Hoppa till sidans innehåll

Resultat från Sum-Sim Region i Örebro

13 NOV 2018 10:28
  • Skapad: 13 NOV 2018 10:28

Det gjordes en hel del bra prestationer av distriktets simmare under dagarna i Örebro, och totalt i den preliminära startlistan till Sum-Sim Riks deltar 17 föreningar från Mellansvenska distriktet i totalt 124 starter fördelat på 113 individuella och 11 lag. Det är en ökning jämfört med förra året vad gäller de individuella starterna, men en liten minskning för lagstarterna. 

Det finns en hel del medaljchanser i flera grenar till Riksfinalen som går i Stockholm den 14-16 december.

Mellansvenska Simförbundet önskar alla simmare lycka till i Riksfinalen!

Resultaten från regionsfinalerna hittar man här, där man också ser de totala resultaten för hela landet.

 

Nedan följer en preliminär lista över de simmare som kvalat in till Sum-Sim Riks 2018.

200m Medley P15-16

Edwin Nystrand, Sala SS

 

200m Fjärilsim F15-16

Edith Jernstedt, Västerås SS

Cornelia Johansson, Örebro SA

Amanda Jobs, Falu SS

Lina Rehnman, Västerås SS

 

200m Frisim P14

Adi Ramovic, Upsala S

Lucas Sterling, Västerås SS

 

200m Frisim F14

Clara Bergh, Söderhamns SS

 

1500m frisim P15-16

Mikael Söderberg, Upsala S

Oscar Wilhelmsson, Örebro SA

Eskil Jonsson, Eskilstuna SK

 

200m Frisim F15-16

Maja Eriksson, Eskilstuna SK

 

400m Frisim P13

Erik Mulikov, Säffle SS

Lucas Humling, Sandvikens SHK

 

200m Medley F13 o y

Lisa Nystrand, Sala SS

Linnea Lindberg, Karlstads SS

 

200m Bröstsim P15-16

Martin Schön, Bollnäs SS

Mikael Söderberg, Upsala S

Elias Persson, SS Mora

 

100m Ryggsim F15-16

Edith Jernstedt, Västerås SS

Filippa Sterling, Västerås SS

Magdalena Hagsten Skarda, Örebro SA

Elvira Mörtstrand, Västerås SS 

 

100m Fjärilsim P14

Adi Ramovic, Upsala S

Lucas Sterling, Västerås SS

 

100m Fjärilsim F14

Clara Bergh, Söderhamns SS

 

4 x 100m Frisim F16 oy

Västerås SS

 

200m Medley F15-16

Edith Jernstedt, Västerås SS

Filippa Sterling, Västerås SS

Felicia Rogell, Västerås SS

Elvira Mörtstrand, Västerås SS

Julia Månsson, Örebro SA

Linnéa Englund, Karlstads SS

 

200m Fjärilsim P 15-16

Edwin Nystrand, Sala SS

Mikael Söderberg, Upsala S

 

100m Frisim F13 o y

Lisa Nystrand, Sala SS

Elin Logander, Strängnäs SK

 

100m Ryggsim P13 o y

Joel Brewitz, Västerås SS

 

200m Frisim P15-16

Oscar Wilhelmsson, Örebro SA

Mikael Söderberg, Upsala S

Marcus Johnsson, Sala SS

 

400m Medley F14

Hanna Degerlund, Västerås SS

 

400m Medley P14

Adi Ramovic, Upsala S

Lucas Sterling, Västerås SS

 

100m Fjärilsim F13 o y

Lisa Nystrand, Sala SS

Josefina Näsén, Örebro SA

 

100m Bröstsim P13 o y

Hugo Swanson, Gävle SS

Samuel Sjökvist, Gävle SS

 

200m Bröstsim F15-16

Julia Månsson, Örebro SA

Filippa Sterling, Västerås SS

Linnéa Englund, Karlstads SS

 

100m Ryggsim P15-16

Edwin Nystrand, Sala SS

Kevin Grahn, Katrineholms SS

 

4 x 100m Medley F14 o y

 

Söderhamns SS

Västerås SS

 

4 x 100m Medley P14 o y

Eskilstuna SK

 

