Hoppa till sidans innehåll

Spelschema för Beach-SM i vattenpolo

24 JUN 2019 18:05
På fredag den 28 juni drar den sjunde upplagan av Beach-SM i vattenpolo igång. Sammanlagt 24 lag skall göra upp om att bli svenska mästare på dam och herrsidan. I herrturneringen görs det upp mellan 15 lag och i damturneringen mellan 9 lag.
  • Uppdaterad: 24 JUN 2019 18:05

Lagen i herrturneringen har delats upp i tre grupper med fem lag i varje. På damsidan blir det en grupp med 4 lag samt en grupp med fem lag. Första matcherna på fredag den 28 juni är kl 13.00, och sista matchen på söndag den 30 juni startar kl 12.30. 

Notera att finalmatcherna på söndag den 30 juni spelas redan kl 09.45 för herrar och kl 10.30 för damer. 

Ladda ner spelschemat som en PDF-fil här. 

Gruppindelning ser ut som följer:

GRUPP A (HERR) GRUPP B (HERR) GRUPP C (HERR) GRUPP D (DAM) GRUPP E (DAM)
LSF PIRANHAS JÄRFÄLLA HÄVP DRAGONS JÄRFÄLLA JÄRFÄLLA OCTOPUS
POLISEN VÄSTERÅS LSF AVENGERS LSF CYGNUS OLOR LSF ESOX LUCIUS
SVA UPSALA HELLAS LUGI MERMAIDS LUGI ALUMNI
FALUN SK RAN 1 GÖTEBORG SKK TEAM SKÅNE (LUGI)
HÄVP SHARKS LSF NINJA TURTLES SK RAN 2   GÖTEBORG

 


FREDAG 28 JUNI
TID: MATCH: PLAN: GRUPP: HEMMALAG: BORTALAG:
13:00 1 1 E GÖTEBORG LSF ESOX LUCIUS
  2 2 E LUGI ALUMNI TEAM SKÅNE
13:30 3 1 A POLISEN HÄVP SHARKS
  4 2 A LSF PIRANHAS SVA
14:00 5 1 B JÄRFÄLLA UPSALA
  6 2 B VÄSTERÅS SK RAN 1
14:30 7 1 C SK RAN 2 LSF AVENGERS
  8 2 C HÄVP DRAGONS GÖTEBORG
15:00 9 1 D JÄRFÄLLA LSF CYGNUS OLOR
  10 2 D LUGI MERMAIDS SKK
15:30 11 1 E LSF ESOX LUCIUS JÄRFÄLLA OCTOPUS
  12 2 E GÖTEBORG LUGI ALUMNI
16:00 13 1 A HÄVP SHARKS LSF PIRANHAS
  14 2 A POLISEN FALUN
16:30 15 1 B LSF NINJA TURTLES UPSALA
  16 2 B VÄSTERÅS JÄRFÄLLA
17:00 17 1 C HELLAS HÄVP DRAGONS
  18 2 C LSF AVENGERS GÖTEBORG
17:30 19 1 D SKK JÄRFÄLLA
  20 2 D LSF CYGNUS OLOR LUGI MERMAIDS
18:00 21 1 E LUGI ALUMNI LSF ESOX LUCIUS
  22 2 E TEAM SKÅNE JÄRFÄLLA OCTOPUS
18:30 23 1 A SVA POLISEN
  24 2 A HÄVP SHARKS FALUN
19:00 25 1 B SK RAN 1 LSF NINJA TURTLES
  26 2 B UPSALA VÄSTERÅS
19:30 27 1 C HÄVP DRAGONS SK RAN 2
  28 2 C GÖTEBORG HELLAS

LÖRDAG 29 JUNI
           
TID: MATCH: PLAN: GRUPP: HEMMALAG: BORTALAG:
08:30 29 1 E JÄRFÄLLA OCTOPUS GÖTEBORG
  30 2 E LSF ESOX LUCIUS TEAM SKÅNE
09:00 31 1 A LSF PIRANHAS POLISEN
  32 2 A FALUN SVA
09:30 33 1 B UPSALA SK RAN 1
  34 2 B LSF NINJA TURTLES JÄRFÄLLA
10:00 35 1 C HELLAS LSF AVENGERS
  36 2 C SK RAN 2 GÖTEBORG
10:30 37 1 D JÄRFÄLLA LUGI MERMAIDS
  38 2 D LSF CYGNUS OLOR SKK
11:00 39 1 E TEAM SKÅNE GÖTEBORG
  40 2 E LUGI ALUMNI JÄRFÄLLA 2
11:30 41 1 A SVA HÄVP SHARKS
  42 2 A FALUN LSF PIRANHAS
12:00 43 1 B JÄRFÄLLA SK RAN 1
  44 2 B VÄSTERÅS LSF NINJA TURTLES
12:30 45 1 C LSF AVENGERS HÄVP DRAGONS
  46 2 C HELLAS SK RAN 2
13:00 47 1 KVAL PLACERING 8-9 DAM 4:A GRUPP E 5:A GRUPP F
           
