Hoppa till sidans innehåll

Uttagningar


   

 

   

2018

       

NM/NJM, Bergen 7-9 december

Uttagna      

EM, Edinburgh 6-12 augusti

Uttagna      

JVM, Kiev 23-29 juli

Uttagna      

Italienska Öppna, Bolzano 13-15 juli

Uttagna      

GP Bolzano 6-8 juli

Uttagna      

EJM, Helsingfors 25 juni-1 juli

Uttagna      

IYDM Dresden  26-29 april

Uttagna      

8-Nationers, Kristiansand 17-18/3

Uttagna      

GP Rostock 23-25/2 

Uttagna       
         

2017

       
NM/NJM, Jönköping 8-10/12 Uttagna      
EJM, Bergen 26/6-2/7 Uttagna      
EM, Kiev 12-18/6 Uttagna      
GP Madrid 26-28/5 Uttagna      

IYDM Dresden 20-23/4

Uttagna      

7-nationers, Bourg-en-Bresse, 25-26/3

Uttagna      

GP Rostock 24-26/2

       

Max Burman

3m, Synchro 3m Brian Bungum Hedvig Ekblom  
Ellen Ek Höga      
Emma Gullstrand 3m, Synchro 3m      
Daniella Nero 3m, Synchro 3m      
Vinko Paradzik 3m, Synchro 3m      
         

2016

       
NM/NJM, Helsingfors 9-11/12 Uttagna      
EJM Uttagna      
IYDM Uttagna      
GP San Juan & Gatineau        
Jesper Tolvers 3m, 10m  Peter Falkman    
Ukranian Open Uttagna      
7-nationers Uttagna      
GP Madrid & Rostock Uttagna      
         

2015

       
NM/ NJM, Bergen 27- 29/11  Truppen       
         
VM, Kazan 25/7 - 2/8        
Vinko Paradzik 1m, 3m Ulrika Knape-Lindberg Peter Axtelius Ida Engström
Jesper Tolvers 3m, Höga Peter Falkman    
Daniella Nero 1m, 3 m      
         
EJM, Moskva, 25-28/6        
Simon Dimopoulos 1m, 3m, Synchro 3m Joakim Nyström Kirill Zacharov  
Felix Raftewold 1m, 3m, Synchro 3m Brian Bungum    
Emma Gullstrand 1m, 3m, Höga      
         
         
GP Madrid 26-28/6 & GP Bolzano 3-5/7        
Vinko Paradzik 3 m Peter Falkman Peter Axtelius  
Jesper Tolvers 3 m, Höga      
Daniella Nero 3 m      
Isabelle Svantesson Höga      
         
EM, Rostock, 9-14/6        
Vinko Paradzik 1m, 3m Ulrika Knape-Lindberg Hedvig Ekblom Maria Werin
Jesper Tolvers 3m, Höga Hopp Peter Falkman    
Daniella Nero 1m, 3m      
Isabelle Svantesson Höga Hopp      
         

Youth Diving Meet, Dresden, 23-26/4

       
A-klass        
Ellen Ek Höga Hopp, Synchro Brian Bungum Kirill Zakharov  
Frida Källgren 1m, 3m Joakim Nyström    
Mathilda Roxne 3m      
Linnea Sörensen 1m, Synchro      
Axel Dahl 1m, 3m      
         
B-klass        
Emma Gullstrand 1m, 3m, Höga Hopp      
Simon Dimopoulos 1m, 3m      
Felix Raftewold 1m, 3m      
         

7-nationers, Stockholm, 28-29/3

       
A-klass        
Erik Gundersen 1m, 3m, Synchro      
Axel Dahl 1m, 3m, Synchro      
Frida Källgren 1m, 3m      
Ellen Ek Synchro      
Linnéa Sörensen Synchro      
Mathilda Roxne 1m, 3m      
         
B-klass        
Simon Dimopoulos 1m, 3m      
Felix Raftewold 1m, 3m      
Sarah Petersen 1m, 3m      
Hanna Stjernström 1m, 3m      
         
         

GP, Rostock, 20-22/2

       
Vinko Paradzik   Ulrika Knape-Lindberg Love Swartz  
Jesper Tolvers   Peter Falkman    
Daniella Nero        
Veronika Lindahl        
         

Eindhoven Cup, Eindhoven, 5-8/2

       
Vinko Paradzik   Joakim Nyström Joakim Nyström  
Jesper Tolvers   Sofia Kuylser Sofia Kuylser  
Daniella Nero        
Veronika Lindahl        
Isabelle Svantesson        
         
 2014        
 NM/NJM, Jönköping, 5-7/12 Truppen      
         
JVM, Penza, 9-14/9        
Veronika Lindahl   Sofia Garametsos Love Swartz Maria Werin
Frida Källgren        
         
EM, Berlin, 18-24/8        

Jesper Tolvers

  Peter Falkman    Ida Engström
Vinko Paradzik        
Daniella Nero        
         
         
GP Bolzano, Bolzano, 1-3/8        
Daniella Nero   Peter Falkman    
Jesper Tolvers   Brian Bungum    
Vinko Paradzik        
         
Italian Diving Championships, Cosenza, 25-27/7        
Daniella Nero   Peter Falkman    
Jesper Tolvers   Brian Bungum    
Vinko Paradzik        
         
