Falun Falu SS


11 - 12
Ungdoms GP 4 Karlskoga Karlskoga SF








42
18
Utmanaren 3 Örebro Örebro SA


19
Bagheera GP Avesta Avesta SS


19
ICA Kvantum Höstcup Bålsta Bålsta SK


19
Poängsim 1 Uppsala Upsala S


19
Gästrikeserien Hofors Sim 77 Hofors








43 25-26 Förbundshelg DM/JDM (25m) Gävle Gävle SS/Harnäs SS







November: 44 1 - 2 Utvecklingshelg










45 8 - 9 Förbundshelg SUM-SIM Regionsfinal Västerås Västerås SS


9
5-klubb Gävle Gävle SS

46 15 - 16 Utvecklingshelg

















47 19 - 23 Förbundshelg SM/JSM (25m) Stockholm Stockholm


23
Höstsimiaden Tvl omr 1 Ludvika Ludvika SS


23
Höstsimiaden Tvl omr 2 Strängnäs Strängnäs SK


23
Höstsimiaden Tvl omr 3 Säffle Säffle SS

48 29 - 30
Speedo Cup Eskilstuna Eskilstuna SK


30   Poängsim 2 Uppsala Upsala S


30
Saints 4 med Öpna KM Mora SS Mora


30
Gästrikeserien Gävle Harnäs/Skutskärs SS
December: 49 5 - 7 Förbundshelg SUM-SIM Riksfinal Helsingborg Helsingborg


7
Wasasimmet Filipstad Filipstads SK


7
Hofors Cup Hofors Sim 77 Hofors








50 8
Morgondagare, Utmanare, Guldjakten Falun Falu SS


12 - 13
KM/Utmanaren 4 Örebro Örebro SA


13
KM/Utmanaren 4 Enköping SK ENA


13
Strängnäs Kommunmästerskap Strängnäs Strängnäs SS
    13   Öppna KM Deje Deje SS


14
KM  Eskilstuna Eskilstuna SK


14
KM Ludvika Ludvika SS


14
KM Uppsala Upsala S


14
KM Bålsta Bålsta SK
    14   KM Säffle Säffle SS
    14   KM Karlskoga Karlskoga SF
    14   Långdistans KM Karlstad Karlstads SS








51 20 - 21 Utvecklingshelg











52 27 - 28



Uppdaterad: 04 AUG 2014 08:16 Skribent: Peter Larsson
Epost: This is a mailto link

 

Arena_ logga

 

SISU_Webb_IF_190X190_samverkan

 

 

Postadress:
Mellansvenska Simförbundet
Idrottens Hus, Pontus Widéns väg 18
722 23 Västerås

Kontakt:
Tel: 0104764835
E-post: This is a mailto link

Se all info