400m Frisim P15-16

Mikael Söderberg, Upsala S

Oscar Wilhelmsson, Örebro SA

 

100m Frisim F15-16

Edith Jernstedt, Västerås SS

Linnéa Englund, Karlstads SS

Elvira Mörtstrand, Västerås SS

Maja Eriksson, Eskilstuna SK

 

200m Ryggsim P14 

Lucas Sterling, Västerås SS

Adi Ramovic, Upsala S

Albin Östlund, Gävle SS

 

200m Ryggsim P15-16

Edwin Nystrand, Sala SS

Kevin Grahn, Katrineholms SS

Oscar Wilhelmsson, Örebro SA

Oskar Andersson, Upsala S

 

100m Bröstsim F15-16

Julia Månsson, Örebro SA

Filippa Sterling, Västerås SS

Linnéa Englund, Karlstads SS

Adelina Walldén, Västerås SS

 

200m Medley P13 o y

Lucas Humling, Sandvikens SHK

 

400m Frisim F13 o y

Lisa Nystrand, Sala SS

Linnea Lindberg, Karlstads SS

Tara Klarbo Egan, Västerås SS

 

100m Fjärilsim P15-16

Edwin Nystrand, Sala SS

 

400m Medley F15-16

Edith Jernstedt, Västerås SS

Filippa Sterling, Västerås SS

 

200m Bröstsim P14

Lucas Sterling, Västerås SS

Daniel Ruijs, Borlänge SS

 

800m Frisim F14

Ida Lithner, Säffle SS

Saga Boråker, Sandvikens SHK

Clara Bergh, Söderhamns SS

 

4 x 100m Frisim P16 o y

Örebro SA

 

4 x 100m Medley F16 o y

Västerås SS

Örebro SA

 

400m Frisim F15-16

Elvira Mörtstrand, Västerås SS

 

200m Ryggsim F14

Ida Lithner, Säffle SS

Hanna Degerlund, Västerås SS

Frida Florén, Gävle SS

 

200m Medley P14

Lucas Sterling, Västerås SS

Adi Ramovic, Upsala S

 

100m Ryggsim F13 o y

Lisa Nystrand, Sala SS

Joline Bakken, Karlstads SS

 

100m Frisim P13 o y

Danny SImaleza, Upsala S

 

200m Ryggsim F15-16

Edith Jernstedt, Västerås SS

Filippa Sterling, Västerås SS

Magdalena Hagsten Skarda, Örebro SA

Felicia Rogell, Västerås SS

 

100m Bröstsim P15-16

Elias Persson, SS Mora

Martin Schön, Bollnäs SS

 

200m Bröstsim F14

Saga Boråker, Sandvikens SHK

Tyra Strömbom, Söderhamns SS

Estelle Gyoni, Västerås SS

 

800m Frisim P14

Adi Ramovic, Upsala S

Lukas Höglund, Upsala S

 

100m Bröstsim F13 o y

Lisa Nystrand, Sala SS

Lovisa Laine, Eskilstuna SK

Linnea Lindberg, Karlstads SS

Isabelle Johansson, Karlskoga SF

 

100m Fjärilsim P13 o y

Lucas Humling, Sandvikens SHK

Erik Mulikov, Säffle SS

 

100m Fjärilsim F15-16

Edith Jernstedt, Västerås SS

Elvira Mörtstrand, Västerås SS

Cornelia Johansson, Örebro SA

Amanda Jobs, Falu SS

 

400m Medley P15-16

Edwin Nystrand, Sala SS

Mikael Söderberg, Upsala S

 

4 x 100m Medley F14 o y

Söderhamns SS

 

4 x 100m Frisim P14 o y

Eskilstuna SK

Gävle SS

Upsala S

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skribent: Michael Borlund
Epost: Adressen Gömd

. 

 

Arena_ logga

 

SISU_Webb_IF_190X190_samverkan

 

 

Postadress:
Mellansvenska Simförbundet
Idrottens Hus, Pontus Widéns väg 18
722 23 Västerås

Kontakt:
Tel: 010-4764835
E-post: This is a mailto link

Se all info