13:30 48 1 KVARTSFINAL 1 DAM 2:a GRUPP D 3:a GRUPP E
  49 2 KVARTSFINAL 2 DAM 2:a GRUPP E 3:a GRUPP D
14:00 50 1 KVAL PLATS 13-14 HERR 1 5:A GRUPP A 5:A GRUPP B
           
14.30 51 1 KVARTSFINAL 3 DAM 1:a GRUPP E 4:a GRUPP D
  52 2 POLOCUPMATCH 1 SK RAN KIDZ HÄVP KIDZ
15:00 53 1 KVARTSFINAL 1 HERR BÄSTA 1:A NÄST BÄSTA 3:A
  54 2 KVARTSFINAL 2 HERR NÄST BÄSTA 1:A BÄSTA 3:A
15:30 55 1 KVARTSFINAL 3 HERR TREDJE BÄSTA 1:A TREDJE BÄSTA 2:A
  56 2 KVARTSFINAL 4 HERR BÄSTA 2:A NÄST BÄSTA 2:A
16.00 57 2 KVARTSFINAL 4 DAM 1:a GRUPP D VINNARE MATCH 47
  58 1 KVAL PLATS 13-14 HERR 2 5:A GRUPP C 5:A GRUPP A
16:30 59 1 PLACERING 9-12 HERR 1 TREDJE BÄSTA 3:A TREDJE BÄSTA 4:A
  60 2 PLACERING 9-12 HERR 2 BÄSTA 4:A NÄST BÄSTA 4:A
17:00 61 1 SEMIFINAL 1 DAM VINNARE MATCH 48 VINNARE MATCH 49
  62 2 PLACERING 5-8 DAM 1 FÖRLORARE MATCH 48 FÖRLORARE MATCH 49
17:30 63 1 KVAL PLATS 13-14 HERR 3 5:A GRUPP B 5:A GRUPP C
  64 1 POLOCUPMATCH 2 HÄVP KIDZ SK RAN KIDZ
18:00 65 1 SEMIFINAL 1 HERR VINNARE MATCH 53 VINNARE MATCH 56
  66 2 SEMIFINAL 2 HERR VINNARE MATCH 54 VINNARE MATCH 55
18:30 67 1 SEMIFINAL 2 DAM VINNARE MATCH 51 VINNARE MATCH 57
  68 2 PLACERING 5-8 DAM 2 FÖRLORARE MATCH 51 FÖRLORARE MATCH 57
19:00 69 1 PLACERING 5-8 MATCH 1 FÖRLORARE MATCH 53 FÖRLORARE MATCH 56
  70 2 PLACERING 5-8 MATCH 2 FÖRLORARE MATCH 54 FÖRLORARE MATCH 55

SÖNDAG 30 JUNI
           
TID: MATCH: PLAN: PLACERING: HEMMALAG: BORTALAG:
08:30 71 1 11 - 12 HERR FÖRLORARE MATCH 59 FÖRLORARE MATCH 60
  72 2 13 - 14 HERR VINNARE KVAL 2 HERR ANDRA PLATS KVAL 2 HERR
09:00 73 1   7 - 8 HERR FÖRLORARE  MATCH 69 FÖRLORARE MATCH 70
  74 2   9 - 10 HERR VINNARE MATCH 59 VINNARE MATCH 60
 
         
09:45 75 1 1 - 2 HERR VINNARE MATCH 65 VINNARE MATCH 66
      HERRFINAL    
 
76   1 - 2 DAM    
10:30   1 DAMFINAL VINNARE MATCH 61 VINNARE MATCH 67
 
77 1 3 - 4 HERR    
11:00     BRONSMATCH FÖRLORARE MATCH 65 FÖRLORARE MATCH 66
  78 1 3 - 4 DAM    
11:30     BRONSMATCH FÖRLORARE MATCH 61 FÖRLORARE MATCH 67
 
         
12:00 79 1 5 - 6 DAM VINNARE MATCH 62 VINNARE MATCH 68
  80 2 7 - 8 DAM FÖRLORARE MATCH 62 FÖRLORARE MATCH 68
12:30 81 1 5 - 6 HERR VINNARE  MATCH 69 VINNARE MATCH 70
  82 1 POLOCUPMATCH 3 SK RAN KIDZ HÄVP KIDZ
Skribent: Stefan Keisu
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Simförbundet
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Kontakt:
Tel: 0104765300
Fax: +4687246861
E-post: This is a mailto link