Hoppa till sidans innehåll

Tävlingskalender 2017


TÄVLINGSKALENDER 2017 MELLANSVENSKA SIMFÖRBUNDET.    
             
Vecka Från Till Namn Tävlingsort Bassäng Åldersgrupp
             
1 2017-01-05 2017-01-06 Palles Minne / TYR Cup Bollnäs 25 M 0-13, 13-17, 17+, Masters
  2017-01-06 2017-01-07 Anders Olsson Cup Deje 25 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-01-08 2017-01-08 Duvedoppet Katrineholm 25 M 0-13, 13-17, 17+, Masters
  2017-01-08 2017-01-08 Lilla Vasadoppet 2017 Hedemora  25 M 0-13, 13-17
             
2 2017-01-14 2017-01-15 Utvecklingshelg      
             
3 2017-01-21 2017-01-22 ENA Games Enköping 25 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-01-22  2017-01-22 Moelven Cup  Säffle  25 M  0-13, 13-17, 17+ 
             
4 2017-01-28 2017-01-29 Svenskt Grand Prix Malmö   17+
  2017-01-28 2017-01-29 Ungdoms GP 1 Borlänge 25 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-01-29 2017-01-29 Svenska Ungdoms Simspelen Borlänge 25 M 0-13, 13-17, 17+
             
5 2017-02-05 2017-02-05 Bålsta Swim Open Bålsta 25 M 0-13, 13-17
             
6 2017-02-06 2017-02-06 Morgondagare, utmanare Falun 25 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-02-10 2017-02-10 Fredagsrace 1 2017 Västerås 25 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-02-11 2017-02-12 Utvecklingshelg      
             
7 2017-02-18 2017-02-18 Gästrikeseren 1 Gävle 25 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-02-18 2017-02-18 Utmanaren 1 och Distans KM  Örebro 25 M 0-13, 13-17, 17+, Masters
  2017-02-18 2017-02-19 Väsman Open Ludvika 25 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-02-19 2017-02-19 Malsjö Cup Grums  25 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-02-19 2017-02-19 Saints 1 Mora 25 M 0-13, 13-17, 17+, Masters
             
8 2017-02-25 2017-02-26 Falu Skins Games Falun 25 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-02-25 2017-02-26 Strängnäs Simcup 2017 Strängnäs 25 M 0-13, 13-17, 17+, Masters
             
9 2017-03-04 2017-03-05 Skomakardoppet 2017 Hallsberg 25 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-03-05 2017-03-05 Poängsim 3 Uppsala 25 M 0-13
             
10 2017-03-10 2017-03-10 Fredagsrace 2 2017 Västerås 25 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-03-11 2017-03-12 Ungdoms GP 2 Eskilstuna 25 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-03-12 2017-03-12 ICA Maxi Simcup 2017 Eskilstuna 25 M 0-13, 13-17, 17+
             
11 2017-03-18 2017-03-19 Utvecklingshelg      
             
12 2017-03-24 2017-03-26 Masters SM (25m) Eskilstuna 25  M 20 och äldre
12 2017-03-25 2017-03-26 Västerås Meet 2017 (50m) Västerås 50 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-03-26 2017-03-26 Sparbankscupen Bålsta 25 M 0-13
             
13 2017-04-01 2017-04-02 33:e Mora Cup Mora 25 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-04-01 2017-04-01 Arena Cup Enköping 25 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-04-02 2017-04-02 Dalaserien 2 Ludvika 25 M 0-13, 13-17, 17+
             
14 2017-04-08 2017-04-08 Aquarena Race Söderhamn 25 M 0-13, 13-17, 17+, Masters
  2017-04-08 2017-04-11 Swim Open Stockholm (prel.) Stockholm   17+
             
16 2017-04-22 2017-04-23 Utvecklingshelg      
             
17 2017-04-30 2017-04-30 Saints 2 Mora 25 M 0-13, 13-17, 17+, Masters
             
18 2017-05-06 2017-05-06 Vårsimiaden Försök Tvl omr 3 Karlskoga 25 M 0-13
  2017-05-06 2017-05-06 Vårsimiaden Försök Tvl omr 2 Strängnäs 25 M 0-13
  2017-05-06 2017-05-06 Vårsimiaden Försök Tvl omr 1 Uppsala 25 M 0-13
             
19 2017-05-13 2017-05-14 Utvecklingshelg      
             
20 2017-05-15 2017-05-15 Morgondagare, utmanare  Falun 25 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-05-20 2017-05-21 Jöns Svanbergsimmet (50 m) Uppsala 50 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-05-20 2017-05-20 Utmanaren 2 och Distans KM Örebro 25 M 0-13, 13-17, 17+, Masters
             
21 2017-05-24 2017-05-24 Dalaserien 3 Ludvika 25 M 0-13, 13-17
  2017-05-25 2017-05-25 Deje Cupen Deje 25 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-05-25 2017-05-25 Sala Sparbanks Silverdopp Sala 25 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-05-27 2017-05-28 Vårsimiaden Final  Ludvika 25 M 0-13
             
22 2017-06-03 2017-06-04 Ungdoms GP 3  Eskilstuna 50 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-06-04 2017-06-04 Poängsim 4 Uppsala 25 M 0-13
             
23 2017-06-10 2017-06-11 DM/JDM (50m) 2017 Uppsala 50 M  17+
             
26-27 2017-06-30 2017-07-04 SM/JSM (50m) 2017 Borås 50 M 17+
             
28 2017-07-12 2017-07-16 SUM-SIM (50m) Malmö 50 M 13-17
             
33 2017-08-19 2017-08-20 Falu Sommarfestival Falun 50 M 0-13, 13-17, 17+, Masters
             
