Hoppa till sidans innehåll

Resultat från Sum-Sim Region i Falun

2017-11-13 15:54
  • Uppdaterad: 2017-11-13 16:08

Det gjordes en hel del bra prestationer av distriktets simmare och totalt i den preliminära startlistan till Sum-Sim Riks deltar 13 klubbar från Mellansvenska distriktet i totalt 108 starter fördelat på 95 individuella och 13 lag, en minskning jämfört med förra året. Det är framförallt i de yngre åldersklasserna som antalet starter har minskat för distriktet.

Det finns en hel del medaljchanser i flera grenar till Riksfinalen i Eskilstuna den 8-10 december.

Mellansvenska Simförbundet önskar alla simmare lycka till i Riksfinalen

 

Resultaten från regionsfinalerna hittar man här

Hela rikets resultat finner man på Simma.nu

 

Nedan följer en preliminär lista över de simmare som kvalat in till Sum-Sim Riks 2017.

200m Medley P15-16

Johan Rydahl, Karlstads SS

Jakob Källquist, Gävle SS

 

200m Fjärilsim F15-16

Edith Jernstedt, Västerås SS

Lina Rehnman, Västerås SS

Saga Bäckström, Strängnäs SK

 

200m Frisim P14

Mikael Söderberg, Upsala S

 

200m Frisim F14

Linnéa Englund, Karlstads SS

Elvira Mörtstrand, Västerås SS

 

200m Frisim F15-16

Edith Jernstedt, Västerås SS

Malin Eklund, Västerås SS

 

400m Frisim P13

Adi Ramovic, Upsala S

 

200m Medley F13 o y

Helmi Swanson, Gävle SS

 

200m Bröstsim P15-16

Johan Rydahl, Karlstads SS

August Mathisen, Karlstads SS

Elias Nordgren, Sala SS

 

100m Ryggsim F15-16

Edith Jernstedt, Västerås SS

Filippa Sterling, Västerås SS

 

100m Fjärilsim P14

Mikael Söderberg, Upsala S

 

100m Fjärilsim F14

Cornelia Johansson, Örebro SA

Elvira Mörtstrand, Västerås SS

Linnéa Englund, Karlstads SS

 

4 x 100m Medley P16 o y

Karlstads SS

Sala SS 

4 x 100m Frisim F16 oy

Västerås SS

 

200m Medley F15-16

Edith Jernstedt, Västerås SS

Filippa Sterling, Västerås SS

Elsa Bergh, Söderhamns SS

 

200m Fjärilsim P 15-16

Marcus Ålenius, Gävle SS

Edwin Nystrand, Sala SS

Gellert Szabo, Västerås SS

 

100m Frisim F13 o y

Ida Lithner, Säffle SS

 

100m Ryggsim P13 o y

Lucas Sterling, Västerås SS

Adi Ramovic, Upsala S

 

200m Bröstsim F15-16

Julia Månsson, Örebro SA

Malin Eklund, Västerås SS

Elsa Bergh, Söderhamns SS

Filippa Sterling, Västerås SS

 

200m Frisim P15-16

Johan Rydahl, Karlstads SS

 

400m Medley F14

Linnéa Englund, Karlstads SS

Felicia Rogell, Västerås SS

 

400m Medley P14

Mikael Söderberg, Upsala S

 

100m Bröstsim P13

Lucas Sterling, Västerås SS

Daniel Ruijs, Borlänge SS

 

1500m Frisim F15-16

Malin Eklund, Västerås SS

 

100m Ryggsim P15-16

Johan Rydahl, Karlstads SS

Jakob Källquist, Gävle SS

Emil Kernen, Katrineholms SS

Johan Brewitz, Västerås SS

 

4 x 100m Frisim F14 o y

Västerås SS

Karlstads SS

 

4 x 100m Medley P14 o y

Upsala S

 

400m Frisim F15-16

Malin Eklund, Västerås SS

Edith Jernstedt, Västerås SS

 

100m Frisim P15-16

Johan Rydahl, Karlstads SS

 

200m Ryggsim F14

Elvira Mörtstrand, Västerås SS

Magdalena Hagsten Skarda, Örebro SA

 

200m Medley P14

Mikael Söderberg, Upsala S

Martin Schön, Bollnäs SS

 

200m Ryggsim F15-16

Edith Jernstedt, Västerås SS

Filippa Sterling, Västerås SS

 

100m Bröstsim P15-16

August Mathisen, Karlstads SS

Johan Rydahl, Karlstads SS

 

400m Frisim F13 oy

Ida Lithner, Säffle SS

Clara Bergh, Söderhamns SS

 

200m Medley P13 o y

Adi Ramovic, Upsala S

 

100m Fjärilsim F15-16

Edith Jernstedt, Västerås SS

 

400m Medley P15-16

Johan Rydahl, Karlstads SS

Edwin Nystrand, Sala SS

Jakob Källquist, Gävle SS

 

200m Bröstsim F14

Linnéa Englund, Karlstads SS

 

800m Frisim P14

Mikael Söderberg, Upsala S

 

4 x 100m Medley F16 o y

Västerås SS

Örebro SA

 

4 x 100m Frisim P16 o y

Karlstads SS

 

100m Frisim F15-16

Edith Jernstedt, Västerås SS

 

200m Ryggsim P14

Kevin Grahn, Katrineholms SS

 

200m Medley F14

Linnéa Englund, Karlstads SS

Felicia Rogell, Västerås SS

 

100m Frisim P13 o y

Adi Ramivic, Upsala S

Lucas Sterling, Västerås SS

 

100m Ryggsim F13

Hanna Degerlund, Västerås SS

 

200m Ryggsim P15-16

Johan Rydhal, Kalstads SS

Jakob Källquist, Gävle SS

Emil Kernen, Katrineholms SS

Johan Brewitz, Västerås SS

 

100m Bröstsim F15-16

Julia Månsson, Örebro SA

Elsa Bergh, Söderhamns SS

Malin Eklund, Västerås SS

Filippa Sterling, Västerås SS

 

200m Bröstsim P14

Martin Schön, Bollnäs SS

Mikael Söderberg, Upsala S

Gustaf Walldén, Västerås SS

 

800m Frisim F14

Elvira Mörtstrand, Västerås SS

Linnéa Englund, Karlstads SS

 

100m Fjärilsim P 13 o y

Adi Ramovic, Upsala S

Lucas Sterling, Västerås SS

 

100m Bröstsim F13 o y

Saga Boråker, Sandvikens Sim och Hoppklubb

Helmi Swanson, Gävle SS

Lisa Nystrand, Sala SS

 

100m Fjärilsim P15-16

Johan Rydahl, Karlstads SS

Marcus Ålenius, Gävle SS

Szabo Gellert, Västerås SS

 

400m Medley F15-16

Edith Jernstedt, Västerås SS

Filippa Sterling, Västerås SS

 

4 x 100m Frisim P14 o y

Gävle SS

Upsala S

 

4 x 100m Medley F14 o y

Västerås SS

Karlstads SS

Skribent: Michael Borlund
Epost: Adressen Gömd

.

Adressuppg hemsidan m foto

 

Arena_ logga

 

SISU_Webb_IF_190X190_samverkan

 

Kampanjer/Projekt:

 

idrottslyftet_logo_105w

 

Skolsimmet_logo_105w

  

 

 

P-kampen_105w

 

 

 

 

Postadress:
Mellansvenska Simförbundet
Idrottens Hus, Ånghammargatan 4
721 33 Västerås

Kontakt:
Tel: 010-4764835
E-post: This is a mailto link

Se all info