Hoppa till sidans innehåll

Landslagsaktiviteter 2020

Landslagsaktiviteter 2020


Landslagsaktiviteter Parasimning 2020

Landslaget och satsning mot EM i Funchal 2020 och Paralympics i Tokyo 2020
2020 EM 17-23 maj, i Funchal, Portugal
2020 Paralympics 25 augusti – 6 september i Tokyo, Japan
2021 VM 25 september – 1 oktober

Att bli uttagen till landslaget under 2020.
Internationellt klassad och klara kvaltiderna till EM i Funchal 2020 på de paralympiska distanserna i programmet för Tokyo 2020 (se längre ner). Tiderna ska vara gjorda i 50m bassäng efter 2019-01-01 som är FINA eller IPC-godkänd.
Vid FINA-godkänd tävling ska det finnas en godkänd resultatlista där det framgår vart tävlingen ägt rum samt vem som varit tävlingsledare.

Uttagning till aktiviteter under året
Kvalificering i långbana på WPS-godkänd tävling krävs för att få giltig kvaltid för eventuellt mästerskap. Internationell klassning krävs för deltagande och tillgodoräknande av resultat från WPS-godkänd tävling.

Hemmaföreningen
Den aktive ska ha support från hemmaföreningen för att kunna göra sin satsning. Supporten ska innehålla stöd i form av tränare med erforderlig kunskap och träningsupplägg samt träningsmöjligheter och ekonomisk stöttning där det behövs. Årsplanering för satsningen skall lämnas in till förbundskapten fortlöpande och uppdateras vart efter justeringar sker.

 

Paralympiska distanser Tokyo 2020.

Herrar
S1/SB1/SM1 – 50m ryggsim, 100m ryggsim
S2/SB2/SM2 – 200m frisim, 50m ryggsim, 100m ryggsim, 50m                                bröstsim
S3/SB3/SM3 – 50m frisim, 200m frisim, 50m ryggsim, 50m                                      bröstsim, 150m medley
S4/SB4/SM4 – 50m frisim, 100m frisim, 200m frisim, 50m                                        ryggsim, 100m bröstsim, 150m medley
S5/SB5/SM5 – 50m frisim, 100m frisim, 200m frisim, 50m                                        ryggsim, 100m bröstsim, 50m fjärilsim
S6/SB6/SM6 – 100m frisim, 400m frisim, 100m ryggsim, 100m                                bröstsim, 50m fjärilsim, 200m medley
S7/SB7/SM7 – 50m frisim, 400m frisim, 100m ryggsim, 100m                                  bröstsim, 50m fjärilsim, 200m medley
S8/SB8/SM8 – 100m frisim, 400m frisim, 100m ryggsim, 100m                                bröstsim, 100m fjärilsim, 200m medley
S9/SB9/SM9 – 50m frisim, 400m frisim, 100m ryggsim, 100m                                  bröstsim, 100m fjärilsim, 200m medley
S10/SM10 –      50m frisim, 100m frisim, 400m frisim, 100m                                     ryggsim, 100m fjärilsim, 200m medley S11/SB11/SM11 – 50m frisim, 400m frisim, 100m ryggsim, 100m                                 bröstsim, 100m fjärilsim, 200m medley S12/SB12/SM12 – 100m frisim, 100m ryggsim, 100m bröstsim,                                     100m fjärilsim, 

S13/SB13/SM13 – 50m frisim, 400m frisim, 100m ryggsim, 100m                                 bröstsim, 100m fjärilsim, 200m medley S14/SB14/SM14 – 200m frisim, 100m ryggsim, 100m bröstsim,                                     100m fjärilsim, 200m medley