EJM, Bergamo, 1-6/7        
A-klassen        
Veronika Lindahl   Joakim Nyström Love Swartz Ida Engström
Frida Källgren   Sofia Garametsos    
Felicia Granath        
Ellen Ek        
Isabelle Svantesson        
         
B-klassen        
Linnea Sörensen        
Mathilda Roxne        
Wilma Stålarm        
         
         
         
Youth Diving Meet, Dresden 24-27/4        
Veronika Lindahl 1m, 3m Moa Gyllenstierna Susanne Wetteskog Bungum  
Frida Källgren 1m Chris Rye    
Felicia Granath 3m, Synchro 3m      
Ellen Ek Höga hopp, Synchro 3m      
Isabelle Svantesson Höga hopp      
Linnea Sörensen 1m, 3m      
Mathilda Roxne 1m, 3m      
Wilma Stålarm Höga hopp      
Felix Raftewold 1m, 3m      
Simon Dimopoulos 1m, 3m      
         
         
7-nationers, Amserdam 15-16/3        
Veronika Lindahl 1m, 3m Sofia Garametsos Love Swartz  
Frida Källgren 1m, 3m Henrik Stivert    
Felicia Granath Synchro 3m      
Ellen Ek Synchro 3m      
Erik Gundersen 1m, 3m      
Linnea Sörensen 1m, 3m      
Mathilda Roxne 1m, 3m      
Max Burman 1m, 3m      
Felix Raftewold 1m, 3m      
         
YOG-kval, Mexico, 1-2/3        
Veronika Lindahl 3 m Joakim Nyström    
         
GP Rostock, 21-23/2        

Johanna Johansson

3 m Peter Falkman Susanne Wetteskog-Bungum  

Daniella Nero

3m Sofia Kuylser (stud)    

Jesper Tolvers

10 m      

Jonathan Jörnfalk

3 m      

Vinko Paradzik

3 m      

 

       
GP Madrid, 14-16/2        
Johanna Johansson 3 m Ulrika Knape-Lindberg Peter Axtelius  
Daniella Nero 3 m      
Jesper Tolvers 3+10 m      
Vinko Paradzik 3 m      
         
         

2013

       
         

NM/NJM,

Truppen      
Kristiansand, Norge. 29/11-1/12        
         
EJM, Poznan, POL, 3-7/7        
Lina Forndal 3 m Moa Gyllenstierna Love Swartz Ida Engström
Johanna Johansson 1+3 m, 3 m synchro Joakim Nyström    
Veronika Lindahl 1 m, 3 m synchro      
Frida Källgren 1+3 m      
Erik Määttä 1+3 m, höga, 3 m synchro      
Johan Sandell 1+3 m, höga, 3 m synchro      
Erik Gundersen 1+3 m, höga      
         
EM, Rostock, GER, 18-23/6        
Daniella Nero 1+3 m Ulrika Knape-Lindberg Peter Axtelius Maria Werin
Vinko Paradzik 1+3 m Stefan Lindahl    
Jesper Tolvers 1+3 m, höga      
         
Italienska Mästerskapen, Trieste, 7-9/6        
Daniella Nero 1+3 m Peter Falkman    
Vinko Paradzik 1+3 m      
Jesper Tolvers 1 m, höga      
         
IYDM, Sthlm, 2-5/5        
Johanna Johansson 1+3 m, 3 m synchro Joakim Nyström    
Veronika Lindahl 1+3 m, 3 m synchro      
Lina Forndal 1+3 m      
Frida Källgren 1+3 m      
Erik Määttä

1+3 m, höga, 3 m synchro

     
Johan Sandell 1+3 m höga, 3 m synchro      
         
Ung tävl, Dresden, GER, 25-28/4        
Johanna Johansson 1+3 m, 3 m synchro Jan-Åke Sundbring Susanne Wetteskog Bungum  
Veronika Lindahl 1+3 m, 3 m synchro Chris Rye    
Frida Källgren 1+3 m Henrik Stivert    
Johan Sandell 1+3 m, höga      
         
5-nationers, Riesa, GER, 16-17/3        
Johanna Johansson 1+3 m, synchro Love Swartz Love Swartz  
Veronika Lindahl 1+3 m, synchro Moa Gyllenstierna    
Erik Määttä 1+3 m, synchro Joakim Nyström    
Johan Sandell 1+3 m, synchro      
Frida Källgren 1+3 m      
Wilma Stålarm 1+3 m      
Erik Gundersen 1+3 m      
Simon Dimopoulos 1+3 m      
         
Grand Prix, Rostock,
22-24/2
       

Johanna Johansson

3 m 
3 m synchro

Peter Falkman Peter Axtelius  
Veronika Lindahl 3 m
3 m synchro
Joakim Nyström (stud)    
Vinko Paradzik 3 m      
Jesper Tolvers 10 m      
         
Grand Prix, Madrid,
15-17/2
       
Johanna Johansson 3 m
3 m synchro
Anna Lindberg Peter Axtelius  
Veronika Lindahl 3 m
3 m synchro
     
Vinko Paradzik 3 m      
Jesper Tolvers 10 m      
         
         
Uppdaterad: 18 JUL 2018 15:25 Skribent: Anna Hammar

Postadress:
Svenska Simförbundet
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Kontakt:
Tel: 010 476 53 00
Fax: +4687246861
E-post: This is a mailto link