35 2017-09-02 2017-09-03 Utvecklingshelg     0-13, 13-17, 17+
             
36 2017-09-08 2017-09-08 Fredagsrace 3 2017 Västerås 25 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-09-09 2017-09-09 ENA-Cupen Enköping 25 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-09-09 2017-09-10 Masdoppet 2017 Borlänge 25 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-09-10 2017-09-10 100 åringen Katrineholm 25 M 13-17, 17+, Masters
  2017-09-10 2017-09-10 Åbergs Museum Cup Bålsta 25 M 0-13, 13-17
  2017-09-10 2017-09-10 Arena Open Uppsala 25 M 0-13, 13-17, 17+
             
37 2017-09-16 2017-09-17 Utvecklingshelg      
             
38 2017-09-23 2017-09-24 Wadköpingsdoppet Örebro 25 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-09-24 2017-09-24 Stjärnskottet Ludvika 25 M 0-13
             
39 2017-09-30 2017-10-01 Jöns Svanbergsimmet (25 m) Uppsala 25 M 0-13, 13-17
  2017-09-30 2017-10-01 Mix Megapol Simcup Eskilstuna 25 M 0-13, 13-17
  2017-10-01 2017-10-01 Vasadoppet 2017 Hedemora 25 M 0-13, 13-17, 17+
             
40 2017-10-07 2017-10-07 Fjärran Höjderspelen Gävle 25 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-10-07 2017-10-07 Knatte Cup 2017 Kumla 25 M 0-13
  2017-10-07 2017-10-07 Utmanaren 3 och Distans KM Örebro 25 M 0-13, 13-17, 17+, Masters
  2017-10-07 2017-10-07 Västerås Knatte Västerås 25 M 0-13
  2017-10-08 2017-10-08 Dalaserien 1 Ludvika 25 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-10-08 2017-10-08 Saints 3 Mora 25 M 0-13, 13-17, 17+, Masters
             
41 2017-10-14 2017-10-15 DM/JDM (25m) 2017 Västerås  25 M 0-13, 13-17, 17+, Masters
  2017-10-15 2017-10-15 ICA Kvantum Cup  Bålsta 25 M 0-13
  2017-10-15 2017-10-15 Poängsim 1 Uppsala 25 M 0-13
  2017-10-15 2017-10-15 Tegnérdoppet Säffle 25 M 0-13
  2017-10-15 2017-10-15 Gästrikeserien Hofors 25 M 0-13, 13-17, 17+
             
42 2017-10-16 2017-10-16 Morgondagare, utmanare  Falun 25 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-10-21 2017-10-22 Ungdoms GP 1 2018  Falun 25 M 12, 13-17
  2017-10-21 2017-10-22 Ungdoms GP 1 2018 Karlskoga 25 M 12, 13-17
             
43 2017-10-28 2017-10-29 Utvecklingshelg      
             
44 2017-11-01 2017-11-05 SM/JSM (25m) Jönköping 25 M 17+
             
45 2017-11-11 2017-11-12 SUM-SIM Region  Falun 25 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-11-12 2017-11-12 Höstdoppet Grums  25 M 0-13
             
46 2017-11-18 2017-11-19 Utvecklingshelg      
             
47 2017-11-25 2017-11-26 Sparbanken Rekarne Simcup Eskilstuna 25 M 0-13, 13-17, 17+, Masters
  2017-11-26 2017-11-26 Gästrikeserien Gävle 25 M 0-13
  2017-11-26 2017-11-26 Poängsim 2 Uppsala 25 M 0-13
  2017-11-26 2017-11-26 Saints 4 Mora 25 M 0-13, 13-17, 17+, Masters
  2017-11-26   2017-11-26 Wasasimmet  Filipstad   25 M  0-13, 13-17, 17+
             
48 2017-12-02 2017-12-02 Höstsimiaden Tvl omr 2 Enköping 25 M 0-13
  2017-12-02 2017-12-02 Höstsimiaden Tvl omr 3 Säffle 25 M 0-13
  2017-12-02 2017-12-02 Höstsimiaden Tvl omr 1 Söderhamn 25 M 0-13
             
49 2017-12-08 2017-12-10 Sum-Sim Riksfinal Eskilstuna 25 M 13-17
  2017-12-10 2017-12-10 KM Bålsta SK Bålsta 25 M 0-13, 13-17, 17+, Masters
  2017-12-10 2017-12-10 Hofors Cup Hofors 25 M 0-13, 13-17, 17+
             
50 2017-12-11 2017-12-11 Morgondagare, utmanare  Falun 25 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-12-15 2017-12-15 KM Örebro 25 M 0-13, 13-17, 17+, Masters
  2017-12-16 2017-12-16 KM Enköping 25 M 0-13, 13-17, 17+, Masters
  2017-12-16 2017-12-16 KM Strängnäs 25 M 0-13, 13-17, 17+, Masters
  2017-12-16 2017-12-16 Utmananaren 4 och KM Örebro 25 M 0-13, 13-17, 17+, Masters
  2017-12-17 2017-12-17 KM Säffle 25 M 0-13, 13-17, 17+, Masters
  2017-12-17 2017-12-17 KM Uppsala 25 M 0-13, 13-17, 17+
  2017-12-17 2017-12-17 KM Ludvika 25 M 0-13, 13-17, 17+, Masters
Uppdaterad: 08 JUN 2017 15:24 Skribent: Michael Borlund
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Mellansvenska Simförbundet
Idrottens Hus, Pontus Widéns väg 18
722 23 Västerås

Kontakt:
Tel: 010-4764835
E-post: This is a mailto link

Se all info