Lagkapp – 4x100m frisim 34 poäng och 4x100m medley 34 poäng

Damer
S1/SB1/SM1 –  Inga grenar
S2/SB2/SM2 – 50m ryggsim, 100m ryggsim
S3/SB3/SM3 – 100m frisim, 50m ryggsim, 50m bröstsim
S4/SB4/SM4 – 50m frisim, 50m ryggsim, 100m bröstsim, 150m                                medley
S5/SB5/SM5 – 100m frisim, 200m frisim, 50m ryggsim, 100m                                  bröstsim, 50m fjärilsim, 200m medley
S6/SB6/SM6 – 50m frisim, 400m frisim, 100m ryggsim, 100m                                 bröstsim, 50m fjärilsim, 200m medley
S7/SB7/SM7 – 100m frisim, 400m frisim, 100m ryggsim, 100m                                bröstsim, 50m fjärilsim, 200m medley
S8/SB8/SM8 – 50m frisim, 400m frisim, 100m ryggsim, 100m                                 bröstsim, 100m fjärilsim, 200m medley
S9/SB9/SM9 – 100m frisim, 400m frisim, 100m ryggsim, 100m                               bröstsim, 100m fjärilsim, 200m medley
S10/SM10 –     50m frisim, 100m frisim, 400m frisim, 100m                                     ryggsim, 100m fjärilsim, 200m medley
S11/SB11/SM11 –  50m frisim, 100m frisim, 400m frisim, 100m                                    ryggsim, 100m bröstsim, 200m medley
S12/SB12/SM12 – 100m frisim, 100m ryggsim, 100m bröstsim,
S13/SB13/SM13 – 50m frisim, 400m frisim, 100m ryggsim, 100m                                  bröstsim, 100m fjärilsim, 200m medley
S14/SB14/SM14 – 200m frisim, 100m ryggsim, 100m bröstsim,                                     100m fjärilsim, 200m medley
Lagkapp – 4x100m frisim 34 poäng och 4x100m medley 34 poäng

Mix
Lagkapp – 4x50m frisim 20 poäng
Lagkapp – 4x100m frisim S14
Lagkapp – 4x100m frisim VI

Info lagkapper
Lagkappslag på Paralympics får endast bestå av individuellt kvalade simmare.

Kvaltider EM, Funchal 2020 på det Paralympiska programmet för Tokyo 2020

2020 World Para Swimming European Championships MQS
                            

                             HERRAR           DAMER

50m Freestyle   

S3                         01:50.92             N/A

S4                         00:54.95             01:54.03

S5                         00:42.85              N/A

S6                         N/A                      00:49.30

S7                         00:34.22              N/A

S8                         N/A                      00:39.29

S9                         00:27.19              N/A

S10                       00:26.73             00:31.90

S11                       00:34.91             00:45.46

S12                       N/A                      N/A

S13                       00:28.05             00:35.12

100m Freestyle

S3                         N/A                      03:03.68

S4                         02:32.81             N/A

S5                         01:32.33             03:14.30

S6                         01:21.02             N/A

S7                         N/A                      01:35.34

S8                         01:06.94             N/A

S9                         N/A                      01:13.02
S10                      00:57.92             01:09.36

S11                       N/A                      01:42.15
S12                       01:04.41             01:31.26
S13                       N/A                      N/A

 

200m Freestyle 

S2                         06:57.64             N/A
S3                         07:29.61             N/A
S4                         05:29.66             N/A
S5                         03:40.86             06:00.55
S14                       02:05.65             02:33.54

400m Freestyle 

S6                         07:03.28             07:26.12 

S7                         06:19.11             08:53.54

S8                         07:47.72             07:37.80

S9                         04:46.31             05:47.31

S10                       05:03.38             05:30.41

S11                       05:47.72             06:55.24

S12                       N/A                      N/A

S13                       05:18.31             05:29.10

50m Backstroke

S1                         01:22.01             N/A

S2                         01:42.28             01:52.63

S3                         02:25.18             01:52.67

S4                         01:07.82             01:44.37

S5                         00:50.96             01:26.74

100m Backstroke

S1                         02:56.25             N/A

S2                         03:37.43             03:59.51

S6                         01:37.63             02:21.95

S7                         01:41.08             02:19.69

S8                         01:26.42             01:45.28

S9                         01:10.42             01:26.21

S10                       01:11.06             01:26.41

S11                       01:41.02             01:43.56

S12                       01:43.77             01:45.72

S13                       01:21.82             01:29.58

S14                       01:07.98             01:24.56

50m Breaststroke

SB2                       02:57.81             N/A

SB3                       01:34.32             01:29.42

100m Breaststroke

SB4                       02:59.83             04:16.76

SB5                       02:05.13             02:19.30

SB6                       02:03.44             02:23.25

SB7                       01:53.69             03:11.53

SB8                       01:27.03             01:48.93

SB9                       01:19.26             01:34.34

SB11                    01:37.02             01:56.11

SB12                    01:31.97             02:03.15

SB13                    01:29.62             01:46.63

SB14                    01:16.27             01:36.36

50m Butterfly

S5                         00:58.37             01:50.72

S6                         00:52.26             01:06.60

S7                         00:47.49             01:08.56

100m Butterfly

S8                         01:40.97             02:05.94

S9                         01:07.57             01:32.15

S10                       01:08.61             01:31.85

S11                       01:35.46             N/A

S12                       01:27.97             N/A

S13                       01:27.83             01:28.00

S14                       01:04.98             01:25.94

150m Individual Medley

SM3                     04:54.32             N/A 

SM4                     04:08.91             04:55.57

200m Individual Medley

SM5                     N/A                      07:12.92

SM6                     03:52.59             04:19.26

SM7                     04:16.87             04:23.23

SM8                     03:04.23             04:04.41

SM9                     02:32.50             03:02.09

SM10                   02:35.35             02:59.74

SM11                   03:31.04             03:52.82

SM12                   N/A                      N/A

SM13                   02:49.04             03:04.55

SM14                   02:22.97             02:57.43

Plan 2020

(Observera att detta är ett levande dokument och förutsättningar kan ändras när som helst under året och aktiviteter kan både tillkomma och falla bort).

Januari 2020
                                   

2-5/1 Träningshelg – Plats snart klar

Syfte
Jobba ihop landslaget mot Paralympics och/eller kommande EM

Vilka
Landslagssimmare samt förbundskapten och ledarteamet kring landslaget.

24-26/1 Skagerakk Swim –  Kristiansand, NOR

Syfte
Tävling för landslaget och chans att göra kval mot EM, samt sista kvalchans att göra MQS-tider till rankingplaceringar inför Paralympics.

Vilka
Landslagssimmare samt förbundskapten och ledarteamet kring landslaget.

 

Februari 2020   

27/2 – 1/3 World Series – Lignano Sabbiadoro, ITA 

Syfte
Tävling för landslaget och chans att göra kval mot EM, samt eventuell klassning.

Vilka
Landslagssimmare samt förbundskapten och ledarteamet kring landslaget.

 

Mars 2020                                      

6-8/3 – GP – Malmö (Klubb)

Syfte
Deltaga p
å GP. Sista kvalchans till EM.

Vilka
Egen f
örening och tränare.

April 2020                                      

4-7/4 Swim Open Stockholm – Stockholm (Klubb)

Syfte
M
öjligheten att deltaga på hög nationell/internationell nivå tillsammans med övriga simmarsverige.

Vilka
Egen f
örening och tränare.
OBS 400m är maxlängd på distans för parasimmare på denna tävling.

8-12/4 World Series – Glasgow, Skottland, GBR

Syfte
Tävling för landslaget inför EM, samt eventuell klassning.

Vilka
Landslagssimmare samt förbundskapten och ledarteamet kring landslaget.

Maj 2020                                        

17-23/5 EM – Funchal, POR

Syfte
Deltaga på EM.

Vilka
EM-truppen med förbundskapten och ledarteamet kring landslaget.

Juni 2020 

26-30/6 SM-veckan – Halmstad (Klubb)

Syfte
Deltaga på SM-veckan.

Vilka
Egen f
örening och tränare.

Juli 2020    

12-25/7 Läger – Plats ej klar

Syfte
Förbereda truppen mot Paralympics.

Vilka
Paralympics-truppen med förbundskapten och ledarteamet kring landslaget.

Augusti 2020                               

14-24/8 För-läger i Fukuoka, JPN

Syfte
Förberedelse, tidsomställning och acklimatisering inför spelen i Tokyo.

Vilka
Paralympics-truppen med förbundskapten och ledarteamet kring landslaget.
                           

25/8 – 6/9 Paralympics i Tokyo, JPN

Syfte
Deltaga på spelen i Tokyo.

Vilka
Paralympics-truppen med förbundskapten och ledarteamet kring landslaget.

 

September 2020   

25/8 – 6/9 Paralympics i Tokyo, JPN

Syfte
Deltaga på spelen i Tokyo.

Vilka
Paralympics-truppen med förbundskapten och ledarteamet kring landslaget.

Oktober 2020       

30/10-1/11 SM kortbana – Osby(klubb)

Syfte
Deltaga på SM i kortbana. Uttagningstävling till NM.

Vilka
Alla som senare vill deltaga på NM har denna som kvalchans till NM.

November 2020                            

December 2020    

4-6/12 NM – Upplands Väsby

Syfte
Deltaga på NM.

Vilka
Landslaget med förbundskapten och ledarteamet kring landslaget.

 

Södertälje, 2019-11-16
Andreas Jonerholm
Förbundskapten, Parasimning
+4670 777 52 20
This is a mailto link

Uppdaterad: 16 MAJ 2019 14:22 Skribent: Sven-Åke Gustafsson
Epost: Adressen Gömd

 

Livetiming för Iphone

live-timing

I LiveTiming App kan du följa tävlingar live, få tillgång till startlistor, heatlistor och resultatlistor i realtid. Du kan även se resultat från tidigare tävlingar.

Postadress:
Svenska Simförbundet
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Kontakt:
Tel: 0104765300
Fax: +4687246861
E-post: This is a mailto link